Şimdi Ara

HDR nedir? Kamera, televizyon ve telefonlardaki HDR ne işe yarar? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
3
Favori
3.473
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • HDR nedir? Kamera, televizyon ve telefonlardaki HDR ne işe yarar?

HDR nedir? Kamera, televizyon ve telefonlardaki HDR ne işe yarar?

üstteki 1080p alttaki 4k hdr bu sahneyi 1080p ve 4k hdr olarak 5 tane tvde test ettim tvler 1080p de ve 4k hdr de sinema modundaydı tvnin fiyatı farketmeksizin 4k hdr de SİNEMA modunda hangi tvde denerseniz deneyin yaklaşık olarak alttaki görüntü alınacak bu tüm hdr filmler için geçerli elimde onlarca 4k hdr film var aynı filmlerin 1080p leride var

• odesy kullanıcısına yanıt

Şimdi görsellerle daha iyi anlaşıldı hocam, demek ki HDR bir çok cihazda aldatmaymış.

Şimdi görsellerle daha iyi anlaşıldı hocam, demek ki HDR bir çok cihazda aldatmaymış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 6 Ağustos 2022; 16:17:44 >
  • kayamtky K kullanıcısına yanıt

TVye göre değişir. Bende aynı kare hdr imax seçeneği ile böyle (TCL 55 C 728)

• hibo H kullanıcısına yanıt

İyi görünüyor.

----------------

Yaşadığım bir deneyimi paylaşmak isterim;

Önce ki mesajımda SDR sistem de HDR seyretmek kötü sonuç veriyor demiştim ya,

Tek bir istisna var;

Anlayamadığım nokta şu; Youtube' da ki 4K HDR demo (LG ve Sony nin ürettiği 4k HDR demo görüntüler) görüntülerini 1080p SDR sistemim de (1080p projeksiyonum da) seyrettiğimde SDR nin en iyi halini seyrediyorum, hatta daha da canlı ve parlak.

Bir HDR filmle, youtube da ki HDR demo film arasında ne fark var ki bu iki farklı sonucu aldım, anlayamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 6 Ağustos 2022; 16:21:30 >

Demo videolar özeldir, çekim kameraları, çekim metodları çok özel, bant genişlikleri çok yüksektir. Yumatu tvlerde bile güzel görünürler.

tv ye göre çok değişmez 5 tane tvde denedim değişmedi hdr ımax modunda değilde normal hdr olarak sinema modunda açın bakalım değişecekmi bu arada tcl 65 c728 var ondada denedim arkadasım kullanıyor 4k hdr sinema modu ikinci resimdeki gibi çıkıyor isterseniz resimde atarım fark etmez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi odesy -- 6 Ağustos 2022; 16:57:28 >

BEnim tvde HDRda sinema modu yok, dinamik-oyun-imax var, bu da dinamik

bu da hdr oyun... belki de sizin film kaynağı soluktur, ben avenfers.endgame.2160p.uhd.bluray.x265.10bit.truehd.atmos-terminal sürümünü açmıştım.

Bu da 1080p, kendi ayarlarım...

bi yanlışlık var bu tv tcl 55 c 728 değilmi bizdede 65 c 728 var senin attığın görüntülerle alakası yok sinema moduda var hepsi var sendede olması lazım sonuçta aynı tv

Ayarları bu mesajdaki gibi yapıp bakabilir misiniz... Çok farkediyor...

https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/152381385

Dinamik modu ortamı mavileştirmiş, gerçekçi değil.

O benim renk tonu ayarlarım nedeniyle...

• BurakBilgin kullanıcısına yanıt

LG DisplayHDR 400 teknolojisine sahip monitörün var. HDR modunu aktifleştirince sanki ekranın tümüne mıknatıs tutmuşlar gibi renkler salaklaşıyor. O yüzden kullanmıyorum bu modu. Anladığım o ki, HDR bir pazarlama statejisidir.

HDR özelliği olmayan yüksek kaliteli herhangi bir görüntüleme cihazı (monitör, tv, projeksiyon vs.) daha fazla tatmin edecektir.

Bizimde SDR fakat HDR filmleri HDR tarzında oynatabilen playerlarda güzel oluyor gene. Kötü olmuyor. Daha iyi oluyor. PotPlayer kullanıyorum mesela.

• SeniorGrandMaster kullanıcısına yanıt

Neden hocam? HDR indirip HDR özelliği SDR'Da oynatabilen playerlar gayet güzel hale getiriyor. PotPlayer gibi. Ben o yüzden HDR 4k 10bit indiririm özellikle player açtığı için.

• Benim tv de de var pek fark yok gibi bazen de var gibi anlamamıyorum

üstteki sdr alttaki hdr sinema modu tv farketmeksizin hdr işte böyle karanlık gösteriyor tv fiyatı farketmeksizin durum bu tcl c 728 için fabrika ayarlarına dönün film moduna alın sdrde üstteki görüntüyü hdr de alttaki görüntüyü alacaksınız c728 de film modu var

Niye fabrika ayarlarına alayım, niye sinema modunda seyredeyim, o ayarları değiştirmem için koyuyorlar.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.