Şimdi Ara

Hepatit B varmış bende bilgisi olan varmı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
6.295
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar nikah için sağlık raporu alacaktım aile hekiminden ertesi gün gittim almaya nisanlimda birsey yok fakat bende HBsAg 1.06 pozitif çıkmış biraz araştırdım hepatit b diyorlar tam anlamadım.

Şimdi ona raporu verdiler bana vermediler hastaneye git tekrar tahlil yaptır gel dediler. Hematoloji bölümü varmış.

Ben hayatımda alkol sigara uyuşturucu hiçbir şey kullanmadım ben bu işten nasıl kolayca sıyrılırim moralim bozuk çünkü

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Karı kullandın mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ßoneknitte®

Karı kullandın mı?
    Yok hacı ya valla kullanmadim ciddiyim nasıl olur anlamadım

• vücut kitle endeksin kaç?

• Hatalı çıkmış olabilir tekrar yaptır

• Kimseye söyleme düğünden sonra hetatip b yi yengeye de bulaştır.

• quote:

Orijinalden alıntı: megan444

Hatalı çıkmış olabilir tekrar yaptır
    Valla hocam belgede iki kez yapıldı gibi birşey yaziyo zaten hastaneye gidip tekrar yaptricam

• En yaygın bulaşma yolları;

-Kontrol edilmemiş kan nakli ya da kan ürünlerinin kullanımı
    -Sterilize edilmemiş araçlarla tıbbi ya da diş müdahaleleri
    -Anneden bebeğe doğum sırasında
    -Kullanılmış enjektör paylaşımı
    -Tıraş bıçağı, diş fırçası gibi eşyaların paylaşımı
    -Sterilize edilmemiş araçlarla dövme ya da vücut takılarının uygulanması
    -Güvenli olmayan cinsel ilişki ile bulaşabilir.

Muhtemelen bunlardan biri ile bulaşmıştır.
  • Hocam taşıyıcılık durumunda da bulunuyor olabilirsiniz . Bunun için HBeAg diye bir antijen daha var bunun negatif çıkması durumunda inaktif HBsAg taşıyor oluyorsunuz . Bu durumda da herhangi bir belirti görülmüyor .

Aynı zamanda testte düşük de olsa bir hata meydana gelmiş . Bulaş yolu ise kan yolu . Enjektör veya herhangi bir şeyden ya da çivi ya da riskli cinsel ilişkide bulundunuz mu ? Eğer böyle aklınıza gelen bir şey yoksa iyi teyit ettiysenzi dediğim gibi inaktif taşıyıcı olabilirsiniz . Bunun için de ileri 1-2 tetkik dah a yapmaları gerekiyor .

Ayrıca test sonuçlarınızda ALT ve AST yazan bir şey var mı varsa atabilir misiniz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Empirewashere

Hocam taşıyıcılık durumunda da bulunuyor olabilirsiniz . Bunun için HBeAg diye bir antijen daha var bunun negatif çıkması durumunda inaktif HBsAg taşıyor oluyorsunuz . Bu durumda da herhangi bir belirti görülmüyor .

Aynı zamanda testte düşük de olsa bir hata meydana gelmiş . Bulaş yolu ise kan yolu . Enjektör veya herhangi bir şeyden ya da çivi ya da riskli cinsel ilişkide bulundunuz mu ? Eğer böyle aklınıza gelen bir şey yoksa iyi teyit ettiysenzi dediğim gibi inaktif taşıyıcı olabilirsiniz . Bunun için de ileri 1-2 tetkik dah a yapmaları gerekiyor .

Ayrıca test sonuçlarınızda ALT ve AST yazan bir şey var mı varsa atabilir misiniz
    Buyur hocam

İlişkiye girmedim çivi batmasi falan olmadı sadece doğalgaz ısı yapıyorum ama eldiven takıyorum batma falan yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Limonen -- 10 Temmuz 2019; 23:7:39 >

• Herkesde olabilecek şeyler, sadece ilişkiyle bir ilgisi yok, çocuklarda da oluyor herkeste olabilir, çok fazla bulaşma yolu var.

Evlenmeye de engel olmaz, eşinizin hepatit b antikoruna bakılmalı, tekrar aşı olabilir. Hayat boyu takip etmeniz gerekecek, bir gün aktif hale geçip size zarar vermeye başlayabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zortak -- 10 Temmuz 2019; 23:19:19 >
  • Limonen kullanıcısına yanıt
    Hocam şimdi bu durumda kesin olarak HBeAg bir kere bakılmalı . Lakin eğer hepatit B olsaydığınız karaciğerinizde birtakım sıkıntılar meydana gelirdi . Bu da enzimatik işlevde bir bozukluğa yol açardı . Size sorduğum ALT ve AST karaciğer enzimleridir . Bunların da sizin görebileceğiniz gibi değerleri normal . Bundan ötürü inaktif hepatit b taşıyıcılığı var gibi duruyor sizde . Çok erken keşfedilmiş akut hepatit de olabilir . Bunun net tanısı için uzmana gidip dediğim testi yapmaları lazım yaparlar da zaten .

Siz bir şey yaşamadığınızı söylüyorsunuz . Bu durumda ben inaktif taşıyıcı olduğunuzu düşünüyorum . Lakin aktif olup size birtakım sıkıntılar yaratabileceğinden doktorunuzun size tavsiye edeceği aralıklarla kontrol ettirmek durumunda kalıcaksınız gibi duruyor . Aynı zamanda eşinizin de aşılanması lazım tabiki .

Şimdiden geçmiş olsun .

• quote:

Orijinalden alıntı: zortak

Herkesde olabilecek şeyler, sadece ilişkiyle bir ilgisi yok, çocuklarda da oluyor herkeste olabilir, çok fazla bulaşma yolu var.

Evlenmeye de engel olmaz, eşinizin hepatit b antikoruna bakılmalı, tekrar aşı olabilir. Hayat boyu takip etmeniz gerekecek, bir gün aktif hale geçip size zarar vermeye başlayabilir.
    Hocam kendisi burda değil şu an doktor tek sen gitsende olur dedi ona raporu verdiler ama dediğiniz gibi garanti olsun diye asi yapabilirler mi ?

• Hocam önceki mesajlarda dediklerim aynen geçerli lakin gözden bir şey kaçırmışım . Değerlerinizde CRP adı verilen bir şey yüksek çıkmış . CRP bir akut faz reaktanı . Vücutta eğer bir iltihap söz konusuysa artış gösterebilir . Yani kesin doktora gidin dediklerini yapın . Umarım geç olmadan ya da çok sıkıntı olmadan çözülür durum . crp nin nedeni başka bir şey de olabilir . Karaciğer olsaydı enzimlerde bir farklılık olurdu ama tetkik lazım dediğim gibi .

• Bu durumu iyice araştırın hocam, ileride çocuğunuz olursa çocuğa da sıkıntı olabilecek bir virüs.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Empirewashere

Hocam şimdi bu durumda kesin olarak HBeAg bir kere bakılmalı . Lakin eğer hepatit B olsaydığınız karaciğerinizde birtakım sıkıntılar meydana gelirdi . Bu da enzimatik işlevde bir bozukluğa yol açardı . Size sorduğum ALT ve AST karaciğer enzimleridir . Bunların da sizin görebileceğiniz gibi değerleri normal . Bundan ötürü inaktif hepatit b taşıyıcılığı var gibi duruyor sizde . Çok erken keşfedilmiş akut hepatit de olabilir . Bunun net tanısı için uzmana gidip dediğim testi yapmaları lazım yaparlar da zaten .

Siz bir şey yaşamadığınızı söylüyorsunuz . Bu durumda ben inaktif taşıyıcı olduğunuzu düşünüyorum . Lakin aktif olup size birtakım sıkıntılar yaratabileceğinden doktorunuzun size tavsiye edeceği aralıklarla kontrol ettirmek durumunda kalıcaksınız gibi duruyor . Aynı zamanda eşinizin de aşılanması lazım tabiki .

Şimdiden geçmiş olsun .
    Hocam teşekkür ederim fakat eşimin asi yaptırması şart mı ya da yaptirmadan raporu verirler mi sizce?

Çünkü evlensek bile bu konu çözülmeden ilişkiye girmek istemiyorum. Özelikle başka bir hastaneye gidip yaptirircam bunları tekrar ben

Ben uzman değilim yani doktor onun raporuna bakıp zaten hepatit b'ye karşı koruması olup olmadığını anlar, ona göre yapılacak neyse yapar.
    Hocam durumunuzu genel olarak şöyle izah edeyim . Şu an 2 durum söz konusu . Birincisi akut hepatit b . Bunda hepatit b hastalığını yaşarsınız . Karaciğerinizde bir takım sıkıntılar baş gösterir . Kronik olma olasılığı da var ama testleriniz ve sizin söylediğiniz şeyler bunu bana düşündürmedi .

2. Durumumuz ise bunu inaktif taşıma halinde olmanız durumu . Bu durumda da hastalık belirtileri göstermezsiniz . Lakin bunu bulaştırma durumunuz var . ( aynı şartlarda bulaşıyor mu ya da bulaşmama durumu var mı farklı korunma yöntemleri lazım mı maalesef hatırlamıyorum ) Bulaştırma durumunuz varsa da eşinizin aşı yaptırması gerekir .

Bu testi büyük bir hastaneye gidip diğer antijen testini de yaptırarak rahatlarsınız . Hematoloji bölümünde yaparlar . Duruma göre de size izah ederler . Karaciğer enzimlerinizin normal düzeyde seyretmesi iyi bir durum . Ya erken teşhis yapıyorsunuz ya da inaktif taşıyıcısınız . İkisi olasılık da gayet iyi durum . Net teşhisi için mutlaka hematolojiye en yakın zamanda gitmenizi tavsiye ediyorum . Bu süreç zarfında da eşinizle cinsel ilişkiye girmemeniz mantıklı olur . İçiniz rahat etsin . Herhangi bir problem yok .

• Empirewashere E kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam ben mutlaka gidip yaptıracam bu testleri. Eşim şu an uzakta ama geldiğinde gerekirse ona da gerekli şeyleri yaptiircam. Once kendimde ne olduğunu öğrenmem lazım. Zaman ayırdığınız eksik olmayın hastaneye gittiğim zaman sonucu paylaşırım

Çok yerinde bir karar . Rica ederim ne demek . Yalnız sizden bir ricam var . Tetkikleri doktorun dediği şeyleri vs burada bizimle de paylaşırsanız çok sevinirim . Konuyu unutsanız veya kapatsanız bile özelden yazın bana lütfen .

Geçmiş olsun iyi geceler .

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.