Şimdi Ara

Hawking: 'Cennet bir mit' (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
162
Cevap
0
Favori
4.524
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ya evet.kaynak ne bunları söylerken?nereden biliyoruz gittik geldikmi sana da sorayım aynı şeyi.yani o kadar kesin konuşuyorsunuzki budur abicim tamamdır der gibi.sizi bu kadar rahat konuşturan ne?bilimsellik bilim diye içinden sıyrıldığınız o zırvalar hariç tabi.elindeki kanıtı soruyorum evet... yani öldükten sonra ne olduğunu bilmen için en az 1 kez ölmen lazım yoksa bunu test edecek birşeyler de mi var sizde?

• @hærun

Yalnız cehennem varsayımı Tanrı ve onun sonsuz kudretini ardında getiriyor.

İradeyi sınayan tanrının o iradeye hükmetmesi, iradeyi irade olmaktan çıkartmaz mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bewy -- 19 Mayıs 2011; 22:16:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hærun

Harun Yahya filmi gibi.

Sinirlerin acıyı iletmesini çok güzel anlatmış. Hem hızlı gidecek sinyal hemde gerektiği yerde azaltılacak gereğinden fazla hissetmememiz için. Sonra karar veriliyor önemli mi değil mi diye

Hazırlayan arkadaş öbür tarafta sadece ruh olacağını ve vucudun yeniden yaratılmayacağı ve bu yüzden ruh un acı duymayacağını sanmış. Kim dedi acaba vucut yeniden yaratılmayacak diye. Tam HY klasiği diğer yönüyle. Bu sinyalin bu kadar güzel iletilmesi akıllı tasarımı akla getirebilir. Sağol emeğin için

• bence bir araştırın:

cehennem kelimesi bir yerin adı.

yani cehennem, birleşik kelimelerden oluşmuş nesnel bir yer.

islamiyetten önce de bilinen bir bir mevki, vadi. hala da yerinde.

orada, salgın hastalıklar sonucu hayvanlar ve belki de insanlar yakılırmış.

kadınlar çocuklarını "beni dinle. yoksa cehenneme gidersin" diye korkuturmuş.

şeytan:

hristiyanlığın ve batı medeniyetinin temeli etrüskler in, istilacı barbarlarla tanıştıktan sonra icat ettiği kötü varlık.

medeni ve mutlu olan etrüsklerin ibadet yerleri ve mezarları, tamamen mutluluk ve huzur için yapılandırılmış.

dinlerinde şeytan ya da kötülük yok. medeni halk mutlu.

kiliselerdekinin benzeri duvar resimlerinden bunlar anlaşılıyor.

bir gün babarların istilaları başlar.

şiddete karşı kültürü olan halkın savaşması gerekir.

ancak çoğu bunu reddeder.

yöneticiler tarafından ilk şeytan icat edilir.

artık duvar resimlerinde yeni ve kötü bir varlık belirmeye başlar.

kötü varlığın ilk işi ise savaştan kaçanları yakalamak ve acı çektirmektir.

ardından, bekleneceği üzere bu kötü varlığın mekanı icat edilir;

cehennem...

• quote:

Orijinalden alıntı: HavvasTeknolojisi

quote:

Orijinalden alıntı: uqur_dn

Görebildiğiniz birisine nasıl mit dersiniz.

Birşeyin yokluğu onu var olarak kabul etmenizi gerektirmez.

yok olan birşeyin yokluğu yada varlığı tartışılmaz.eğer tartışılıyorsa o vardır.ama doğrudur ama yanlış.kesin vardır.Hawking gibi bilim adamları pek fazla maneviyata girmemeli.maneviyata girdin mi işe felsefe karışır.
    Hawking mit dememdeki kastım;Hawking'in görünen yüzü değil düşüncelerinin mit olduğu

Hititlerin bin tanrısı da vardır o zaman, Yunan tanrıları da, tüm mitolojilerdeki tanrılar da vardır o zaman. Siz neden onlara inanmıyorsunuz ? Ben Semavi dinleri mitolojilerin en başarılıları olarak görüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Aster

quote:

Orijinalden alıntı: HavvasTeknolojisi

quote:

Orijinalden alıntı: uqur_dn

Görebildiğiniz birisine nasıl mit dersiniz.

Birşeyin yokluğu onu var olarak kabul etmenizi gerektirmez.

yok olan birşeyin yokluğu yada varlığı tartışılmaz.eğer tartışılıyorsa o vardır.ama doğrudur ama yanlış.kesin vardır.Hawking gibi bilim adamları pek fazla maneviyata girmemeli.maneviyata girdin mi işe felsefe karışır.
    Hawking mit dememdeki kastım;Hawking'in görünen yüzü değil düşüncelerinin mit olduğu

Hititlerin bin tanrısı da vardır o zaman, Yunan tanrıları da, tüm mitolojilerdeki tanrılar da vardır o zaman. Siz neden onlara inanmıyorsunuz ? Ben Semavi dinleri mitolojilerin en başarılıları olarak görüyorum.

evet hititler,yunanlılar yada bilmemkimler "var" dediği için o tanrılar vardır.doğrudur yada yanlıştır demiyorum.inan yada inanmada demiyorum.olmayan birşeyi anlayamaz, manasını bile çıkaramazsınız.bilmediğimiz okadar şey var ki,bunların manasını bilemediğimiz için "var yada yok" tartışmasını bile yapamıyoruz.
    tanrı yada tanrıların varlığı yoklu, tartışılır.ama varlık ve yokluğu yaratıp, bunu bize öğretenin varlığı yokluğu tartışılır mı?
    "yok"demek bile bir varlıktır.

• @HavvasTeknolojisi

Böyle bir mantık kabul edilemez, çünkü ;

-vampir,
    -denizkızı,
    -uzaylı,

gibi bütün uydurmaların doğru olması gerekir.

yok olan birşey neden söylenemesin ki, insanın hayal gücü vardır, soyut düşünebilme; uydurabilme, ''yalan'' söyleme yeteneği vardır.

Nat Geo'da da izlediğim bir belgeselde, bir bölgenin halkı, bir ''canavarın'' varlığından bahsediyorlardı, hatta şeklini tarif ediyorlardı, fakat araştırmalar sonucu böyle birşeyin olmadığı ortaya çıktı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: destroyer39

@HavvasTeknolojisi

-vampir,
    -denizkızı,
    -uzaylı,

yok olan birşey neden söylenemesin ki, insanın hayal gücü vardır, soyut düşünebilme; uydurabilme, ''yalan'' söyleme yeteneği vardır.

Nat Geo'da da izlediğim bir belgeselde, bir bölgenin halkı, bir ''canavarın'' varlığından bahsediyorlardı, hatta şeklini tarif ediyorlardı, fakat araştırmalar sonucu böyle birşeyin olmadığı ortaya çıktı.

anlatmak istediğimi anlatamıyorum!
    doğruluk yada yanlışlık" değil tartışmamız."varlık yada yokluk "
    örnek;çok bilmiş hawking e sorsak "öldükten sonra ne olacak?" diye.önce düşünür.düşüncelerini söylemezse yada yazmazsa o düşünceleri "yok" kabul edilir.ama birşeyler söylediği an yada yazdığı an düşünceleri doğru yada yanlış olsada artık vardır.
    "canavar diye bir şey yok" demektense "böyle bir inanış saçma"yada "yanlış"demek daha doğru.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ıYı -- 20 Mayıs 2011; 18:55:38 >

• @HavvasTeknolojisi

Ben de söylediğinize cevap yazmışım zaten, bir şey söyleniyorsa illa ki ''var'' olduğu için söylenmez. Kelime olarak, kavramsal olarak varsa bile, ''kendisi'' olarak var mıdır? Böyle birşey söylenemez.

Kelimeler ve kavramlar olmayan birşey hakkında da söylenebilir, yukarıda örneklerini de yazdım.
  • quote:

video güzelmiş.ama bir evlat acısı,çok sevdiğin birşeyi kaybetme acısı,aşk acısı?
    acaba bunlar içinde böyle bilimsel belgeseller varmı?

• HavvasTeknolojisi somut olarak var olamaz düşüncede var olur o zaman tabi buda kisiyi bağlar.
  • havvas teknolojisi güzel şeyleri açıklamaya çalışmış. mantıksal anlamda tutarlı. bir ara bende açarım fikrimi bu doğrultuda. zeus da var ve gerçektir. o canavarda. cennet de. ancak doğru bilgi olmayabilir. zeus değildir mesela. mantıksal anlamda tutarsızdır.
    tanrı kavramı ise, soyut ve somutun herhangi bir yerinde bulunmadığı için, iç dinamiklerle tam olarak kavranamaz. çürütülememe sorunu[sorun diyorum, çünkü varlık vardır. var olan mantıksal kavranış da 8-0 önde başlar. ve önde bitirir. o açıdan var olan, tanrının olmaması önermesi derim, a-teizme] da bundan kaynaklanmaktadır. gerçektir ve, göreceli olarak doğrudur-yanlıştır. ancak varlık, insan algısına göre vardır. duyumsama şeklimiz, rasyonel yaklaşımımız sonucu etkiler. etkilenen sonuç da bizim açımızdandır. yokluk tanımsız bir kavram. hatta, varlık var iken, burada şu an gerçekliğini tam olarak sorgulayamadığımz şeylere yok diyoruz der bir kısım düşünür. o halde, cennetten bahsedilmiş ise, mit değildir demek felsefi anlamda yanlış olmaz. kavramsal olarak bile var olmayan bir şeyden bahsedemeyiz. bir gerçektir.

mesela vampir de var. olmayan bir şey kavranamaz. ancak, realite açısından yanlış bilgidir. pratik de buna yok diyoruz.
    havvas, kendiniz düşünerek yazdı iseniz tüm bunları, bu kadar güzel varlık yaklaşımları görmek beni sevindirdi.

kendi fikrime gelince, çocukluğum bu adamı-diğer fizikçiler de araştırmakla vs geçti. hala da geçiyor. eleştirmek isterim ama,
    caydım. eleştireceğim nokta ise, bilimle alakasız felsefi bir çıkarımdı. yine de doktora yapmadan cevap verme hakkım yok. o zaman katılmak da anlamsız.
    takılsın kafasına göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi demonchild -- 20 Mayıs 2011; 23:31:25 >

• quote:

@HavvasTeknolojisi

-vampir,
    -denizkızı,
    -uzaylı,

aynısı ise,
    canavar dedikleri köpekmiş :)
    bilim insanları canavarın ilk bakışta köpek olduğunu anlamalarına rağmen detaylı ve sistematik bir otopsi yapmışlar.
    sonuç: halkın kutsalına saldırdıkları için ölüm tehditlari almışlar...

bir zamanlar salyangoza dalardık.
    bir gün star tv haberlerde deniz kızı görüldü haberi çıkmış!
    sisli bir günde dalıp çıkan deniz kızı.
    çevre halkı tırsmış, denize giremiyordu.
    olayı duyunca gülmeye başladık: mehmet abiydi o, paletinden tanıdık...

• quote:

ne bu şaka mı?
    bu insanlar gerçekten bahsedilen kavramları anlayamamış ve doğal olarak saçmasapan örneklerle saçmasapan şeyleri anlatmaya ne kadar mantıksız olduğunu insanlara göstermeye çalışıyorlar.

evrimi anlamak deyip duruyorlar bide.siz asıl karşı olduğunu şeyi önce bi anlayın sora bakarız evrime devrime...

• Hacı iyi tamam zekisin ALS hastası olduğun halde sayılı bilimadamlarındansın iyisin hoşsun ama bu kadarda kasma yahu , Bozulmuş parçanın tamiri mümkün değilse sevgili hocam üzerinde çalıştığınız karadelikten geçip üç bes E=mc² hesabıyla zamanı ileri geri sarıp hallederik.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tonimotto

Hacı iyi tamam zekisin ALS hastası olduğun halde sayılı bilimadamlarındansın iyisin hoşsun ama bu kadarda kasma yahu , Bozulmuş parçanın tamiri mümkün değilse sevgili hocam üzerinde çalıştığınız karadelikten geçip üç bes E=mc² hesabıyla zamanı ileri geri sarıp hallederik.

çevrenin, insanın bilişsel yetenekleri üzerine etkisi tartışmasızdır.

bu mesajı kahveden yazdınız herhalde...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogh

quote:

@HavvasTeknolojisi

-vampir,
    -denizkızı,
    -uzaylı,

aynısı ise,
    canavar dedikleri köpekmiş :)
    bilim insanları canavarın ilk bakışta köpek olduğunu anlamalarına rağmen detaylı ve sistematik bir otopsi yapmışlar.
    sonuç: halkın kutsalına saldırdıkları için ölüm tehditlari almışlar...

bir zamanlar salyangoza dalardık.
    bir gün star tv haberlerde deniz kızı görüldü haberi çıkmış!
    sisli bir günde dalıp çıkan deniz kızı.
    çevre halkı tırsmış, denize giremiyordu.
    olayı duyunca gülmeye başladık: mehmet abiydi o, paletinden tanıdık...

Benim izlediğim farklıydı, iki ayağı üzerine kalkmış, insana benzeyen bir türden bahsediyorlardı; şimdi net olarak hatırlayamıyorum.

• hawking cennet var dese ateistler "bizi bağlamaz" diyecekken ateist üyelerin sevindirik olmaları çok komik duruyor bilgisayar ekranından.
  • Bence Hawking cennetle uğraşacağına şu maddenin temeli olan Higgs Bozonu'nu, Graviton'u bulsun. Etkileri bilinen ama günümüzde halen görünemeyen bu parçacıklara bilim inanıyor ama etkileri gayet belli olan Yaratıcı inkâr ediliyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SAITAMA -- 23 Mayıs 2011; 12:28:37 >
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.