Şimdi Ara

Her peteğe termostatik vana takılmalı mı? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
322
Cevap
15
Favori
255.058
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: -YağmurAdam-

Son bir soru daha. Termostatik bana sonrası kombi sabit 60 derecede yansın isteniyor. Banyo ve bazı peteklerde Termostatik vana olmadığı için bu sıcaklık yüksek değil mi?
    50 de yansa hem yoğuşma aktif kullanılmış hem daha az maaliyet oluşmaz mı?

60°C konvansiyonel kombiler için geçerlidir. Yoğuşmalı kombilerde 55°C üst sınırdır. Genelde 45-50°C arası tercih edilir. En uygun maliyeti deneme ile bulacaksınız örneğin 40°C ayarladınız ama oda ısınmakta zorlanıyor, bu size maliyet olarak geri döner. Oda en düşük hangi kazan sıcaklığında ısınıyorsa onu tercih etmelisiniz.
  • Herkese selam,
    3 gündür forumlardaki TSV takılması için yazılan yazıların nerdeyse tamamını okudum ama kafam iyice karıştı, bir kesim oda termostatı bir kısım TSV bir kısımda ikili kombi olarak kullanılmasını tavsiye ediyor peki benim evim için hangisi uygun olacak acaba zira bu günlerde yaptırmak durumundayım..
    evim İzmir de şehir dışında dubleks ama zemin altında bir kat daha var ve elektrikli kombi burada..
    evin kullanım alanı 180 metrekare ve salonda Şömine mevcut onuda ısıtma amaçlı yakıyoruz ana ısınma MAKTEK OMEGA 180 ELEKTRİKLİ KOMBİ ile yapılacak alt kat salon ve mutfak ve büyük bir koridordan oluşma yukarıda 3 oda ve 2 banyo mevcut, bu durumda hangisini uygulamam daha ekonomik sonuçlar doğuracaktır zira malum elektrik çok pahalı..
    Site de geçen kış taşınan ve akşam iş dönüşü gece yatıncaya kadar ve sabah kısa süreli işe gidinceye kadar TSV veya başka hiçbir şey takılı olmayan aynı sisteme sahip komşularımızın elektrik tüketim faturaları 1.500 tl ve üstü gelmiş, açıkcası bu da benim gözümü korkuttu :(
    Şimdi seçenek olarak evin her odasında daikın invertörlü eski tip klimalar mevcut bunlarla mı ısınmalıyım ekonomik olması için ya da TSV ya da oda termostatı yada ikili kombinasyon yaptırıp elektrikli kombi ile mi ısınmak daha ekonomik olacak ?...
    Şimdi bu konuda bilgi sahibi arkadaşlarım acaba hangisini önerebilir..?
    Klima dışında ki öneriler de ne yapmam nasıl yapmam daha doğru çözüm olur?..
    Bu konudaki yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunarım..
  • tayfunckrk T kullanıcısına yanıt
    Selamlar,

Eğer elektrikli kombide kararlıysanız, muhtemelen en pahalı ısınmaya geçmenin arefesindesiniz demektir...
    Zaten siz de yazmışsınız, komşulararınıza gelen 1500 TL ve üstü faturaları...
    Oda termostatı (OT), referans aldığı bir odanın ısıtma dinamiklerine göre kombiyi açar/kapar ve sadece bu odayı doğrudan kontrol eder.
    Termostatik radyatör vanası (TRV) ise konulduğu her odayı kontrol etmeye yarar. Özellikle kombiye yakın ve/veya diğer odalardan fazla ısınan odalara düşünülmelidir. Bu arada dublekslerde özellikle alt kattaki peteklere de uygulanmalıdır ki üst kat dengeli ısınabilsin. Bir evde aynı odada olmamak kaydıyla, OT + TRV iyi bir kombinasyondur. Hem fazla ısınma engellenir (özellikle OT sayesinde) hem de odalar arasında ısıl denge sağlanır (TRV sayesinde)
    Size önerim ise elektrikli kombi yerine klima alternatifini değerlendirmeniz olacaktır. Zira OT + TRV kullansanız da elektrikli kombide faturayı 1500 TL'den en fazla 1200-1300'e indirebiliirsiniz.
    Tüm klimaları açsanız da 1000 TL faturaya ulaşamazsınız sanırım...
  • Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, Elektrikli kombi maalesef benim kararım değildi evi bu şekilde satın aldığımızdan bir kış geçirip sonucu görelim dedik ama sonucu görmek için kışın bitmesi gerekmeyecek galiba yazdıklarınızdan ve komşularımızdan aldığımız bilgiler doğrultusunda çok pahalı bir kış geçireceğimiz şimdiden belli oldu :)
    Klima ısıtması maalesef sizin de bildiğiniz gibi ısısı kapattığıız anda biten bir kaynak ve çok soğuk havalarda keyifde vermiyor sadece günü kurtarıyor ama elimizde yine de bir seçenek olmaya devam ediyor..
    oturduğumuz site de çok yaygın olarak ''Nobo'' marka ısıtma panelleri kullanılıyor az elektrik çektiği ve iyi ısıttığı söyleniyor norveç malı bu ısıtıcılar hakkında bir bilginiz var mıdır acaba veya önerirmisiniz?..Ya da alternatif ekonomik ısınma kaynakları başka ne olabilir acaba?..
    Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tayfunckrk -- 7 Aralık 2013; 22:38:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bobita

Ben birşey soracağım, bu termostatik vananın takılması için sistemin tamamen kapatılıp suyun boşaltılması gerekiyor mu?

hayır gerek yok.hayır gerek yok.
    Bir şey değil Sn @tayfunckrk...

Bahsettiğiniz ısıtıcı panellerle ilgili forumda konu açılmış, biraz okudum. Isıtma tekniği anladığım kadarıyla klimadan farklı ve sarfiyatı daha yüksek gibi.
    Klimayı kapattığınızda ani soğuma olayı biraz da ısı yalıtımının yetersizliğine bağlı. Kaldı ki inverter klimalarınız var ve inverter klimanın özelliği uzun süre kapatılmadan kullanıldıklarında, aç/kapaya göre çok daha tasarruflu olmaları. Belki gece kapatılabilir ama gündüz sürekli çalışmaları öneriliyor. Dolayısıyla klima daha mantıklı geliyor, paneller ise banyo, mutfak için düşünülebilir...

http://forum.donanimhaber.com/m_28295450/tm.htm
  • memint M kullanıcısına yanıt
    İlginiz ve bilgi paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum, Klima ile bu kışı geçiriceğiz gibi gözüküyor vermiş olduğunuz linkide inceliyorum, gelecek kış için belki farklı ısınma alt yapı değişikliği yapabilirim..Saygılar
    Rica ederim, benden de selam, saygı...
  • arkadaşlar herkese merhaba..

şimdi şöyle bır durum var bu termostatik vanaların tam olarka nasıl bı sıstemle calıstırılmalı konusunda hıc bır fıkrım yok

şimdi 1 tane kucuk oda 1 tane yatak odası ve aksamları otrudugumuz salon var

1 tanede ara holde olacak sekılde 4 tane petek var... şimdi ben salonda sıcaklıgın her zaman en fazla olmasını istiyorum.. bunla ilgili nasıl bir yöntem izlemeliyim?

teşekkürler şimdide
  • quote:

Orijinalden alıntı: thunderfb

arkadaşlar herkese merhaba..

şimdi şöyle bır durum var bu termostatik vanaların tam olarka nasıl bı sıstemle calıstırılmalı konusunda hıc bır fıkrım yok

1 tanede ara holde olacak sekılde 4 tane petek var... şimdi ben salonda sıcaklıgın her zaman en fazla olmasını istiyorum.. bunla ilgili nasıl bir yöntem izlemeliyim?

teşekkürler şimdide

Hol hariç diğer peteklere termostatik vana takın.

İstediğiniz odaya istediğiniz sıcaklığı ayarlabilirsiniz Örneğin yatak odası 18°C, küçük oda 20°C ve salon 24°C şeklinde ayar yapabilirsiniz. Hedeflenen oda ısısına gelince termostatik vana o odanın peteğini kapatacağı için oda ısısı hedefleninin üzerine çıkmayacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

quote:

Orijinalden alıntı: thunderfb

arkadaşlar herkese merhaba..

teşekkürler şimdide

Hol hariç diğer peteklere termostatik vana takın.

İstediğiniz odaya istediğiniz sıcaklığı ayarlabilirsiniz Örneğin yatak odası 18°C, küçük oda 20°C ve salon 24°C şeklinde ayar yapabilirsiniz. Hedeflenen oda ısısına gelince termostatik vana o odanın peteğini kapatacağı için oda ısısı hedefleninin üzerine çıkmayacak.

cok teşekkür ederım..bide sunu sormak ıstıyorum kombıde peki socaklıgı kaca getırmem gerekıyor? 3-4-5 hangısı?

yani herhangı bır derecesıne getırsemde termostatik vanalar işlemi yaparmı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thunderfb -- 10 Aralık 2013; 13:55:37 >
  • thunderfb T kullanıcısına yanıt
    Evi daha evvel hangi sıcaklık ayarında ısıtabildiyseniz o ayarda devam edin.
  • quote:

Evi daha evvel hangi sıcaklık ayarında ısıtabildiyseniz o ayarda devam edin.

Mrb.butun peteklerde termostatli vana var kombi 60 derecede oturma odasindaki vana 5 te mutfaktaki 2 de ama ikisinin petek sicakligi ayni nedeni nedir anlamis degilim ve vana 5 teyken oda sicakligi 26 derece yaziyo ama 18 derece oluyo oda nerde sorun var anlamadım. Ter.vAna bozukmu acaba nasil anlarim bozuk oldugunu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • blackkite B kullanıcısına yanıt
    Diğer konuda cevap verdim.
  • Beyler yrn elime gecen termostatik vanalari montaj yapacam montaj seklini anlatan bir brosur ya da video olan varmi elinde. yada gosteren bir yol..

• Ben termostatik vana kullanıyorum ve öncesinde sonrasında gaz tüketimini hesapladım yaklasık %34 tasarruf sağlıyor buda zaten kendi parasını çıkarıyor üstüne kar etmenizi sağlıyor. Ankarada yaşıyorum kış ayında havaların çok sıcak olduğu zaman diliminde termostatik vanasız olarak 1 saat gaz tüketimine baktım 0,79 m3 olarak gözlemledim. Daha sonra vanaları taktım ve aynı sıcaklıkta tekrar 1 saatlik ölçüm yaptım (dış hava sıcaklığı hava soğuk idi) 0,52 m3 kullanım gözlemledim. Evin iç sıcaklığı vanalıdayken ve vanasızken birbirine yakındı bunu termometre ile ölçtüm. Bu vanaların mantığı kullanmadığım odaların sıcaklıklarını düşük tutarak evimin heryerini yakmış oluyorum ve o odalar soğumuyor ev içinde ısı kaybına neden olmuyor. Kullandığım odaları ise konfor sıcaklığına (22- 23 derece) ayarlıyorum ve bu şekilde kullanıyorum. Mantık olarak siz odanın sıcaklığını istediğiniz değere set ettiğinizde sıcaklık o değere ulaştığında vana peteğe su akışını kesiyor ve hat içerisinde sülkile olan su ısı kaybetmiyor kombi bunu algılıyor ve duruyor. bir odayı sıcak yaparken diğerini düşük sıcaklıkta tutabiliyorsunuz bu size tasarruf sağlıyor. Kimileri termostatik vana kullanmadan vanayı biraz kısarım debisini azaltırım aynı tasarrufu sağlarım diyor yok öyle birşey değişen birşey yok bunuda denedim. Debiyi kısmak sıcaklığı ayarlamak değildir. Ben bunları reklam amaçlı yazmıyorum gerçekten faydasını gördüm ve kullanıyorum. Marka olarak ECA ve Danfoss ikisinide denedim Danfoss un algılama hassasiyeti daha yüksek Danfoss RA 2000 gaz sensörlü olanını öneririm.
  • makovad kullanıcısına yanıt
    Marka model?
  • quote:

Marka model?

@Zebza Arkadas eca gonderdi. Su piyasada satilanlardan.. ucretsiz ulasti elime danfoss alana kadar simdilik bunlarla idare edelim yazin danfoss aliriz ..

• https://www.isimarketiniz.com/ECA-Termostatik-Radyator-Vanasi-Kose-Tip-12,PR-242.html

bu linkteki urunden. aynisi ..

• makovad kullanıcısına yanıt
    Önce gövde kısmını normal vana montajı gibi yapıyorsunuz, ardından kafa kısmını çevirerek gövdeye montajını yapıyorsunuz.

Videolu benzer montaj:
    http://www.youtube.com/watch?v=PGJpfvrEdu8

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zebza -- 13 Aralık 2013; 11:23:03 >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.