Şimdi Ara

her dersten bildiginiz püf noktalar (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
650
Cevap
257
Favori
145.418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • herkes biliyordur belki ama forumda bahsine raslamadım,

matematik
    kafadan 5 le çarpma yaparken, 10la çarpın 2 ye bölün. örnek: 173 x 5 bunu kafadan başka türlü çzmek gerçekten söylediğim yönteme göre oldukça zor
    5e bölerken 2 katını alıp 10a bölün,
    çarparken soldan başlayın ve basamak aralığın seçin 1597*2 dediyse 3000+180+14 diyebilin. bunu okduğunuzda e bu daha zor diyebilirsiniz ama ben alışmışım diğer türlü yapamıyorum

• Teşekkürler Bir bilgi daha veriyim.Üreme özelliğini kaybetmiş hücreleri şöyle sırlayabiliriz

B=Bitkilerin odunsu boruları
    A=Alyuvar hücreleri
    R=Retina
    S=Sinir hücreleri
    A=Akyuvr hücreleri
    K=Kas hücreleri
  • GEOMETRİ=ÇOK ÖRNEK ÇÖZME SADECE ÇOK SORU ÇÖZME --- STEWART TEOREMİ DE İŞE YARAR
    MATEMATİK-1=DEĞER VERME - MANTIK KULLANMA
    TÜRKÇE-1 = DİLBİLGİSİ ÇALIŞMAYLA OLUR DİGERLERİ OKUMA ANLAMA
    SOSYAL-1= COĞRAFYA ÇALIŞIN DİGERLERİ TR-1 GİBİ
    FEN-1= FİZİK=MANTIK BİYOLOJİ=EZBER KİMYA=EZBER BAŞKA ÇAREMİZ YOK ...
  • polinom bölmesi yapmak yerine daha kolay bir yol vardı onu burada bir örnekle açıklayabilir mi bilen birisi
  • quote:

Orijinalden alıntı: :AlacaKaranlık:

• Biyolojideki koloni sorularında dokulaşmanın olduğunu söyleyen şıklar/öncüller varsa direkt eleyin.

• Yağ asitlerinin lenf kılcallarında izlediği yol: LKPG-SÜS

Lenf düğümleri
    Kilus borusu
    Peke sarnıcı
    Göğüs kanalı
    Sol köprücük altı toplardamarı
    Üst ana toplardamar
    Sağ kulakçık

• %100 garanti veremeyeceğim; ama 3x3 veya daha yüksek boyutlu bir matrisin determinantı soruluyorsa ve elemanlar da karışıksa, büyükse, cinsse, şıklarda da 0 varsa, yanıt genelde 0'dır.

• Memeli canlılar deniz kenarından dağa çıkınca dolaşım sisteminde gerçekleşenler sırasıyla şöyle:

Kalp atış hızı artar. > Kan basıncı artar. > Nabız hızı artar. > Soluk alıp verme hızı artar. > Alyuvar sayısı artar.

• Çember, elips, hiperbol ve parabolde teğet ve normal denklemleri soruluyorsa formüllerle uğraşmayın. Kapalı fonksiyon türeviyle türev alıp teğetin eğimini (Soruyorsa, -1'i bu eğime bölüp normalin eğimini bulabilirsiniz.) bulun, gerisi klasik analitik geometri.

• Bir cümlede eylemsi varsa o cümle bileşik cümledir. Ayrıca eylemsinin olduğu her yer birer yan cümleciktir.

• Mat-1'de şöyle sorular olur: 3x+4y = 144 eşitliğini sağlayan kaç farklı (x,y) ikilisi vardır?

Eğer eşitlikteki sayılar büyük değilse değer vere vere yapabilirsiniz. Ama böyle 100'lü sayılar gibi yüksek sayılar varsa x ve y'nin katsayılarının OKEK'lerini alın. İfadenin eşit olduğu büyük sayıya bölün. Eğer bu x ve y'nin doğal sayı olduğu söyleniyorsa çıkan sayıya 1 ekleyin, söylemiyorsa yanıt aynen odur.

Verdiğim örnekte 144 / OKEK(3,4) = 144 / 12 = 12 oluyor. Soru kökünde x ve y'nin doğal sayı olduğu da söylenmiş. O hâlde yanıt 12 + 1 = 13'tür.

• x tane özdeş cisim, y kişi arasında paylaştırılmak istenir. Bu paylaştırma işlemi C(x+y , y+1) farklı şekilde yapılabilir.

• Şöyle değişik denklemler olabilir: logx - e^x = 0 ifadesini sağlayan kaç farklı x değeri vardır? (TÖDER LYS-1 denemesi sorusu)

Logaritma işlemlerini yapa yapa hiçbir şeye ulaşamıyorsanız grafiklerini çizin. Logaritma fonksiyonunun grafiğini çizin, üstel fonksiyonun grafiğini çizin. 1 yerde kesiştiğini göreceksiniz. Tabii yanıt hep 1 olacak diye bir şey yok; ama grafikteki kolların kesiştikleri noktaların sayısı, denklemi sağlayan x değerlerinin sayısını verir.

• Harika, çok teşekkürler konu süper.

• Güncel...
  • quote:

Orijinalden alıntı: şoray uzun yolda

biyolojide elektronların ferrodoksin plastokinon strikomlar sırasını izledigini fps olarak aklımda tutuyorum fps sözcügüde ekran kartlarının saniyede gösterdigi kare sayısı işte böylece kalıcı oluyor.

bak bu iyiydi. :D
  • BNM ÇOKGENLeRDe s0run wawr
  • quote:

Orijinalden alıntı: Klavyelist

BNM ÇOKGENLeRDe s0run wawr

hım yani Türkçe'de sorun yok?
  • Anlatım Bozukluğu zorlanılan bir konu sanırım :s

Benim bildiğim bazı kurallar :

*Ne-ne bağlacının kullanıldığı cümlelerin yüklemi olumsuz olamaz.
    *Gereksiz yardımcı eylemler anlatımı bozar: Şüphe ediyorum > Şüpheleniyorum, Hesap etti > Hesapladı olmalı.
    *Çelişen sözcüllerin kullanımı: Kuşkusuz bu soruları çözmüş olmalısın>Kuşkusuz & olmalısın çelişiyor.
    *yüklem eksikliğine dikkat etmek gerekir: Ben babamı sen ustanı unutma > Ben babamı unutmamayım sen ustanı unutma olmalı.
    *Bir de anlam belirsizliği olan cümleler soruluyor.Cümlenin başına sırasıyla senin ve onun getirdiğimizde ikisini de sağlıyorsa anlam belirsizdir.
    kitaplarını unuttum > Onun kitaplarını unuttum,Senin kitaplarını unuttum gibi.

Püf nokta gibi olmadı pek ama

• Soru eğer denemeyle yapılabilecek gibiyse cevap %90 D veya E dir.
    Eğer denemek imkansız, tamamen bilgi formül istiyorsa %80 A dır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Halleluja

Soru eğer denemeyle yapılabilecek gibiyse cevap %90 D veya E dir.

Soruya baktıgınızda içinizden küfretmiyorsanız da C dir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dark1n

quote:

Orijinalden alıntı: Halleluja

Soru eğer denemeyle yapılabilecek gibiyse cevap %90 D veya E dir.

Soruya baktıgınızda içinizden küfretmiyorsanız da C dir.

• Kafanız basmadığı için saçmalamanız normal.
    Soruları hazırlayanlar, şıklardan gidilebiliyorsa mesela a seçeneğindeki şıkkı deneyebiliyorsanız soruyu çözmek için? Heralde cevabı a ya koymuyorlar ya E yada D oluyor uğraştırmak-şaşırtmak için.
    Sırf formül bilgi isteyenleri de sallama ihtimali olduğundan ve deneneyemedğinizden ve A seçeneği genelde kimsenin 'bu soruda' olmaz dediği için genelde A seçeneği doğru cevap oluyor, ben size soruya bakıp işaretleyin de yazmadım, en azından 2 şık arasında kaldıysanız bunları bi göz önünde bulundurun.
  • Geometri = Nerde diklik, orda benzerlik.
    Türkçe = Noktalama işeretleri sorularında şıkları eleyerek gidin yoksa kafanız çok karışıyor.
    Eylemsi bulmak için kullanılan 3 tane cümle var

İsim fiil = ma-(y)-ış-mak
    Sıfat fiil = an-ası-mez-ar-dik-ecek-miş
    Zarf fiil = Ken-(y)-alı bişeyden -ip-arak-la-dıkça'ydı bak unutmuşum bunu bi tekrar edeyim.

Paragraflarda ilk önce soruyu okuyun, sonra şıkları okuyun, sonra paragrafı okuyun. Bulduğunuz şeyleri şıklardan bekletmeden eleyin %100 başarı elde edersiniz.

Tarih = Kesinlikle soruları yorumlamayın "yukardaki bilgiye göre,bu bilgilere dayanarak" vb. şeyler görürseniz sadece o bilgilerden yararlanın. Yok bunun sonucunda böyle oldu yok bunun nedeni şöyleydi bi kenara bırakın sadece verilen bilgileri kullanın.

Coğrafya = Kuzeyinizi, güneyinizi, doğunuzu batınızı bildiğiniz sürece sorun çıkmaz. Açıklamalar veriliyor zaten yorum yeteneğiniz iyiyse çoğrafyayı full çekersiniz. ( Ezber gereken konularda kodlama yapın. Baş harflerinden anlamlı anlamsız şeyler çıkarın başka ne yapılır bilmiyorum.)

Mat. 1 = Bence en önemli konular çarpanlara ayırma ve problemler. Bu 2 konuyu bilin birazda soruları yorun 10-15 net çıkıyor zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stay Away From Me -- 30 Mart 2010; 0:32:47 >

• teşekkürler
    @from me bölümün ne ve kaç puan yapıyorsun bana sözelmişsin gibi geldi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stay Away From Me
    Geometri = Nerde diklik, orda benzerlik.
    Türkçe = Noktalama işeretleri sorularında şıkları eleyerek gidin yoksa kafanız çok karışıyor.
    Eylemsi bulmak için kullanılan 3 tane cümle var

İsim fiil = ma-(y)-ış-mak
    Sıfat fiil = an-ası-mez-ar-dik-ecek-miş
    Zarf fiil = Ken-(y)-alı bişeyden -ip-arak-la-dıkça'ydı bak unutmuşum bunu bi tekrar edeyim.

Paragraflarda ilk önce soruyu okuyun, sonra şıkları okuyun, sonra paragrafı okuyun. Bulduğunuz şeyleri şıklardan bekletmeden eleyin %100 başarı elde edersiniz.

Tarih = Kesinlikle soruları yorumlamayın "yukardaki bilgiye göre,bu bilgilere dayanarak" vb. şeyler görürseniz sadece o bilgilerden yararlanın. Yok bunun sonucunda böyle oldu yok bunun nedeni şöyleydi bi kenara bırakın sadece verilen bilgileri kullanın.

Coğrafya = Kuzeyinizi, güneyinizi, doğunuzu batınızı bildiğiniz sürece sorun çıkmaz. Açıklamalar veriliyor zaten yorum yeteneğiniz iyiyse çoğrafyayı full çekersiniz. ( Ezber gereken konularda kodlama yapın. Baş harflerinden anlamlı anlamsız şeyler çıkarın başka ne yapılır bilmiyorum.)

Mat. 1 = Bence en önemli konular çarpanlara ayırma ve problemler. Bu 2 konuyu bilin birazda soruları yorun 10-15 net çıkıyor zaten.

Ken-(y)-alı-(a)madan-ince-ip-arak-ladıkça

• quote:

Orijinalden alıntı: thedo

teşekkürler
    @from me bölümün ne ve kaç puan yapıyorsun bana sözelmişsin gibi geldi

EA'yım Matematiğim iyi değil 15-20 netlerde geziniyorum. Ortalama 350 ~ 360 alıyorum.

@holyjohn:Teşekkürler hatırladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stay Away From Me -- 30 Mart 2010; 0:46:34 >
  • @Stay Away From Me

Coğrafya için ezber gereken sorularda kodlama yapmak nedir?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.