Şimdi Ara

Her peteğe termostatik vana takılmalı mı? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
321
Cevap
15
Favori
255.143
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: jethoca

herkese selamlar

bilgilerini paylaşan arkadaşlara gerçekten teşekkürler

Benim ev 150 metrekare. oda ve bölümlerin toplamı ise ( salon+3 oda+ mutfak+ antre+tuvalet banyo+ 2 balkon) 123 metrekare

evim dublex.

sanırım sadece sabit oda termostadı benim işimi görmeyecektir. çünkü gündüz üst kat yattığımızda ise alt kat fazla kullanılmıyor.

ben şöyle düşünüyorum. termo statik vana alarak gündüz alt katı 23 lü derecelerde üst katı ise 20 derece yatarken ise tersi ( çocuk odası ve yatak odası dublexin üst katında ) olsa olurmu. bu arada mutfakta da ısıyı düşük tutmalıyım diye düşünüyorum

not 1. bu konularda hiç bilgim yok. bireysel kombi ile daha 1 aydır ısınıyorum.
    not 2. Şu anda ne oda termostatım ve ne de termostatik vanam var. kombim ise 24000 lik yoğuşmalı ferroli

cevaplarsanız çok sevineceğim.
    herkese saygılar

Gördüğüm kadarıyla, 2 kez sormuşsunuz, sorunuza cevap verilmemiş: Oda termostatı mı, termostatik vana mı? diye sormuştunuz, kanaatimce cevap vereyim: sizin için her ikisi de. Üst kata termostatik vana (20-21 dereceye ayarlı, gün içinde hiç kullanılmıyorsa, yatarken konfor ısısına ayarlamak üzere biraz daha düşürülebilir belki), alt katta mutfağa termostatik vana (19 dereceye ayarlı), salona da oda termostatı (23 dereceye ayarlı). Yalnız, yatarken oda termostatını 20-21 dereceye getirin, dolayısıyla gece boyunca salon boşuna yüksek ısılarda kalmasın. Hatta salon peteğini kapatın ki, salon istenen ısıya (gece oda termostatının takılı olduğu oda 20-21e ulaştığında, oda termostatı kombiyi kapatacaktır, bu durumda üst kattakiler üşüyebilirler, bu yüzden "peteği kapatın" diyorum, tercih sizin). Kombiyi de, oda termostatınız olduğundan, daha önce dediğim gibi, verim ısısında (60 derece civarına tekabül ediyor genelde) tutun. Umarım sorununuz çözülür.

• quote:

Orijinalden alıntı: estamemuchoo

quote:

Orijinalden alıntı: nokiae90

PORTAKAL SPOR KADINLARA ÖZEL SPOR SALONLARI BANDIRMA şubemizin kalorifer peteklerinde termostatik vana var. 7 petek var, 6 tanesinde termostatik vana mevcut.
    Sebep: Spor alanında 19-20 derece, banyoda 23-24 derece, masaj odasında 21-22 derecelik ısı ihtiyacı.
    Spor alanında 5 petek var ve ısı ihtiyacı 19 derece. Spor yapan insanlar ve güneşin etkisiyle oluşacak ısı dengesizliklerini önlemek ve tasarruf sağlamak için bu alandaki tüm peteklere termostatik vana takıldı. Vanalardan sonra, ısı farklılıkları ile ilgili şikayetler bitti.
    Banyo ve soyunma odalarında ideal sıcaklık 23 derece. Buradaki sıcaklık da sabit kalmalı ve konfor sıcaklığı önemli. Burada güneş ışığından fayda yok ve tüm duvarlar fayans olduğundan, 14 m2 odada 1,8 m petek var. Termostatik vanadan sonra fazla sıcak veya soğuk olduğuna dair şikayetler bitti.
    Masaj odası, her üyenin girmediği bir oda. Üyeler, termostatın ayarını bozmasınlar diye termostatı buraya taktım. Burada sıcaklık kolay kolay artmıyor. Dolayısıyla, oda termostatı buradan kombiyi kontrol edebilir.
    Termostatik vana, giriş veya çıkışa takılır. Her ikisi de mümkündür. Ancak, aşırı hava akımının olduğu yere takılırsa, doğru algılamayabilir. En doğru yeri, montaj kılavuzlarında bulabilirsiniz.
    Eğer aşağıya takılacaksa, istenen sıcaklıktan 1-2 derece düşüğe ayarlanmalıdır. Mâlûm, ısınan hava genleşir ve yükselir.
    Kalorifer petekleri genelde duvar kenarlarında olur. Duvarlar genelde soğuktur. Bu yüzden, termostatik vana üzerindeki ısı sizi yanıltabilir. Konfor sıcaklığı deneme-yanılma yöntemi ile bulunmalıdır. Termostatik vana 17 dereceye ayarlı iken, odanın 20 derece olabilmesi bundandır.
    ECA vanaları 18,5 TL x 6 adet + 4,5 TL kargo ücreti karşılığında internet üzerinden, İstanbul'dan bir satıcıdan aldım. Aynı vana, Bandırma'da 35 TL civarı. ECA, kendini her ürünüyle kanıtlamış bir Türk markasıdır. Uzun yıllar kullanırsınız. Zaten sloganı da, yanlış hatırlamıyorsam "Yıllarca, Güvenle..." gibi birşey. Fiyat oldukça iyi. 60-70 TL, bu vanadan 4 adet demek. Bence daha pahalısına gerek yok, yine de alıcı bilir. Ben kullanıyorum, memnunum.
    ECA vanada, 0-29 arası sıcaklık ayarlanabiliyor. 7 derece donmayı önleyici sıcaklık. 2-16 dereceye, 3-20 dereceye, 4-24 dereceye vb. gibi tekabül ediyor ve aradaki her bir çizgi bir derece manasına geliyor.
    Önceleri en soğuk oda olan masaj odası, güneş görmediğinden, penceresi aluminyum doğrama olduğundan ve bu oda içten izolasyonsuz olduğundan, bu odada termostatik vana yok, onun yerine oda termostatı var. Kombi buradan kontrol ediliyor. Isınması en zor olan oda burası.
    Oda termostatı, haftalık ayar yapılabilenlerden. Salon, sabah 8:30'da açılıyor, termostat Pazartesi-Cumartesi günleri 8:00'da kombiye start veriyor. Akşam 20:30-21:00 civarı kapanıyor, 20:00'da oda termostatı kapatma veriyor. Cumartesi 16:00'da kapatıyor. Pazar günü tüm gün kapalı olduğundan, termostat hiç komut vermiyor. Geceleri, kombi hiç yanmıyor (burada hata yapıyor muyum, bilmiyorum) Masaj odası sıcaklığı 13 dereceye kadar düşerse, kombi start alıyor. Petekler uzun olduğundan, hızlıca ısınıyor, bu yüzden yarım saat önceden yanması yetiyor. Oda termostatını kullanma sebebimiz, sistemi her gün, günün farklı saatlerinde kombiyi açıp kapatabilecek şekilde haftalık olarak kontrol edebilmek.

hangi siteden aldınız?

www.nakitalsat.com

• Arkadaşlar ben 8 tane peteğe termostatik vana taktırdım. fakat dönşümlü olarak ısıtmıyorlar yani bir süre misafir odası ısınıyor yatak odası buz gbi solon buz gibi oturma odası sıcak cocuk odası sıcak mutfaK Soğuk
    banyoya takdırmadım orası sürekli sıcak sebebi nedir taktırdığım vananın markası ise HEIZ
  • quote:

Orijinalden alıntı: zeak20

Arkadaşlar ben 8 tane peteğe termostatik vana taktırdım. fakat dönşümlü olarak ısıtmıyorlar yani bir süre misafir odası ısınıyor yatak odası buz gbi solon buz gibi oturma odası sıcak cocuk odası sıcak mutfaK Soğuk
    banyoya takdırmadım orası sürekli sıcak sebebi nedir taktırdığım vananın markası ise HEIZ

Vanalar birbirinden bağımsız çalışır sizde ya vanalar hatalı takılı mesela dikey veya petek çıkışına ya da kademe ayarında bir dengesizlik var. Bende Danfoss marka var çok memnunun, Salon ve Y.Odası kademe 3 = 20 derece, Mutfak kademe 2 = 17 derece, Ç.Odası kademe 2** =19 derece, O.Odası kademe 3** = 22 derece. Herhangi bir sıkıntım yok Oda ısıları set edilen ısıya ulaşınca Termo Vanalar devreye girip kesiyor su akışını ısı düşünce tekrar devreye giriyor.

Alttaki resimlerde bağlantı şeklini görebilirsiniz:

Her peteğe termostatik vana takılmalı mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: nokiae90

quote:

Orijinalden alıntı: jethoca

herkese selamlar

bilgilerini paylaşan arkadaşlara gerçekten teşekkürler

Benim ev 150 metrekare. oda ve bölümlerin toplamı ise ( salon+3 oda+ mutfak+ antre+tuvalet banyo+ 2 balkon) 123 metrekare

evim dublex.

sanırım sadece sabit oda termostadı benim işimi görmeyecektir. çünkü gündüz üst kat yattığımızda ise alt kat fazla kullanılmıyor.

ben şöyle düşünüyorum. termo statik vana alarak gündüz alt katı 23 lü derecelerde üst katı ise 20 derece yatarken ise tersi ( çocuk odası ve yatak odası dublexin üst katında ) olsa olurmu. bu arada mutfakta da ısıyı düşük tutmalıyım diye düşünüyorum

not 1. bu konularda hiç bilgim yok. bireysel kombi ile daha 1 aydır ısınıyorum.
    not 2. Şu anda ne oda termostatım ve ne de termostatik vanam var. kombim ise 24000 lik yoğuşmalı ferroli

cevaplarsanız çok sevineceğim.
    herkese saygılar

Gördüğüm kadarıyla, 2 kez sormuşsunuz, sorunuza cevap verilmemiş: Oda termostatı mı, termostatik vana mı? diye sormuştunuz, kanaatimce cevap vereyim: sizin için her ikisi de. Üst kata termostatik vana (20-21 dereceye ayarlı, gün içinde hiç kullanılmıyorsa, yatarken konfor ısısına ayarlamak üzere biraz daha düşürülebilir belki), alt katta mutfağa termostatik vana (19 dereceye ayarlı), salona da oda termostatı (23 dereceye ayarlı). Yalnız, yatarken oda termostatını 20-21 dereceye getirin, dolayısıyla gece boyunca salon boşuna yüksek ısılarda kalmasın. Hatta salon peteğini kapatın ki, salon istenen ısıya (gece oda termostatının takılı olduğu oda 20-21e ulaştığında, oda termostatı kombiyi kapatacaktır, bu durumda üst kattakiler üşüyebilirler, bu yüzden "peteği kapatın" diyorum, tercih sizin). Kombiyi de, oda termostatınız olduğundan, daha önce dediğim gibi, verim ısısında (60 derece civarına tekabül ediyor genelde) tutun. Umarım sorununuz çözülür.

cevaplayan ilgilenen herkese teşekkürler.

ferroli kombi 28000 lik miş.

bu forum gerçekten cevabını aradığım konuların büyük çoğunluğunda çok ama çok faydalı oluyor.
    çıkarı olmayan gerçek kişilerin yorumlarını paylaştığımız için doğru bilgiler ediniyoruz.

bir buçuk aylık araştırmadan sonra sadece termostatik vana almaya karar verdim ama hanım engeline takıldım.

hanım hem 400 tl gibi maliyet tuttuğu ve hem de sistemin işe yaramasından tam emin olmadığı için alt komşuyla beraber ferroli servisinin takacağı honyvel oda termostatı almamız konusunda ısrar etti. ayrıca vanalarıda alırız diyordu. derken hanım ben oda termostatı almaya karar verince vanalara ihtiyaç olmayacağını söylemeye beni termostatik vanalardan vaz geçirmeye çalıştı.
    neyse biz aldık oda termostatını . ferrroli güvencesinde ücretsiz olarak servisin taktığı bir termostattı. sadece bir gün kullandım. Dublex te alt kat fazla ısınırken özellikle kombinin çalışmadığı 4-5 saatlik sürede üst buz gibi oluyordu. birde bu deneme karın yağdığı günlere denk geldi. üstelik yalıt tüketimimiz de arttı.

kullandığımız termostatı aldığımız yere iade edip parayı geri alabildim.

sonra ECA oda termostatlarını aldım ve taktırmdım.
    7 adet termostat, ve krom çubuklar taktırmasıyla beraber bana toplam 300 tl ye mal oldu.

• üç gündür kullanıyorum çok memnunum.

birkere evde sıcak oda soğuk oda sorunu ortadan kalktı.
    hep serin olan üst kattaki çocuk odası ısındı.
    yakıt tüketimi gerçekten düştü.

şimdilik bu kadar herkese saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jethoca -- 7 Ocak 2013; 18:13:51 >
  • Termostatik radyatör vanalarının kullanımı son yıllarda iyice yaygınlaşıyor, hem tasarruf hem konfor açısından gerçekten faydalılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: memint

Binalarda kalorifer petekleri dizayn edilirken bölgenin iklimi ile binanın baktığı cephe, toplam ısıtma alanı/hacmi, alanların kullanım amacı, peteklerin kombiye olan mesafesi, yalıtım vb ısı ihtiyacını belirleyen özelliklere göre tesisat ve petek hesapları yapılır. Hesapların titiz ve rasyonel yapılması durumunda, ortaya çıkan petek miktarları da alanların kullanım amacına göre gerçek ısı ihtiyaçlarını dengeli karşılamaya yeterli olabilir.

Tamamen katılıyorum. Ayrıca Yanlış doğru yapılan bir tesisat sonrasında bakıldı ki bir oda istenilenden fazla sıcaklığa ulaşıyorsa giriş vanasını yavaş yavaş istenilen sıcaklığa düşene kadar kısarsınız olur biter.

Evde salon gibi iki cepheli, cunda gibi üç cepheli olduğu için; tam doğu ya da batı yönüne baktığı için; yüksek bir bina olduğu için rüzgar ve dış ortam sıcaklığından etkilendiği için, sıcaklığı gün içinde değişen bir oda dışında termo vana gereksiz.

memint'in uzun mesajı sonrasında bir spor salonu uygulamasına değinilmiş. Spor salonu gibi büyük, çok sayıda peteği olan ve zaten ticari yatırımlar sırasında 60-70tl hiçe sayılacak uygulamalarda mantıklı gibi gelse de salondaki peteklerin vanaları elle kısık, masaj odaları orta, soyunma odaları full açık olarak ayarlansa da sanki aynı sonuç alınabilirmiş. Tabii salon 4 cepheli, gün içinde içeri giren çıkan spor yapan kişi sayısından etkilenme fazla oluyorsa o zaman termo vana çok gerekli de olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: sokomind

quote:

Orijinalden alıntı: memint

Binalarda kalorifer petekleri dizayn edilirken bölgenin iklimi ile binanın baktığı cephe, toplam ısıtma alanı/hacmi, alanların kullanım amacı, peteklerin kombiye olan mesafesi, yalıtım vb ısı ihtiyacını belirleyen özelliklere göre tesisat ve petek hesapları yapılır. Hesapların titiz ve rasyonel yapılması durumunda, ortaya çıkan petek miktarları da alanların kullanım amacına göre gerçek ısı ihtiyaçlarını dengeli karşılamaya yeterli olabilir.

Tamamen katılıyorum. Ayrıca Yanlış doğru yapılan bir tesisat sonrasında bakıldı ki bir oda istenilenden fazla sıcaklığa ulaşıyorsa giriş vanasını yavaş yavaş istenilen sıcaklığa düşene kadar kısarsınız olur biter.

Evde salon gibi iki cepheli, cunda gibi üç cepheli olduğu için; tam doğu ya da batı yönüne baktığı için; yüksek bir bina olduğu için rüzgar ve dış ortam sıcaklığından etkilendiği için, sıcaklığı gün içinde değişen bir oda dışında termo vana gereksiz.

memint'in uzun mesajı sonrasında bir spor salonu uygulamasına değinilmiş. Spor salonu gibi büyük, çok sayıda peteği olan ve zaten ticari yatırımlar sırasında 60-70tl hiçe sayılacak uygulamalarda mantıklı gibi gelse de salondaki peteklerin vanaları elle kısık, masaj odaları orta, soyunma odaları full açık olarak ayarlansa da sanki aynı sonuç alınabilirmiş. Tabii salon 4 cepheli, gün içinde içeri giren çıkan spor yapan kişi sayısından etkilenme fazla oluyorsa o zaman termo vana çok gerekli de olabilir.

Sıcak gelen odayı kısmak yada tamamen kapatmak doğru ve teknik bir yöntem değill.

ne zaman neye göre kısacaksınız ne kadar kısacaksınız ? sorularının cevabını bir aile üyesinin her zaman doğru uygulaması mümkün değil.

Avrupa'da termostatik vananın zorunlu olduğunu unutmayalım.

Fikrimi vurgulamak için (asla hakaret amaçlı değil ) şu benzetmeyi belirtmeden yapamayacağım.

"ihtiyarlar doğalgazda tasarruf için vanaları kısıyor yada kapatıyor. hatta aç kapa yapıyor. "
    "bu işi bilenler ise termostatik vana kullanıyor. "
    ilk masrafının olumsuzluğunu kabul edelim.
    bunun dışından ne olumsuzluğu var açıklayabilir misiniz? ?

herkese saygılar.

• İlk maliyetin olmadığını daha doğrusu varsayılacak kadar az olduğunu o nedenle ilk maliyeti hiç hesaba katmamamız gerektiğini düşünüyorum.

3000-4000tl kombi ve tesisat masrafına en fazla 25*5tl masraf katar 5 peteğe takılsa. Devede kulak...

Eksi yönünü söylemek gerekirse estetik değiller, çok uzunlar. Bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama diğer vanalara oranla çok sesli su akmakta peteğe su girişinde.
    Standart bir vana 15+ sene kullanılabiliyorken termo vanalar 3-5 seneyi görmüyor. Kafadan kırılma olayı da uzun boyları neticesinde çok olabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Selduman -- 25 Ocak 2013; 2:09:30 >
  • quote:

İlk maliyetin olmadığını daha doğrusu varsayılacak kadar az olduğunu o nedenle ilk maliyeti hiç hesaba katmamamız gerektiğini düşünüyorum.

3000-4000tl kombi ve tesisat masrafına en fazla 25*5tl masraf katar 5 peteğe takılsa. Devede kulak...

Eksi yönünü söylemek gerekirse estetik değiller, çok uzunlar. Bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama diğer vanalara oranla çok sesli su akmakta peteğe su girişinde.
    Standart bir vana 15+ sene kullanılabiliyorken termo vanalar 3-5 seneyi görmüyor. Kafadan kırılma olayı da uzun boyları neticesinde çok olabiliyor.

Danfoss RA2000 serisi vanaları kısa ve darbeye dayanıklı gövdeye sahipler.
  • bu termostatik vanaları diyelimki 1 . 2. 3. hangisi olursa kademeye aldık kombi suyunun sıcaklığı kaç dereceye ayarlamak gerekiyor asıl soru bu bunu kimse düzgün açıklamamış
  • quote:

Orijinalden alıntı: özgürkuaför

bu termostatik vanaları diyelimki 1 . 2. 3. hangisi olursa kademeye aldık kombi suyunun sıcaklığı kaç dereceye ayarlamak gerekiyor asıl soru bu bunu kimse düzgün açıklamamış

Termostatik vanalar (TRV) ile kombi kazan suyu sıcaklığı arasında bir ilişki yok. TRV odaların aşırı ısınmasını ve fazla doğalgaz tüketiminin önüne geçmek için kullanılır. Kombinin kazan sıcaklığını kaç °C'ye ayarlacağınız tümüyle ısı kayıplarınıza bağlı, ısınabildiğiniz °C'ye ayarlacaksınız. Örneğin bende 8.3mt petek var 40°C de ısınabiliyorum, fakat alt kattaki komşumda yaklaşık 5mt petek var o yüzden 50°C de ancak ısınabiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

quote:

Orijinalden alıntı: özgürkuaför

bu termostatik vanaları diyelimki 1 . 2. 3. hangisi olursa kademeye aldık kombi suyunun sıcaklığı kaç dereceye ayarlamak gerekiyor asıl soru bu bunu kimse düzgün açıklamamış

Termostatik vanalar (TRV) ile kombi kazan suyu sıcaklığı arasında bir ilişki yok. TRV odaların aşırı ısınmasını ve fazla doğalgaz tüketiminin önüne geçmek için kullanılır. Kombinin kazan sıcaklığını kaç °C'ye ayarlacağınız tümüyle ısı kayıplarınıza bağlı, ısınabildiğiniz °C'ye ayarlacaksınız. Örneğin bende 8.3mt petek var 40°C de ısınabiliyorum, fakat alt kattaki komşumda yaklaşık 5mt petek var o yüzden 50°C de ancak ısınabiliyor.

teşekkür ederim açıklaanız için

• termo vanaların hassasiyeti +2 midir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hasan ŞAHİN

termo vanaların hassasiyeti +2 midir?

Diğer başlıkta cevap vermiştim burda tekrar ediyorum .
    Hassasiyet derken ayar aralığını soruyorsanız, benim kullandığım Danfoss RA2000 serisi +1 gidiyor.
  • quote:

İlk maliyetin olmadığını daha doğrusu varsayılacak kadar az olduğunu o nedenle ilk maliyeti hiç hesaba katmamamız gerektiğini düşünüyorum.

teşekkürler.
    güzel bilgilendirme olmuş.

ben ömürlerinin 5 yıl olduğunu bilmiyordum.

herkese saygılar
  • quote:

quote:

Hassasiyet derken ayar aralığını soruyorsanız, benim kullandığım Danfoss RA2000 serisi +1 gidiyor.

20 C ayarlandığında 21 de kapatıp 19 da açıyor o zaman...
  • quote:

quote:

quote:

20 C ayarlandığında 21 de kapatıp 19 da açıyor o zaman...

Dediğiniz şekilde OT çalışır, TRV'ler farklı şekilde çalışıyor. Alttaki linke tıklarsanız çalışma prensibini görürsünüz.

http://tr.heating.danfoss.com/PCMPDF/operation_princip_facelift.swf

• Verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim. Bende oda termostatina ek vana almayı düşünüyordum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.