Şimdi Ara

her dersten bildiginiz püf noktalar (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
649
Cevap
257
Favori
145.418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • üçgen sorularında çözüm çıkmıyorsa mutlaka açılardan ikizkenarlık falan çıkar.
  • Bilmiyorsan Ceyhan,deneyin görün
  • quote:

Orijinalden alıntı: zlatan91

Geometride menalaus yada seva teoremleri gereken sorularda,bi de benzerlikten çıkan alan sorularını fizikteki momentum mantığıyla çözüyorum.Her sınavda en az 2-3 soruyu bu şekilde yapıyorum.Ama şimdi anlatsam saçma gelir büyük ihtimal :S

hyır hayır gayet mantıklı:D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Forsaken123

Lys ye var ama bende integralle ilgili bir kaynaktan bulduğum şeyi söliim,,

integral=[int]

[int](x^2+2x+2)(e^x)dx sorusu şöyle çözülüyore...

türev kısmına exponential'ın önündeki ifade konuluyor integrale de expo...
    türev__________integral
    (+)2x+2__________e^x
    (-)2______________e^x

cevap = (2x)e^x

Güzel yöntem gerçekten u.v [int] v . du dan kurtarır sizi :) hatırladığım iyi oldu
  • up...
  • 3-5-7 üçgeni var. Cosinüs teoreminden cıkıyor. 3br ve 5br olan kenarlar arasındaki açı 120derece ise 120derecenin karşısındaki kenar 7br'dir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arc Reactor -- 26 Nisan 2010; 13:35:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SRBTASNRS
    3-5-7 üçgeni var. Cosinüs teoreminden cıkıyor. 3br ve 5br olan kenarlar arasındaki açı 120derece ise 120derecenin karşısındaki kenar 7br'dir.

Ilk defa senden duydum, iyi ki söyledin :)
    Bir de bir dik üçgende dik kenarlar 9 ve 40 ise hipotenüs 41dir. "Böyle bir üçgen yok" deyip hipotenüsü hesaplamazsınız belki benim gibi. Bilginiz olsun, 3 soruda karşıma çıktı şu ana kadar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir de 3-7-8 üçgeni var. 3br ve 8br olan kenarların arasındaki açı 60 derece olunca 60 derecenin karşısındaki kenar 7 br'dir. Yine Cosinüs teoreminden çıkıyor sağlamasını yapabilirsiniz.
  • sin 10=0,17
    sin 20=0,34
    sin 30=0,50
    sin 40=0,64
    sin 50=0,76
    sin 60=0,87
    sin 70=0,94
    sin 80=0,985

Değerler arasındaki fark da 17, 17, 17, 14, 12, 9, 7, 5 gibi azaldığından, aklınızda kalacak şeyler.

Bu değerlerden sonra, cosa = sin (90-a), tana=sina/cosa, vs. diyerek diğer tüm değerleri bulabilirsiniz.
    Aradaki değerler için de interpolasyon yapın. Sonuç çok farklı çıkmaz. (Misal Sin 25'e 0,42 diyebilirsiniz).

Sonra geri kalan çoğu trigonometri sorusunu toplama-çıkarma diye çözersiniz...

Ayrıca
    kök2=1,41
    kök3=1,73
    kök5=2,24
    kök7=2,65

Bunları bildiğiniz zaman geri kalan neredeyse tüm kökleri de çıkartırsınız... Böylece köklü sayıları da toplama-çıkarmaya çevirebilirsiniz...
  • up . . .

Beyler çok güzel bir konu bu lütfen bilgileri paylaşmaya devam edelim
  • güzel paylaşmaya devam...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ysselim

sin 10=0,17
    sin 20=0,34
    sin 30=0,50
    sin 40=0,64
    sin 50=0,76
    sin 60=0,87
    sin 70=0,94
    sin 80=0,985

Değerler arasındaki fark da 17, 17, 17, 14, 12, 9, 7, 5 gibi azaldığından, aklınızda kalacak şeyler.

Bu değerlerden sonra, cosa = sin (90-a), tana=sina/cosa, vs. diyerek diğer tüm değerleri bulabilirsiniz.
    Aradaki değerler için de interpolasyon yapın. Sonuç çok farklı çıkmaz. (Misal Sin 25'e 0,42 diyebilirsiniz).

Sonra geri kalan çoğu trigonometri sorusunu toplama-çıkarma diye çözersiniz...

Ayrıca
    kök2=1,41
    kök3=1,73
    kök5=2,24
    kök7=2,65

Bunları bildiğiniz zaman geri kalan neredeyse tüm kökleri de çıkartırsınız... Böylece köklü sayıları da toplama-çıkarmaya çevirebilirsiniz...

bir soru üzerinde gösterebilir misin ?

• ben 11. sınıfım .. Bir sene daha bunlara bakmaya devam edersem ooooo ...

Sağolunnnn ^_^
  • Uplayalım bari.
  • verildi mi bilmiyorum ama

Yedi Meşaleciler
    CeViZ YeSeK Mi ?

cevdet kudret
    vasfi mahir
    ziya osman
    yaşar nabi
    sabri esat
    kenan hulusi
    muammer lütfi
  • güzel konu
  • Limit ile ilgili püf noktalara ihtiyacım var arkadaşlar.Çok güzel konu sağolun şimdiden.
  • Konuyu yukarı
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.