Şimdi Ara

Hız Göstergesi Çalışmıyor, Şanzımandan kaynaklı dendi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
22.127
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    97 Model Renault Clio 1 (Otomatik Vites) aracımın hız göstergesindeki ibre son günlerde 0-100 km/s arasında hareket ediyordu, bugün 0 km/s'de takılı kaldı. Aracı satın aldığım kişi km. telinden kaynaklı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini söylemişti. Sanayide km. teline baktılar ve herhangi bir sorun olmadığını şanzımandan kaynaklandığını ve 500 TL masrafı olduğunu söylediler. Başka bir ustaya da götürmedim. Km. sayacı çalışmış olsa uzun süre idare edebilirdim ama sayaç işlemediğinden dolayı kısa süre içinde yaptırmak istiyorum. Başka bir ustaya daha götüreceğim ancak buradan da danışmak istedim. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan arkadaşımız oldu mu?

• 96 Opel Vectrada aynı sorun olmuştu, komple gösterge paneli değişti sorun çözüldü.
  • Şanzımanla km gostergesinin alakası yok diye biliyorum, başka ustalara gidin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @5cReaM Kaç liraya mâl olmuştu?

@TuRkiShCowboy internette bir kaç yerde şanzımanla ilgili bahsi geçiyor. En iyisi sanayide birkaç ustaya daha gitmek olacak.
  • Hocam hatırlamıyorum baya zaman geçti ama zaten çıkma almıştık, fazla tuttuğunu düşünmüyorum.
  • şanzıman çıkışından km okuduğundan dolayı olabilir.
  • şanzımandan kaynaklanabilir çünkü takometreyi atlatmak için kamyonlarda son dişliyi büyültüp gidilen hızı düşük gösterme hilesi yapılmaktadır.
  • Teşekkür ederim arkadaşlar. Sanayiye gidip kesin bilgi edindiğimde buradan paylaşırım.
  • Km teli şanzımana bağlıdır. O kısım doğru ancak problemin şanzımandan olma olasılığı düşük. Ustanın 500 lira fiyat çıkartması da komik.

Büyük ihtimal km telinden veya göstergeden. Birkaç ustaya daha gösterin. Eliniz yatkınsa eğer göstergeyi söküp arkadan kablonun çıkıp çıkmadığına bakın.
  • TuRkiShCowboy kullanıcısına yanıt
    demek ki yanlış biliyormuşsun
    hiç mi merak edip bakmadın bu km telinin ucu nereye gidiyor diye
    taksimetrelerde referansı şanzımandan alır
    şanzıman yanında küçük bir plastik dişli vardır, lastik ebadına göre bu dişlideki tırnak sayısını değiştirerek km saati kalibre edilir.
  • Bugün tekrar sanayiye gittim. Yeni kilometre teli aldık ve denedik ancak ibre yine hareket etmedi. Sorunun şanzımandan olduğu anlaşıldı. Bu arada km teli için istenen fiyat 120 TL idi. Şimdi internetten fiyatlara baktığımda 50 TL civarında olduğunu gördüm. Hani 10-15 lira pahalıya satılabilir de bu kadarına da pes doğrusu.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.