Şimdi Ara

'Hocaların Hocası' Halil İnalcık'ın yaşamını yitirdi.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
18
Cevap
0
Favori
289
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> 'Hocaların Hocası' Halil İnalcık'ın yaşamını yitirdi.
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    157 Mesaj
    Doğruluğunu bilmiyorum, her yerde söylenmeye başlandı. Haberi çıkarsa konuya ekleyeceğim.

Dzn: http://www.ensonhaber.com/tarihci-halil-inalcik-hayatini-kaybetti-2016-07-25.html

Haberler doğruymuş. Tañrı yanına kabul etsin. Büyük bir tarihçiydi. Mekanı uçmağ olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thenemne1 -- 25 Temmuz 2016; 20:13:46 >

|
    |

• Maalesef vefat ettiği söyleniyor. Allah rahmet eylesin. Tarihçilerin kutbu, bir asırlık çınar.

“Tarih bilmek bugünü ve geleceği doğru yorumlamakta bize yardım eder” derler. Ama sanki biz geçmişten hiç ders almıyoruz, hep aynı şeyi yaşıyoruz...

Fuat köprülünün öğrencisiydi, ilber ortaylı'nın hocasıydı. Şuan Osmanlı ve İslam kitabını okuyordum, üzüldüm. Ne mutlu ilber hoca gibi bir sürü nitelikli öğrenci bıraktı arkasında. devleti aliyye serisinin son halkasıda eksik kaldı maalesef.

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    Maalesef doğru bilgi. Çok üzgünüm.
    |
    |

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Ben de yeni gördüm, çok üzüldüm, tini şad olsun.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    804 Mesaj
    Fuat köprülünün öğrencisiydi, ilber ortaylı'nın hocasıydı. Şuan Osmanlı ve İslam kitabını okuyordum, üzüldüm. Ne mutlu ilber hoca gibi bir sürü nitelikli öğrenci bıraktı arkasında. devleti aliyye serisinin son halkasıda eksik kaldı maalesef.

|
    |
    Mekanı cennet olsun.
    |
    |
    7034 Mesaj
    Tarih konusunda ülkenin yetiştirdiği belkide en büyük bilimadamıydı. Hoca 100 yaşında olmasına rağmen hala kitaplarına devam ediyordu hatırladığım kadarıyla.

Huzur içinde yatsın ...
    |
    |

“Tarih bilmek bugünü ve geleceği doğru yorumlamakta bize yardım eder” derler. Ama sanki biz geçmişten hiç ders almıyoruz, hep aynı şeyi yaşıyoruz...
    |
    |
    Birisi gelir fesli zındık hocaların hocası der
    |
    |
    Dün sultanlara taptığı zannolunan bu millet, milli mevcudiyetini tehlikede görünce bir kumandanın emri altına girmiş, hayatını ortaya atarak istiklalini ve istikbalini kazanmıştır.''İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.'' kısmına geçtik
  • Yarbay
    2407 Mesaj
    Ağlamak üzereyim ya. Abi adamın kitaplarını okuyun. Göreceksiniz zaten bu gün yaşadığımız bütün sorunların nerede başladığını anlatattığını. Bizi resmen bizden önce görüp yazmış. "Tarihçilerin kutbu" sözü aslında onu anlatmak için çok yetersiz bir kelime. Adeta tarihçilerin bütün dünyası olmaya aday biri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sauron -- 25 Temmuz 2016; 20:30:31 >
    |
    |
    Üzüldüm cidden. Ülkemize böyle nitelikli insanlar lazım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

|
    |

Tarih fesli maskaralara kaldı.

|
    |

|
    |

.:U.U:. ][ ASLANLAR YUVA ][ Samsung WAVE ][ QTM BAN Club ][ Leyla ile Mecnun ][ DH 8o's ][ !Q!!   

• Yarbay
    7618 Mesaj
    huzur icinde yatsin.
    |
    |

PSN : Jeopol
  • Binbaşı
    1619 Mesaj
    Bir kez daha, neden bu koca dunyada ozellikle de Turkiye'de hep temiz kalpli vatan askiyla yanip tutusan, insan gibi insanlar daha erken gocup gidiyor? sorusunu sordurtmustur.
    |
    |

Fatih Camiii'nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Fatih Camii Haziresi'nde toprağa verildi. Vefatı bütün ilim camiası için büyük kayıptır. Tarihe önemli katkıları oldu. Allah rahmet eylesin.

|
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    3 Not
    Allah rahmet etsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yahobea -- 28 Temmuz 2016; 21:56:37 >
    |
    |
1
Reklamlar
haberler
Mobilya Takımları
Canlı Tv izle
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,484
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.