Şimdi Ara

Hoparlörün birinden çok az ses geliyor (Audioengine A5)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
848
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Audioengine A5 hoparlörümün pasif olanının sesi çoook kısık. Ancak sesi sona dayadığımda duyulabilir ses geliyor. Zaten yıllardır boştayken arada bir cızırt diye bir ses yapıyordu ama ben pek umursamıyordum. Geçen gün müzik dinlerken seste bir eksiklik hissettim ve baktım pasif hoparlörden ses gelmiyor. Biraz kurcalayınca sesin çok kısık geldiğini farkettim.

- Aktif-pasif arasındaki kablo, farklı bir kabloyla denendi.
    - Bilgisayara bağladığım 3.5 girişli kablo farklı bir kabloyla denendi.
    - Farklı cihazlarda denendi (laptop, cep telefonu).

Sizce sorun ne olabilir. İçini açsam, benim yapabileceğim birşey var mıdır?
    Antalya'dayım, buralarda baktırabileceğim bir yer var mıdır?

• Forumda o kadar teknik bilgisi olan arkadaş var ama tek bir fikir gelmemesi ilginç

Ben dayanamayıp açtım, çok sıkışık olduğundan tekrar toparlayamam diye kurcalamadım. Tekrar taktım. Ama ne olduysa bu sefer de aktif hoparlör de sıkıntı yaratmaya başladı. Önce ses kısık çıkıyor, sonra yavaş yavaş yükseliyor. Son olarak da hiç ses vermemeye başladı. Anlaşılan sorun ciddi.

Bu durumda ya aynısını almak var, onun da siyahı yok hiç bir yerde.
    Ya da bir ampli ayarlayıp pasif olarak kullanmak var aklımda. Biraz bakındım şöyle yer kaplamayacak küçük şeylere;

Audioengine N22 var ama yalnızca kanal başı 22W verdiğinden mevcut hoparlörleri besleyebilir mi bilemedim.

Onun dışında genelde olumlu yorum alan Fosi Audio BT20A/BT10C modelleri ile SMSL SA100 var.

Belki bu konularda görüş bildirmek isteyen olur, ben de çok memnun olurum.

• vitex kullanıcısına yanıt
    Hiç kurcalamayın direk yakındaki bir elektronik tamircisine gösterin.
  • Sertaç bey yeşekkürler, biraz geç kaldınız, önceki mesajımda da dediğim gibi açtım kapadım daha kötü oldu. Herhangi bir elektronikçiye de götürmek istemiyorum. Forumda tamir sonrası tamamen kullanımaz hale gelen hoparlörlerden bahsediliyor. Zaten yapılabileceğine de pek inancım yok. O yüzden farklı arayışlara girdim biraz.
  • vitex kullanıcısına yanıt
    Basit bir devre elemanı vs sorunu olabilir, bence yinede tv tamircisi gibi bir yere gösterin kaybedecek bir şey yok madem..
  • Dediğiniz gibi denemekte yarar var. Araştırayım biraz.
  • Hocam çok anlamam ancak dengesiz gidip gelme şeklinde bir durum oluşuyorsa Kapasitör kondansatörleri bir kontrol edin isterseniz açmışken. Şişme falan varsa aynısıyla değiştirtebilirsniz elektronikçiye. Bir çok elektronik cihazda buna bağlı döküntüler oluşabiliryor. İnternetten kondansatör şişmesi şeklinde aratırsanız pek çok kaynak bulabilirsiniz. Eğer sorun buysa çözümü kolay. Ben de bu modelden almayı planlıyordum ancak bu ses azalma durumu pek çok kişinin başına gelmiş. Kronik bir problem galiba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _ogz -- 14 Eylül 2020; 12:4:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Biraz geç oldu ama yine de son durum hakkında bilgi vermek istedim. Aynı durumu yaşayan arkadaşlara yararlı olabilir.

Burada eski müzik sistemleri üzerinde uzmanlaşmış birini buldum. Şemasın bulmadığı için çok uğraştı. Öncelikle preamfi katında arıza varmış onu yaptı, ancak ondan sonra amfi katının da arızalı olduğu fark edildi. Onunla da çok uğraştı ama maalesef o kısmı çözemedi. Bunun üzerine 2. el temiz bir amfi buldum (Sony STR F220) ve hoparlörleri buna bağlayarak pasif olarak kullanmaya başladım. Şu an durumdan gayet memnunum. Kendi amfisi onarılmasa da, uygun bir fiyata sorunu çözmüş oldum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.