Şimdi Ara

Her peteğe termostatik vana takılmalı mı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
321
Cevap
15
Favori
255.171
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben birşey soracağım, bu termostatik vananın takılması için sistemin tamamen kapatılıp suyun boşaltılması gerekiyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bobita

Ben birşey soracağım, bu termostatik vananın takılması için sistemin tamamen kapatılıp suyun boşaltılması gerekiyor mu?

Suyun tamamini boşaltmana gerek yok bir litre boşaltsan yeterli ben bu şekilde yaptim vanalari kendim değiştirdim.. sonra suyu tekrar bastim
  • yani termostatik vanayı, çok ısınan ve ısınmasını pek de istemediğimiz odalaramı taktıracağız. örneğin:
    bizim mutfat ve hol direk kombiden alıyor suyu yani çok yakın ve bu mutfak ve hol çok ısınıyor petekleri. oysaki oturma odası peteği sıcaklığı düşük durumda. bize oturma odasının sıcaklığın yükseltecek ve mutfak ve hol ısısını düşürecek şey mutfak ve hole ter. vana mı takılmasıdır. mutfak ve holü kıstığımız halde petekler yine de çok sıcak oluyor. oturma odası ise vanaları tam açık olduğu halde gerekli ısıyı elle kontrol ettiğimizde alamıyoruz. ne dersiniz?
  • Evet, aynen öyle. Çok ısınan ve ısınmasını çok istemediğimiz odalardaki artık ısıyı pencereleri açarak değil de, ısınmasını istediğimiz diğer odalara transfer ederek tasarruf ve konfor sağlayacağız. Konfor sıcaklığına ulaşıldığında, mutfak ve holdeki termostatik vanalar, peteklere su girişini önleyecek ve ihtiyaç olan odalardaki peteklere sevk edecek.
  • arkadaşlar salon 1200*600 petek vardı.1800*600 petek aldım.şimdi salonda iki petek olacak.salon ve yatak odasına ECA termostatik vana aldım.takıldıktan sonra gelişmeleri sizlerle paylaşıcam .
  • quote:

Orijinalden alıntı: nokiae90

",, giriş veya çıkışa takılır. "

öncelikle ben bu konunun uzmanı değilim sadece kişisel araştırmalarım sonucu vardığım düşünceyi açıklamatayım

yanlışınız var ! doğru kullanım için girişe takılmaz, çıkışa takılır !

bunun nedeni ise ! örneğin kar yağıyor
    hava -0- derece
    ve sizin ısınmak için 20 derece ısı istiyorsunuz
    dahası kaynaktan gelen sıcak su 40 derece
    ve bu ısının %50 si havayı ısıtıp oda sıcaklığını
    20 dereceye getirmesi anlamına gelir.

işte burada en noktada kabaca havanın dışardı da -0- derece ve odanın 20 derece olması için 40 derece ısı gelmesi gerkir.

daha doğrusu peteğin içinde dolaşan ( peteğin tamamını ısıtan suyun 40 derece olması gerekir.)

yani sizin anlayacağınız peteğin tamamı gelen suyun sıcaklığını alması gerekir ki ulaşılmak istenilen ısıya ulaşılsın !

yani eğer siz 20 derece için peteğin girişine bunu koyarsanız petekten çıkan su 35 derece olur ! ( oda 17,5 gibi yansır )

ama 20 derece beteyin çıkışına bunu koyarsanız peteğe giren suyun ısısı 45 derece kadar olur. ( oda 22,5 gibi yansır )

Her peteğe termostatik vana takılmalı mı?

bu arada en büyük ısı kaybı peteğin arkasındaki duvarın ısı yalıtımının olmaması yüzünden enerjinin %40 burada harcanır !

http://www.radio101.de/thermography/house-thermal-imaging.htm

ve son olarak doğru bağlanılamış petek örneği

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 15 Ocak 2012; 9:54:28 >

• merhaba teras katta oturuyorum ve salonumdaki cam sayısı cok hemen hemen cam heryer.. ve alt katta bos..bu ay 400 civarında fatura gelicek..termostatik vana ve oda termostatı taktırsam gozle gorulur bi duzelme olurmu gercekden..ortalama nekadara patlar acaba?tavsiye ediyormusunuz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: srdrpeker

merhaba teras katta oturuyorum ve salonumdaki cam sayısı cok hemen hemen cam heryer.. ve alt katta bos..bu ay 400 civarında fatura gelicek..termostatik vana ve oda termostatı taktırsam gozle gorulur bi duzelme olurmu gercekden..ortalama nekadara patlar acaba?tavsiye ediyormusunuz..

Merhabalar,

Vana tabiki önemlidir ama öncelikle pencereleriniz yalıtımlı mı? kenarlarındaki slikonlar sağlam mı? camlarınız minimum çift cam ve içinde argon gazı var mı? bunlara önem verirseniz daha iyi sonuçlar alırsınız. Ayrıca çoğu kişi aksesuara ve cama dikkat etmez ama en önemlileri budur. Pencereyi kapattığınız zaman kafif kasılması ve fitillerden hava gelmemesi gerekmektedir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: portiwashere

quote:

merhaba teras katta oturuyorum ve salonumdaki cam sayısı cok hemen hemen cam heryer.. ve alt katta bos..bu ay 400 civarında fatura gelicek..termostatik vana ve oda termostatı taktırsam gozle gorulur bi duzelme olurmu gercekden..ortalama nekadara patlar acaba?tavsiye ediyormusunuz..

Merhabalar,

Vana tabiki önemlidir ama öncelikle pencereleriniz yalıtımlı mı? kenarlarındaki slikonlar sağlam mı? camlarınız minimum çift cam ve içinde argon gazı var mı? bunlara önem verirseniz daha iyi sonuçlar alırsınız. Ayrıca çoğu kişi aksesuara ve cama dikkat etmez ama en önemlileri budur. Pencereyi kapattığınız zaman kafif kasılması ve fitillerden hava gelmemesi gerekmektedir.

tesekkur ederim cevap için.. pencerelerde de sıkıntı var gordugum kadarıyla.. hadi bu sene boyle geciiririm belki ama seneye icin söz alıcam ev sahibinden eger pencerelerle ve diger eksiklerle ilgilenmezse zaten oturmam cıkarım yapcak bisi yok.. evde bisuru eksik nvar pencereler sıkıntılı dış cephe yalıtımı yok, dış kapı sorunlu, petek sayısı ve boyutları yetersiz bana kalırsa..oda termostatı ve termostatik vana da olması şart bana kalırsa.. konusucam bakalım.. Cok sagolasın cevabın icin..

• slm çok faydalı bi başlık olmuş bilgi ve birikimlerini paylaşan arkadaşlara tşk ederim benim de bi kaç sorum olucak cvp verirseniz sevinirim.

1-kombinin hemen yanında bulunan ve kombiye en yakın petek olan mutfakta bulunan peteğe termostik vana uydunmudur ?

2-hiç kullanmadığım 2x100 cm petek bulunan misafir odasına normal vana takıp tam kapatsam mı yoksa termostatik vana takıp 1 veya 2 yi mi getirmeliyim.

3-kombiden yaklaşık 10-15 mt arası uzakta bulunan sırasıyla yan yana çocuk-oturma-yatak odasına termostatik vana takmaya gerek varmıdır (en az 3 petek sürekli açık kalmalı varsayımından dolayı sordum)

demirdöküm nitromix yoğuşmalı kombi için soruyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: yesil mm

evimde vaillant turbotec pro vuw tr 242 3-3 marka kombi var.kullanımını sadece sıcaklık ayarlama kısmını 10,11,12,,,,,30,32,33,,,,45,46,47,,,,,75 e kadar ayarlama kısmı war evin soğukluğuna göre dereceyi çoğaltıyorum.
    odalardaki peteklerde sadece normal vanalar takılı,termostat dediğiniz aparatlar petekleremi takılıyor acaba? ekonomik olduğu söyleniyor acaba benim kombime uygun termostat fiyatlrı ne kadardır yada neye göre seçim yapmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim

1- Termostatik vana, normal vanaların yerine (kendine has bir gövde ile) takılır. Termostatik vanayı alırken bu gövdeyi de verirler.
    2- Termostatik vana, fazla güneş gören veya fazla ısınan odalara takılmalıdır.
    3- Termostatik vana, ev ısındığında kombiyi kapatmayacağından, sadece dengeli ısı dağıtımı sağlayacağından her odaya takılmamalıdır. 5 peteğin en az 2 tanesinde normal vana olmasında yarar vardır.
    4- Termostatik vana, fazla ısınan odalara sıcak suyun gitmesini engelleyip diğer az ısınan odalara gitmesine yardımcı olur. Ekonomi sağlamak için, ayrıca oda termostatı kullanmada yarar vardır. Böylece bu dönemlerde istenilen ısı üstüne çıkıldığında kombi kapanmış ve doğalgaz harcanmamış olur.
    5- Termostatik vanalar 25-30 TL civarındadır. Siemens yada ECA tercih edilebilir.

ECA TERM. VANA 25 TL

slm çok faydalı bi başlık olmuş bilgi ve birikimlerini paylaşan arkadaşlara tşk ederim benim de bi kaç sorum olucak cvp verirseniz sevinirim.

1-kombinin hemen yanında bulunan ve kombiye en yakın petek olan mutfakta bulunan peteğe termostik vana uydunmudur ?

2-hiç kullanmadığım 2x100 cm petek bulunan misafir odasına normal vana takıp tam kapatsam mı yoksa termostatik vana takıp 1 veya 2 yi mi getirmeliyim.

3-kombiden yaklaşık 10-15 mt arası uzakta bulunan sırasıyla yan yana çocuk-oturma-yatak odasına termostatik vana takmaya gerek varmıdır (en az 3 petek sürekli açık kalmalı varsayımından dolayı sordum)

demirdöküm nitromix yoğuşmalı kombi için soruyorum

• sanırım kimse tasarruf yapmayı önemsemiyo :)
  • Yatak odalarında hem sağlıklı uyku hem de konfor, mutfakta gıdalar ve mesafeden dolayı kombinin kısa sürede kapanmaması için kesinlikle kullanılmalı. Diğer yerler sizin konfor tercihinize bağlı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elektrotek -- 17 Şubat 2012; 19:10:58 >
  • mutfağa kesinlikle takmalıyım onu anladım.

hiç kullanılmayan misafir odası için ne dersiniz. ? normla vana takıp tam kapatmalı mı termostatik vana takıp en düşük ayardamı tutulmalı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: canciger

mutfağa kesinlikle takmalıyım onu anladım.

hiç kullanılmayan misafir odası için ne dersiniz. ? normla vana takıp tam kapatmalı mı termostatik vana takıp en düşük ayardamı tutulmalı ?

Kullanılmayan bir yerse takılmasına gerek yok.Ama takarsanız istediğiniz zaman kapatabilir, istediğiniz zaman sıcaklığı ayarlayabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: canciger

slm çok faydalı bi başlık olmuş bilgi ve birikimlerini paylaşan arkadaşlara tşk ederim benim de bi kaç sorum olucak cvp verirseniz sevinirim.

demirdöküm nitromix yoğuşmalı kombi için soruyorum.

Selamlar,
    1. Mutfak diğer alanlardan sıcak olkuyorsa (muhtemelen öyledir) ve/veya en uzak petekler yeterince ısınmıyorsa, evet mutfak peteğine termostatik vana uygundur.
    2. Hiç kullanmadığınız misafir odasının petekleri tamamen kapalıyken oda sıcaklığı diğer alanlara göre 1-2C'den fazla soğuk oluyorsa, bence peteklere termostatik vana takmanızda yarar var. Isınma konforunun bozulmaması yani odalar arasındaki sıcaklık farkının fazla açılmaması, evin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Aksi halde soğuk oda ile sıcak odalar arasında ısı köprüsü oluşur ve sıcaklık farkı ne kadar çoksa o ölçüde ısı kaçışı olur. Bir yerde, bitişik komşunuzun salonunu yakmaması sizi nasıl olumsuz etkilerse bu da aynı şey. Günlük kullandığınız yaşam alanında aynı sıcaklık için daha fazla gaz tüketirsiniz. Bu yüzden en azından 1 peteğinizi kullanın ve termostatik vana kademesini 3 (20C)yapın.
    3. Termostatik vana; güneş, ocak vb ek ısı kazancı olan veya fazla petek konulmuş veya az ısınması istenen alanlar için uygun çözümdür. Her peteğe takılmasının fiziksel bir açıklaması yok, istenirse konabilir tabi. Ama oda sıcaklığının zaten fazla olmadığı bir odaya konulup örneğin 4.kademeye (24C) ayarlandığında, oda sıcaklığı diyelim 21-22C'yi geçmiyorsa ve bu değer yeterliyse, termostatik vananın herhangi bir işlevi olmayacaktır.
    Kolay gelsin...

• arkadaşlar..söyle bi durum var.. tasındıgım evde 1 aydır oturuyorum yaklaşık ve fazla esyamda yok.. 2 oda zaten boş.. ilk 10 gun ev ısınsın dıye tum petekleri ve odaları actım ama fazla farketmedı fatura da fena geldi..sonradan odaları kapadım kapılarını ve ptekleri.. dun de mutfagıda kapadım.. sadece salondakı 2 petek calısıyor suan.. bi sakıncası varmıdır? mutfak ve salona yanı kaldıgım yere termostatıkj vana almayı dusunuyorum.. pencereleri de saglamlastırıcam aralarında bosluk vcar sanırım kotu havalarda resmen bi esıntı hıssedıyorum.. oda termostatı da alsam tasarruf edermıyım? illa kendı orjinal oda termostatını mı almalıyım kombi icin?yoksa 80-100 liralık bisey isimni gorurmu? sahıbınden de 2nci elde uygun fiyata var kablolu nmasıldır sızce? bunu elektırıkcıler takabılırmı yoksa servisine mı yaptırmalıyım yaparlarmı sizce?
    tesekkurler simdiden..
  • quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

quote:

Orijinalden alıntı: nokiae90

",, giriş veya çıkışa takılır. "

öncelikle ben bu konunun uzmanı değilim sadece kişisel araştırmalarım sonucu vardığım düşünceyi açıklamatayım

yanlışınız var ! doğru kullanım için girişe takılmaz, çıkışa takılır !

bunun nedeni ise ! örneğin kar yağıyor
    hava -0- derece
    ve sizin ısınmak için 20 derece ısı istiyorsunuz
    dahası kaynaktan gelen sıcak su 40 derece
    ve bu ısının %50 si havayı ısıtıp oda sıcaklığını
    20 dereceye getirmesi anlamına gelir.

işte burada en noktada kabaca havanın dışardı da -0- derece ve odanın 20 derece olması için 40 derece ısı gelmesi gerkir.

daha doğrusu peteğin içinde dolaşan ( peteğin tamamını ısıtan suyun 40 derece olması gerekir.)

yani sizin anlayacağınız peteğin tamamı gelen suyun sıcaklığını alması gerekir ki ulaşılmak istenilen ısıya ulaşılsın !

yani eğer siz 20 derece için peteğin girişine bunu koyarsanız petekten çıkan su 35 derece olur ! ( oda 17,5 gibi yansır )

ama 20 derece beteyin çıkışına bunu koyarsanız peteğe giren suyun ısısı 45 derece kadar olur. ( oda 22,5 gibi yansır )

bu arada en büyük ısı kaybı peteğin arkasındaki duvarın ısı yalıtımının olmaması yüzünden enerjinin %40 burada harcanır !

http://www.radio101.de/thermography/house-thermal-imaging.htm

ve son olarak doğru bağlanılamış petek örneği

Selamlar,

Yukarıda bahsettiğiniz gibi bir durum söz konusu değil. Termo statik vanalar , istisna durumlar olmadığı sürece , üst kesimdeki petek sıcak su girişlerine montajlanırlar.
    Termo statik vanaların çalışma prensibine göre , peteğe giren suyun sıcaklığı ile bir bağlantılarıda yoktur. Üzerlerinde ki termo metal (genel kullanılan sistem) aracılığı ile ortam sıcaklığı tarafından tetiklenirler.

Yani siz peteğe 40 yada 70 derecelik su gönderiyor olsanızda , termo vana 22 dereceye ayarlı ise , ortam 22 dereceye ulaştıktan , belli bir süre sonra (tepkime süreleri sisteme ve markaya göre farklıdır)su akışını keser.

Eğer belirttiğiniz gibi, termo vanaları çıkışa uygularsanız ki bu genelde peteklerin alt kısımlarıdır (yerden 15-20 cm yükseklik) bu durumda , zeminde biriken soğuk havadan dolayıda , ortamda ki sıcaklıkta gereksiz artışlar görülebilir. Yine petek içindeki çökeltiler termo vanının valfini daha kısa sürede verimsiz hale getirirler. Ayrıca dış etkenlere çarpma vb. daha açık olurlar. Ben şimdiye kadar zorunlu olmadıkça hiç bir uygulamada termo vananın çıkışa takıldığını görmedim.
    termostatikvana.com/Uygulamalar.aspx aratırsanız bu konuda ki uygulamarı görürsünüz.

Bir sistemde , tüm peteklere termo vana uygulaması, kombinin sirküle motorunun py-pass geçmesi durumu olaşabileceğinden tavsiye edilmez.Termostatik vanaların aslında banyo ve mutfaklarda ortam şartlarından dolayıda kullanılması çok tavsiye edilmez. Genelde sistem büyüklüğüne bağlı olarak (su miktarı önemlidir) misal 8 mt pkkp22 h:60 ve 8 petekten oluşan bir yapıda en az 2 peteğe termo vana uygulanmaması yerinde olur. Bunlarda genelde banyo, antre ve mutfak olarak seçilirler.

Termostatik vanaların mekanik olanları dışında , çok farklı elektronik sistemlerle desteklenmiş olanrıda mevcuttur. En çok tercih edilenler ise genel mekanik olanlardır.
    Mekanik ürünlerin en büyük dezavantajları 20 dk. bulan tepkime süreleridir.

Oda termostadı ile termovanalar birlikte kullanılabilirler. Özellikle kablosuz oda termostadı kullanılan sistemlerde , aynı mekanda oda termostadı ile termo vana kullanılması mümkündür. Sabit oda termostadlarında ise kullanılan alanda genelde termo vanaya gerek kalmaz . Ancak bu mekanda birden fazla petek varsa i oda termostadına en uzak peteklerde termo vana kullanımı söz konusu olabilir.

Resmini verdiğiniz petek bağlantısı için, yanlıştır demek doğru değil. Zira uygulamalarda istenilen bazı özelliklere göre yapılabilir. Aynı bağlantıyı ben kendimde uzun süre kullandım. Bu bağlantı için , uygulanması gerekmediği sürece tavsiye edilmez denilebilir.Zira bu şekilde peteği , üreticinin verdiği ısıl verimlilikte kullanamazsınız.

Verimlilik adına oda termostadı , termovanalar kesinlik kullanılması tavsiye edilen ürünlerdir. Ayrıca eğer bütçeniz uygun ve ısıtma alanı geniş ise, dış hava sensörü destekli modülasyonlu oda termostaları tavsiye edilen ürünlerdir.

Kolay gelsin.

• quote:

arkadaşlar..söyle bi durum var.. tasındıgım evde 1 aydır oturuyorum yaklaşık ve fazla esyamda yok.. 2 oda zaten boş.. ilk 10 gun ev ısınsın dıye tum petekleri ve odaları actım ama fazla farketmedı fatura da fena geldi..sonradan odaları kapadım kapılarını ve ptekleri.. dun de mutfagıda kapadım.. sadece salondakı 2 petek calısıyor suan.. bi sakıncası varmıdır? mutfak ve salona yanı kaldıgım yere termostatıkj vana almayı dusunuyorum.. pencereleri de saglamlastırıcam aralarında bosluk vcar sanırım kotu havalarda resmen bi esıntı hıssedıyorum.. oda termostatı da alsam tasarruf edermıyım? illa kendı orjinal oda termostatını mı almalıyım kombi icin?yoksa 80-100 liralık bisey isimni gorurmu? sahıbınden de 2nci elde uygun fiyata var kablolu nmasıldır sızce? bunu elektırıkcıler takabılırmı yoksa servisine mı yaptırmalıyım yaparlarmı sizce?
    tesekkurler simdiden..

Bildiğim konuları cevaplayayım:
    Muhtemelen evde izolasyon (aslı ve doğrusu insulation'dır. Isolation ile insulation arasında fark vardır ancak Türkçemizde, her ne kadar yanlış olarak kullanılsa da, izolasyon olarak kullanılmaktadır. Kafa karışıklığına sebebiyet vermemek için, ben de yazıda izolasyon diyeceğim.) namına birşey yok ki, atlanan konular arasında en önemlisi. İzolasyon konusuna hassasiyet gösterilmeli, ev kendinize aitse en kısa zamanda yapılmalı, kira ise de ev sahipleri bu noktaya yönlendirilmeli. Çünkü izolasyon sadece ısı tasarrufu sağlamaz, aynı zamanda binaların ömrünü de uzatır.
    Sadece 2 peteğin çalışmasının bir sakıncası yok, ama diğer arkadaşların dediği gibi, ısı köprüsü mevzusundan dolayı, her oda az da olsa ısıtılmalı. Yoksa soba yakmakla aynı olur.
    Eğer ev çok çabuk soğuyorsa, siz evde yokken kombinin açık olmasına gerek yok bence. O ısı illa ki çıkacak, ister ısıtın, ister ısıtmayın. Bu noktada haftalık ve günlük ayar yapılabilen bir oda termostatı işinize yarar. Eve gelmeden yarım saat önce açılacak şekilde ayarlarsanız, petek sayınız yeterli ise, ortam sıcaklığını konfor sıcaklığına ulaştırabilir. Tabii yine izolasyon iyi değilse bu süreyi 1 saat ya da üzeri yapmak lazım. GENERAL HT-300 kablolu oda termostatı kullanıyorum, gayet de memnunum. Montajı çok kolay, kendiniz çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz, dünyanın parasını vermeye gerek yok. Ama yine de, herkes kendini en iyi bilir, yapamam derseniz bir elektrikçiye ya da servise rahatlıkla yaptırabilirsiniz.
    Pencerelerin contaları gitmiştir ya da menteşelerin ayarları bozulmuştur. Bir pvc pencere ustasına başvurmak faydanıza olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FLP Bandırma -- 29 Mart 2012; 12:22:18 >

• bişey soracağım arkadaşlar. bende peteklerime eca termostatik vana taktırdım. ama yeni farkettigim bişey var. kullanma kılavuzunda. 0,1,* var ama benim vana 2 nin 2 cizgi asagısında takılıyor. cevrilmiyor daha fazla. bu normal mi?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.