Şimdi Ara

Hiç Türk Bilim Adamı, Filozof, Sanatçı Olmaması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
113
Cevap
2
Favori
3.703
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Neden tarih boyunca Türklerden dünya çapında tanınan bilim adamı, filozof, sanatçı çıkmamış? Dünya çapında derken bilim adamı olarak Kepler, Galileo, Einstein, Newton, Tesla filozof olarak Aristo, Platon, Kant, Locke, Descartes sanatçı olarak Bach, Beethoven, Da Vinci, Sheakespeare, Goethe, Tolstoy, Picasso gibi insanlar neden hiç çıkmamış? Bize yıllarca ders kitaplarında Türk - Müslüman bilim adamı, filozof olarak gösterilen İbn-i Sina, Biruni, Harezmi, Ömer Hayyam, Mevlana vs. hiçbiri Türk değil. Bugün bile Avrupa ve ABD'de çok ilgi gören Jeoloji, Astronomi gibi bölümler Türkiye'de işsiz yuvası olarak görülüyor. Neden böyle? Türk halkının zekası mı çok düşük?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Curious Monkey -- 5 Aralık 2013; 21:59:11 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bir,yerleşik yaşam kültürüne geç geçişimiz
    İki, o saydıkların ve daha fazlasının
    O ülkelerin insanı milleti olduğunu nerden biliyorsun
    Bilemeyiz
    Ülke sınırları dediğimiz şey
    Yüz yıl öncesine kadar belli bile değildi
    Her yıl ve belki her ay
    Ve hatta her an değişiklik gösteriyordu
    O kadar öyle ki
    Devlet dediğimiz kurum-lar
    Surlarla çevrili alandan ibaretti
    İstanbul,surların içindeki şehirdi
    Bugün hala Avcılardaki,B.veK.Çekmecedekilerin
    Silivri ve Çatalcadakilerin:
    'İstanbula gidiyorum' şeklindeki söylemleri bundandır

Bilimin ve adamının ırkı milliyeti yoktur
  • Dediklerin evrenseldir,ulusal değil.
  • Aslında çok değerli bilim insanlarımız,filozof ve sanatçılarımız var.Baya yazabilirim.Ama Türkiyedeki eğitim sistemine göre yine iyi bilim insanı çıkartıyoruz.Ezberci,sınava dayalı ve yetenekleri ölçmeyen saçma bir eğitim ve sınav sistemi varken ne bekliyoruz ki? Ama şöyle bir tespitim var Türkiyeden çıkan bilim insanlarının çoğunun eğitimi yabancı ellerden çıkmış dikkat ettim de.Çoğu ya yurt dışında okumuş ya da yurt içindeki yabancı okullarda öğrenim görmüş.Bu da bir kez daha eğitim rezaletimizi gözler önüne seriyor malesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Canis Majoris -- 6 Aralık 2013; 0:10:30 >
  • Her zaman söylüyorum, türkiye bir şark toplumudur. önünde bir yol gösterici önder olmadan 1 adım ileri yol alamaz milletimiz. çünkü koyunuz.

kendini zeki sanan bir vatandaşın yapabileceği en ileri görüşlü hareket ''ileri görüşlü bir liderin posterini duvara asmak'' tan ileri gidemeyecektir.
  • Bilim evrenseldir edebiyatını geçin. Bir tane adam gibi dünyaya yön veren sanatçımız yok malesef. Çünkü cahil bi toplumuz. Yok yani rezalet bi cahillik hemde.

• Bir Behçet hastalığı vardır ki yanılmıyorsam 1930 yıllarda Hulusi Behçet tarafından bulunmuş, ve hastalığın adı da her yerde behçet diye geçmektedir...
    Daha bir çok buluş var. Bir dönem merak edip araştırmıştım. Hatta ve hatta avrupalı doğuyu talan ederken bir çok kitabı çevirip kendi buluşu gibi sunduğu teoriler vardır.

80 öncesi dönemde hakkını arayan, okuyan, araştıran, inanmadığı her durumda karşı çıkıp sorgulayan öğrenciler o kadar sorun çıkarmıştır ki 80 sonrasında eğitim tümüyle okumadan ezbere dayandırılmış, sorun çıkarmayan, sınava 1 hafta kala ezberlerim mantığıyla yetiştirilen öğrenciler sistemin oyuncuları olmuştur. Her ne kadar bir amacı asimilasyon olsa da bizim tarihimizde köy enstitüleri adında muhteşem bir okul düzenimiz vardı. Bu 70'lerde gördüğümüz o istekli öğrenciler bir şekilde bu okulların ürünüdür. 50'lilerin ortalarında kapatılan bu okullardan sonra iflah olmadık.
    Okulları sadece ABD istedi diye kapattık demem yeterli olacaktır sanırım.

Şimdi içimden geldiği gibi yazarsam bazı arkadaşlar alınacak.
    Bu eğitim sistemi ile google'a "türk bilim adamları" yazmak zor geliyor bize. Bizim suçumuz da değil, empoze edildi maalesef...

Cahil toplumuz diyen arkadaşı tenzih ederek söylüyorum. Toplumumuz değil ama biz cidden çok cahiliz...

Şunu da eklemeden edemeyeceğim.
    Günümüzde bilim yapmak inanın çok pahalı bir şey. Yani olayın özü maalesef ki para. Siz zannediyor musunuz ki bizim üniversiteler boş duruyor. Yeterli seviyede elbette değil ancak bir araştırma görevlisi makalesini adı geçen bir dergide yayınlatması için en az 200-300 dolar para ödemek zorunda ve bu sadece bir dergi ve bir makale. Bir tez yapmak ve bunu dünyaya tanıtmak için yüklü miktarda paraya ihtiyacınız oluyor (sırf geçmek için yapılan tezleri bir kenara koyuyorum). 2000 lira alan adam burslara rağmen belini doğrultamadığı için ya özel sektöre ya da yurt dışı olanaklarını araştırma mecburiyetine giriyor.

Yazacak daha çok şey var da, tüm topluma cahil yakıştırmasına çok içerledim. Hoşçakalın...

• Adam onların o ırktan olduklarını nerden biliyorsun diye bahane üretmiş yok böyle bir şey Bir sürü yazabilirim diyenler yazsınlar bakalım da görelim. Ama saçma sapan sitelerden Türk diye gösterilmiş Arapları, Farsları kopyalayıp yapıştırmayın. Aslında ilk mesajımdaki son sorunun cevabını bu yazılan cevaplardan almış kadar oldum.

• Uluğ Bey, Fazıl Say, Itri Buhurizade, Yunus Emre, Akşemsettin, Ali Kuşçu, Cahit Arf, Farabi, Hezarfen Ahmet Çelebi, Mimar Sinan, Piri Reis, Nedim, Dede Korkut, Köroğlu, Karacaoğlan, Eşref Armağan. Şimdilik aklıma bu kadar geldi.

Edit: Hiçbiri Türk-İslam ya da Türk gibi tanıtılan Arap-Fars bilginlerinden/sanatçılarından değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi göbek deliği pamukçuğu -- 6 Aralık 2013; 12:03:50 >
  • Çünkü biz yerleşik bir toplum değiliz. Türkler; savaşçıdır, göçebedir. Yerleşik yaşam bizim kültürümüzde olan bir şey değil. Bugün bile bir çok kişi farkında olmadan göçebe şeklinde yaşıyor(5-6 ay memleketinde, 5-6 ay çocuklarının olduğu büyük şehirlerde). Bilim, mimari tarzı şeyler bize uygun olan şeyler değil. Biz havancılık yapan savaşçı bir toplumuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aesthetic.

Uluğ Bey, Fazıl Say, Itri Buhurizade, Yunus Emre, Akşemsettin, Ali Kuşçu, Cahit Arf, Farabi, Hezarfen Ahmet Çelebi, Mimar Sinan, Piri Reis, Nedim, Dede Korkut, Köroğlu, Karacaoğlan, Eşref Armağan. Şimdilik aklıma bu kadar geldi.

Edit: Hiçbiri Türk-İslam ya da Türk gibi tanıtılan Arap-Fars bilginlerinden/sanatçılarından değildir.

Farabi ve Ali Kuşçu'nun Fars olup olmadığı tartışılıyor. Mimar Sinan devşirme. Köroğlu, Karacaoğlan yerel halk ozanları. Diğerlerine eyvallah ama saydığım kisilerle aynı çapta olduklarına inanıyor musun?

• Thook T kullanıcısına yanıt
    http://forum.donanimhaber.com/m_35567188/mpage_2/f_/key_beh%25E7et//tm.htm#35700909

Neommy, 11 Kasım 2009'da ki açıklamaya bir göz atın isterseniz Behçet hastalığı hakkında!
    Doğrusu Batı ile aramızdaki farkın ne kadar büyük olduğunu küçümsetme amaçlı olarak yazılanlara çok ters tepki gösteriyorum. Nerden bakarsanız 200 yıllık açığımız var ABD'ye Avrupaya. Türk Bilim adamları diye gogıllarsanız gerçekten utanç verici sayıda az şey çıkar karşımıza.
    Ben " cahil toplum " denmesine hiç içerlemedim, yalnızca malumun ilanı!
    söylediklerinizde katıldıklarımda var katılmadıklarımda. Yalnızca Behçet hastalığı hakkında söyledikleriniz için yazdım bu yazıyı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cicüri

quote:

Uluğ Bey, Fazıl Say, Itri Buhurizade, Yunus Emre, Akşemsettin, Ali Kuşçu, Cahit Arf, Farabi, Hezarfen Ahmet Çelebi, Mimar Sinan, Piri Reis, Nedim, Dede Korkut, Köroğlu, Karacaoğlan, Eşref Armağan. Şimdilik aklıma bu kadar geldi.

Farabi ve Ali Kuşçu'nun Fars olup olmadığı tartışılıyor. Mimar Sinan devşirme. Köroğlu, Karacaoğlan yerel halk ozanları. Diğerlerine eyvallah ama saydığım kisilerle aynı çapta olduklarına inanıyor musun?

Mimar Sinan Ermeni miydi? Devşirme olduğunu ben de biliyorum ama ermeni diye biliyorum.Bir arkadaşım Jew demişti.

• quote:

Orijinalden alıntı: WirLieBen

quote:

Orijinalden alıntı: Cicüri

quote:

Mimar Sinan Ermeni miydi? Devşirme olduğunu ben de biliyorum ama ermeni diye biliyorum.Bir arkadaşım Jew demişti.

Ermeni.

• Derler ki iki tür sıkıntı vardır
    Biri can sıkıntısı diğeri geçim sıkıntısı
    Ve senin sıkıntının da
    Sivilceli ergen sıkıntısına ek olarak
    Canının sıkılması,sıkma
    Sıkacaksan totonu sık da bilim üret
    Sonra geçmişine de bugününe de laf et
    Yoksa senin zeka seviyenin de
    Karikatürdeki kuş kadar olduğunu düşünürüz
    Malum,bir an öncesini hatırlayamayan kuş...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nocen -- 6 Aralık 2013; 22:59:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: nocen

Derler ki iki tür sıkıntı vardır
    Biri can sıkıntısı diğeri geçim sıkıntısı
    Ve senin sıkıntının da
    Sivilceli ergen sıkıntısına ek olarak
    Canının sıkılması,sıkma
    Sıkacaksan totonu sık da bilim üret
    Sonra geçmişine de bugününe de laf et
    Yoksa senin zeka seviyenin de
    Karikatürdeki kuş kadar olduğunu düşünürüz
    Malum,bir an öncesini hatırlayamayan kuş...

Bilim üret gibi cahilce bir cümle kurmandan sefil bir beynin olduğu anlasılıyor. Saçma sapan kanallara çıkan üslup fakiri işsiz milliyetçiler gibi cevaplar veriyorsun. MEB kitaplarından başka kitaplar da oku ki vizyonun gelişsin. Yoksa ufak beynin, önyargıların ve cahilliğinle zamanın yok ettiği beyin fukarası mahluklar güruhunda debelenip durursun böyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Curious Monkey -- 6 Aralık 2013; 23:18:44 >

• neommy kullanıcısına yanıt
    Gazi Yaşargil'i bilmezmiyim hiç. Aklıma ilk gelen behçet olduğundan onu yazdım.
    Hani hiç de çıkmamış değil manasında...
  • Sorunun soruluş mantığı Türk milletini aşağılamaktır, soran arkadaş elinin altındaki interneti iyi kullandığını iddaa ediyor ama mantık kuramıyor demekki..

Türkler tarihi boyunca hep göçebeydiler at sırtında yaşardılar, avrupalıların atilla korkusunu bilmeyeniniz en nihayetinde oda Türktü.. yerleşik hayata geçtikten sonra da büyük bir kısmı osmanlı himayesindeydi Türklerin osmanlıda ise bilimin gelişmeme nedeni geri kafalıların dini yanlış yorumlamalıdır, matbaaya şeytan icadı denilen bir devletin içinde sayılı bir kaçtane mimar, gemici vs çıkması yeter de artar bile, Türklerden bilim adamı çıkmamasının nedeni tarih boyunca sabit bir coğrafyada bulunmamaları ve sonrasında ise bulundukları devletin iç yapısından kaynaklanır, Eğer çok meraklıysan şu saatten sonra Türk bilim adam çıkmasına engel yok sen olabilirsin, ama illede başarı istiyorsan avrupa da bir çok Türk doktoru hastalıklara köklü çözümler üretiyor, bunlarda bir bilimdir, gidipde bu saatten sonra yer çekimi gibi birşey bulunmasını beklemekte aptallıktır, şu dakikadan sonra bulmaktan keşfetmekten çok geliştirmek önemli daha önce bulunup teoride kalmış bir şeyide biz geliştirebiliriz, tabi klavye başında ahkam kesmekten vakit ayırabilirsek.

• quote:

Orijinalden alıntı: EmAySiks

Sorunun soruluş mantığı Türk milletini aşağılamaktır, soran arkadaş elinin altındaki interneti iyi kullandığını iddaa ediyor ama mantık kuramıyor demekki..

Türkler tarihi boyunca hep göçebeydiler at sırtında yaşardılar, avrupalıların atilla korkusunu bilmeyeniniz en nihayetinde oda Türktü.. yerleşik hayata geçtikten sonra da büyük bir kısmı osmanlı himayesindeydi Türklerin osmanlıda ise bilimin gelişmeme nedeni geri kafalıların dini yanlış yorumlamalıdır, matbaaya şeytan icadı denilen bir devletin içinde sayılı bir kaçtane mimar, gemici vs çıkması yeter de artar bile, Türklerden bilim adamı çıkmamasının nedeni tarih boyunca sabit bir coğrafyada bulunmamaları ve sonrasında ise bulundukları devletin iç yapısından kaynaklanır, Eğer çok meraklıysan şu saatten sonra Türk bilim adam çıkmasına engel yok sen olabilirsin, ama illede başarı istiyorsan avrupa da bir çok Türk doktoru hastalıklara köklü çözümler üretiyor, bunlarda bir bilimdir, gidipde bu saatten sonra yer çekimi gibi birşey bulunmasını beklemekte aptallıktır, şu dakikadan sonra bulmaktan keşfetmekten çok geliştirmek önemli daha önce bulunup teoride kalmış bir şeyide biz geliştirebiliriz, tabi klavye başında ahkam kesmekten vakit ayırabilirsek.

Avrupa'da dini baskılar, skolastik düşünce yok muydu? Nasıl aydınlandılar? Nasıl filozoflar, bilim adamları çıktı? Geçiniz bu tarz bahaneleri. Şu saatten sonra Türk bilim adamı çıkmasına engel yok mu Saçma sapan eğitim sisteminizle insanların beynini boş saçma sapan teorik şeylerle doldur sonra şu an Dünya'nın gözde bilim dalları olan Fizik, Astronomi, Jeoloji gibi bölümler en iyi üniversitelerde dahi işsiz yuvası olsun, Astronomi bölümü 3 tane üniversitede var oralarda kız düşürmek için gelen Edwin Hubble'ı, Johannes Kepler'i bile bilmeyen cahillerle dolu olsun orada kendine bilim adamı diyen somurtuk suratlı Rönesans dönemi teorik bilgilerini anlatmaktan öteye gidemeyen hocalar olsun Biyoloji bölümlerinde Evrimi unutun öyle bir şey yok diyen hocalar olsun sen bilime engel yok de. Yurtdışında okumak istesen bile üçüncü sınıf vatandaş muamelesi görüyorsun bu sefil pasaport ile. Gitmek isteyen bile onlarca problemle karşılaşıyor. Son sözlerin "Artık yeni hiçbir şey yok . İcat edilebilecek her şey icat edildi." diyen Amerikan Patent Dairesi Başkanı'nın kafası ile eşdeğer bir kafa.

• Var ama medyatik değiller, medya kimi tanıtırsa biz onu tanıyoruz. Araştır internet ortamında neler var neler.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.