Şimdi Ara

Hayal Kurma Bağımlılığı(yardım) (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
4
Favori
23.809
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • bu hastalık olarak geçmiyor bende bir ara bunu araştırmıştım dozu kaçtığında şizofreni ye çevirir diyenlerde var ama bence bunun çözümü yalnız kalma ve boş durma boş durmak seni buna zorlar yalnızlık keza aynı şekilde sana önerim bişeyle ilgilen yazılım öğren spora git,enstruman öğren vs vs
  • kskleeeda kullanıcısına yanıt
    Aynı durum bende de vardı. Zamanında farklı farklı psikologlara gittim. Hiçbiri bana kalıcı bir çözüm sunamadı. Sanırım 1 yıl boyunca Concerta kullandım. İlacı ilk aldığım zamandaki dinginliğimi hatırlıyorum, Allahım diğer insanlar bu şekilde mi yaşıyor dedim (Muhtemelen o kadar değillerdir :D). "içten içe sürekli o istek oluyor çünkü beynim hayallerle mutlu olacağımın farkında" İşte o istek gitmiş kafam rahatlamış baya baya ferahlamıştım. Hatta ilacın etkisindeyken hayal kurmaya çalışırken yapamıyordum. "buna engel olmak çok zor hatta imkansız gibi bir şey" o şey senin içindeyken ben bunun mümkün olduğuna hala inanmıyorum. Bence bunu bu şekilde yenmek mümkün değil. "yatmadan önce kurulan o bitmek bilmez özellikle olmayacak hayalleri kurmamak için uykusuzluktan ölene kadar yatağa girmeyin, müzik dinlemeyin, sizi hayal kurmaya iten şeyleri yapmayın, mesela sürekli birileriyle konuşun, olabildiğince kendinizle yalnız kalmayın bi süre bunu sıkı bi diyet gibi uygulayın azaldığını göreceksiniz.", bunların çok faydasını olduğuna inanıyorum. Denedim ama bi yerde hep patlak verdi. O zinciri bir an bile kırdığım zaman yine beni içine çekmeye başlıyordu. Farklı farklı şeyler denedim. Psikologlar, psikiyatristler, ilaçlar, internette yaptığım araştırmalar(o zamanlar internette bununla ilgili bilgi değil herhangi bir yazı bile yoktu. Bi ara bu dertten muzdarip olan tek kişi olduğumu falan düşünüyodum :D. İlaç kullandığım zaman rahattım ama kullandıktan bir süre sonra dozunu arttırmak zorunda kalıyordum. Çünkü normalde aldığım dozun etkisi bir süre sonra azalmaya başlıyordu(kendi başıma değil psikiyatriste danışarak bunu yaptım). İlacı bıraktığım zamanda aynı duruma geri dönüyordum sonra bir gün hayatım boyunca ilaca bağımlı olarak yaşamamaya karar verdim ve bıraktım. Aynı zamanda doz artırmalarınında ne zaman biteceğini bilmiyorum. Doz artır, doz artır nereye kadar. Sonra ilacı ve doktoru tamamen bıraktım. O istek geri döndü ve yine içine hapsoldum. Ama bunu olduğu gibi kabullendim, ve direnmekten vazgeçtim. Bir yandan da zaman zaman sağdan soldan araştırma yapmaya devam ediyordum. Şimdi bu sorunun benim bulduğum tek çözümünü anlatıyorum. Meditasyon. Ciddi bi kurs almadım. Öğretilmedi. Çeşitlerini araştırdım. Bulduklarımı denemeye başladım. Defalarca vazgeçtim ara verdim yeniden denedim. İlk bir süre boyunca gerçekten zordu. Düşüncelerimin 20 yıl boyunca bir an bile durmamıştı belkide(ilaç etkisinde olmadığım zaman hariç). Nasıl birşey olduğunu bilmediğin şeyi yapmak çok zor. Ama devam edersen bir süre sonra yapmaya başlıyorsun. Sorunu bir süreliğine ortadan kaldırıyor. Yani bunu hayatım boyunca yapmam gerekiyor. Benim tavsiyem hergün yapılmalı. Bunun sağladığı dinğinliği hiçbişey sağlamadı bana. Size tavsiyem kesinlikle deneyin. Bunun felsefelerine inanç sistemlerine falan inanmıyorum. Sadece pratiğini uyguluyorum. Nasıl yapıldığını öğrenmek için açın araştırın. İnternette bununla ilgili tonla bilgi var ama kesinlikle bir süre deneyin. Gerçekten yapmak isteyenler ben nasıl yapıyorumu anlatabilirim. Ama açın bakın deneyin hangisinin sizin için daha iyi olduğunu kendiniz keşfedin derim.

• Hayal kurman normaldir,yeterki aşırı olmasın.
    Bu sorunun kökeninde asosyal olmak yatar.Asosyalliğin,en kuvvetli yan etkisi diyebilirim.Topluma karış,kalabalık ortamlara takıl,hatta seni çok meşgul edecek bir işle uğraş,hayal kurmaya vaktin bile olmaz :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • sadasc11 kullanıcısına yanıt
    Meditasyon olayını birkaç kere yapmak istedim ama hayalle ilgili sorunum için değil sadece rahatlamak için çünkü ne kadar etkili olduğunu az çok biliyorum ve buna gerçekten ihtiyacım olduğunun farkındayım hep erteledim ama bu sorunuma da iyi gelecekse kesinlikle yapacağım, tavsiyen için teşekkürler :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kskleeeda kullanıcısına yanıt
    Özel mesaj gönderilmiyor mu konuyla alakalı konuşacaktım sizle.
  • küçükken çılgın bediş yonca evcimik’i de çok izlediysen olabiliyormuş hocam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Durum ne
  • Bence bunu birçok insan yapıyor. Mesela müzik dinlerken genelde hayal kurarım. Benim için müziğin ifade ettiği şey budur. Ritmine, sözlerine, zihinsel durumuma göre hayallerim farklı olabiliyor. Aynı müziği her dinleyişimde farklı hayaller kurabilirim, hala da hoşuma giden bir şey. Bazen dizi izledikten sonra da kuruyorum, bazen uyumaya çalışırken hayal kuruyorum vs vs.

Ancak kulaklığı çıkardığımda işte gerçek dünya diyorum ve yapmak istediğim şeyleri, yapmak zorunda olduğum şeyleri yapıyorum. Veya yapmaya çalışıyorum. Sonuçta bunlarda hayatın bir parçası. Derslerde başarılı olmak, kendimi geliştirmek, arkadaşlarım ile eğlenmek vakit geçirmek, para kazanmak vs.

Bence hayal kurmak insanı hayata bağlayan en önemli şeylerden biri. En azından gençken böyle. Çünkü ileride böyle bir şeye zamanım kalmayabilir(sosyal çevre, iş hayatı sebebiyle) O yüzden hayatımı aksatmadığı sürece yararlanmaya çalışıyorum.

Üstte bir arkadaş yazmış, sosyal çevren olsun, hayal kurmaya vaktin olmaz diye, katılıyorum. Dediğin gibi aşırı hayal kuran biriysen kulüplere katıl, etkinliklere git vs bir şekilde insanların olduğu yerlerde meşgul olmaya çalış. Artık sorununun hayal kurmak değil insanlar olduğunu anlayacaksın bu sefer de :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi requizm -- 10 Aralık 2018; 5:25:44 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.