Şimdi Ara

### HI-FI SİSTEMLERDE KULLANILAN KABLOLAR VE SESE OLAN ETKİLERİ, KULLANICI YORUMLARI ### (38. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
971
Cevap
29
Favori
83.688
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3637383940
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sadece bakır düşünürseniz Klotz MC5000 kablosuna da bakabilirsiniz. Diyer'ların meşhur rca/coax kablosudur.
    Ben hem subwooferda hem pre/power arasında hem de dac/power arasında kullanıyorum.

Gümrük sıkıntılı değilken yurtdışından almıştım, Türkiye'de Klotz satan baya yer var şu an ama MC5000 var mı bilmiyorum.
  • kartal3474 K kullanıcısına yanıt
    Yanlış hatırlamıyorsam ve bulabilirsem Ben de 2 metre kadar olması lazımdı hem de en üst versiyonu ama çok sert ve kalın bir kablodur bilginize.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ivox Quatross 300 & Opera Callas

### HI-FI SİSTEMLERDE KULLANILAN KABLOLAR VE SESE OLAN ETKİLERİ, KULLANICI YORUMLARI ###

### HI-FI SİSTEMLERDE KULLANILAN KABLOLAR VE SESE OLAN ETKİLERİ, KULLANICI YORUMLARI ###

• quote:

Orijinalden alıntı: teknika

Mesela ilk örneklerden biri benden olsun. Daha sonra pek çok farklı kombinasyon ile yapılan karşılaştırma videosunu atarım.

Sayın Teknika paylasımlarınız ve dinleyerek karsılastırma yaparak bizleri bilgilendirmeniz gerçekten cok güzel. Diğer bu kabloyu daha önce dinlemedim. Sadece daha youtube kanallarında bu şarkı ile yurt dısı fiyatları emotiva nın 3bin dolarlık stereo amfileri ile en az 2bin dolarlık kuleler ile yapılan dinletide aldıgım kaliteli video daki sesin aynısı oldugunu söyleyebilirim. Videoyu actım ilk gelen detayda düsüncem denon bu sesi nasıl veriyor oldu. modelini bilmiyorum yazarsanız sevinirim bu arada kuleler Monitör-Audio sanırım. Kablo gerçekten cok kaliteli görünüyor. Türkiyede cogu 50bin TL lik sistemle yarısır videodaki sistem

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: musicbyexrian

Sayın Teknika paylasımlarınız ve dinleyerek karsılastırma yaparak bizleri bilgilendirmeniz gerçekten cok güzel. Diğer bu kabloyu daha önce dinlemedim. Sadece daha youtube kanallarında bu şarkı ile yurt dısı fiyatları emotiva nın 3bin dolarlık stereo amfileri ile en az 2bin dolarlık kuleler ile yapılan dinletide aldıgım kaliteli video daki sesin aynısı oldugunu söyleyebilirim. Videoyu actım ilk gelen detayda düsüncem denon bu sesi nasıl veriyor oldu. modelini bilmiyorum yazarsanız sevinirim bu arada kuleler Monitör-Audio sanırım. Kablo gerçekten cok kaliteli görünüyor. Türkiyede cogu 50bin TL lik sistemle yarısır videodaki sistem

Alıntıları Göster
    Teşekkürler.

Dinleti deki amplifikatör Denon Pma800.

Evet dinletide orada ben de vardım. Pek çok kablo ile çok uzunca bir süre ve pek çok şarkı ile defalarca test ve dinletiler yaptık. Gerçekten karşılaştırdığımız her kabloyla Ivox Quatross 300, anında ve çok bariz bir şekilde ciddi anlamda fark attı.

Quatross 300'e geçiş yaptığımız her an, sistem resmen uçuyordu. Bunu orada dinleti de bulunan herkes söyledi.

Zaten bu kabloyu alan herkes, aynı şeyleri söylüyor. Geçen hafta İstanbul dışından bir iki arkadaşla da görüştük. Onlar da aynı şeyleri söylüyor ve özellikle bir arkadaşın açıklaması çok ilginçti. Bu kablonun neredeyse 4 katı fiyatta kablo kullanıyordum ve bu kabloyu sırf meraktan ve başka bir arkadaşımın ısrarı ile dinlerim, beğenmezsem satarım düşüncesi ile aldım. Kabloyu kutudan çıkarıp, ilk gördüğümde işçiliğine, kalitesine ve sonra da sisteme bağlayınca, resmen şok oldum. Biri bana bunu açıklayabilir mi? Nasıl bu kadar fark olabilir? Tamam her kablo Sesi değiştirir, ama bu kadar büyük değişim nasıl olabilir? Müzikteki her detayı sanki cımbızla çekip ortaya çıkartıyor. Üstelik bunu müthiş bir denge ve müzikal hazzı doruğa çıkartarak nasıl yapabiliyor? Diye bana sordu. Bayağı bir uzun konuştuk, sohbet ettik.

Daha önce de forumdaki arkadaşların dikkatini çekmek için ürünün detaylarını ve videolarını burada paylaştım. Gerçekten her anlamda çok müthiş derecede olumlu etkileri var bu kablonun.

Kablonun dış görüntüsünden işçilik kalitesine iç kesit yapısından ve bileşenlerinden, sesteki performansına kadar dinleyiciye bir ödül olduğunu düşünüyorum.

Üstelik de bu fiyatlara!

Kablo şu an lansman fiyatlarıyla satışta. Ancak 27 Temmuz'dan sonra normal liste fiyatları uygulanacak! Gerçekten herkesin dikkate alması gereken ve dinleyip, incelemesi gereken bir kablo.

Hatta ben şunu da iddia ediyorum. Elinizdeki herhangi bir marka ve herhangi bir model ve herhangi bir fiyattaki herhangi bir kablo ile istediğiniz gibi kıyaslayan! Sonuç olarak gerçekten şaşıracaksınız!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknika -- 19 Temmuz 2020; 9:11:41 >

• Arkadaşlar Ivox Quatross 300 kablolar dün elime ulaştı. Tufana teşekkür ediyorum bir kez daha buradan.
    Sıfır hiç yanmamış kabloyu sisteme taktım ve anında yüzümde bir gülümseme oluştu. Aldığım keyif ve aldığım ses şu anda bambaşka bir boyuta ulaştı. Teknik değerler içinde boğulup duruyoruz, her markaya her modele şans vermek lazım ama bu adamlar bu sefer cidden iddialı girmişler olaya ve kablonun işçiliğinden tutun da kutulamaya kadar kendini belli ediyor.

Sistemdeki mevcut kablo Qed Classic 79 diye yalın ve flat çalan İngiltere'de bu konuda ün yapmış 2,5mm2'lik 5N OFC kablo. Ivoxun daha 3 saatte olduğunu dabelirtmek isterim. Şimdilik detaya çok girmeyeceğim. Çünkü daha sonra detaylı bir inceleme yazısı yazmak istiyorum. Uzun zamandır yazmıyordum, özlemişim. Biraz merak edin bakalım hem o esnada kabloyu biraz daha yakmış oluruz.

### HI-FI SİSTEMLERDE KULLANILAN KABLOLAR VE SESE OLAN ETKİLERİ, KULLANICI YORUMLARI ###  ### HI-FI SİSTEMLERDE KULLANILAN KABLOLAR VE SESE OLAN ETKİLERİ, KULLANICI YORUMLARI ###

• atalayalper kullanıcısına yanıt
    Yeni kablolarınızı güle güle kullanın. Bütün müzik arşivinizi yeni baştan dinleyeceksiniz öyle değil mi?
  • Aaa evet iyi fikir ama öğle değil akşama dinleyeceğim.
    Sana da tavsiye ederim bu kabloları sistemin belki biraz daha düzgün çalar bu kablolarla.
  • Evet Atalay yeni kablolarını güle güle kullan güzel günlerde.

Bu akşam yaklaşık 45 yıldır sektörüne gönül vermiş bir abimizle sohbet ediyor ve bu kabloyu konuşuyorduk. Yaklaşık bir aydır bu ürünü kullanıyor ve birçok cihazı var. Her dönemin En üstün cihazlarını kullanmış biri. Benim de çok sevip saydığım, görüşlerini ve tecrübesini önemsediğim özel biri.

Konu, akşamüstü ayrılmadan kısa süre önce gene bu kablolara döndü ve bana çok güzel bir örnek verdi. Sohbet ettiğimiz mekanın tam önünde, herhalde birkaç aylık porche Panamera park halinde duruyordu. Onu gösterip bana dedi ki; Bak dedi! Bu aracın fiyatı, 2 milyona yakın dedi. Pek çok kişi hiç dikkat etmez ama aslında arabanın en önemli yeri lastikleridir dedi. Çoğu zaman önemsemezler bile dedi. Ama o 2 milyonluk aracı ayakta tutan ona performansını sağlayan yüksek hızlarda güvenliğini ve konforunu tamamlayan en önemli unsur lastikleridir dedi. Kablo da HiFi sistemlerin lastiği gibidir. İfadesini kullandı. Eğer lastiklerin iyi ve uygun olmayan sıradan basit bir lastik ise yüksek hızlara çıkamazsın. Çıksan da aracı kontrol edemezsin ve tam anlamıyla performanslı kullanamazsın dedi. İşte bir Hifi ve HighEnd sistemde de en önemli bileşenlerin başında kablo gelir dedi ve ekledi.

Kabloyu bir aydır sürekli olarak kullanıyor ve bolca kıyaslamalar yapıyorum dedi. Belki de 50 yıl sonra o kadar cihaz ve kablo alıp değiştirmeme rağmen bu kablolar bana pek çok şeyi yeniden sorgulattı dedi. Ben bu kabloyu ilk aldığımda, kimsenin haberi yoktu dedi. Hatta benim de çok bildiğim bir ürün değildi dedi. Ama gel gör ki, bu ürün bana aracın lastiklerinin artık kabaklaştığını ve doğru seçilmiş iyi bir lastik almam gerektiğini öok etkili bir şekilde yıllar sonra yeniden hatırlattı dedi. Son cümlesi, aynen onun tabiriyle söylüyorum kablo özetle harükülade oldu.

Sakın yanlış anlaşılmasın. Özellikle bu sohbet ve örnek, benim çok hoşuma gitti ve o yüzden paylaşmak istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknika -- 24 Temmuz 2020; 21:58:3 >

• quote:

Orijinalden alıntı: atalayalper

Arkadaşlar Ivox Quatross 300 kablolar dün elime ulaştı. Tufana teşekkür ediyorum bir kez daha buradan.
    Sıfır hiç yanmamış kabloyu sisteme taktım ve anında yüzümde bir gülümseme oluştu. Aldığım keyif ve aldığım ses şu anda bambaşka bir boyuta ulaştı. Teknik değerler içinde boğulup duruyoruz, her markaya her modele şans vermek lazım ama bu adamlar bu sefer cidden iddialı girmişler olaya ve kablonun işçiliğinden tutun da kutulamaya kadar kendini belli ediyor.

Sistemdeki mevcut kablo Qed Classic 79 diye yalın ve flat çalan İngiltere'de bu konuda ün yapmış 2,5mm2'lik 5N OFC kablo. Ivoxun daha 3 saatte olduğunu dabelirtmek isterim. Şimdilik detaya çok girmeyeceğim. Çünkü daha sonra detaylı bir inceleme yazısı yazmak istiyorum. Uzun zamandır yazmıyordum, özlemişim. Biraz merak edin bakalım hem o esnada kabloyu biraz daha yakmış oluruz.

Hayırlı olsun paylaşılan bilgi ve tecrübelerden yola cıkarak bende bu kabloyu alma arifesindeyim. Bir kaç gün içinde alma ihtimalim var. Max kaç metre almalıyım bilmiyorum 2,5m yada 3mt düşünüyorum uygun olurmu 25-30mt2 odada kule hopta kullanıcam.

• musicbyexrian M kullanıcısına yanıt
    Kablo uzunluğu sizin sistemi de hoparlör arasındaki yerleşim uzaklığına bağlı. Herhangi bir hoparlör kablosu kullanmadan önce hoparlör ile amplinizin arasındaki uzaklığı ve kablo kıvrım paylarını ölçüp hesaplayarak seçmeniz lazım kablo uzunluğunu. Normal şartlarda standart yerleşimde genel itibarıyla 2 x 2,5 veya 2 x 3 metre hoparlör kablosu yeterli oluyor. Ama bu bir kıstas değil. Sizin kendi sisteminizin yerleşimi önemli. Eğer yetmiyorsa, 2x3.5, 2x4, 2x5 ve 2x6 Mt'ye kadar hazır setleri var zaten bu kablonun.

• quote:

Kablo uzunluğu sizin sistemi de hoparlör arasındaki yerleşim uzaklığına bağlı. Herhangi bir hoparlör kablosu kullanmadan önce hoparlör ile amplinizin arasındaki uzaklığı ve kablo kıvrım paylarını ölçüp hesaplayarak seçmeniz lazım kablo uzunluğunu. Normal şartlarda standart yerleşimde genel itibarıyla 2 x 2,5 veya 2 x 3 metre hoparlör kablosu yeterli oluyor. Ama bu bir kıstas değil. Sizin kendi sisteminizin yerleşimi önemli. Eğer yetmiyorsa, 2x3.5, 2x4, 2x5 ve 2x6 Mt'ye kadar hazır setleri var zaten bu kablonun.
    Merhabalar günaydın. Aslında uzun metrajda sesi cok etkiler mi? Hani bir söz var forumda bazıları söylüyor kablo ne kadar kısa olursa o kadar iyidir diye. Onu merak ediyorum. 3.5mm to 2rca kablo da 1.5mt ile 3m arasında kaldım. İvox quatross 300 2.5mt ile 3-3.5 mt arasında kaldım. Sesi etkilemez ise ona göre karar vereyim

• musicbyexrian M kullanıcısına yanıt
    RCA da mesafe çok önemli. Ama hoparlör kablosunda iki buçukta üç buçuk metre arasında olumsuz bir fark olmaz o kadar. Hele ki üst düzey hoparlör kablolarında 1 metre farkla hiç bir şey anlayamazsınız. Dediğim gibi siz kendinize en uygun metrajı sistem yerleşimine göre belirleyip ona göre satın alın.

• teknika kullanıcısına yanıt
    Demek kablolar da otomobil lastikleri gibi belirli bir kullanımdan sonra yıpranıyor, eskiyor (sektör duayeni abimizin deyimiyle "kabaklaşıyor") imiş.

Duayen abimiz belirli bir periyod da söyledi mi, kabloları kaç yılda bir değiştirmemiz gerekiyormuş? İletken üzerinde hareket eden elektronların yarattığı sürtünme sebebiyle meydana gelen aşınmayı hesaplayabileceğimiz bir formül var mı acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi siyau -- 25 Temmuz 2020; 12:58:6 >
  • siyau kullanıcısına yanıt
    Siz konuyu tamamen yanlış anlamışsınız herhalde. Ya da ben Yanlış ifade etmiş olabilirim yazarken. Kabak lastik derken kötü ve uygunsuz kabloyu kastediyor.

Kusura bakmayın yanlış anlamışım. O halde duayen abimiz de, Atalay bey gibi 50 yıldan sonra tüm müzik arşivini yeni baştan dinleyecek bu kablolar sayesinde.

Uygun kablo seçmek çok çetrefilli bir iş anladığım kadarıyla. Sektöre ömrünü adamış duayenler bile 50 yılın sonunda doğru kabloyu bulabiliyorsa eğer, vay bizim gibi amatörlerin haline...
    Zaten bu hobi de değişim ve merak hiç bitmiyor ki. Bu hobiye gönül verenlerin 2 yakası bir araya gelemiyor.

Evet zaten tüm odyofil endüstrisi de, bu "iki yakası bir araya gelmeyen kişilerin bitmek bilmeyen merakının sömürülmesi" üzerine kurulu.

Yeri gelmişken, yakın zamanda Techno-Fi forumlarını ziyaret ettiniz mi hiç? AudioMinor markasıyla pahalı kulaklık kabloları üreten Boğaç Tekman adlı bir şahsın, yıllar boyunca "%99 gümüş, %1 altın" diye sattığı "Celestine" adlı kablolarının aslında sıradan bakır kablolar olduğu ortaya çıktı. Kendilerine odyofil diyen, kulakları ultra-hassas arkadaşlar da yıllarca bu kabloları yere göre koyamamışlar, "sahne acayip genişledi, tizler parladı, basslar kendine geldi" diye öve öve bitirememişlerdi. Bu kabloların sıradan bakır kablolar olduğu gerçeğiyle yüzleşince hafif bir şok yaşadılar tabii.

Bütün bu olayları okuyunca, "odyofillerin gafilliği nelere kadir" diye düşünmeden edemiyor insan...
    Ben de sizinle kesinlikle aynı fikir ve görüşteyim. Hifi endüstrisinde pek çok cihaz ve ürün çok absült fiyatlarla satışa sunuluyor. Bu durum bilhassa butik ürün üreten markalarda daha sık oluyor.

Kablo konusuna gelince her kablonun sistemdeki genel performans ve sese olumlu veya olumsuz etki ettiği bir gerçek. Dediğiniz gibi bazı durumlarda psikolojik etkilerinde olduğuna ben de inanıyorum. İşte tam da bu yüzden fiyat performans oranı en yüksek olan ürünü uygun fiyata alıp kullanabilmek, bu hobide en dikkat edilmesi gereken nokta.

• quote:

RCA da mesafe çok önemli. Ama hoparlör kablosunda iki buçukta üç buçuk metre arasında olumsuz bir fark olmaz o kadar. Hele ki üst düzey hoparlör kablolarında 1 metre farkla hiç bir şey anlayamazsınız. Dediğim gibi siz kendinize en uygun metrajı sistem yerleşimine göre belirleyip ona göre satın alın.
    dediklerinizi kulakta küpe yapıcam doğru söylüyorsunuz sizin ve atalay beyin eraycelik80 gibi sese ciddi yatırımlar yapıp tecrübeler edinip bizlerle paylaşmasıda ayrı bir şans. amfi olarak yamaha a-s300 ivox quatross 300 ve hop. olarak monitör audio rx 8 kullanıcam. monitör audioyu pc ile takas yaptım bu gün 1-2 gün içerisinde otobüs gönderimlerimizi yapıcaz. insallah.
  • 
Sayfa: önceki 3637383940
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.