Şimdi Ara

HDD/SSD’ler de elden gidiyor: Yeni kripto para birimi HDD/SSD’lerle kazılıyor (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
171
Cevap
8
Favori
18.505
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ottoman984

estağfurullah hocam. oldukça hakim olacaksınız konuya öyle görünüyor ama bir kaç cümlede özetlemek zor.

nvme en az 500 lük olmalı. çünkü buffer olarak kullandığı alanda 238 gb lık veri oluşturup onu final diske 101 gib olarak yazıyor. nvme 1 tb olursa rahatlıkla 3 ayrı arsa oluşturulabilir ( 238+238+238 ). 4. arsa sığmayacaktır. her bir arsa 2 ila 4 çekirdek istiyor. en az 3,5 gb ram istiyor. bu durumda 3 arsaya 9 çekirdek + 10 gb ram yeterli olacaktır. arsa yaklaşık 8-10 saat sürebiliyor. bu da günlük 700 gb - 1tb arası farminge hazır arsalar anlamına gelir ki çok güzel bir rakam bu.

final disk neden 16 tb olmalı. aslında benim diskler 8 lik. sorun şu ki sata ve usb girişleri yetmiyor artık bir yerden sonra.

mesela en fazla 20 disk bağlanabilen pc de 3 er tb disk takmak hammallık olacak bir süre sonra.. 12 şer tb alıp tek pc ye daha büyük alan verebiliyorsun. çünkü bir yerden sonra alan arttırmak istediğinde başka pc ye ihtiyacın olacak. ama başlangıç aşamasında illa 12 tb olmalı diye birşey yok. ben de elimdeki 256 gb satalarla başlamıştım 2017 de bursta :) öğrendikçe yatırım yaptım. bhd ve başka hdd coinler çıktı.. şimdi de chia

final diskin hızının çok önemi kalmıyor bu noktada. plotları yani arsaları 1 kereye mahsus yazıyoruz. bu kısım çok uğraştırıcı. farming yapacağın zaman istersen celeron işlemciye tak artık sorun kalmıyor. esas iş plot yapana kadar.

not: buffer kullanmak zorunlu değil. final yani hedef disk içinde de temp disk oluşturulabilir. ancak hız hem yetersiz olacaktır hem de diske zarar verebilir.

Şimdi bayağı iyi anladım. Çok teşekkürler. Plotting başına çekirdek gerekeceği aklıma gelmemişti. Şimdi sapık supuk anakartlar mantıklı oldu.

Madem plotting bir kere yapılıyor, ayrı bilgisayarlarda sonradan aynı makineye bağlanacak şekilde plotting yapılabilir mi peki? Bir çok insanın elinin altında 4 çekirdekli pc'lerden üç tane, dört tane var. Bu pc'lerin hepsinde SSD ve yeterli ram de var.

Yani, 6 tane 16tb disk aldım diyelim. 6 ayrı pc'de plotting yaptım. Sonra tek pc'de toplayıp, düzgün bir nvme ile kazıma başladım. Olur mu böyle? Yoksa birlikte çalışacak diskler birlikte mi plottinge maruz bırakılmalı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Huseyin-ZST kullanıcısına yanıt

güzel soru :)) elinde kaç pc olursa olsun tek hesabına bağlı olarak plot yapabilirsin. hatta örnekleyelim. 5 pc olsun. bunlarla plot yapıyorsun. aynı zmaanda tek hesabına farmingde yapabiliyorsun her pc den elindeki mevcut arsalar ile. ama bunun için pc lerdeki arsalarını yönlendirmen gerekiyor tek makineye.

öte yandan diyelim 5 makinede plotlar bitti. diskleri tek makineye takıp tek yerden de farming yapabiliyorsun. sadece bağlaman yeterli.

chia cüzdan ı kurduğunda 24 key verecek sana. onu güzelce saklaman gerekiyor. hangi pc den girersen gir o keyleri girmen gerekecek. yedek anahtarların oluyor. hepsi bu kadar.

not: birden fazla pc de aynı hesaba farming yapmadım henüz ama öğretici videolar var bu konuda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ottoman984 -- 20 Nisan 2021; 1:7:56 >
  • bu yazdıklarım 1 hafta sonra bile güncel olmayabilir. gerçekten inanılmaz değişimler oluyor. 2 gün girip okumazsak epey yabancı kalabiliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: ottoman984

güzel soru :)) elinde kaç pc olursa olsun tek hesabına bağlı olarak plot yapabilirsin. hatta örnekleyelim. 5 pc olsun. bunlarla plot yapıyorsun. aynı zmaanda tek hesabına farmingde yapabiliyorsun her pc den elindeki mevcut arsalar ile. ama bunun için pc lerdeki arsalarını yönlendirmen gerekiyor tek makineye.

öte yandan diyelim 5 makinede plotlar bitti. diskleri tek makineye takıp tek yerden de farming yapabiliyorsun. sadece bağlaman yeterli.

chia cüzdan ı kurduğunda 24 key verecek sana. onu güzelce saklaman gerekiyor. hangi pc den girersen gir o keyleri girmen gerekecek. yedek anahtarların oluyor. hepsi bu kadar.

not: birden fazla pc de aynı hesaba farming yapmadım henüz ama öğretici videolar var bu konuda.

Uuuu yeeee!!  

O zaman elimde 1 adet dört çekirdekli laptop, 1 adet dört çekirdekli windows tablet, 1 adet de dört çekirdekli PC var. Hepsinde yeterli SSD var. Laptopta hp (dandiktir), desktopta sata Samsung evo, Tablette ise babalar gibi Samsung nvme var. Tablet tamam da, diğerlerinde Plotting yapabilir miyim acaba?

Bu arada şans bu ya, tablette çift M2, bir adet de pci-e var (wi-fi için). Hdd'yi ister USB 3.0'dan ister pci-e'den baglayabilirim.

Zaten düzgün bir nvme'ye ihtiyacım olacağı için alacağım nvme'yi mini pci-e çevirici ile laptopa çakarım. Dandik HP SSD'yi yormamam mümkün. Sonra da hepsini elimdeki z77 anakarta (6 sata portu olduğu için) bağlarım ve tek PC ile mining... acaba sata Samsung evo ile plotting hızı ne olur? Bununla mining yapmasam olur. Plotting yapabilir miyim aceba? Sonuçta plotting bitince PC'ye geçiririm.

Leşcilik kazanacak...  

Teorik olarak mümkün.  

Bu arada bir desktop, bir laptop, bir tablet saydım ama, tablet ABD'den ikinci el alınma. 8gb ramli, 220 dolares. Dolar 6tl idi aldığımda. Laptop ve desktop da 6 yıllık.  

Bildiğin leşçiyiz elhamdülillah...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 20 Nisan 2021; 1:29:10 >

• ottoman984 kullanıcısına yanıt
    1 blok ne kadar ne kadar sürede oldu şuan al sat yapma varmi bunda

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Coin kasmayan bi' kulağımızın arkası kaldı...

• Hosting işinde olduğumdan biliyorum veri merkezi yöneticileri ve sunucu şirketleri de özellikle "Storage" sunucuların bu iş için kullanılmasını önlemek için neler yapabileceklerini tartışıyor son günlerde. Chia kazmak isteyenler yüzünden sunucu vs işi de sakata gelebilir. Herifler büyük HDD/SSD Cached kapasiteli sunuculara saldırabilir korkusu var.

• La havle bir bu kalmıştı
  • yeni stok belamız hayırlı olsun.

• ottoman984 kullanıcısına yanıt
    Hocam k. bakmayin yaklasik 3 gunden beri arastiriyorum fakat bir turlu calisma prensibini kafamda oturtamadim. Muthiş vakifsiniz konuya miningden cok farkli bir olay bu. Kucuk capli bir yatirim yapmak istiyorum aslinda yurtdisinda ciddi yatirim yapmaya basladilar bi chia coin icin. Ozgur demirtasin legen misali anlattigi gibi calisma prensibini anlatabilirmisiniz :) :)
    Sorularima geciyorum.
    1- plotting ( grafik cizim diye geciyor ) ama benim anladigim kadariyla arsa tarla gibi birsey bu ?
    2- plotting de k-32 diye birsey geciyor. 332 gb temp olusturuyor son dosya ise 101.4 gb bu 101.4 gb ile farming yapilmaya baslaniyor diyor. Ek olarak diskte boş yer olmasi gerekiyor diyor bu nedir tam olarak anlamadim. ? 16 tb lik bir hdd disk aldigimda ozaman 332.2 lik boyuttan hesaplarsak 45 adet plotting olusturabiliyorum ozaman. ?
    3. plotting i hizli yazmak icin nvme m2 disk kullaniyorlar. Fakat burada yuksek boyutlu ve kaliteli tercih etmelerinin sebebi tbw degeri ( yazim omru) sebebiyle tercih ediyorlar. Fakat plotting i ssd kullanarak hizli yazmanin avantaji nedir. ? Asil coin i cikartmaya baslayacagimiz durum plotting anindami yoksa plottingi tamamladiktan sonrami basliyor. ?
    4. plotting 1 sefer yaziliyor sonrasinda birdaha bunu yazilmasina gerek varmi. Yani 1 kere tarlami olusturdum sonrasinda ekip biciyorum surekli farm mi yapiyorum yani. ?
    5. chia coin farming mantigi anlatirken nvme diskler yerine normal diskler tercih edin tbw degerleri cok daha yuksek oldugu icin daha uzun omurlu olur diyorlar fakat normal disklerin yaninda ozaman niye plottingi olustururken nvme diskler kullaniyorlar. ? Plotting 1 kere yapiliyor bir daha o nvme diskler daha sonra kullanilmiyormu ?
    6. plottingleri olusturduktan sonra farming yapmaya basliyor fakat aklimin almadigi burada o olusturulan dosyalarda ne gibi islemler yapiliyor. Burada devreye islemci ve ram mi giriyor. ?
    7. Ram ve islemci farming surecinin neresinde kaliyor.

Hocam aklima gelen bunlar. Sorular kafamda vardi fakat bir turlu mantigina oturtamadim. Hayattada hic sevmem ezbere iş yapmayi insallah sacma sorular sormamisimdir. Donus yaparsaniz cok mutlu olurum.

• blockchain'e lafım yok, ama bu coin zımbırtısı iyice can sıkıyor artık.

elektrik israfı.

parasını buna gömene bir şey yapamazsın, zaten belalarını buluyorlar bütün stoplar patlıyor. ama çok fazla kaynak tüketiyor.

pc parçalarını sömürüyorlar. zaten pahalı daha da zamlanıyor. buna bir dur denmeli.

• Bu iş sağlam patlayacak inş

• WD ve Toshiba bunu beğendi.

• Yakında direkt organik canlılar üzerinden de minig yapılacak..

Bu işe bir yerde dur demek gerekiyor ama bilemedim.

• Batuhangover01 B kullanıcısına yanıt
    Kağıt paranın arkasında devlet var, criptoda hangi devletin güvencesi var? Kağıt para -10dan 1 e bile düşse değer kaybı olur ama kripto parayi devletler yasakladığı zaman fiyati düşünce hangi kurum veya şahıs bu paraya sahip çıkacak, özetle kardeşim yok mining vs suan geçerli şaman alevi gibi ateş sönünce karşılıksız olduğunu anlaşılır... Bende cripto para kullanmak isterdim ama hiç bir kurum kurulus devlet güvencesi ve karşılığı olmadan riske gerek yok, helede bu kadar yatırım aracı varken..

• bir kişi bile çıkıp kaynağı doğal olmayan bir yeri nasıl kazıp maden çıkarıyorum diye sormuyor, global ponzi, arada millet girsin diye düşüyor, güya geleceğin para birimiymiş, onlarca altcoin çıkmış canı sıkılan coin çıkartıyor, buradan yönetime sesleniyorum dhcoin çıkarın.

• yakında televizyonda coin üreticez

• Bakalım bu kripto dönemi ne zaman bitecek veya sıradanlaşacak

• haberin amacı insanları kripto paralara düşman etmek... kripto para kazıyanlara düşman etmek...

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.