Şimdi Ara

Hem bilgisayar mühendisliği hem de genel olarak üniversite konusunda sık gördüğüm hatalar (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
49
Favori
13.294
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
95 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ne üzerine çalışıyorsunuz şu anda? Çok özel değilse cevaplamayabikirsiniz ya da yüzelysel cevaplarsınız. Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Size minnetarım. Psikolojik destek sağladınız.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Yirikalische kullanıcısına yanıt

Hocam ben Koç EE'deyim şimdi. Hazırlık okudum ve bu sene 1.sınıfa başlayacağım. EE'den mezun olan arkadaşlarınız ne iş yapıyorlar merak ettim kendi işini yapanı bilmiyorum deyince garip geldi  

• quote:

Orijinalden alıntı: Yirikalische

Okul ilk iş bulmayı kolaylaştırıyor ama biraz deneyim kazandıktan sonra bir farkı yok. Özel bir yetkisi vs. yok bilgisayar mühendisliği mezununun, cevap kısacası olursun ve çalışırsın.

Alıntıları Göster

Hocam peki okul maaşı etkiliyor mu? Yani işveren iyi bir üni mezunu ile daha alt kademe ünilerden birinden mezun kişileri aynı kefeye koyuyor mu? Yoksa iyi üni mezununu elimden kaçırmayayım diye daha çok maaş verdiği durumlar oluyor mu?

Birde maaş konusunda çalışanlar arasında haksızlık yapıldığı oluyor mu? Mesela siz belki tepki vermeseniz maaşınız artmayacaktı ve öyle devam edecektiniz. Aynı iş ve aynı tecrübede bulunan iki kişi birbirinden uçuk düzeyde farklı maaş alabilir mi yani?

Ayrıca ilk iş bulma harici cidden hiç bir ekstrası yok mu? Millet kendini niye bu kadar yırtıyor ?  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackLead -- 7 Ağustos 2021; 1:11:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: M3lank0lik

Bilgisayar mühendisliği istiyorsanız.Yurt dışı imkanları olan burslu vakıf üniversitelerini seçin.İtü,Odtü,boğaziçi vs diğer bilimum devlet üniversitesi yazılım konusunda iyi değil.Üzülürsünüz.

Diğer dallarda yurt dışı imkanınız varsa inşaat veya makina bölümü seçin.Yoksa heba olmayın.

Mühendislik Türkiye'de bitti.İhtiyaç fazlası var.Bunu bilip buna göre hareket edin.

Hayatımda gördüğüm en mantıklı yorum.

Bende ekleme yapayım top universitelere giremiyorsan okumanın bir anlamı yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: air raid siren

Sevdiğiniz, istediğiniz alanı seçin diyor herkes fakat hangi alanı sevip sevmeyeceğimi nereden bileceğim? mesela benim bilgisayarlara ilgim var ama üniversitede okumadan oradaki dersleri sevip sevmeyeceğimi nereden bileceğim? mesela sırf fiziğe ilgim var diye elektrik elektronik seçmem mantıksız olur, derslerin tam olarak içine girmeden nasıl sevip sevmeyeceğimi anlayacağım?

Ne yapacaksın biliyor musun? Mesela Makine müh. okumak istiyorsun.İnternete makine mühendisliği 1. sınif dersleri yazıyorsun. O derslerin pdf lerine falan bakıyorsun. O sana fikir verebilir. Dersin içine girmek gibi olmaz ama en azından bir fikir oluşur kafanda.

• ryokun R kullanıcısına yanıt

7. maddeden canı yanan çok kişi var. Bilgisayar mühendisliği isterken İTÜ Ehb yazıp ardından 2. sınıfa gelince keşke Ytü Bilgisayar yazsaydim diye pişman olan 2 kişiye denk gelmiştim.

• Sektörden biri olarak yazıya imzamı atarım. Yazılım alanı için konuşuyorum, kendinizi geliştirdikten sonra başaramayacağınız şey yok. Kültür üniversitesi 2018 mezunuyum, 4 yıldır sektördeyim. Hem maaş hem iş olarak mesleğin tatmini çok yüksek fakat gelen fırsatları değerlendirmeye ve planlı ilerlemeye çalışmalısınız.
    Çevremde gördüğüm arkadaşlarımı çalışma şartlarını görünce doğru bir seçim yaptığımı tekrar görüyorum.
    Yurt dışı isteyenler için biraz tecrübe ve ingilizce geliştirdikten sonra kapılar açılıyor, yakın zamanda ben de taşınıyorum.

Mezun olduktan sonra en azından ilk 1-2 yıl çok fazla zaman bilgisayar başında geçiyor çünkü sektöre sıfırdan başlıyorsunuz ve öğrenmeniz gereken çok şey var. Biraz temelleri attıktan ve öğrenmeyi öğrendikten sonra daha rahat oluyor süreç.

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackLead

Hocam peki okul maaşı etkiliyor mu? Yani işveren iyi bir üni mezunu ile daha alt kademe ünilerden birinden mezun kişileri aynı kefeye koyuyor mu? Yoksa iyi üni mezununu elimden kaçırmayayım diye daha çok maaş verdiği durumlar oluyor mu?

Birde maaş konusunda çalışanlar arasında haksızlık yapıldığı oluyor mu? Mesela siz belki tepki vermeseniz maaşınız artmayacaktı ve öyle devam edecektiniz. Aynı iş ve aynı tecrübede bulunan iki kişi birbirinden uçuk düzeyde farklı maaş alabilir mi yani?

Ayrıca ilk iş bulma harici cidden hiç bir ekstrası yok mu? Millet kendini niye bu kadar yırtıyor ?  

Alıntıları Göster

İlk iş dediğiniz zaten girmesi en meşakatli olanı. Özellikle günümüzde.

• Entropii kullanıcısına yanıt
    Hocam yapay zeka hakkında ne düşünüyorsunuz, işin geleceği var mı yani pc alternatifi olabilir mi

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anormal zirve

Ne yapacaksın biliyor musun? Mesela Makine müh. okumak istiyorsun.İnternete makine mühendisliği 1. sınif dersleri yazıyorsun. O derslerin pdf lerine falan bakıyorsun. O sana fikir verebilir. Dersin içine girmek gibi olmaz ama en azından bir fikir oluşur kafanda.

Alıntıları Göster
    Yanlışın var.Üniversite ilk sınıfta genellikle temel mühendislik dersleri verilir fizik calculus ha bir bölümle alakalı teknik resim var(Makina Mühendisliği adına söylüyorum sanırım endüstride aynı şekilde) oda keyif unsuru zaten.Bölümle alakalı net bilgi istiyorsa direk 3.sınıf müfredatına baksın seviyor mu sevmiyor mu.(Pdf veya görsel anlamda youtubeda bile kaynak çok aslında bu bakımdan şanslı zamanlarda seçenler fakat şu var okuyan çok olduğu için en iyi okullara girmek dışında şansı yok.Aksi takdirde Mühendisliği okumasın boşuna değmez.

Diğer inşaat, elektronikte de böyle aşağı yukarı ilk 2 sınıfta verilen derslerin hepsi aslında 3.sınıfta verilecek olan ana bölüm derslerinin (Mechanical Design(Makel),Thermodynamics,Fluid Mechanics,Heat Transfer,Mechanisms,Mechanical Vibrations,Dynamics of Machine(Theory of Machines),Control Systems) temelini oluşturuyor.Her şey bunun için aslında.

Ben şuan baştada yazdım(Yazılım Mühendisliği adına diyorum).Yurt dışı imkanı olan staj ve denklik çalışma imkanı veren burslu okuyabileceğiniz vakıf üniversitelerini tavsiye ederim.En azından nitelikli kendini geliştirmiş akademisyenler vardır.Devlet okullarında çağ dışı eğitim var yeniliğe kapalı dinazor kafalarla dolu işleyişi kötü.

Benimki tavsiyedir seçim ise kişilere kalmış.Hedefiniz büyükse iyi refah bir yaşam tarzı network ve arkanızda bir güven istiyorsanız durum bu.Yoksa pişmanlıklarla kalırsınız.Genele söylüyorum bunu.

Ben bunları neden mi söylüyorum.Sevmek çok önemli.Bir işi yapmayı, mesleği veya hayatta eşinizi, arkadaşlarınızı sevmek.Neden çünkü katlanma mertebesini dayarsınız.Katlanabilir olur.Yoksa zul gelir hepsi nefrete dönüşür.O nedenle başta sizin de dediğiniz gibi araştırılıp ona göre seçim yapılması kişilere yarar sağlar.Zaman önemlidir.Verilen emek çabada boşa gitmesin ondan diyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 7 Ağustos 2021; 15:32:34 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: hepüşüyenadam

Hocam yapay zeka hakkında ne düşünüyorsunuz, işin geleceği var mı yani pc alternatifi olabilir mi

Bu konu hakkinda cok fazla bolum goruyorum, yapay zeka muhendisligi, veri bilimcilik filan. Ayrica bunlarin uzerine msc yapan insanlar var fakat insanlar sunu unutuyor. Bu bahsettiginiz dallar bilgisayar biliminin alt dallari ve derya deniz. Cok iyi bir matematikci degilseniz, inanilmaz bir istatistik, olasilik becerileriniz yoksa bu alanlarda basarili olmayi beklemeyin. Yurtdisinda suan bu alanlara genelde Phd yapmis insanlar aliniyor. Bilkentten yakin arkadasim ee yi derece ile bitirdi. Santa barbarasa Msc, Ucla’de phd yapti. Bu adam AI, ML uzerine uzmanlasmisti ve qualcomda yeni ise girdi. Ben bu alanlara yonelmedim, kafadan olasilik hesaplayacak duzeyde dahi matematik bilgisine sahip degilim. Genel yazilim muhendisi olarak yoluma devam ediyorum. Bolum tercihi yaparken bunlara dikkat ediniz. Amaciniz Computer Science ise o alanda calisiniz veya okuyunuz. Alt dallarinin sisirilmis kisimlarinda lisans okumak bence dogru degil. Data science uzerine MSC yapip hayal kirikligina ugrayan cok fazla endustirici tanidigim var. Isin title’larindan etiketlerinden uzak durun. Iyi arastirin. Tip cok seviyorsaniz gidin tip yazin, bilgisayar bilimlerine ilginiz varsa buradan ilerleyin. Para odakli bir anlayisla ilerlerseniz, siradan bir doktor veya muhendis aylik 600-700 usd kazanan isinden mutsuz insanlar haline gelirsiniz.

• hocam bunlara ek olarak teknoloji cok hizli gelistiginden yazilim sektorunde hep kendini adapte etme yeni teknolojileri ogrenmen gerekiyor denir. Bu kendini degisime adapte etme ve yeni yazilimlari ogrenme olayi ne kadar vakit aliyor normal calisan bir insanin hayatinda, genel olarak biraz bilgi verir misiniz?

• hepüşüyenadam H kullanıcısına yanıt

Türkiye için yorum yaparsam bu alanlar genelde büyük, kurumsal firmalarda kullanılıyor bu yüzden talep diğer alanlara göre daha az diye düşünüyorum. Tabi bu tür alanların iş tanımları daha zor olabilir bu yüzden daha fazla özveri, araştırma gerektirebilir.

En garanti alanlar ve talebin çok olduğu alanlar bence: back end geliştirme, mobil uygulama(ios veya android), web geliştirme.

Bunlar deneyip kendine uygun olanı bulursan oradan rahatlıkla iş bulabilirsin. Açık her zaman var ve artarak devam ediyor.

Çoğu çalıştığım yerde diplomaya bakılmadan direkt işe alınıyor insanlar artık.

• Entropii kullanıcısına yanıt

Hocam yeni mezun biri nasıl iş bulabilir? LinkedIn üzerinden ara sıra ilanlara bakıyorum genelde 5+ yıl tecrübe istiyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Street of dreams

hocam bir yazılımcı olarak gününüz nasıl geçiyor ve bir mühendisin günü nasıl geçer

Alıntıları Göster

Teşekkürler  

Küçük bir sorun için saatlerce araştırma yaptığım oluyor. Bu araştırma gerek internet üzerinden, gerek bizim kodumuzu okuyarak oluyor. Tabi bu işten işe değişir, bizim şirket tek bir tane dev uygulamayı yıllardır geliştirdiği için yüzbinlerce satır kod var.

Böyle küçük ama gıcık sorunları çözerken sabırlı olmak önemli. Ben bunu bilgisayarda yaşadığın sorunları çözmeye benzetiyorum. Mesela Windows 10'da çok karşılaşmadım ama eskiden mavi ekran sorunları çok olurdu, saatlerce uğraşırdım, interneti didik ederdim sorunu çözmek için, bug bulma olayı da benzer bir sabır istiyor. İnsanların buna bakış açılarından bile nasıl bir yazılımcı olacakları biraz ortaya çıkıyor.

Yanlış anlamayın, doğrudan bilgisayar bilgisinin bölümle veya meslekle hiçbir ilgisi yok, bilgisayarda çok zaman geçirmeyen pek çok insan gördüm gelip başarılı olan, yani bilgisayarla haşır neşirseniz yazın gibi bir şey kesinlikle yok, bahsettiğim şey kişilikle ilgili.

Özellikle yeni mezunsanız genelde yardımcı alabileceğiniz sizden deneyimli yazılımcılar olur, ama kendiniz elinizden geleni yapmadığınız sürece onlara sormanız ayıp olur, o yüzden bireysel bir yanı vardır yazılımcılığın. Tek başınıza yılmadan deneye deneye bir şeyler bulmanızı gerektirir, google dostunuz olur.

Filmlerdeki saçma yazılımcı temsiline bakanlar bizim öyle bilgisayar başında patır kütür devamlı yazdığımızı düşünür, ama aslında bir yazılım ofisinde klavye sesi bir avukat veya insan kaynakları firmasına göre çok daha azdır, genelde okumak, başka ekiplerle ve product/project managerla konuşup bilgi almak ve düşünmekle geçer. Totalde 2 kelime kod yazarak geçirdiğim ve sonunda iyi iş çıkardığımı düşündüğüm günler var.

Pek çok yazılımcının çalıştığı büyük projelerde sizin yazdığınız kod diğer yazılımcıları da etkiler kötü yazılırsa. Hem okunaklı yazmanız gerekir, hem de dizaynınızın güzel olması gerekir, bu sayede kodunuz kolay değiştirilebilir, bazı parçaları programın başka yerlerinde rahatça kullanılabilir, diğer yazılımcılar detaylara inmeden yaptıklarınızı ya da en azından yazdıklarınızın ne işe yaradığını görebilir. Yani yukarıda yeterlilik konusunda bireysellikten bahsetsem de yazarken hep 3. gözden nasıl gözüktüğünü de düşünmeniz gerekebilir. Hızlı ve çalışan kod yazmak yeterli değildir.

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackLead

Alıntıları Göster

Yeni mezunken böyle bir maaş farkı olabilir ama sonrasında olmaz. CV'de yazan şeyler, okul olsun, yaptığın projeler olsun, mülakata çağrılmanda etkili. Mülakata çağırılıp, geçip, bir pozisyonda çalışmaya başladığında o pozisyondaki insanlardan farkın kalmıyor.

Haksızlık oluyor, evet. Bu şirketler arası değişebiliyor. Mesela Vodafone'dan 2 yeni yazılımcı geldi, onların anlattığına göre orada seviyeler varmış ve o seviyelerdeki herkes aynı maaşı alıyormuş, yani belli bir ekipteki yeni mezun maaşı sabitmiş, daha az veya fazla olmuyormuş. Büyük şirketlerde genel olarak daha sabit maaşlar vardır diye düşünüyorum, küçük şirketlerde iş pazarlığa dönüyor. Mesela hali hazırda zaten işi olan birine diğer şirketler daha yüksek teklif yapar, çünkü mevcut maaşın üzerinde olması lazım.

Millet kendini o kadar yırtıyor çünkü ülke kötü durumda ve gençlere inanılmaz yükleniliyor. Bir de bu forum olsun, okuldan arkadaş çevreniz olsun devamlı yarış içinde, böyle olunca gerçekte olduğundan çok daha fazla önemli gibi gözükebiliyor, intiharı düşünenler bile oluyor istediği yere giremediği için.

Son olarak işin az, işçinin çok olduğu durumlarda rastgele şeylerden elenebiliyorsun. Bir yere 500 kişi başvurmuşsa ıvır zıvır bir sürü şeyden eleyip sadece 20 kişiyi mülakata çağırabiliyorlar. Biriyle aynı özgeçmişe sahipsen ama o daha prestijli okuldansa senin yerine onu çağırabilirler mülakata. Ama bilinenin aksine yazılım sektöründe iyi yazılımcı eksiği var, üstelik iyiler yurt dışına gidip duruyor, o yüzden şu an deneyimli yazılımcı çok değerli, okulu bölümü vs. önemsiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: kadir_150

Ne üzerine çalışıyorsunuz şu anda? Çok özel değilse cevaplamayabikirsiniz ya da yüzelysel cevaplarsınız. Teşekkürler

Ben dünya çapında telekom firmalarına hizmet satan bir yazılım firmasında çalışıyorum. Sözde fullstack ama aslında ağırlık backend üzerine çalışan bir web developerım. Java ile yazıyorum şirketteki diğer yazılımcılar gibi ve spesifik bir işim yok, yeni sayfalar da yazıyorum, özellik de geliştiriyorum, bug da fixliyorum. Sorunu tam cevaplamadıysa devam sorusu sorabilirsin.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.