Şimdi Ara

HDD/SSD’ler de elden gidiyor: Yeni kripto para birimi HDD/SSD’lerle kazılıyor (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
171
Cevap
8
Favori
18.505
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Magnat_HiFi

Hüseyin hocam, yine roman tadında bir mesaj olmuş büyük bir zevkle okudum.  

Ben plot yaparken hep takılıyordu, error kodunu internettem araştırınca ramlerle alaklı olduğunu öğrendim. Biosda xmp yi kapatınca düzeldi.

Ramler gskill 32 gb 3600 mhz.

Bu chia işi her geçen gün inanılmaz bir hızla büyüyor ve zorlaşıyor, bu aralar girdik girdik yoksa zor. Artık 200 tb mı gerekir 300 mü gerekir bilemem.

Amazon tr den yine germany gönderecek tabiki 1.600 tlye seagate external 8 tb disk yapıştırdım görünce. Bizim burdaki satıcılar fiyatları çoktan 3.000 tl civarlarına çektiler saolsunlar.

Bir taraftanda eth kazıyorum son iki gündür karlılık çok arttı inşallah böyle devam eder.

6tb aslen 5.45, 3tb aslen 2.72 falan ya... O hesapla gerçek TB miktarımı söyleyeyim:

47.8tb

Bir 22 civarı da gelecek var. Hedef 100; ama fiyatlar artarsa dururum.

Bende en büyük disk 6tb. 4 tane var. Daha çok 4 ve 3 var.

---------

Eth hızla yapışıyor aşağı. Zaten bu gidişatın sürdürülebilir olmadığı kesindi. 3500-3700'de düşüş bitse iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 13 Mayıs 2021; 14:8:45 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: ottoman984

https://t.me/chiacointr

bizim zaten telegram gurubumuz var hocam :))

NAS PC konusunda çok enteresan bir şey öğrendim:

TrueNAS

Bu işletim sistemi ile NAS kurduktan sonra, bu NAS'ın içine Linux ve hatta Windows bile kurulabiliyor. Dolayısı ile Nas'a çevirdiğiniz PC hem NAS, hem de Windows PC olabiliyor. Dolayısı ile NAS görevini sürdürürken Chia da kazabilir. Ve hatta Homeassistant da kurulabiliyor. Yani, ev otomasyonu ile ilgileniyorsanız, o işi de aynı anda yapabilir. Bir taşla üç kuş.

-----------------------

Size yeni sorularla geldim...

1) İki adet Samsung 980 aldım. Anakartta NVME Raid var. Raid yaptım kafadan. Yapmasa mı idim acaba? Hızdan hiç memnun değilim. 2700x, 32gb ram ile plot hızım 11 saat falan. Farklı farklı HDD'lere aynı anda 6 plot yapıyorum (%31 bekletmeli).

2) Plot başına ayırdığım ramin suyunu çıkarmak 4gb değil de mesela, 6gb, 8gb ayırmak, bir fayda sağlar mı?

3) Samsung 860 EVO gibi zaten hızı çok yüksek olmayan sata SSD'leri usb 3.0 ile laptopa taksam, plot hızım düşer mi? Bir de, Chia'nın programında Temp disk olarak ikinci bir disk seçilebiliyor. Acaba, 250gb bir ssd'yi Laptop'uma bağlasam, bunu temp disk olarak belirlesem, ikinci temp disk olarak da laptopun kendi SSD'sini belirlesem (120gb), tek plot yapabilir miyim? Eğer yapabilir isem, plot hızımı çok arttıracağım. Elimde iki adet 250, iki adet 500gb 860 Evo var. Her birini Laptop, Tablet, eski PC, artık ne bulursam ayrı ayrı bağlar, plot yaparım.

Şu anda 250gb ssd'ler raid bağlı, tek plot yapıyor. 500gb ssd'ler raid bağlı çift plot yapıyor. Bu yöntemle tek pc ile aynı anda 3 plot yapıyorum. Hız da yavaş. Ayırabildiğim thread de düşük. Aletleri pc'lere bölersem ve özellikle 250gb ssd ile 120gb sistem ssd'sinin de desteğini alarak tek plot yapabilirsem, ayrı ayrı pc'lerde tekli plotlar yaparak hem daha hızlı, hem de toplamda aynı anda daha çok plot yapacağım.

Ne dersiniz? Denemeye değer mi? Niyetim günde 20 plotu bulmak. Ama şu an çok uzağım.

• Sisteme 2tb m2 alacaktım akakçeden takipteydim fiyat 2 katına çıkmış. Anlaşılan depolama birimleri de miningten nasibini aldı. Ayı piyasasını beklemeye devam....

• 30 nisanda 1049'a aldığım alet şimdi 2587 diyor.bunların hızlı ve kapasitesi yüksek olanları makbul anladığım kadarıyla çünkü piyasada 256 ve 500 gb olanları kalmış alınmayacak gibi de pahalı değil.

https://www.amazon.com.tr/PNY-XLR8-CS3030-NVMe-M280CS3030-1TB-RB/dp/B07MW9NJSH

• Plotlamaya başladınız sustunuz bakıyorum :)

• Mining sebebiyle firmalar yavaştan TBW garantilerini kırpmaya başlamışlar. PNY ve Galaxy ilk resmi açıklamalarda bulunan firmalar, diğer firmaların da çok yakında benzer adımlar atması bekleniyormuş.

PNY'nin yeni TBW garanti değerleri şu şekilde:

HDD/SSD’ler de elden gidiyor: Yeni kripto para birimi HDD/SSD’lerle kazılıyor
  • kripto paraların ben.................................................................................

............................................................................................................

............................................................................................................

• Galax/PNY QLC nandı basmış.HDD/SSD’ler de elden gidiyor: Yeni kripto para birimi HDD/SSD’lerle kazılıyor 

Adata da nand ve kontrolcüleri değiştirmeye başlamış.

• orcnd kullanıcısına yanıt

Kalıbımı basarım bu yoruma.

• Dostumun dediğine göre 495'e aldığım hdd bir zamanlar 200 imiş. Öyleyse sağlık olsun diyeyim şimdi de 463 lira oldu çünkü.HDD/SSD’ler de elden gidiyor: Yeni kripto para birimi HDD/SSD’lerle kazılıyor 

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.