Şimdi Ara

Hawking: 'Cennet bir mit' (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
163
Cevap
0
Favori
4.524
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • şahitliğe mi ihtiyaç var yoksa insanoğlu hala yalan söylemeye devam mı edecek o gün

quote:

Orijinalden alıntı: Ahm3tt

quote:

Orijinalden alıntı: speedy_

peki diğer canlıların da ruhu var mıdır yoksa insana özgü müdür.
    eğer varsa o zaman sadece biyolojik canlılarda ruh vardır mı diyeceğiz

quote:

Orijinalden alıntı: Steinwayss

Açıp kuran okrusan doğmadan önce nerde olduğumuzu anlıyabilirdin bebeğin ruhu bebek anne karnında 5 aylıkken üflenir ondan önce allah katında ruhu yaratılır tabikide hatırlaman imkansız daha öncesini.

Hayır canlı cansız her varlık Allah tan ister, tesbih eder

zaten Hesap gunu kendi dilin elin kolun dile gelip yaptıklarını anlatacak

yer , toprak üzerinde tek tek ne yaptın ne ettin anlatacak söyleyecek

o zaman hep birlikte kendimiz görürüz.

• quote:

şahitliğe mi ihtiyaç var yoksa insanoğlu hala yalan söylemeye devam mı edecek o gün

quote:

quote:

quote:

Açıp kuran okrusan doğmadan önce nerde olduğumuzu anlıyabilirdin bebeğin ruhu bebek anne karnında 5 aylıkken üflenir ondan önce allah katında ruhu yaratılır tabikide hatırlaman imkansız daha öncesini.

yalan soylecek veya hatırlamayacak

ama defteri önüne gelecek

o zaman hem kendi hatırlayacak hemde inkar etmenin bir durumu olmayacak

• ben bu adamın ruh halini biraz sezebiliyorum örnekleri çok hayattın sillesini yemiş haksızlığa uğradığını düşünen insanların bir çoğu isyan ediyor zaten.İnanıyorum ki o varlığa içinde büyük bi öfke besliyor ama gururuna yediremediği için bu şekilde konusuyor...
  • quote:

şahitliğe mi ihtiyaç var yoksa insanoğlu hala yalan söylemeye devam mı edecek o gün

quote:

quote:

quote:

Sen nediyorsun hocam cehennemde bile af dilemek yerine hakaret edip hala isyan edenlerin olacağını söylüyor

şu var nefis ve irade verilen tek tür insanlar cinler ayrıca şeytanın olduğunu söyler İslam. dine çekmek istemiyorum ama bu yönden melekler bile geride kalıyor.Melekler sadece ibadet için yaratılmış.Ama şeytanda insanlar gibi özellikler olduğu için o kudretin karşısında bile isyan ediyor.edecekte

edit:düzeltme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LE10 -- 17 Mayıs 2011; 17:03:53 >

• kesinlikle katılmıyorum. öyle olsaydı en başından isyan edip bi köşeye çekilirdi. ama o hep bir arayış içinde yanılşmıyorsam ve bu yolda elde ettiği bilgileri diğer insanlarla paylaşıyor. ben bunları buldum oturduğum yerden bu bilgilere ulaştım ve bunların sonucunda da şu fikirleri edindim diyor.
    hele de içinde bir öfke olduğunu hiç sanmıyorum çünkü o evrenin olasılıklı yapısına inananlardan. yani içinde bulunduğu durumu birinin suçuymuş gibi düşünemez

quote:

Orijinalden alıntı: LE10

ben bu adamın ruh halini biraz sezebiliyorum örnekleri çok hayattın sillesini yemiş haksızlığa uğradığını düşünen insanların bir çoğu isyan ediyor zaten.İnanıyorum ki o varlığa içinde büyük bi öfke besliyor ama gururuna yediremediği için bu şekilde konusuyor...

• Birşey yapmadınız ama kurduğunuz cümleler bir enterasan,demek istedikleriniz ile yazdıklarınız tam olarak bir yerde buluşmuyor Öyle cümleler kuruyon ki tartışma ister istemez genişliyor bakalım sonunu nerede bulacağız

Nasıl Yavuz ile Şah İsmail tarih oldu namları kaldı ise,santrancın soyut,karizmatik olduğu devirlerde eskide kaldı.Kasparov vs Bilgisayardan sonra bu mistik hava dağıldı gitti.Olasılıklar çok fazladır ama sonsuz mu bilmiyorum ( tam olarak rakamları bilen varsa söylesin) ama sonsuz olduğunu zannetmiyorum.Neden dersen medyadan takip ettiğime göre en kötü ihtimalle bilgisayar berabere bitirebileceğini açıkladılar.Yani düşünemediği noktada kilitleyebiliyor.Özet geçersek Deep Blue bizi çok önemli bir gerçeği hatırlattı insan düşüncesi sonsuzdur ama beyin kapasite sınırına vardığı ( Bilgisayardaki Ram ve harddiske karşılık geliyor) zaman makina insanı yenebilir.Bugün 2-3 yarın 5-10 daha sonra ezip geçme ki bazı konularda bizi ezip geçiyorlar zaten.Fakat bu sonuç makinanın düşündüğü anlamına gelmez ki burası daha da önemli.Matrix burda bitiyor,bende burada kesiyorum bu santranç dalgasını merak edenler inceler.

Şimdi konunun başına dönersek hani dedik ya bilimsel cennet ve bilgisayar,tüm bu laf salatası ama doyurucu salata oradan çıktı.Bilim bir fanusun içinde ( bu evrenden dışarı çıkamıyor ki ben buna düşünemiyor diyeceğim) bizim bilgisayarlarımızda aynı fanusun içinde düşünemiyor..Bu ikisininde ortak noktası BİZİZ, biz yani insan olmasa birisi kavramsal(bilim) olarak olmaz diğeri ise somut(bilgisayar) olarak olmaz.Fakat evrenin ortak noktası biz değiliz biz olmasakta herşey devam eder hatta daha iyi devam eder.O zaman geçmiş-şimdi-geleceğin ortak noktası kim? Burdan sonrasının gideceği tek yer tanrı kavramı olduğu için yine burada bırakıyorum.

Eee sonuç ne derseniz sonucun olmayacağından bahsediyorum zaten uzun süredir.Sonuç olduğu anda da artık iş işten geçmiş olacak.İslamiyete göre kıyamet kopmadan önce insanların tamamı Allahın varlığına iman edecekler ama bu apaçık delili gördükten sonra iman edenlerin imanları kabul olmayacak,artık iş işten geçmiş olacak.Bana göre bunun olması için ya apaçık bir mucize,keramet vs olması lazım ki bence bu zor çünkü onların belli şartları var ya da Allahın varlığının tamamen ıspat edilmesi gerekiyor ki bence bu gibi duruyor ama en doğrusunu Allah bilir.Yani bir kişi otursa bilimsel olarak Allahı ıspat etmeye çalışsa diyelim ki etse de bunun eğer iman etmediğiyse kendisine ve diğer tüm insanlara bir yararı olmayacak.Kısaca game over durumu.

Tabi buradan şimdi birileri şunu anlamasın,o zaman bilim kötü birşey uğraşmamak lazım vs vs zamanında kilisenin yaptığı gibi,yukarıda dedim bilim bir fanusun içinde ve biz olmasakta bilim zaten var.Biz entropi kavramını bilmiyoruz diye o olmayacak değil bu yüzden de eninde sonunda bu fanus yine entropi kavramına göre bir sonraki evreye geçecek(kıyametten bahsediyorum).

Dine bilimsel açılım getirilmez veya bilime dinsel açılımda getirilmez ( evrenin oluşmasında yaratıcıya ihtiyaç yok veya evrenin oluşumunu incelemeye ne gerek var işte Allah yarattı herşeyi gibi) bilim iki zaman arasındaki ( Matrixten örnek verirsek trenci örneği) yaşanılan mekanın kurallar bütünüdür.

Not:Bilimsel olarak lafım Neommy e değil,açıklamandan sonra olay anlaşılmıştı zaten

Peki bunları niye yazdım,can sıkıntısı işte,biraz düşünelim ki var olduğumuz belli olsun diye yazdım

• peki bunları bile bile insanlar neden hala büyük günahlar işliyorlar (inanalardan veya inandığını söyleyenlerden bahsediyorum)

quote:

Sen nediyorsun hocam cehennemde bile af dilemek yerine hakaret edip hala isyan edenlerin olacağını söylüyor

şu var nefis ve irade verilen tek tür insanlar cinler ayrıca şeytanın olduğunu söyler İslam. dine çekmek istemiyorum ama bu yönden melekler bile geride kalıyor.Melekler sadece ibadet için yaratılmış.Ama şeytanda insanlar gibi özellikler olduğu için o kudretin karşısında bile isyan ediyor.edecekte

• quote:

kesinlikle katılmıyorum. öyle olsaydı en başından isyan edip bi köşeye çekilirdi. ama o hep bir arayış içinde yanılşmıyorsam ve bu yolda elde ettiği bilgileri diğer insanlarla paylaşıyor. ben bunları buldum oturduğum yerden bu bilgilere ulaştım ve bunların sonucunda da şu fikirleri edindim diyor.
    hele de içinde bir öfke olduğunu hiç sanmıyorum çünkü o evrenin olasılıklı yapısına inananlardan. yani içinde bulunduğu durumu birinin suçuymuş gibi düşünemez

quote:

ben bu adamın ruh halini biraz sezebiliyorum örnekleri çok hayattın sillesini yemiş haksızlığa uğradığını düşünen insanların bir çoğu isyan ediyor zaten.İnanıyorum ki o varlığa içinde büyük bi öfke besliyor ama gururuna yediremediği için bu şekilde konusuyor...

kesin hükümler vermedim yazımda sezgilerimden bahsettim.Ammavelakin bende buna katılmıyorum sayın speedy insanlar yaratılışları gereği zayıftır ve bir güce sığınmak ister.İlah olmaz insan olur güç olur mevki olur otorite olu vsvs...İnsanın en büyük zaafıda budur işte.sizde tanrının olmadığına inanabilirsiniz.Ama eminim çaresiz anlarınızda bir güce sığınma gereği duymak istemissinizdir.

quote:

peki bunları bile bile insanlar neden hala büyük günahlar işliyorlar (inanalardan veya inandığını söyleyenlerden bahsediyorum)

quote:

Hali hazırda yukarıda yazdım zaten speedy insanda nefis irade vardır.inanalar bile büyük günahlar işleyebilir ben buna karşı duymuyorum.Hatta ben bile işleyebilirim nedir yani bi adam öldürmek fuhuş yapmak bi noktadan so9nra zormu değil işte.Bu yüzden aşırılıklardan her zaman kaçınmak lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LE10 -- 17 Mayıs 2011; 17:13:51 >

• quote:

peki bunları bile bile insanlar neden hala büyük günahlar işliyorlar (inanalardan veya inandığını söyleyenlerden bahsediyorum)

quote:

çunku nefislerine uyuyorlar tatlı geliyor zevkli geliyor

bu dediklerine de imanı zayıf olan insan yapar

(inanan için konusuyorum) inanmayan insan için bir sıklıntı yok

ama İnanan biri namaz kılabilir oruç tutabilir zekat verip hatta hacca gidebilir

lakin aynı zaman da kumar, içki, zinada yapiyor olabilir

bu imanının zayıflığındandır.

Kişi sevdiği ile beraberdir sevdiğini üzer mi?

Allah ı seviyor onun dediklerine inanıyorsa

tersini yapar mı?

yapiyor işte

düşünmüyor demek ki o sırada yaptığı şey daha tatlı geliyor

• aynı zamanda le10 a;
    madem ki insanın doğasında var yalan söylemek, hak yemek, kötülük yapmak, o zaman dinlerin ne gibi yaptırımı var merak ediyorum. eğer etkili olmayacaksa neden inanıyoruz bütün bunlara. önemli olan hep birlikte uyum için yaşamak değil mi. Allah da bunu istemiyor mu bizden. peki o zaman dinler bunu başaramamış olmuyor mu genel olarak.
    tabiki de hem inanıp hem de düzgün insanlar var ama aynı zamanda inanmayıp da düzgün olanlar da var.
    her ikisi de benim için aynıdır.
    sonuç olarak sizce dinler bişeyleri başarabiliyor mu etrafınıza baktığınızda.

quote:

ama İnanan biri namaz kılabilir oruç tutabilir zekat verip hatta hacca gidebilir

tersini yapar mı?

yapiyor işte

• quote:

aynı zamanda le10 a;
    madem ki insanın doğasında var yalan söylemek, hak yemek, kötülük yapmak, o zaman dinlerin ne gibi yaptırımı var merak ediyorum. eğer etkili olmayacaksa neden inanıyoruz bütün bunlara. önemli olan hep birlikte uyum için yaşamak değil mi. Allah da bunu istemiyor mu bizden. peki o zaman dinler bunu başaramamış olmuyor mu genel olarak.
    tabiki de hem inanıp hem de düzgün insanlar var ama aynı zamanda inanmayıp da düzgün olanlar da var.
    her ikisi de benim için aynıdır.
    sonuç olarak sizce dinler bişeyleri başarabiliyor mu etrafınıza baktığınızda.

quote:

tersini yapar mı?

yapiyor işte

ne için yaratıldığımızın bilincinde değiliz, bu arada

kimse sana bana zorla birşey yaptırmıyor

sen gunahını da sevabını da kendin yapiyorsun

Sorarlar derler ki

1 inanmayan insan cok iyi hiç bir kotulugu yok tum insanlarada yardım ediyor

1 inanmyan insan da cok kotu hep zulum adam oldurmek calmak vs

e cehenneminde dereceleri var :)

herkes aynı yere gitmeyecek cennette de cehennem de de

• o zaman şöyle diyebiliriz;
    cennet kümesi (küme): inanan iyi insanlar
    cehennem kümesi: inanan kötü insanlar, inanmayan kötü insanlar, inanmayan iyi insanlar.
    bir de cennet ve cehennem arasındaki çizgi nasıl belirlenecek acaba. çok ince bir çizgi olmalı. düşünsenize kıl payı cenneti kaçırmak.

bilmiyorum biyerlerde ters bişey var , anlayamadığımız bişeyler...

quote:

Sorarlar derler ki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speedy_ -- 17 Mayıs 2011; 17:39:36 >

• quote:

o zaman şöyle diyebiliriz;
    cennet kümesi (küme): inanan iyi insanlar
    cehennem kümesi: inanan kötü insanlar, inanmayan kötü insanlar, inanmayan iyi insanlar.
    bir de cennet ve cehennem arasındaki çizgi nasıl belirlenecek acaba. çok ince bir çizgi olmalı. düşünsenize kıl payı cenneti kaçırmak.

bilmiyorum biyerlerde ters bişey var , anlayamadığımız bişeyler...

quote:

Sorarlar derler ki

hesap oldugun andan itibaren başlıyor

oldukten sonra yanına gelenler (kısa anlatıyorum)

sana ilk abdestinden soracaklar

sonra namazından soracakalr

soracaklarda soracaklar sende cevap vereceksin

durumuna gore mezarın ya cennet bahcesi olacak yada cehennem cukuru

mahşer gununu o şekilde bekleyeceksin ya rahat huzur içinde yada acı cekerek

şimdi o durumu geçtik

hesap gunu geldi

gunahı sevabından cok olan inanmış insanlar cezalarını cekip girecek Cennete

inanmamışlarda cehenneme derecelerine gore gidecek

kıl payı cenneti kacırmış olsanda inanmış olarak cezanı cekip gireceksin cennete

Tabi bu benim anladığım kadarıyla boyle

Allah dogursunu bilir

benden daha iyi bilen arkadaşlarım varsa duzeltebilir

bu arada hiç duymamış bilmemiş

kendisine tarih boyunca Peygamber gitmemiş bir topluluk yok

ama olduki adam surgun yedi

kendi göç etti duymadı öldü

o insanlara hesap sorulmayacak

hayvanlarla birlikte toprak olacaklarmış.

• nasıl yani cennete gidemeyecek mi,
    peki müslümanlıktan önce doğup ölenler... onlar da mı cennete gidemeyecek sadece cennet diye biryer olduğunu duymadıkları için.
    buna inanamam.

quote:

• quote:

nasıl yani cennete gidemeyecek mi,
    peki müslümanlıktan önce doğup ölenler... onlar da mı cennete gidemeyecek sadece cennet diye biryer olduğunu duymadıkları için.
    buna inanamam.

quote:

hayır anlamadınız

her kavime peygamber gönderilmiş

Allah ı ve Peygamberi duymayan bir kavim yok

Ha olduysa az bir insan o toplumda hayvanlar ile birlikte toprak olacaklar cennet ve cehennem olmayacak onlar için.

bence guzel sorularınız oluyor onları

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/697/fetret-ehlinin-yani-islam-dan-haberi-olmayanlarin-sorumlulugu-var-midir.html

burada arayın hem guncel inanmam dediğiniz sorunun cevabı hemde farklı sorularınızın cevabını bulabilirsiniz

hemde burada fazla forum karmaşası yaşanmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ahm3tt -- 17 Mayıs 2011; 17:53:57 >

• speddy sanırım yazacağım geçmişte olan bir mevzuyu şuanda daha iyi kavramanızı sağlar.Bu isevilerin museviler tarafından bilinen bir hikaye.Hz.Muhammed ile şeytanın diyaloğu aşağıda; hadis ve ayetlerlede konu şu şekilde anlatılmakta

- ''Bilmez misin, ya Muhammed, Rahip Barsisa; tam yetmiş yıl ihlas ile Allah'a iba­det etti.

Bu ibadetleri sonunda, ona öyle bir hal ihsan edilmişti ki: Her dua ettiği hasta, duası bereketi ile şifayap oluyordu'

Onun peşine takıldım; hiç bırakma­dım... Zina etti. Katil oldu. Sonunda da küf­re girdi.'Muhyiddîn-i Arabî (ks). İbn-i Abbas (r.a)
    Bu o kimsedir ki; Allah-ü Teala aziz kitabında, ona şöyle anlatır:
    - "... Şeytanın hali gibidir ki; o insana:
    -Kafir ol...Dedi. Vaktaki o kafir oldu; bu defa ona şöyle dedi:
    - Ben, senden uzağım... Ben alemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarım(59/16).

olayın tamamı şurda mevcut

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LE10 -- 17 Mayıs 2011; 18:02:12 >

• cennet yoksa ozman ardımızda birilerini yetiştirelmi biz olmasakta izim kalsın cennet varsada sevap işlemiş oulruz hemen bi evlatlık alcam :
  • quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk

Bilgisayar oynarken bir algoritma ile oynuyor. Yani tüm ihtimallere karşı en iyi oyun ihtimalleri yok. Ama algoritma bunu yapıyor. Çok eskiden okudum ve taşlara nasıl değerler verildi hatırlayamıyorum. Bende de vardı kilobytı çok az bir oyun. Aceni orta ve usta ayrları vardı. Acemi ayarı bile bile hata yapıyor insan yensin diye. Zor ayarını yenmek zor. Ben beceremedim. Daha iyileri çıkmıştır şimdi. Ama yinede kendi kararlarını vermiyor. Durum şöyleyse şöyle yapılavcak emrine uyuyor. Düşünme yok.
    Sonuçta yine başka bir insanın düşünerek oyundan önce ihtimallere karşı ne yapılacağı emirleri var. Düşünen yine insan.

Aslında tahmin ettiğinden daha etkileyici. Kendi kararlarını vermiyor demişsin, sence bir satranç oyununda tüm ihtimallerin programlanma ihtimali var mı? Tüm ihtimalleri bir insan yazmaya kalksa ömrü yetmez, adamın çocuğu bile babasının kaldığı yerden devam etse, onun da ömrü yetmez Program da kilobyte seviyesinde değil herhalde binlerce terabyte ı aşardı.
    Program olabilecek ihtimalleri hesaplıyor ona göre karar veriyor. Yapay-zeka da bu zaten. Tabi insan kadar çeşitli konularda karar vermiyor ama oyun içinde tüm kararları kendisi veriyor. Bunu da sonraki hamleleri hesaplayarak yapıyor. Önce kendi en iyi hamlesini düşünüyor, sonra rakibin en iyi hamlesini, sonra tekrar kendi en iyi hamlesini... Acemi, orta, usta farkları da bu derinlik farkı. Acemide 1-2 hamle sonrasına kadar düşünürken, usta da 7-8 hamle sonrasını düşünüyor olabilir.

Birkaç cümlede anlatması imkansız ancak insan beyni de aslında dış çevresi tarafından programlanarak çalışıyor. Eğer bir bebek dış çevreden yalıtılmış bir ortamda yaşasa sadece yiyecek ihtiyacı karşılansa emin olun gerçekten geri zekalı olur hatta yaşayamaz. Beyin özellikle küçük yaşlarda sanki bir karadelik gibi herşeyi öğrenip kaydediyor, kullanmadıklarını ise unutuyor. Bu şekilde insanın karakteri oluşuyor. Elbette genetik etmenlerin de etkisi var ancak bir insanı diğerinden ayıran büyük ölçüde tecrübeleri sayesinde oluşmuş karakteridir. Tek yumurta ikizleri de aynı dna ya sahip ancak dış görünüşleri benzese de tecrübeleri aynı olmadığından aynı kişiler değiller. Bu konu (nature vs. nurture) eskiden beri oldukça tartışılıyordu, yapılan birçok gözlem ve çalışmalar var. İnsanları suça iten etmenler özellikle derin olarak araştırılmış. Bu konuyu inceledikçe insanları robota, beyini de çevresinden aldığı bilgilerle kendi kendini programlayan bir bilgisayara daha çok benzeticeksiniz.

• okudum ,bence yüzeysel ve basit bir hikaye.
    şeytan denilen şey bence kötü yol, bu yola girenler şeytana uymuş oluyor. herşey mecazi. maddeleştirmemek lazım

quote:

speddy sanırım yazacağım geçmişte olan bir mevzuyu şuanda daha iyi kavramanızı sağlar.Bu isevilerin museviler tarafından bilinen bir hikaye.Hz.Muhammed ile şeytanın diyaloğu aşağıda; hadis ve ayetlerlede konu şu şekilde anlatılmakta

- ''Bilmez misin, ya Muhammed, Rahip Barsisa; tam yetmiş yıl ihlas ile Allah'a iba­det etti.

Bu ibadetleri sonunda, ona öyle bir hal ihsan edilmişti ki: Her dua ettiği hasta, duası bereketi ile şifayap oluyordu'

Onun peşine takıldım; hiç bırakma­dım... Zina etti. Katil oldu. Sonunda da küf­re girdi.'Muhyiddîn-i Arabî (ks). İbn-i Abbas (r.a)
    Bu o kimsedir ki; Allah-ü Teala aziz kitabında, ona şöyle anlatır:
    - "... Şeytanın hali gibidir ki; o insana:
    -Kafir ol...Dedi. Vaktaki o kafir oldu; bu defa ona şöyle dedi:
    - Ben, senden uzağım... Ben alemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarım(59/16).

olayın tamamı şurda mevcut

• quote:

quote:

nasıl yani cennete gidemeyecek mi,
    buna inanamam.

quote:

hayır anlamadınız

her kavime peygamber gönderilmiş

Allah ı ve Peygamberi duymayan bir kavim yok

Ha olduysa az bir insan o toplumda hayvanlar ile birlikte toprak olacaklar cennet ve cehennem olmayacak onlar için.

bence guzel sorularınız oluyor onları

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/697/fetret-ehlinin-yani-islam-dan-haberi-olmayanlarin-sorumlulugu-var-midir.html

burada arayın hem guncel inanmam dediğiniz sorunun cevabı hemde farklı sorularınızın cevabını bulabilirsiniz

hemde burada fazla forum karmaşası yaşanmaz

Kardeşim güzel söylüyorsun fakat şöyle bir şey var ki;

Dinden ömür boyu haberi olmayan insanların ruhları hayvanlarla beraber toprak olmayacak.Onlar Araf adı verilen cennet cehennem arası bir yere gidecekler.Akli dengesi yada dini kavrayacak kadar şuuru yerinde olmayanlarda buraya gidecekler.
    Allah-ü Teala hiçbir zaman insan ruhunu toprağa çevirmez.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.