Şimdi Ara

hoparlor tamiri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
0
Favori
42.245
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Mission marka bir cift hoperlorum var. Bunlarin tekinden digerine kiyasla daha az ses geliyor.
    Kablolarini, amfideki baglanti noktalarini degistirdim ama hata hep ayni kaldi.
    Hoparlor tamiri yapan tavsiye edebileceginiz bir yer var mi?

• hangi şehirdesin arkadaşım?
  • istanbul
  • güsel.

1.si küçükyalı da (maltepe) minübüs yol üzerinde maltepe kaymakamlığına gelmeden total benzincisinin karşısında tam senin isteğin üzerine bi dükkan war. sadece bu iş için !!!

2.si ise kadıköy de caferağa spor salonunun sokağındaki barış manço kültür merkezinin 2 yanındaki ufak dükkan. adnan elektronik .
  • tesekkurler
  • yardımcı olduysam ne mutlu bana. sana kolay gelsin.
  • bir tanede ben söyliyim.

HOPARLÖRCÜ SEMİH

akaretler yokuşu refik osman top sokak hacı halit aralığı

no: 2 beşiktaş.

telefon: 260 77 77

kolay gelsin
  • öncelikle kablolarını kontrol et.sonra düzelmezse götür tamire bide mümkünse distribütörüne götür.
  • Merhaba!!!
    Gerci tarih olarak biraz gec bir cevap ama aklınızda bulunsun istedim.
    Hoparlör tamirini o kadar gozunuzde buyutmeyin.
    Bakın Çeşitli markaların tamir kitlerinin satışı mevcuttur.Yo hayır benim hoparlörumun distiributor kapagı olacak herifler gerkli tamir kitini getirmemişler diyorsanızda alternatif olarak size piyasada yeterince ceşitli yedek malzeme oldugunun mujdesini vermek isterim.

Bu konu hakkında uzun sure araştırmalar yaptım.kendimde yapmaya calıştım ugraştım bazen başarılı oldum bazen olamadim.
    İşim geregi hoparlör tamiri muhakkaktı.
    Semihede hoparlör yaptırdım umitede anadolu yakasında blief ede gittim.
    Lakin 2 aynı kolondan aynı sesi cogu zaman alamadım
    eski topkapıda cevdet amcayla tanışana kadar.
    acıkcası tamir ucretlerinin duşuk olması beni kaygılandırdı(ön yargı).
    Tamir goturdukçe guvenim arttı.
    Bırakın tamir etmeyi hertürlü yedek malzemeyi kendi imal ediyor ve cogu illere gonderiyorlar.
    birkaç buyuk firmayla calışıyorlar onlardan birtanesi sierra benim bildigim.
    vede hoparlör tamir etmeyi koruk degiştirmeyi ogretiyorlar.
    Zamanında hoparlör imalatı yapıyorlarmış korfez krizinde hoparlör imalatını bırakmışlar tabiki sonrada çin magduru olmuşlar.
    size tavsiye ederim.Cogu montajcı ve elektronikciler tamir toplayıp buraya getiriyorlar.(benim gibi)
    tawsiyem cevdet amca ve ogullarına bu tarz problemlerinizde hic cekinmeden gitmenizdir.
    telefon numaraları aklımda degil ama dukkan isimleri nec elektronik. web sayfalarından tel ve adrese ulaşabilirsiniz.
    www.necelektronik.com eger dudullu tarafındaysanız bende koruk degiştirebiliyorum koruk problemlerinizde garantili cevap verebilirim.

Umarım Bu yazı birilerine yardımcı olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeMoN EyEs -- 9 Ocak 2007; 2:41:35 >

• BENDE DE birtane sharp var müzik seti kolonu 120 watt 13 cm ses çıkıyo ama fazla verdimi ses bozuk çıkıyo yapmaya çalıştım mmıknatısı açtım bobin sağlamdı.bidaha kapadım bu sefer japonu fazla kaçırdık hoparlör DUMAN oldu..acaba ayapılırmı tekrar yaaa?????
  • Hoparlor yapımı cok hassas istir bu sekilde elde yapılsa bile testlere tabi tutup frekans cevabının digeri gibi yada fabrikasyon gibi oldugunu gormek lazım. Sonucta bobine inmeden basit koruk bile degisseniz o koruk fabrikanın urettigi ozelliklerde olmaz ise sertligi degisir ve tum ozelliklerini etkiler. Bobin sarma olaylarına hic girmeyin bile kesinlikle orjinal gibi olmaz. Ureticilerin bobinde kullandıgı tel karısımı, kesit sekli, kalınlıgı gibi daha bir cok sey ozel yapılır. Birde o konun tam eksende yerlesmesi elle yapılabilecek bir sey degil. En ufak aksaklık merkezdeki manyetik alanın bobin uzerindeki esitligini bozacaktır. Tamamen orjinal bir kon+bobin gelse bile elle yerlestirip yapıstırmak mutlaka kayıplara yol acacaktır. Fabrika bir hoparloru uretirken "Thiele-Small" dedigimiz qts,Vas, Vb, fx gibi parametrelerini belirler ve buna gore kabin ve crossover tasarımı yapılır. Tamir edilmis hoparlorun bu degerleri bozulur.
    Arkadasımızın mission marka speakerinde suruculerde hata olmayabilir kablolara, ek yerlere, crossover a bakmak lazım. Ama suruculerden kaynaklanan fiziksel bir hasar varsa tamirle digeri gibi olması cok zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 30 Ocak 2007; 18:32:45 >

• güzelde bu bu parametlerin bizleri aştığı gerçekte yapılması gereken, nasıl yapılacağını öğrenmek, öğretmek lazım. onun peşindeyiz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: the_cantan

güzelde bu bu parametlerin bizleri aştığı gerçekte yapılması gereken, nasıl yapılacağını öğrenmek, öğretmek lazım. onun peşindeyiz.

Evet bizi asan ve labaratuvar ortamı gerektiren onarımlar bunlar aslında. Benim anlatmak istedigim tamirle olsada ezbere olur bu isler. Aynı malzeme ve iscilik kullanılamadıgı icin digerinden illaki farklı karakterde ve ozelliklerde hoparlor olacaktır. Cok karısık formul, hesap, kitaplar yapılarak hoparlor uretilir. Bu verileri elde yada atolye ortamında tamirle tutturmak konrol etmek cok zor, yapılabilse bile yenisini almaktan pahalıya cıkacaktır. Hifi veya hiend sınıfında speaker larda, bu durumlarda tek cozum aynı driver ın yenisini temin etmektir malesef. Tabi saglam olan tarafında kullanım durumuna gore her ikisini yenilemek daha iyi sonuc verir.
    Getirin aynısını yaparız eskisindende guzel olur laflarına inanmayın. Cok iddea ediyorlarsa saglam olan hoparlorun rezonans frekansı, ohm davranısı, frekans karakteristigi gibi kolay elde edilebilecek degerlerine bakabiliyorlarsa karsılastırmasını yapsınlar. Diger parametreleri hic sormayın bile.

Amac ogrenmekse tabiki ugrasın deneyin vs. vs. Bende kendi capımda ogrenmek icin hoparlor onarımları yaptım. Konuyu acan arkadasımız onarım yapan bir yer tavsiyesi istemis bende bu islerin gercekte o kadar kolay olmadıgını vurgulayarak dikkat etmesini istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 31 Ocak 2007; 12:51:41 >

• Evet; haklısın. bu durumda vaziyet öyle görülüyor ki her çözüm mubah gibi.
    yalnız şurası kesin bozlanın yerine tamamen tamir olan şey orijinal değildir.durumda katılıyorum.tamir görmüş; iş görüyorsa eyvallah.
  • quote:

Orjinalden alıntı: venom800

bir tanede ben söyliyim.

HOPARLÖRCÜ SEMİH

akaretler yokuşu refik osman top sokak hacı halit aralığı

no: 2 beşiktaş.

telefon: 260 77 77

kolay gelsin

evet bu arakadasta ıyıdır tavsıye ederım bır kac hoparlor tamırı yapmıstı oldukca ıyıdır
  • selam millet benim acil yardıma ihtiyacım var! Bende sony RX-80 var ve kolonların körüklerinde yırtık var, ne yapmalıyım?
    Sony servisine gittim körük yenileme diye bişi olmaz dedi yeni alıcaksın dediler ne yapıcam bilmiyorum.
    2 aydır müzik dinleyemiyorum lütfen yardım edin ben ÇORLU dayım şimdiden teşekkürler grş...
  • slm bad boys beşiktaş akaretlerde hoparlörcü semih var senelerdir onu kullanıyoruz biz hıfi ciler hangi şehirde oturduğunu bilmiyorum ama mutlaka ona git
  • teşekkürler dostum da ben ne yazık ki TEKİRDAĞ dayım ve ist. uzaklığım tam 1 saat uzaklıktayım.Kargoyu düşündüm o da zor ne yapıcam bilemiyorum burda ki sony servisindekiler yok tamiri falan diyorlar ama kolonların kenarları şimdikiler gibi silikon ama 8 yıl olduğu için midir bilin mez yırtıklar oluştu
    aletten gerçekten de memnunum ama şu sorunu halledebilsem ok grş:::
  • bobin yanmamış kendin halledersin.
  • kıng dostum benim sorunum körüklerle alakalı yani yırtık var bunu nasıl hallederim şimdiden tşk...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.