Şimdi Ara

Hoperlör'e ara kablo yaptım ama bi sorun war

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
473
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • meraba arkadaşlar, foruma yeni üye oldum, ilk msjım hayırlı uğurlu olsun hepimize

gelelim derdime;
    Hoperlör'ün ses kablosunu uzatmak için bi ara kablo yaptım, ama şöyle bi sorun oldu ses iki hop. e eşit gidiyo yani winamptan sesi sağa veya sola aldığım zaman ses yine eşit olarak 2 hoperlörden de geliyo
    zaten o ufacık jacklere ucu kalınlaşmış lehim kalemimle lehim yapmak ömrümden bi kaç sene götürdü
    Bu kablonun nasıl yapılacağı veya bu jacklere kabloların nasıl bağlanacağı konusunda bilgi alabileceğim bi link veya bi resim werebilirseniz çok işime yarar çünkü toprak dışında kalan 2 kabloyu ters mi bağladım die düşünüyorum...

(stereo jack kullandım)

Ve bu iki kablonun yerlerini deiştirsem jackin birinde, ses kartına falan bi zarar verme ihtimali olur mu? risksiz bişeyse deniyeyim hemen.

Bu arada baya arattım ama tam olarak yardımcı olacak bi başlık bulamadım, forumda açıklayıcı bi konu warsa linki werirseniz sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LosTCorpsE -- 18 Şubat 2006 10:05:14 >

• aslında resime gerek olan bir durum değil
    stereo jack için balndajlı stereo kablo kullandıysan eğer şaseleri birleştirip dıştaki kalın yassı uzantıya , diğer açıkta kalan iki tane ince canlı ucu ise ayrı ayrı olarak içteki küçük bağlantı noktalarına lehimlemen yeterli,eğer lehimlerken havyayı fazla tuttuysan plastik içeriden eriyip kısadevre olmuş olabilir,dolayısı ile stereo özelliği ortadan kalkar sende balance yapamazsın...

bu arada forumumuza hoşgeldin,aramayı kullandığın içinde teşekkür ederim...
  • eyw arkadaşım hoşbulduk

dediğin gibi olabilir lehim işini çok uzattım ve jackleri baya ısıttım(nası olsa metal deilmi ne olacak die kabaca düşünmüştüm)
    (kablo olarak elektrik kablosu kullandım, 3 tek kablo yaptım ve dediğin gibi bağladım bunları)
    Peki toprak dışındaki o 2 kabloyu ters bağlamış olabilirmiyim, yani onların bağlanışı önemlimi?

Bi de bu lehimin ucu kalınlaşmış, tortu oluşmuş nası temizleyebilirim onu? Bu haliyle o kadar ufak bi yerde hızlıca lehim yapamıyorum
  • albayımın dediği gibi içerden kısa devre yapmış olabilir.

ÖLÇÜ ALETİN VARSA BAZIR KADEMESİNE GETİR VE UÇLARI SIRA İLE KONTROL ET.

KOLAY GELSİN
  • Stero ucun en uc tarafı ve yanındakı canlı sag ve sol hop. lerin sinyallerinin geldigi kabloyu bagliyacaksın. Diğerinede sag sol hop. bırer kablosunu bağlamalısın Havyaya gelince ucunu eye ile iyice kazı ardından ısıtmaya başla biraz ısınınca pasta ya batır ardından lehimle kapla... sana kolay gelsın....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unsal23 -- 18 Şubat 2006 15:07:53 >
  • merhaba.
    http://www.colomar.com/Shavano/ringtip.html
    bu bağlantının aynısı küçük jack için olacak...
    Ayrıca:
    http://www.colomar.com/Shavano/cab_splitter.html
    Lehimin kötü olmaması için de pasta ya da reçine kullanmalısınız... Ayrıca bir lehim yaparken şayet çok ısıtırsanız lehimin yapısı bozularak soğuk lehim tabir edilen kötü ve hemen kopup kısadevreye yol açabilmeye aday bir lehim yapmış olursunuz. Şayet lehim havyanın ucunda uzamaya başladıysa ya da rengi soluk/mat oldu ise aynı yeri pasta ve havya yardımı ile yeniden lehimlemelisiniz.
    Saygılar.

• Arkadaşlar yardımınız için sağolun
    Lehimleme işini o kadar uzattım ki dediğiniz gibi soğuk lehim(ne olduğunu yeni öğreniyom) oldu ve muhtemelen jack de işe yaramaz hale geldi...
    haftasonu olunca jack alamadım, yarın alıp deniyecem tekrar.
  • Az önce kalan 2 lehimi de yaptım ve bitti(her ne kadar hala adam gibi lehimleyemesem de:). Bu cebelleşmem sırasında eski hoperlör yine bozuldu trafosu mu yandı tekrar bilmiyom:) neyse şimdi bi de onu kurcalıyım biraz...
  • onu da bozmada
  • Ben bozmuyom arkadaşım, benim teknoloji hayatım bahtsızlıklar yumağı gibidir:)

Neyse trafoya yaptığım lehimlerde ki dandiklikten temassızlık olmuş, lehimledim tekrar...
    Kötü günler artık geri de kaldı artık benim de bi surround sistemim war:)))
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.