Şimdi Ara

hd4870x16@x8 ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.456
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar anakart gıgabyte 790x ds4 ekran kartım hd4870 ne yaparsam yapıyım (biosda pcıe x16 ayarlarınada baktım) ekran kartını 8x de çalıştırıyor everesten baktım 2.5gb\s aktarım hızı diyor, bi kere yeğenin hd4830 u vardı cfx yaptım ondan sonra böyle oldu ikinci slotu biostan kapattım gene aynı durum nasıl çözebilirim bi yardım etseniz eski anakrtlardaki gibi küçük kart mı takıcam anlamadım ki resimde veriyim

http://www.gigabyte.com.tr/products/mb/specs/ga-ma790x-ds4_1x.html buda anakartın linki

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

•  hd4870x16@x8 ?

mavi renkli pcl express e taktın kartı değil mi?

eğer turuncudaysa 8x çalışır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.Kahriman -- 4 Haziran 2009; 18:01:17 >
  • Benzer sorun geçenlerde olmuştu bir arkadaşımıza daha, eğer ilk slotta takılı ise kart ve 8x görünüyorsa, bios pilini ve ekran kartını çıkarın kısa bir süre bekleyin tekrar takın umarım çözülür sorun.
  • benim anakartımda biosta Roboust Graphics Booster (R.B.S) isimli bölümden ayarlanıyor bu iş.auto fast ve turbo seçenekleri var. turbo yapınca tam hızda 16xde çalışıyor. bendeki intelde olsa 2 side gigabyte bu ayarın dediğim şekilde olduğuna emin olun. zannedersem overclock bölümündeydi
  • quote:

Orjinalden alıntı: Corleone™

benim anakartımda biosta Roboust Graphics Booster (R.B.S) isimli bölümden ayarlanıyor bu iş.auto fast ve turbo seçenekleri var. turbo yapınca tam hızda 16xde çalışıyor. bendeki intelde olsa 2 side gigabyte bu ayarın dediğim şekilde olduğuna emin olun. zannedersem overclock bölümündeydi

yok hocam onunla ilgili degil yaa benimki herzaman autoda bende bikez bu sorunu yasadım ve kartı cıkarıp takmakla cözdüm sorunu tabi biosuda resetleyip pc yi kartsızda calıştırmıstım...bios yüklemek felan bi işe yaramıyo...turbo kısmında 3d skorları artıyo biraz yani turbo ayarı ile pcı kanalına oc yapmış oluyo bi nevi
  • kart birinci slotta ikniciye taktım açılmadı zaten windows... bios pilinide bi arkadaş demişti söktüm kartla beraber bekledim 10dk ama kayıtlı ayrlar vardı kendi hafızasında ordan devam etti pcıe 16 ayrını autoya aldım gene olmadı pcıex8 i kapattım yine aynı ne yapmam lazım yada sorun hangisinde
  • Belki yazılımsal ~ (sürücü sorunu veya chipset driver) sorunu belkide donanımsal pci-ex slotu veya kart'taki 1 sorun olabilir.

Buna benzer 1 durumla daha önce karşılaşan oldu HD4830 kartı ilk 1 hafta 10 gün 16x hızında kullanan 1'isi geçen sürenin sonunda overclcock denemeleri yaparken kartın'nın everest isimli programda 8x hızında çalıştığını farketti başka programlardan'da kartı'nın 8x hızında çalıştığına dair tasdik aldı ve 1 sürü şey denemesine rağmen 1 türlü 16x e geri çıkaramadı, yolladığı teknik serviste 16x hızında çalıştığını göstererek kartı kendisine geri teslim etti, kaderine boyun eğen kişi kartı öyle kullanmaktan başka yapıcak 1 şeyi olmadığını düşünerek ve bu durumun verdiği burukluk'la kartı kullanmaya devam etti, 1 gün systemini güzelce dağıtan 1 virüs e bulaştı ve windows'a format attı aradan 2-3 gün geçti ki yine donanımlarının ısısı hakkında bilgi almak için açtığı everest'te kartının x16 hızında çalıştığı gözüne çarptı oda şaşkındı acaba kartı 1 - 16x, 1- 8x temi çalışıyordu ? hyr sorun yazılımsaldı yaklaşık 3 aydır'da 16x olarak kullanıyor ve söylediğine göre her pc açılışında kontrol ediyormuş.
    Umarım seninkiside böyle 1 durumdur istersen önce teknik servisi 1 dene ordan olumlu 1 cvp alırsan winx patlıyana kadar yada format a uygun 1 zaman oluşana kadar idare edersin.

Edit :

quote:

Orjinalden alıntı: @nano@

kart birinci slotta ikniciye taktım açılmadı zaten windows... bios pilinide bi arkadaş demişti söktüm kartla beraber bekledim 10dk ama kayıtlı ayrlar vardı kendi hafızasında ordan devam etti pcıe 16 ayrını autoya aldım gene olmadı pcıex8 i kapattım yine aynı ne yapmam lazım yada sorun hangisinde

Bios pilini sökmeden önce PSU düğmeli ise kapat yada PSU fişini çek PC elektriği almaya dewam etmiş hafıza bu sebepten gitmemiş.
    1 dakika yeterli 10dk beklemene gerek yok, hatta fişi çekip pili çıkarttığın'da pc açma tuşuna bas voltage fln kalmaz anakart'ta beklemene'de gerek kalmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DhanTE -- 5 Haziran 2009; 22:53:31 >

• format önemli değilde oyun savelerine içim gidiyor crysis,crysis warhead,gta4 vs gibi yeni oyunların saveleri ve hatıraları var ayrıca inanmayan arkadaşların suratına çarpıyorum al sana save diye ona içim cızlıyor format diyince

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi @nano@ -- 6 Haziran 2009; 20:51:27 >
  •  hd4870x16@x8 ?

advanced bios features seçeneğinde PCL PEG PEG2 olur bundan PEG olanını seçmen lazım yada en iyi yöntem biosu default ayarına getip mavi pcl ex slotuna takman
  • quote:

format önemli değilde oyun savelerine içim gidiyor crysis,crysis warhead,gta4 vs gibi yeni oyunların saveleri ve hatıraları var ayrıca inanmayan arkadaşların suratına çarpıyorum al sana save diye ona içim cızlıyor format diyince

Format atma zaten, demek istediğim şu ne olduğu belli olmıyan 1 durum yazılımsal bile olabilir, mesela eskiden AGP bus kullanan VGA lar sürücüsünü kurana kadar PCI olarak çalışır ve gözükürlerdi bu sebepten yazılımsal olma olasılığı'da var yani kullandığın sürücüyle alakalı'da olabilir veya bios pil'ini çıkartmayı dene demişler fakat sen PC elektriğini kesmeden denemişsin PC nin elektrik bağlantısını kesip tekrar denedinmi ? belki biosta 1 değişiklik yapmılmış olabilir vede merak ettim acaba daha önce kartın 16x te çalıştığını gözlemledin'mi yoxa bu durumu yenimi farkettin ?

Edit : Daha önce 16x olarak çalıştığını'dan eminsen ya pili çıkartıp biosunda oluşan değişikliği otomatik olrk sona erdiricexin olmazsa sürücü deniycexin başka 1 teslik yoxa mutlaka eski haline dönücektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DhanTE -- 6 Haziran 2009; 22:52:13 >

• @k.kahriman dediğini yaptım ama olmadı peg de şimdi ama aynı..
    arkadaşlar anlıyan varsa şunlara bi baksın ne oluyor bunları seçince

hd4870x16@x8 ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi @nano@ -- 7 Haziran 2009; 12:26:40 >
  • Primary Dual Slot Confiq -- (Disabled) bu kısım disabled konumundayken alttaki seçenekler halen aktif se

PCI-E 16-1 GEN 2 SPEED MODE --- (SW SITCH) konumunda olmalı ~ HW konumu (Hybrid CF) içindir.
    PCI-E 16-2 GEN 2 SPEED MODE --- (DISABLED) konumunda olmalı ~ (Tek kart kullanılıyorsa)

Primary Dual Slot Confiq -- (Disabled) Yapıldığında alttaki seçenkler sönerse otomatik olrk bios 1. slot 'u 16x olrk ayarlar.

Bu ayarlarlada 16x çalışmazsa'ki düşük 1 olasılık, Anakartında FDD kablonu taktıın yerin solunda 4 pin 12v soket bağlantısı var oraya PSU dan gelen 1 kabloyu bağla ve öyle 1 dene.

Edit :
    Tabi bu ayarları yaparken kartın PCI-E 1. slot'ta yani üstteki mavi slot'ta olmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DhanTE -- 7 Haziran 2009; 16:25:56 >
  • atiyse bu sorunlar normal hiç uğraşma değiştirt
  • ayrıca pcı express frequency diye bir ayar olmalı 100 e sabitle
  • hangi seçeneği seçersen seçiyim hiç biri sönmüyor çeşitli konbinasyonlar denedim gene fayda etmedi zaten bu ayarlar ctrl+f1 yapınca geliyor
    sorun hangisinde anlayan var mı garantiye yolluycam
    pcıe frequency zaten 100 de sabit bi ara 110 yaptım faydası olmadı tekrar 100 yaptım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi @nano@ -- 7 Haziran 2009; 19:54:08 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: thermalshock

atiyse bu sorunlar normal hiç uğraşma değiştirt

aferin sana çok yararlı bir yorum olmuş
  • quote:

hangi seçeneği seçersen seçiyim hiç biri sönmüyor çeşitli konbinasyonlar denedim gene fayda etmedi zaten bu ayarlar ctrl+f1 yapınca geliyor
    sorun hangisinde anlayan var mı garantiye yolluycam
    pcıe frequency zaten 100 de sabit bi ara 110 yaptım faydası olmadı tekrar 100 yaptım

Kartı çıkarıp takmayı denedin mi??
  • arkadaşlar format attım oyun savelerime kıyıp hala 8x de bence donanımsal bi sorun var ve devam ediyor.... yaptıklarımı özetliyim size:
    1-kart,bios pili,ram söküp 10dk bekleme
    2-bios ta ınit display first ü peg yaptım olmadı
    3-bios ta pcıe x16 ayarı sw de pcıe x8 disabled
    4-format attım
    5-kartı söküp diğer yuvaya taktım(8x olana) windows açılmadı
    6-driver güncelledim(9.5)
    7-4 farklı programla kontrol ettim gerçekten 8x mi diye
    ama sonuç
    sıfıra sıfır elde var sıfır
  • pcı exp 16 yazıyor işte @ 8x diğer slotun bilgisi değilmiydi ya 16x olması gerekirken @ 8x mi çalışıyor demek o karıştırdım ben de şimdi bi tuhaflık war ewet 8x miş :D driverla ilgili olduğunu düşünüyorum bide formattan sonra bi kaç resetten sonra düzeliyor bazı pc lerde anlama zor ya vga arıza bence senin
  • anakartı servise gönder düzelmiyecek galiba bendede x1 kurtaramıyorum
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.