Şimdi Ara

Hayatlarımızın ne kadar değersiz olduğunu basit bir matematik hesabı ile açıklıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.813
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şimdi iyimser bir tahminle hayatınız boyunca ortalama 5 bin tl kazanacağını varsayalım.40 sene çalışsanız 40x12=480 ay eder.480x5000=2400000 eder.Hadi yuvarlayalım 2.5 milyon lira olsun.Evet sevgili arkadaşlar hayatınız boyunca verdiğiniz tüm emekler yediğiniz kazıklar gelecek kaygınız stresiniz depresyonunuz 2.5 milyon lira kadar.Şimdi bu para bazılarına çok gelebilir bir tandığım inşaat işinde kazanılan paraları duysanız aklınız uçar.İlkokul mezunu cahil müteahhit bir rezidans projesiyle bu parayı kazanıyor.Şimdi söyleyin hayatımız anlamı nerede?Bu arada bu 2.5 milyon lira iyimser tahmin asgari ücret üzerinden hesaplamaya gönlüm el vermedi.

Edit:Bazı arkadaşlar bana materyalist demiş ben materyalist değilim arkadaşlar dünya materyalist.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tiny Titan -- 12 Aralık 2017; 22:49:50 >

• Hayat dediğin şey parayla ölçülemeyecek kadar değersiz bir şey,1 kuruş bile bu dünya için fazla gelir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bütün yaşamı cidden para üzerine mi kurdun?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Önemli olan 2.5 milyon TL değil evlat

Önemli olan o 2.5 milyonla nasıl yaşadığın

• Dünyada yaklaşık olarak 110 milyar insan öldü desek, biz öldüğümüzde o 110 milyarın içinde sadece 1 olacağız, hayatlarımız o kadar değersiz arkadaşlar görüyorsunuz dimi.

Gibisinden bir şey bekliyordum, tamamen para üzerine kurulu bir açıklama yapılmış, konu çöp, üye ban.
  • Önemli olan imanla ölmek...

• Materyalizm zararları konusuna güzel bir örnek

• quote:

Orijinalden alıntı: it kopuk

Bütün yaşamı cidden para üzerine mi kurdun?

Para üzerine değilde ne üzerine allah aşkına? Dışarıya bi çıkın herkesin yüzünden düşen bin parça millet 2 kuruş ekmek parası için yıllarca istemedikleri işlerde çalışıyor adam yerine konmuyor.Her şey çıkar olmuş 1 tane daire için kardeşler birbirine düşman olmuş.Allahım nerden düştüm buraya.
  • quote:

Orijinalden alıntı: For Mother Russia

Hayat dediğin şey parayla ölçülemeyecek kadar değersiz bir şey,1 kuruş bile bu dünya için fazla gelir

Tam tersini düşünüyorum; hayat parayla ölçülemiyecek denli değerli bir şeydir aslında, onu anlamlandıramayan bizler, anlamsız olduğunu düşünebiliyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emir_2112 -- 12 Aralık 2017; 22:34:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: celades

Materyalizm zararları konusuna güzel bir örnek

Mesaj avatar uyumu şahane
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tiny Titan

quote:

Para üzerine değilde ne üzerine allah aşkına? Dışarıya bi çıkın herkesin yüzünden düşen bin parça millet 2 kuruş ekmek parası için yıllarca istemedikleri işlerde çalışıyor adam yerine konmuyor.Her şey çıkar olmuş 1 tane daire için kardeşler birbirine düşman olmuş.Allahım nerden düştüm buraya.

Bende bunu diyorum iste. Sen o dışarda gördüklerin gibi olmak zorunda mısın?

• emir_2112 kullanıcısına yanıt
    Bu hayat geçici,geçici olan şeylere yatırım yapmamayı tercih ederim

• quote:

quote:

quote:

Olmak zorunda kalıyorum hocam çalışmasak napacaz kuşlar mı besliycek?Zaten bu döngüden kurtulmayı her an düşünüyorum ama mecburiyet işte.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Olmak zorunda kalıyorum hocam çalışmasak napacaz kuşlar mı besliycek?Zaten bu döngüden kurtulmayı her an düşünüyorum ama mecburiyet işte.

Şahsen belli bi miktar parami kazanip kendi ciftlik evi tarzi yerde tamamen doğayla ic ice yaşıyacagim ilerde. Hayvanlarimdan faydalanip ektigim ekinlerimle beslenicem. Yani öyle 2.5 milyon tl için hayatımı harcamayacagim.

• Çok haklısın. Ama insanlar bu şeye alışmış. Yani bu sistemi seviyolar. Kapitalizm insanlara hep daha fazlasını isteme hırsı veriyo.

Dışardan bakınca insanlığın bu hali çok gülünç geliyo demi? Bi kere geldiğimiz hayat için bu kadar entrika, hırs, yalan, kölelik, neden?

Ama genel olarak insanlık bu durumdan şikayetçi değil( sınırları aşılmadıkça, aşılırsa isyanlar çıkıyo zaten )

• quote:

Orijinalden alıntı: dumaniztq

Çok haklısın. Ama insanlar bu şeye alışmış. Yani bu sistemi seviyolar. Kapitalizm insanlara hep daha fazlasını isteme hırsı veriyo.

Dışardan bakınca insanlığın bu hali çok gülünç geliyo demi? Bi kere geldiğimiz hayat için bu kadar entrika, hırs, yalan, kölelik, neden?

Ama genel olarak insanlık bu durumdan şikayetçi değil( sınırları aşılmadıkça, aşılırsa isyanlar çıkıyo zaten )

Şikayetçi değiller çünkü günün birinde zengin olma hayaliyle hepsi uyuşmuş halde.O isyanları çıkaranlarda halk tabakası değil zaten büyük abilerin aralarında anlaşamaması sonucunda halkı piyon olarak kullanmaları.
  • quote:

Bu hayat geçici,geçici olan şeylere yatırım yapmamayı tercih ederim

Bu bakış açısı, materyalizm'in ruhsuz yaklaşımıyla aynı derecede ruhsuz bir yaklaşım hocam. En basitinden bu dünya'ya anlam katan, güzelleştiren ve kalıcılık ya da karşılık değeri beklemeden yaşanılır kılan birçok şey var; aşkı, sevgiyi, etik değerleri, doğal güzellikleri ve kişiden kişiye farklılık gösterebilecek manevi hissiyatları buna örnek verebiliriz.

• emir_2112 kullanıcısına yanıt
    Bu dünya güzel değil

Aşk:Brangelina çifti bile ayrıldıysa benim için hiç bir şey ifade etmiyor

Sevgi:Çok nadir durumlar haricinde sadece çıkar için duyulan duygu

Etik değerler:ICloud saldırılarında bir çok ünlünün mahremi(İnsan çıplak fotolarını neden bulut servislerine atar ki)ortaya çıktı ve bir çok abazana osbirlik malzeme çıktı,bu da benim için boş çünkü uyan yok

Doğal güzellikler:Şu kapitalizmin içine ettiği şey deği mi bu

Manevi değerler:Sahip olduğum manevi değerler bu dünyayı iplemememi sağlıyor

• quote:

Bu dünya güzel değil

Aşk:Brangelina çifti bile ayrıldıysa benim için hiç bir şey ifade etmiyor

Sevgi:Çok nadir durumlar haricinde sadece çıkar için duyulan duygu

Etik değerler:ICloud saldırılarında bir çok ünlünün mahremi(İnsan çıplak fotolarını neden bulut servislerine atar ki)ortaya çıktı ve bir çok abazana osbirlik malzeme çıktı,bu da benim için boş çünkü uyan yok

Doğal güzellikler:Şu kapitalizmin içine ettiği şey deği mi bu

Manevi değerler:Sahip olduğum manevi değerler bu dünyayı iplemememi sağlıyor

Manevi değerler konusunda çok haklısınız hocam.Allaha inanıyorum ama dindar değilim pek,olmamamın sebebide içimde hep bir şüphe var.Bu aralar ölümü çok düşünüyorum dünyadaki adil olan tek şey.Herkesin arındığı yer...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tiny Titan -- 12 Aralık 2017; 23:3:34 >

• dünya malı dünyada kalır.....

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.