Şimdi Ara

Hristiyanlık tarihine dair

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.111
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İslamın hristiyanlık görüşü çerçevesinde soruyorum cevaplar da ona göre olursa sevinirim

İncil Hz. İsa öldükten yıllar sonra yazıya geçirildi. Herkesin farklı yorumları yüzünden de hristiyanlığın özünden uzaklaştığı savunuluyor Kur-an'ı Kerim'de. Peki islam alimlerine göre hz. İsa'dan ne kadar bir süre sonraya kadar tam hristiyanlık yaşandı denilebilir?

Sonuçta inmiş bir kitap yok ortada, vahiyler var ama herkes farklı aktarıyor. Bu durumda islam'a göre baştan ölü doğmuş bir din değil mi hristiyanlık? Kuran'ın eksiksiz biçimde kitap haline getirildiği kabul ediliyor bu nedenle saf kabul ediliyor. Ama hristiyanların böyle bir şansı olmamış ? Çarpıtılması onların suçu değil sanki?

Din tarihi açısından soruyorum lütfen konu farklı yerlere kaymasın. Kimi kaynaklar hz. isa hiç yaşamadı bile diyor ama ben islam açısından soruyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dragonborn -- 28 Temmuz 2011; 21:31:01 >

• bunu bir hristiyana sormak gerekiyor aslında
    dini inancı aslında tam olarak biz seçmiyoruz
    ailen müslümansa müslüman, hristiyansa hristiyan oluyorsun
    onlar da biliyor, değiştirildiğini ama, bu konuda nasıl düşünüyorlar bilmiyorum
    böyle gelmiş böyle gider diye de düşünüyor olabilirler, ya da işte bütün hristiyan alimleri bu kitapta ortak karar kıldığına göre bu doğrudur, diye de düşünüyor olabilirler
  • Aslında Hz İsa dünyada iken hristiyanlığın ezici bir gücü söz konusu değil. hatta ve hatta o zaman bile rahatça hareket etmekte mümkün değildi. Hz İsa vefat ettikten (Allah ın katına çekildikten) sonra Hristiyanlık gelişti ve din anlaşılmaya başlandı. tabi dinin bozulmasında kadar noktasıda göz ardı edilemez. İnsan sorabilir yaratan neden bu dini muhafaza etmedi diye. Ancak Bir dinin kaynaığının kitabının bozulması demek dinden uzaklaşmak demek değil. Zira İslamiyet gelene kadar Hristiyanlığın bozulduğunun farkına varmış ve bir çok noktada hristiyan aleminin yanılgıda olduğunu savunan rahipler mevcuttu ve İslamiyet geldikten sonra bu dine iltihak ettiler. Allah Kuranı koruyor ve kıyamate kadar koruyacak. Ancak korunsada insan yaşamadıktan sonra bu hayatı, Kuranın önemi anlaşılmamış olacak.

Ancak daha geniş bir zamanda tarihsel olarak birşeylerde yazmak isterim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abdullahors84 -- 28 Temmuz 2011; 23:44:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: abdullahors84

Aslında Hz İsa dünyada iken hristiyanlığın ezici bir gücü söz konusu değil. hatta ve hatta o zaman bile rahatça hareket etmekte mümkün değildi. Hz İsa vefat ettikten (Allah ın katına çekildikten) sonra Hristiyanlık gelişti ve din anlaşılmaya başlandı. tabi dinin bozulmasında kadar noktasıda göz ardı edilemez. İnsan sorabilir yaratan neden bu dini muhafaza etmedi diye. Ancak Bir dinin kaynaığının kitabının bozulması demek dinden uzaklaşmak demek değil. Zira İslamiyet gelene kadar Hristiyanlığın bozulduğunun farkına varmış ve bir çok noktada hristiyan aleminin yanılgıda olduğunu savunan rahipler mevcuttu ve İslamiyet geldikten sonra bu dine iltihak ettiler. Allah Kuranı koruyor ve kıyamate kadar koruyacak. Ancak korunsada insan yaşamadıktan sonra bu hayatı Kuranın önemi anlaşılmamış olacak.

Ancak daha geniş bir zamanda tarihsel olarak birşeylerde yazmak isterim...

teşekkürler diğer yazınızı da okumak isterim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dragonborn

İslamın hristiyanlık görüşü çerçevesinde soruyorum cevaplar da ona göre olursa sevinirim

İncil Hz. İsa öldükten yıllar sonra yazıya geçirildi. Herkesin farklı yorumları yüzünden de hristiyanlığın özünden uzaklaştığı savunuluyor Kur-an'ı Kerim'de. Peki islam alimlerine göre hz. İsa'dan ne kadar bir süre sonraya kadar tam hristiyanlık yaşandı denilebilir?

Sonuçta inmiş bir kitap yok ortada, vahiyler var ama herkes farklı aktarıyor. Bu durumda islam'a göre baştan ölü doğmuş bir din değil mi hristiyanlık? Kuran'ın eksiksiz biçimde kitap haline getirildiği kabul ediliyor bu nedenle saf kabul ediliyor. Ama hristiyanların böyle bir şansı olmamış ? Çarpıtılması onların suçu değil sanki?

Din tarihi açısından soruyorum lütfen konu farklı yerlere kaymasın. Kimi kaynaklar hz. isa hiç yaşamadı bile diyor ama ben islam açısından soruyorum.

İslam inancına göre zaten hiç bir kutsal kitap gönderildiği peygamberin eline tutuşturulmadı, hepsi ilgili peygambere vahiy yoluyla iletildi.
    İncil'in gönderildiği tarih dolayısıyla kısa zamanda toplu, yazılı bir metin haline getirilememesini ve değişik şekillerde sonradan yazılmış olmasını hiçkimse bütün hristiyanlara işledikleri bir suçmış gibi mal etmiyorki.

• Arkadaşlar zaten Kuran- Kerim Kitabımız da indiği anda Kitap haline getirilmedi. İslamiyet yayılırken yapılan savaşlarda Hz. Muhammed(s.a.v.) in Kuran- Kerimi aktardığı alimler ve hafızlar azalmaya başlayınca Hz Ebu Bekir tarafından kitap haline getirildi. Anca Hristiyanlık ta İncil isanın hayatını kiliselere yazılmış mektupları vb. içerir ve İsanın ölümünden sonra dağılan havariler ve öğrencileri tarafından kaleme alınmıştır .
  • bu konuyla ilgili bir kitap okumuştum yıllar evvel. kitap özetle hristiyanlığı "canı sıkılanın incil yazdığı bir din" olarak görüyordu ki hakikatten de bu dinin tarihine baktığınızda bunu görürsünüz. bir dinin içine afedersiniz bu kadar mı edilir? aslında bu konu yahudilere bağlanmalı. bozulma sürecinde bunların payı büyük..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Michael Wittmann -- 2 Ağustos 2011; 4:12:03 >
  • Hristiyanlik inancina gore Isa zaten Tanri'nin ogludur, ve gokten inen kitap yoktur. Isa'nin havarileri yasadiklarini kitaplarda anlatmislardir, bu sebeple Incil'e Tanri esinlenmesi denir. Yine bu sebeple bircok Incil vardir. Hristiyanlik inancina gore mantiksiz bir durum degil.

** Yukaridaki bir yorumda Kuran'i kerimi Allah koruyor diye yazilmis, Incil'i de Allah indirdiyse koruyamamis mi oluyor tam anlayamadim..
  • Soru:
    Hz. İsa, Allah'ın bir dini olan Hırıstiyanlığı yaymak amacı ile yeryüzüne gönderilmiş bir peygamberdir. Allah tarafından seçilmiş kişidir. O'nun dinini yayma misyonu yüklenmiştir. Ancak Hz. İsa "Ölü Doğan Din" olarak tabir edilen Hıristiyanlığı yaymakta başarısız olmuştur. İncil'in Hz. İsa'nın yaşamı sırasında derlenip toparlanamamış olması, Hz. İsa'nın ölümünden sonra keyfi olarak yazılması ve Hıristiyanlığın değiştirilmiş İncil ile yayılması bunun göstergesidir. Öyleyse Allah, peygamber seçiminde yanılmış mıdır? Allah sapkın bir din doğacağını bilememiş midir? Eğer bildiyse neden insanlığın yüzlerce yıl sapkın bir dine inanacağı bir süreç başlatmış ve buna müsade etmiştir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Previous Tune -- 2 Ağustos 2011; 14:13:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Previous Tune

Soru:
    Hz. İsa, Allah'ın bir dini olan Hırıstiyanlığı yaymak amacı ile yeryüzüne gönderilmiş bir peygamberdir. Allah tarafından seçilmiş kişidir. O'nun dinini yayma misyonu yüklenmiştir. Ancak Hz. İsa "Ölü Doğan Din" olarak tabir edilen Hıristiyanlığı yaymakta başarısız olmuştur. İncil'in Hz. İsa'nın yaşamı sırasında derlenip toparlanamamış olması, Hz. İsa'nın ölümünden sonra keyfi olarak yazılması ve Hıristiyanlığın değiştirilmiş İncil ile yayılması bunun göstergesidir. Öyleyse Allah, peygamber seçiminde yanılmış mıdır? Allah sapkın bir din doğacağını bilememiş midir? Eğer bildiyse neden insanlığın yüzlerce yıl sapkın bir dine inanacağı bir süreç başlatmış ve buna müsade etmiştir?

Herşeyden önce Allah insanoğluna "irade" vermiştir yani neyi yapıp yapmayacağına kendisinin karar verebilmesi için onu özgür bırakmıştır. Peygamberler vasıtasıyla insanlara nasıl yaşamaları gerektiğine dair bir takım kurallar iletmiştir ama dediğim gibi sonuçta "akıl" ve "özgür bir irade" vermiştir. Konulan kurallara uyanlar mükafatlandırılır, uymayanlar cezalandırılır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Emrys

quote:

Orijinalden alıntı: Previous Tune

Soru:

Herşeyden önce Allah insanoğluna "irade" vermiştir yani neyi yapıp yapmayacağına kendisinin karar verebilmesi için onu özgür bırakmıştır. Peygamberler vasıtasıyla insanlara nasıl yaşamaları gerektiğine dair bir takım kurallar iletmiştir ama dediğim gibi sonuçta "akıl" ve "özgür bir irade" vermiştir. Konulan kurallara uyanlar mükafatlandırılır, uymayanlar cezalandırılır.

İyi de hırıstıyanlığa 'ölü doğan din' deniliyor. Bunun söylenmesinin nedeni de gönderilen din, öğretilerini sunamadan sapmıştır. İncil İsa'nın ölümünden sonra yazılmış ise bunun vebali yazanlara ve anlatanlaradır. Bunlar haricinde geriye kalan, bu dini benimsemiş milyonlarca insan (en azından İslam gelene kadar) akıl ve özgür iradeden bahsederek sorgulanamaz. Çünkü söylenenlere bakılırsa orjinal İncil bütün bir kitap halinde hiç varolmadı. Öyleyse bu insanlarda doğru olduğunu düşündükleri, sapmış İncil'e inandılar, buna göre ibadet ettiler (en azından) İslam gelene kadar.

Hırıstiyanlık ve İslamiyet arasındaki zamanda sapkın bir dine inanarak geçen onca yüzyıl. Hz. İsa peygamberi seçen ve gönderen yaratıcı yeni ve yol gösterici bir din olması gereken Hıristiyanlığı insanlara sunmak istemiştir ancak (anlatılanlara göre) çıkan sonuç ortada.

Ya da anlatılanlar, bilindiği sanılanlar kökten çarpık mı? Değilse, dile getirmek istemediğim sonuçları siz düşünün yukarıda yazdıklarımı yorumlayarak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Previous Tune -- 2 Ağustos 2011; 20:28:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: antonidas

bunu bir hristiyana sormak gerekiyor aslında
    böyle gelmiş böyle gider diye de düşünüyor olabilirler, ya da işte bütün hristiyan alimleri bu kitapta ortak karar kıldığına göre bu doğrudur, diye de düşünüyor olabilirler

Hocam sizden alıntı yaparak genel yazıyorum

Kim biliyorki hepimiz allaha inanıyoruz fakat kuranın incilin tevratın gökden indiğini nereden biliyorsunuz belki birisi aldı eline kağıt kalem yazdıda yazdı

Ben hristiyanım ve dinimide seviyorum zaten bi inanmama payı olacakki inanalım şuan 17 yaşındayım bu yaşıma kadar çok kişi tanıdım hepsinin dediği tek laf

-Gel seni müslüman yapalım tek doğru yol-
    -sizin kitap değiştirilmiş bizimkisi ise tek doğru yol-
    -sizin dinler palavra allahın önerdiği tek din islam kuranda size kafir diyor-
    -diğer tarafta yakama yakışcaksın neden beni müslüman yapmadın diye-

En çok duyduğum laflar bide siz allaha inanmıyosunuz falan gibisinden sözler.Fakat artık takmıyorum he birde cennete sadece müslümanlar giricek siz cehenneme yahu böyle saçma şey olabilirmi neyse...

• quote:

Orijinalden alıntı: Joker17Back

quote:

Orijinalden alıntı: antonidas

bunu bir hristiyana sormak gerekiyor aslında

Hocam sizden alıntı yaparak genel yazıyorum

Kim biliyorki hepimiz allaha inanıyoruz fakat kuranın incilin tevratın gökden indiğini nereden biliyorsunuz belki birisi aldı eline kağıt kalem yazdıda yazdı

Ben hristiyanım ve dinimide seviyorum zaten bi inanmama payı olacakki inanalım şuan 17 yaşındayım bu yaşıma kadar çok kişi tanıdım hepsinin dediği tek laf

-Gel seni müslüman yapalım tek doğru yol-
    -sizin kitap değiştirilmiş bizimkisi ise tek doğru yol-
    -sizin dinler palavra allahın önerdiği tek din islam kuranda size kafir diyor-
    -diğer tarafta yakama yakışcaksın neden beni müslüman yapmadın diye-

En çok duyduğum laflar bide siz allaha inanmıyosunuz falan gibisinden sözler.Fakat artık takmıyorum he birde cennete sadece müslümanlar giricek siz cehenneme yahu böyle saçma şey olabilirmi neyse...

sana onları hangi müslüman dedi ise biraz yanlış yapmış.hz.muhammedin bir hadisinde 'ben sadece olanı aynen aktarmakla görevliyim' diyor.yine benzeri birkaç hadisine bakınca müslümanlığı yaymaktan ziyade sadece yaradanın sözlerini duyumakla mükellef olduğunu düşünüyorum.hadsiler aklımda değil ama hiçbir hadiste islamda misyonerlik gibi bir amaçtan bahsedilmiyor.sadece zayıf bir kaynakta hz.ali nin;müslanlığı yayınız tarzı bir ifadesi var.ki o da tartışılır.evet sahabeler ve peygamberler bazı kimseler için çok uğraşmıştır.ama onlar putperest ve dini hiç duymamış kimselerdi.yani hristiyan yada yahudi değildi.bir müslüman bir hristiyana gel sana doğruyu öğretelim dememeli.hristiyanlık yanlış bir yolmu ki?hem kuranda bir kaç ayette hristiyanlar için;'onlar yaradanın dostlarıdır,onlar keşişlerdir ve yolunu hak yoluna adayan insanlardır' diye geçiyor.

neyse asıl mevzuya dönelim.hz.isanın hiç yaşamadığından bahsedilmiş.inanan kimseler için şöyle diyeyim;kuranda hz.muhammedin ismi 3 yerde geçer.hz.isanın ismi 9 yerde geçer.ve onunda ne kadar değerli bir insan olduğundan bahsedilir.

bir arkadaş eceli ile ölmedi demiş.yine kuranda bu konuda alakalı ayetler var.hz.isanın ölmediğinden bahsediliyor.onun çarmıha gerilmediği,çarmıha asılan kişinin hz.isaya benzetildiği birkaç ayette var.

incilin değişmediği mevzusuna cevap bulmak zor.biliyoruz ki kuran hz.muhammed vefat ettikten sonra ayetleri ezberleyen sahabelerin bir araya gelmesi ile çok sonra kitap haline getiriyor.aynı şekilde incilde öyle.incil ayetlerini ezberleyen bir havari bunları yazıya döküyor ve bu günümüzde barnabas incili olarak geçiyor.nette bulunmuyor.sadece bir sitede var ama tümünü birden göremiyoruz.bu biraz vakit alıyor.bu zamana kadar baktığım hiçbir ayet kuran ile çelişmiyor.aksine destekler nitelikte.ve bazı bölümlerinde hz.isanın tanrının oğlu olmadığından bahsediliyor.ve hz.muhammedin ismi de bir kaç yerde geçiyor.şimdi kuranda incil ve tevrat ile alakalı çok ayet var.hiçbirisinde tahriften söz edilmiyor.aksine bu kitapların kesinlikle değişmediğinden,değiştirilemeyeceğinden bahsediliyor.bunlar göz önüne alındığında ben incilin orjinal metninin halen var olduğunu düşünüyorum.

• Kitabın yazımı için olanlar aynı şekilde Kuran için de geçerli. Vahiyleri ezberleyen kişiler tarafından seneler sonra yazılmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TRojka -- 23 Ağustos 2011; 6:24:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: asukrumercan

Hristiyanlik inancina gore Isa zaten Tanri'nin ogludur, ve gokten inen kitap yoktur. Isa'nin havarileri yasadiklarini kitaplarda anlatmislardir, bu sebeple Incil'e Tanri esinlenmesi denir. Yine bu sebeple bircok Incil vardir. Hristiyanlik inancina gore mantiksiz bir durum degil.

** Yukaridaki bir yorumda Kuran'i kerimi Allah koruyor diye yazilmis, Incil'i de Allah indirdiyse koruyamamis mi oluyor tam anlayamadim..

çunkü sizin için İSLAM ı seçtim diyor ve son peygamber ve SON din olarak Hz.KURAN ın Koruyucusu ben olacağım diyor

açık net
  • Hz. İsa doğduğunda, öldüğünde yahudiydi. Fakat onun havarileri hristiyanlığı geliştirdi ve yaydı. Bu üniversitelerde öğretilen hristiyanlığın doğuşu ve yayılışı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TRojka

Kitabın yazımı için olanlar aynı şekilde Kuran için de geçerli. Vahiyleri ezberleyen kişiler tarafından seneler sonra yazılmış.

Geçerli degil. Vahiyleri ezberleyenler çoktu. Hafızlar yani. Sadece yazıya geçirilmesi gerekiyordu ki Peygamber zamanında bir kısmı yazıya geçirilmişti. Hristiyanlıkta ise Roma baskısı oldugundan kurumsal denetim olamamıştır. Gizlice çogaltılmış ve kopyalayanlar üzerlerinde kendilerince degişiklikler yapabilmiş denetlenememiştir.

Müslümanlarda ise kitaba geçiren heyetin dışındakilerde ezbere bildiginden denetleyebilmişlerdir.

Ek: Kur an Peygamberin ölümünden sonra hemen yazıya geçirilmiş. Yani iki yıl bile geçmeden yazılmı bitmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 23 Ağustos 2011; 13:11:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk

quote:

Orijinalden alıntı: TRojka

Kitabın yazımı için olanlar aynı şekilde Kuran için de geçerli. Vahiyleri ezberleyen kişiler tarafından seneler sonra yazılmış.

Geçerli degil. Vahiyleri ezberleyenler çoktu. Hafızlar yani. Sadece yazıya geçirilmesi gerekiyordu ki Peygamber zamanında bir kısmı yazıya geçirilmişti. Hristiyanlıkta ise Roma baskısı oldugundan kurumsal denetim olamamıştır. Gizlice çogaltılmış ve kopyalayanlar üzerlerinde kendilerince degişiklikler yapabilmiş denetlenememiştir.

Müslümanlarda ise kitaba geçiren heyetin dışındakilerde ezbere bildiginden denetleyebilmişlerdir.

Ek: Kur an Peygamberin ölümünden sonra hemen yazıya geçirilmiş. Yani iki yıl bile geçmeden yazılmı bitmiştir.

Başlığı açan arkadaşın cümlelerinden kitabın yazımı için söylediklerini kastettim. Yoksa tabi ki aynı süreç yaşanmamıştır yazıya aktarılmada.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dragonborn

İslamın hristiyanlık görüşü çerçevesinde soruyorum cevaplar da ona göre olursa sevinirim

Hristiyanlıkta da degişik mezhepler var. Hz. İsayı Tanrı görmeyenler çogunlukta ilk zamanlar. Ama sonradan teslis e inananlar çogunlugu saglıyor. İslama yakın olanlar azalıyor. Hristiyanlıgın ilk zamanlarına ne kadar yakın olursa yazılanlar o kadar İslama yakın.

Putperest Romanın Hristiyanlıga girmesini kolaylaştırmak için eski inanışlarına hoşgörü gösterilmeye başlanması bu inanışların Hristiyanlıga girmesine sebep oldu.

Hristiyanlıgın ilk zamanları ile İslamın bir proplemi yok.

İslam ise putlara sert tavır aldı. Kırdı onları.

Sonuçta Hristiyan bir insan kendi dinine ait ilk belgeleri araştırmak durumundadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ar_tryk -- 23 Ağustos 2011; 13:31:35 >

• Dragonborn kullanıcısına yanıt
    Mrb.. Tanrı , beden almazdan önce tüm evreni Sözü aracılığıyla yaratmıştı. daha sonra Söz, insan olup aramızda yaşadı ( yuhan 1:14 ) İsa Mesih bedeninde dünyaya gelen Tanrı Sözü, vahiy niteliğinde halka yaklaşan Tanrı'nın Egemenliğinden bahsetti. İsa Mesih sürekli halka " tövbe edin " çağrılarında bulunuyordu. Birçok doğaüstü belirtilere veya mucizelerine rağmen halkın din önderleri olarak tabir edilen ferisiler , sadukiler ve onları takip eden halk " acaba mesih bumudur? " şeklinde birbirlerine sorular soruyordu. Halk ılımlıydı fakat din önderleri İsa Mesih'e karşı oldukça sert planlar yapıyordu. Kendisini Tanrı olarak tanıtan İsa, en sonunda tutuklanıp Sanhedrin denilen yüksek mahkemede yargılandı. daha sonra vali Pilatus'a gönderilen İsa Mesih, yahudi önderin çabalarıyla çarmıhta öldürülmek üzere idam cezasına çarptırıldı. ki Pilatus O'nu suçsuz bulduğu halde. sonra İsa Mesih, Kutsal yazılarda kendisi ile ilgili yazılar yerine gelsin diye " susadım " dedi.. ve " tamamlandı " diyerek ruhunu Baba'sına teslim etti. o anda havari ve öğrencileri dahil büyük şok yaşamışlardı. O'nun 3. gün dirileceğini anlayamayan bu öğrenciler herşeyin bittiğini düşünüyorlardı ama o gün geldiğinde Rabbi karşılarında gördüklerinde herşey yeniden başladı ve herbiri Tanrı'nın Müjdesini sözlü şekilde halka duyurmaya devam ettiler. Çnkü ölümü yenen İsa dirildikten sonra onlara;

" İsa yanlarına gelip kendilerine şunları söyledi: “Gökte ve yeryüzünde bütün yetki bana verildi. Bu nedenle gidin, bütün ulusları öğrencilerim olarak yetiştirin; onları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh'un adıyla vaftiz edin; size buyurduğum her şeye uymayı onlara öğretin. İşte ben, dünyanın sonuna dek her an sizinle birlikteyim.” dedi ( matta 28:18..)

ve işte Hristiyanlık böylece sözlü şekilde yayılmaya başladı. elçi Pavlus dahil herbiri ateşli İsa savunucuları oldular ve Göksel Egemenliğin sırlarını halka anlatmaya başladılar. Bu sözlü tanıklıklardan sonra Hristiyanlık büyümeye başlamış ve doğduğu topraklardan çoook uzaklara kdr ulaşmıştı. Bu nedenle kurulan ilk topluluklara bu sözlü Müjde, Kutsal Ruh esiniyle yazılı metne çevrilerek gönderildi ve böylece Tanrı Sözü tüm dünyada kitap halinde okunmaya başlanmış oldu.Tarih ms 90
    Burda genelde sizin de bahsettiğiniz gibi aradan okdr zaman geçmesine rağmen havari ve öğrencilerin İsa Mesih'in yaptığı mucizeler ile Sözlerini nasıl hatırladıkları hep merak edilmiştir. Tabi bu merakı aslında incil gidermekte fakat malesef okumaktan yoksun bir ulus olduğumuzdan e birde bir dine tabiysek doğal olarak bu merakı malesef " tahrif " suçlamasıyla giderme yoluna gidiyoruz hepimiz. Bakın incil şöyle der:

" Ama Baba'nın benim adımla göndereceği Yardımcı, Kutsal Ruh, size her şeyi öğretecek, bütün söylediklerimi size hatırlatacak." ( incil - yuhanna 14:26 )

İsa Mesih'in söylediği gibi aradan ne kadar zaman geçerse geçsin tüm sözlerimi Kutsal Ruh size hatırlatacaktır demiştir.

" Size doğrusunu söyleyeyim, yer ve gök ortadan kalkmadan, her şey gerçekleşmeden, Kutsal Yasa'dan ufacık bir harf ya da bir nokta bile yok olmayacak." (incil - matta 5:18 )

Esen Kalın

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.