Şimdi Ara

hi-fi sistemde müzik dinlemek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
1
Favori
13.389
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

şu hi-fi sistemlerde müzik dinlemek zor olmuyormu arkadaşlar??? yani bu sistemlerde sadece cd ile müzik dinleneceğine göre bir cd takıp onu dinlemek ondan sonra tekrar başka bir cd takıp onu dinlemek lazım. mesela ben queen den bir kaç parça dinledim, sonra pink floyd dinlemek isterdim, sonra beatles, sonra tarkan, sonra bulutsuzluk özlemi, sonra.... , sonra..... sonra...............................
    yani sürekli cd değiştirmek zor olmujyor mu?

bir hi-fi müzik sistemine sahip olmayı çok istiyorum ama bu dediğim olay düşündürüyor.

üstadlara danışmak istedim.

saygılar.

• öncelikle bu olay zor olmaktan çok insana keyif veriyor.gerçekten hifi dünyasına girdiğinizde sizde anlayacaksınız.cihazları söküp takmak bile insana büyük bir zevk veriyor.hele ki yeni bir cihaz aldığınızdaki o ilk kutudan çıkarma olayı bile yetiyor
  • Davul bile dengi dengine çalar derler ya. Senin dediğin o misal. Eğer sen Pink Floyd'dan sonra bulutsuzluk özlemini dinleyeceksen. Hiç uğraşma, bizi de uğraştırma. Bilgisayarına güzel bir hoparlör takımı al öyle idare et.

quote:

Orjinalden alıntı: özgün

herkese merhaba,

şu hi-fi sistemlerde müzik dinlemek zor olmuyormu arkadaşlar??? yani bu sistemlerde sadece cd ile müzik dinleneceğine göre bir cd takıp onu dinlemek ondan sonra tekrar başka bir cd takıp onu dinlemek lazım. mesela ben queen den bir kaç parça dinledim, sonra pink floyd dinlemek isterdim, sonra beatles, sonra tarkan, sonra bulutsuzluk özlemi, sonra.... , sonra..... sonra...............................

bir hi-fi müzik sistemine sahip olmayı çok istiyorum ama bu dediğim olay düşündürüyor.

saygılar.

• gülü seven dikenine katlanır
  • arkadaşım isteyen istediğini istediği gibi dinler. isteyen pink floyd dan sonra müslüm takar oynar. senin insanların beğenilerini böle küçük görmeye hiç bir şekilde hakkın yok ama. ayrıca bulutsuzluk özlemi 10 numara müzik yapan bir grup. vazgeçin artık takım tutar gibi müzik dinlemekten ya...müzik başka bi şey. pink floyd dan sonra neden dinlenmez miş ? sen sevmiyor olabilirsin ama küçük te göremezsin
    quote:

Orjinalden alıntı: teknika

Davul bile dengi dengine çalar derler ya. Senin dediğin o misal. Eğer sen Pink Floyd'dan sonra bulutsuzluk özlemini dinleyeceksen. Hiç uğraşma, bizi de uğraştırma. Bilgisayarına güzel bir hoparlör takımı al öyle idare et.

quote:

herkese merhaba,

saygılar.

• valla ben hi fi kavramını pek bilmiyorum lakin benim bildiğim hi fi anfileri alıyosun her ürüne dvd pleyer pc vb. gibi istediğin şarkıyı dinliyosun tabi hoparlörüde unutmamak lazım yoksa benmi yalnış biliyorum yada soruyumu yalnış anladım.
  • Sen hiç plaja takım elbiseyle gittin mi?

Peki kız arkadaşını, hiç damperli kamyonla gezdirdin mi?

Ya da takım elbisenin altına terlik giyip düğüne veya özel bir davete katıldın mı?

Benim anlatmak istediğimi tam anlamadan neden? Küçük gördüğümü ortaya atıyorsun ki!

Nasıl ki yukarıda saydığım şeyler abest kaçıyorsa, Pink Floyddan sonra da hemen arkasından böyle bir şey dinlemek abesttir. Heleki söz konusu olan müzik olduğunda, ahenk, uyum ve makam en önemli şeydir.

Bir müzik Cd'si bile satışa sunulmadan önce, stüdyo da günlerce şarkı sıralamasının ve geçiş uyumlarının nasıl olacağı konusunda ciddi çalışmalar yapılır.

Tabiki kimsenin zevkine karışılmaz ama uyum denen de bir şey vardır. Heleki söz konusu olan müzikse.

Ben demiyorum ki o dinlenmez bu dinlenmez. Her tarz müziği dinleyebilirsin. Ama türkü dinleyip arkasından da opera dinliyorsan, gerçekten bir anormallik vardır ortada.

Bu da benim fikrim. Sen neden? Saygı duymuyorsun ki.

quote:

Orjinalden alıntı: sertert

arkadaşım isteyen istediğini istediği gibi dinler. isteyen pink floyd dan sonra müslüm takar oynar. senin insanların beğenilerini böle küçük görmeye hiç bir şekilde hakkın yok ama. ayrıca bulutsuzluk özlemi 10 numara müzik yapan bir grup. vazgeçin artık takım tutar gibi müzik dinlemekten ya...müzik başka bi şey. pink floyd dan sonra neden dinlenmez miş ? sen sevmiyor olabilirsin ama küçük te göremezsin

• quote:

herkese merhaba,

saygılar.

Üstad değilim ama iyi Üstad yetiştiririm.

Arkadaşım her işin bir kolayı var. Birçok firma 300-400 CD ya da DVD değiştiricili CD playerlar sunuyor. CD'ni satın alınca içine yerleştiriyorsun, bir daha çıkarmıyorsun. 300'ü bir yerde. CD sayın arttığı zaman bir tane daha cihaz alırsın al sna 600 cd. 7200 şarkı... Ya da 600 ila 800 DVD film...

İşte size bir adet 400 DVD changer lı SONY... Aşın artık bazı şeyleri teknoloji gelişti... 8-10 yıldır satılıyor bu cihazlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LAST_DRIVER -- 4 Nisan 2009; 12:44:53 >

• Bu tarz ürünler daha ziyade alışveriş merkezlerinde, Cafeler de ve tüm gün müzik çalınan ortamlar için üretilen cihazlar.

Özellikle ev için üretilen Hi-Fi, High-End sistemler de tercih edilmemektedirler.

Dac üniteleri, pre katları, yalıtım katmanları, interconnect kaliteleri gibi detay özellikleri iyi bir Hi-Fi, High-End sistem gibi üretilmiyor. Yani kullanım amaçları farklı.

Yine de tercih meselesi.

Yalnız şunu da unutmamak gerekirki, kıstas olması açısından söylüyorum. Müziği 40 Tl'lik Dvd player ile dinleyeyen de var. 40.000 Dolarlık Cd çalarla dinleyen de var. Aradaki farkı çok gereksiz görenler hatta, ben delimiyim o kadar para vereyim diye öz eleştiri yapanlar bile olabilir. Ama işte bu farkı anladığın zaman, paranda varsa 40.000 Doları da veriyorsun.
  • Farkın farkındayım...

Yine de çoğu müzik türü ve müzik kulağı bu kadar bedel ödemeyi haketmez. Bu parayı küresel ısınmaya karşı ya da benzeri yardım kuruluşlarına bağışlayıp, bir tane ES serisi CD storage le yetinmek bana daha akıllıca ve insancıl geliyor...

Sonuçta biz de bu sistemlerin alayının farkıdayız, takım elbise giyip mağazalarına girmişliğimiz var ABD'de...

İnsan kulağının algısal niteliklerinin modifiye edilmesi konusunda fikkir yürütecek kadar da bu sistemlerin niteliklerinin farkındayız...

Ben sadece arkadaşı yanıtlamak istemiştim.. 20.000 dolarlık sistemde IPOD takıp dinleyen insanlarda var sonuçta, orjinal makaralı 84 TEAC'te, 2 adet 83 model JBL speaker'la dinleyen şahıslarda mevcut. Lambalı amfilerin büyüsünü bilmeyen yok zaten..

Aşağıdaki 2 SONY DVD changer tüm ihtiyaçlarınızı giderir. 40.000 dolardan kalan 39.000 dolarlada konserine gitmediğiniz sanatçı kalmaz. 3 5 elektronik devreye bu kadar para yatırılmaz... gayet güzel her tür işi görür bu CD çalarlar...

size 300.000 dolarlık, orta sınıf bir sistem resmi hediye ediyorum. 2-3 anfi, cd çalar, bir kaç parçacık hoparlör...

1.000.000 dolara kadar da çıkariim isterseniz, (sadece ev için bu sistem)..

• Farkın farkında değilsin bence!

Ayrıca buraya resmini buldum buldum edasıyla koyarak hava attığın sistemin benzerini ben zaten şu an kullanıyorum.

Bu arada da makara teybin en kralı olan Revox Pr99'un ve eskilerin kralı diye bahsettiğin Jbl kolonların L112 modelini de ayrıca diğer oturma odamda kullanıyorum ben.

Kaldı ki, biz burada sidik yarışı da yapmıyoruz.

Bazı şeyler soran Hi-Fi severleri doğru yönlendirmeye ve yönlendirirken de bu işin raconu hakkında bilgi sahibi olmalarına uğraşıyoruz.

Küresel ısınmaya da gelince, sen ortamı ısıtma yeter. Küresel ısınma konusunun bu sistemlerle de uzaktan yakından ilgisi yok. O konu devletin doğru ve yapıcı kararlar alarak tüm ülkelerce ortaklaşa halletmesi gereken konu.
  • Ne kadar mantıklı gelir bilemem ama yinede sana bir çözüm önerisi; elindeki orjinal müzik cdlerini, Monkey Audio ile kayıpsız olarak bilgisayarına kaydedip, hit parçalarından oluşan bir cd yapar ve dolayısıyla sürekli cd değiştirmek zorunda kalmazsın.Tabi yapılan kopya, cdçaların sağlığı açısından pek iyi değildir.İyi bir cdçalarınız varsa, cd değiştirmek o kadarda sorun olmaz.Zira iyi bir cdçalar 1-2saniye aralığında hemen cd'yi analiz eder.Ucuz cd,dvd çalarlar gibi bekletmez.
  • Ne zamandır foruma girmiyordum,hi-fi sistemler hakkında biraz araştırmaya girişeyim dedim , bilgi kirliliğinden başka birşey alamadım,yazık teknika yazık,zamanımı aldın,polemikten öteye geçemeyip tüm sayfayı meşgul etmişsin!
  • Hocam söz konusu olan müzikse verdiğin örneklerdeki gibi abeslikler ortada var olamaz.Ben sana vede herkese saygı duyuyorum.Ama senin anlamadığın şey müzikte abeslik olamıyacağı.Bu tamamen zevk meselesi.Albümlerdeki şarkı sıralamaları gibi ticari kaygıları müzikte dikkate alıcak olursan ortada ne black metal kalır, ne oyun havası kalır,çer çöp aptal şarkımsı şeyler dinler herkes.Kız arkadaşını damperliyle gezdirmek coğu insana abes gelir ortak bi düşüncedir.Ama birilerinin müzik tercihleri sana hitab etmediği için abes olarak nitelendiremezsin müzik bu yaw....
    quote:

Orjinalden alıntı: teknika

Sen hiç plaja takım elbiseyle gittin mi?

Peki kız arkadaşını, hiç damperli kamyonla gezdirdin mi?

Ya da takım elbisenin altına terlik giyip düğüne veya özel bir davete katıldın mı?

Benim anlatmak istediğimi tam anlamadan neden? Küçük gördüğümü ortaya atıyorsun ki!

Nasıl ki yukarıda saydığım şeyler abest kaçıyorsa, Pink Floyddan sonra da hemen arkasından böyle bir şey dinlemek abesttir. Heleki söz konusu olan müzik olduğunda, ahenk, uyum ve makam en önemli şeydir.

Bir müzik Cd'si bile satışa sunulmadan önce, stüdyo da günlerce şarkı sıralamasının ve geçiş uyumlarının nasıl olacağı konusunda ciddi çalışmalar yapılır.

Tabiki kimsenin zevkine karışılmaz ama uyum denen de bir şey vardır. Heleki söz konusu olan müzikse.

Ben demiyorum ki o dinlenmez bu dinlenmez. Her tarz müziği dinleyebilirsin. Ama türkü dinleyip arkasından da opera dinliyorsan, gerçekten bir anormallik vardır ortada.

Bu da benim fikrim. Sen neden? Saygı duymuyorsun ki.

quote:

Orjinalden alıntı: sertert

arkadaşım isteyen istediğini istediği gibi dinler. isteyen pink floyd dan sonra müslüm takar oynar. senin insanların beğenilerini böle küçük görmeye hiç bir şekilde hakkın yok ama. ayrıca bulutsuzluk özlemi 10 numara müzik yapan bir grup. vazgeçin artık takım tutar gibi müzik dinlemekten ya...müzik başka bi şey. pink floyd dan sonra neden dinlenmez miş ? sen sevmiyor olabilirsin ama küçük te göremezsin

• Hi-Fi de müzik dinlemek ayrı bir keyf içerir yeni teknolojiye geçişyapmaya gerek yok stereo bir anf özellikle vintage para var ise lambalı anfi(tercihimdir) uygun bir cd player ve pikap ve en önemlisi 2 adet stereo hoparlör aklına pioneer - sony gelmesin eğer gümbür gümbür dinlemek istersen alabilirsin tabiki ama yok ben her 2 kolonlardan farklı ensturmanları duyayım diyorsan Revox-Dali-Acoustic research-Klh öneririm sonra deyme müzik keyfine

bende 1978 yapımı JVC JR-S100L mark2 Anfi ( Türkiyede yok )
    Acoustic research TSW 510B Bu modelden Türkiyede 3 kişide var biri benim
    Bose 501
    ve Marantz pikap ım mevcut
  • yaw arkadaşlar hepiniz ayrı bir teldensiniz gereksiz tartışmalar bunlar ya hi-fi hi-end almayı düşünen arkadaş önce kendi kulağının ne kadar hasas olduğunu öğrenmeli ki ona göre sistem almalı daha sol ile sol bemol arasında ki farkı sezemezsan zaten çokta büyük yatırımlar yapıp para harcamana gerek yok ayrı bir arkadaşda burda pink floydan sonra şu dinlenir mi gibi bir laf etmiş bence gereksiz bir tartışma son derece gereksiz bu tarz şeyler fark edilmeden insan kalbi kırabiliriz bence

ilk başta kulağımız hangi seslere duyabiliyor örnek bazılar bass sesleri sever ondan ciddi yatırım yaparlar ama coğu daha alt bass ile orta bass ayırd edemeyip dünya kadar para harcıyorlar ki cok denk geldi

her zaman sölerim önce aynı anda kaç farklı nota nın tam değeri yarım değeri ve koma sesleri algılaya biliyoruz yoksa iyi bir cihaz almaya hiç gerek yok standar piyasa malı al gitsin

kusurumuz oldu ise ve incitecek de bir laf ettiysek af ola

• quote:

Orijinalden alıntı: pctechnic01

yaw arkadaşlar hepiniz ayrı bir teldensiniz gereksiz tartışmalar bunlar ya hi-fi hi-end almayı düşünen arkadaş önce kendi kulağının ne kadar hasas olduğunu öğrenmeli ki ona göre sistem almalı daha sol ile sol bemol arasında ki farkı sezemezsan zaten çokta büyük yatırımlar yapıp para harcamana gerek yok ayrı bir arkadaşda burda pink floydan sonra şu dinlenir mi gibi bir laf etmiş bence gereksiz bir tartışma son derece gereksiz bu tarz şeyler fark edilmeden insan kalbi kırabiliriz bence

ilk başta kulağımız hangi seslere duyabiliyor örnek bazılar bass sesleri sever ondan ciddi yatırım yaparlar ama coğu daha alt bass ile orta bass ayırd edemeyip dünya kadar para harcıyorlar ki cok denk geldi

her zaman sölerim önce aynı anda kaç farklı nota nın tam değeri yarım değeri ve koma sesleri algılaya biliyoruz yoksa iyi bir cihaz almaya hiç gerek yok standar piyasa malı al gitsin

kusurumuz oldu ise ve incitecek de bir laf ettiysek af ola

Durumu kısaca özetlemişsin hi-fi düşünecek kişi ilk önce kendi kulağını test etmeli sonrada sağdan soldan duyduğunu değilde kendi gidip dinleyerek almalıdır

• Merhaba,

Hi-end olmasa da, elindeki müzik aşivini FLAC formatında kayıpsız olarak kaydedebileceğin ve 2TB kapasiteye sahip, oldukça kaliteli bir DAC barındıran Olive sistemlerine de bakabilirsin.

http://www.olive.us/products/music_servers/olive4hd/features/sound.html

Şu anda O3HD modelini kullanıyorum ve kulağımı oldukça tatmin ediyor.. Yalnız fiyatı tuzlu, TR fiyarları 2000 TL civarında olması lazım..
  • 40 dakika ila 80 dakika süre arasında süren bir adet CD bitince onu çıkartıp öbürünü takmak gerçekten büyük yorgunluk...
    ...eğer ki ses kalitesi kişi için önemli değilse. (Düzgün bir transport ve DAC ile dinlenilen normal ve yüksek çözünürlüklü FLAC dosyalarını bunun dışında tutuyorum)

Hele ki benim ve benim gibilerin yaptığı şekilde, 10, 20 dakikada bir plak yüzü değiştirmek ise tam bir şaşkınlıktır...
    ...eğer ki CD, mp3, wma vs. sesi kişiyi tatmin ediyorsa

• bu hi-fi cilerde ses sistemelerinde kral kesildeler ha yeter yahu.

hi-fi demek yüksek sadakat değilmi yani kaydı en doğal haliyle denleyebilmek değilmi.

peki hi-fi için hazırlanmış yüzlerce çeşit cihaz ses anlamında kendi aralarında bile bukadar nasıl farkedebiliyor bunda mantık varmı bence yok.

sen git binlerce dolar para ver sonra aa yok bu olmadı bide şunu deniyim de

zaten hi-fi klasik müzikler için grekli bence. ayretten günmüzde en yaygın olan vede kullanılan popiler müzikler için 3-5 bin tl lik iyi bir sistem yeterlidir. hatta belki böyle bir sistemde müzik dinleyen adam 10 bin dolarlık hi-fi sistemde dinleyenden daha çok feyiz alabilir.

burda hi-fi yi göğe çıkarmanın gereği yok.

bugün 3-5 bin tl lik bir sistemde DTS bir müzik dinleyin bakalım. tatmin olmuyorsanız demekki fantazi peşindesiniz zaten hi-fi cilerin çoğuda bu işi bence hobi gibi görüyor ses olayı biyere kadar arkadaşlar.

hi-fi yide burdaki kimseden sormanıza gerek yok alttaki şahsiyeti dinlemeniz yeterlidir.

hi-fi nedir

http://www.uzmantv.com/hifi-nedir

http://www.uzmantv.com/odyofil-kime-denir

son olarak yok neymiş cd değiştirmeklemi uğraşıcaz yahu bir cd de 12 track var 5 er dakkadan olsa 60 dk 1 saat yapar e bi zahmet kalk da değiştir.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.