Şimdi Ara

Hayat mı ? O da ne ki ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
1.862
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hayatın aslında nedir ki? Gerçek mi , yoksa göründüğü kadar gerçek değil mi ?

Kastım, emin olmaktan vazgeçip, ciddi anlamda düşündüğünüzde, bütün bunlar hiç başlamamış olsa ? Hepsi bir boşluk gibi, ya öyleyse gerçekten ? Mesela bu sadece benim, ya da bir başkasının hayali dünyasıysa ? Bir gün uyandığımızda sadece uzayda sürükleniyorsak mesela... Kötü olmaz mı ?

Ölümün de yeni bir başlangıç olduğuna inanmıyorum. Peki ya o zaman ? Sonsuz boşlukta mı hissediyoruz yoksa uyanmış mı ? Bilinçli myiiz yoksa oyun bitiyor mu ? Oldukça zor cevap vermek...

Kafamı gerçekten gereğinden fazla yoruyorum galiba bu konuda, ama gerçekten korkutuyor insanı. Yorumlarınızı bekliyorum, burada tartışalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Agle Ewing -- 24 Eylül 2007; 17:42:50 >

• Hayatı ve kendini anlamlandırma kaygısı, mutlak yokluğun verdiği mutsuzluk hissi çok değişik inanç ve fikirlere de götürse ve ruhsal açıdan mutlu bir yaşam da sunsa;

bence insan yada canlılar doğmadan önce ne ise öldükten sonrada o olacak.

:(
  • Bir şeyin benzeri ve örneği yok iken onu ilk defa yaratan, öldükten sonra tekrar benzerini meydana getirmeye elbette kadirdir...
  • brainiac_x,

İlginiz için teşekkürler ancak merak ettiğim konu bu değil. Konuyla ne gibi bir bağlantısı var onu da anlayamadım.

Tartışıtığım konu kimsenin inancı değil, Tanrı'nın neye gücünün yetip neye yetmediği de değil.

Drazy,

İnsanlar doğmadan önce demişsiniz...Ana rahminden önceen bahsetmişsiniz sanırım. İnsanlar doğmadan önce hiçti, yani hiçliğe gideceğiz mi demek istyiorsunuz ? Sonsuz karanlığa ?

Ölüm bir işkence olabilir, sonusz karanlıkta ve bilincinizin açık olduğnu düşünsenize, dediğim gibi, ya sadece hayalse ve bizimki devam ediyorsa, ölüm sonrası bile ?

Daha da ötesi, her şey neden başlamış olsun ? Hiçbir şey olmayabilrimiş ki zaman ve mekan kavramları da olmazmış. O zaman sadece boşluk ve hiçlik demek bu da. Ya o başlangıç sandığımız şey gerçekte oluşmamış ve hayat bir yalansa, yani ne sonu ne başı olan bir şey ? Veya bir rüya ise, hatta bu mesaja gelecek cevaplar, yazdıklarım sadece kurgularımsa ? Bir gün uyanırsak (Ya da ölürsek doğal tabirle...) ne olur ? Bu hiçlik içerisindeysek ne gibi bir durumla karşılaşırız ? Bu da olamaz aslında zira hiçlik içinde düzensizlik olmuş olur ki hiçlik de bir düzendir.

Yani her şey başlamasaydı...İnsanı boşlukta hissetirecek bir konu, hayatı anlamsız kılıyor ki belki de gerçeği gösteren soru budur Anlamsızlığı yani...

• quote:

Orjinalden alıntı: brainiac_x

Bir şeyin benzeri ve örneği yok iken onu ilk defa yaratan, öldükten sonra tekrar benzerini meydana getirmeye elbette kadirdir...

sadece kuşkunuza bir fikir olabileceğini düşündüm...
  • quote:

quote:

Bir şeyin benzeri ve örneği yok iken onu ilk defa yaratan, öldükten sonra tekrar benzerini meydana getirmeye elbette kadirdir...

İginiz için tekrar teşekkürler...

Ama bundan fazlası gerek...
  • quote:

Orjinalden alıntı: EagleWING

Drazy,

İnsanlar doğmadan önce demişsiniz...Ana rahminden önceen bahsetmişsiniz sanırım. İnsanlar doğmadan önce hiçti, yani hiçliğe gideceğiz mi demek istyiorsunuz ? Sonsuz karanlığa ?

Ölüm bir işkence olabilir, sonusz karanlıkta ve bilincinizin açık olduğnu düşünsenize, dediğim gibi, ya sadece hayalse ve bizimki devam ediyorsa, ölüm sonrası bile ?

Daha da ötesi, her şey neden başlamış olsun ? Hiçbir şey olmayabilrimiş ki zaman ve mekan kavramları da olmazmış. O zaman sadece boşluk ve hiçlik demek bu da. Ya o başlangıç sandığımız şey gerçekte oluşmamış ve hayat bir yalansa, yani ne sonu ne başı olan bir şey ? Veya bir rüya ise, hatta bu mesaja gelecek cevaplar, yazdıklarım sadece kurgularımsa ? Bir gün uyanırsak (Ya da ölürsek doğal tabirle...) ne olur ? Bu hiçlik içerisindeysek ne gibi bir durumla karşılaşırız ? Bu da olamaz aslında zira hiçlik içinde düzensizlik olmuş olur ki hiçlik de bir düzendir.

Yani her şey başlamasaydı...İnsanı boşlukta hissetirecek bir konu, hayatı anlamsız kılıyor ki belki de gerçeği gösteren soru budur Anlamsızlığı yani...

Bademcik ameliyatı basit olmasına karşın ısrarla genel anestezi istedim geçen yıl. Hazırlık aşamasında aklıma hep ya uyanamazsam sorusu geldi ister istemez. Yaşamı yaşadıklarımı düşündüm anlamlı olup olmadığını sorguladım. Sonra anı yaşamak yaşamın ta kendisi diye düşündüm. Narkoz verilirken öyle tuhafki bilinç. O an bikaç saniyeydi ama organları hissedememek ,yani bilinçten uzaklaşmak o kadar yumuşak ve sarhoşça olduki işte dedim dayanılmaz hafiflik.

Bilen bilir narkozdan uyanmak o kadar acı verici ve küfrettirici bişeydirki. Bilinç bedeni algılar bir bir herşeyi yerli yerine oturtmaya çalışır. Doğarken ağlamamızın sebebi belkide budur. Narkoz süresince yapılan yaşanılan geçen hiçbirşey zaman bile bilincimde mevcut değil.

İşte bence yok olmak o kadarda kötü değil. Sadece düşündükçe varlığımızda verdiğimiz emeğe üzülüyoruz.

Var olmak çok daha zor bence.

Ölüm zaten bilincin yokolmasıdır. O yüzden boşlukta bilinci açık şekilde dolaşmak bence mümkün değil.

Anlamlandırma konusuna gelince bence gereksiz bir düşünce

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drazy -- 24 Eylül 2007; 2:54:33 >

• quote:

quote:

quote:

İginiz için tekrar teşekkürler...

Ama bundan fazlası gerek...

ama genede kuşkunuzu tam olarak anlayamadım. yeni siz ölümden sonra tekrar dirilmecekmiyiz diyorsunuz.?

• Drazy ,

Yok olmak ne demek ki ? Ben yaşıyor olmanın ne demek olduğu konusunda kuşkuluyum esas. Yok olmak daha gerçek gelmeye başladı...

brainiac_x ,

Kuşkum o değil, sadece ona inanıyorum diyelim , dirilmekten kastınız pek çok değişik anlamda olabilir tabi ki

Kuşkum, yaşananlar gerçek mi kurgu mu ? Yani hayatın bu kadar gerçek olmadığını düşünelim...Görndüğü kadar gerçek değilse ? Yani hiçbir şey olmamış olabilirdi. Zaman ve mekan kavramı oluşmasaydı, ortada kalan hiçlik olurdu ki bu da tamamen anlamsızlık ve boşluk demek. Bizse bu bilinmeyen boşluk içinde kendimizi var sanıyorsak ?

Belki de evren tamamen soyut, yani bir hayalden ibaret. Söylemiştim, gelen cevaplar, yazdıklarım, evren, bütün olaylar, belki hepsi benim veya bir başkasının kurgusu sadece. Yaşadıklarımız o kadar da gerçek değil belki...

• quote:

Drazy ,

Yok olmak ne demek ki ? Ben yaşıyor olmanın ne demek olduğu konusunda kuşkuluyum esas. Yok olmak daha gerçek gelmeye başladı...

Şu anki bilincimizi kaybetmek galiba yokluk. Yani aslında maddesel olarak dönüşüm sözkonusu ama beyindeki işleyişin sonlanması, bütünlüğün bozulması şimdiki bilinç ve bedensel bütünlüğün bozulup mekanizmanın dağılması.

Dediğin gibi pek bi farkı yok evren içinde. Ha düzenli ha düzensiz.

Annenin çocuğuna şefkati ; her iki taraf için ihtiyaç. Başka çocuğu kendi çocuğu kadar sevmemesi genetik bir varolma savaşının bilinçaltı dürtüsü. Evlilik üremenin anlamlı hali ama sonuçta her mekanizma dağılıyor.

Bizi madde yönlendiriyor gibi gelir bana hep. Bilincim vücuduma ne kadar isyan edebilirki.

Beynimde maddenin emrinde sanki.

O halde farketmez dediğin gibi. Her açıdan maddeyiz .

• Sanırım iyi bir anlatıcı değilim

Bilmek (Konuşmak) istediğim , ölümden sonra madde olup olmadığmız değil. Yaşamda madde olup olmadığımız. Yani nasıl rüyalar soyut, hayaller gibi, yaşam da gerçekte belirsizlik olamaz mı ?

Kısaca, veya kaba bir anlatımla, hayatın bir kurgu olduğunu düşünüyorum.

Düşünmenizi istediğim şey ise, neden var olmuş olalım ? Bildiğiniz gibi Dünya zaman ve mekan kavramları içerisnde. Ya bu kavramlar oluşmasaydı hiç ? Yani hiçbirinin olmadığını düşünün, evrenin yerinde boşluk, tanımsızlık, hiçlik var.Düşünün ki 0 her şey, başlamamış, biz ise sadece kurgu, sanrıyız, veya bu benim kurgularım belki de.Yaşamın gerçek olması içinse hiçbir neden yok. Boşluk, "birden" neden her şey başlasın da oluşalım ? Saçma. ve mantıksız. Anlatmakla olmuyor gerçekten, insanın içinde bir his, ürperti uyanıyor ne demek istediğimi tam anlatınca, ama bu da zor gibi.

Ölümden sonra ki kısmı ise, tartıştığım ahiret inançları değil. (Araya karıştırmayalım da...) , Ödükten sonra bu hayal bitiyor ve bilincimiz yerinde oluyorsa ? Yani boşluk ve karanlık içinde sonsuz sürüklenme mesela, çünkü aslında hiçbir şey yokmuş. Kafa karıştırıcı.

• shakespeare demiş

olmak yada olmamak, bütün mesele bu.düşün ölmek uyumak sadece,ama uykuda rüya görmekte var işte o kötü

ölümden deil yönetemiyecegimiz rüyaların kabusa denüşmesimden korkun.yok olmak bundan daha ii
  • quote:

Orjinalden alıntı: kargaşa

shakespeare demiş

olmak yada olmamak, bütün mesele bu.düşün ölmek uyumak sadece,ama uykuda rüya görmekte var işte o kötü

ölümden deil yönetemiyecegimiz rüyaların kabusa denüşmesimden korkun.yok olmak bundan daha ii

Katılıyorum

Ölmekle ilgili bir korkum yok zaten...Kurgusal ve boş, ne olduğnu anlayamadığım bir yaşamdan kokruyorum.
  • bazan bende bu tür şeyleri çok düşümüyorum.bana öyle geliyorki sanki dünyada sedece ben varım.yani aslında arkam boşluk ve yokluk sadece benim gördüğüm yerler var oluyomuş gibi...
    biraz bullshitt gibi ama...
  • ilk mesajı okuyunca aklıma matrix geldi.
  • Uzaya boşluk işte diyor bazı insanlar. Ama hayat ondan daha boş inanın. Zaten Hayat boş diye bir deyim bile var biliyorsunuz bu yüzden. Hiçbir şeyin anlamı yok. Nefes al, ye, iç sonra pat diye öl. Herşey boşa gitsin. Anlamını yitirsin. E amaç ne!? Hiç!
  • Sizin için hayat bu denli anlamsızsa hiç olmazsa sürenizi iyi değerlendirip nefes alma, yeme içme dışında kalan zamanlarınızı etrafınıza faydalı olarak geçirebilirsiniz. Belki o zaman yaşamışlığınızın anlamı olur, arkanızdan el verdiğiniz insanlar tarafından anılarak.

quote:

Orjinalden alıntı: HIDEO nun amca oğlu

Uzaya boşluk işte diyor bazı insanlar. Ama hayat ondan daha boş inanın. Zaten Hayat boş diye bir deyim bile var biliyorsunuz bu yüzden. Hiçbir şeyin anlamı yok. Nefes al, ye, iç sonra pat diye öl. Herşey boşa gitsin. Anlamını yitirsin. E amaç ne!? Hiç!
  • Bu kadar sorgulamamak lazım... Bu düşünceler arasında sıkışırsanız yılların nasıl geçtiğini anlamazsınız bile,bir bakmışsınız elinizde baston... Bu yüzden bulundugunuz yerde kendi varlıgınızı hissedin ve hayattan ona göre keyif alın
  • quote:

Sanırım iyi bir anlatıcı değilim

Bilmek (Konuşmak) istediğim , ölümden sonra madde olup olmadığmız değil. Yaşamda madde olup olmadığımız. Yani nasıl rüyalar soyut, hayaller gibi, yaşam da gerçekte belirsizlik olamaz mı ?

Kısaca, veya kaba bir anlatımla, hayatın bir kurgu olduğunu düşünüyorum.

Düşünmenizi istediğim şey ise, neden var olmuş olalım ? Bildiğiniz gibi Dünya zaman ve mekan kavramları içerisnde. Ya bu kavramlar oluşmasaydı hiç ? Yani hiçbirinin olmadığını düşünün, evrenin yerinde boşluk, tanımsızlık, hiçlik var.Düşünün ki 0 her şey, başlamamış, biz ise sadece kurgu, sanrıyız, veya bu benim kurgularım belki de.Yaşamın gerçek olması içinse hiçbir neden yok. Boşluk, "birden" neden her şey başlasın da oluşalım ? Saçma. ve mantıksız. Anlatmakla olmuyor gerçekten, insanın içinde bir his, ürperti uyanıyor ne demek istediğimi tam anlatınca, ama bu da zor gibi.

Ölümden sonra ki kısmı ise, tartıştığım ahiret inançları değil. (Araya karıştırmayalım da...) , Ödükten sonra bu hayal bitiyor ve bilincimiz yerinde oluyorsa ? Yani boşluk ve karanlık içinde sonsuz sürüklenme mesela, çünkü aslında hiçbir şey yokmuş. Kafa karıştırıcı.

Sizi anlıyorum aslında yokuz ama biz bizim seyircimizsek,var sayıyorsak bundan ötürü kendimizi.

• Hayat : Şüphe
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.