Şimdi Ara

Havya ucu temizleme?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
1
Favori
20.710
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar yaklasik birkac ay once ilk havyami aldim fakat ucunu nasil temizleyecegim oldukca kotu bir gorunumu var suan . Tabanca tipi havya kalem degil. Simdiden tesekkurler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: ERTUĞRUL OK

Arkadaslar yaklasik birkac ay once ilk havyami aldim fakat ucunu nasil temizleyecegim oldukca kotu bir gorunumu var suan . Tabanca tipi havya kalem degil. Simdiden tesekkurler.

Havya temizleme teli alıcaksın. Havyada lehim birikince buraya sokup çıkarıcaksın.
     Havya ucu temizleme?

Sonra da; havya süngeri alıcaksın suyla ıslatıcaksın. Ona siliceksin.
    />

• quote:

Orijinalden alıntı: yucelnet

quote:

Arkadaslar yaklasik birkac ay once ilk havyami aldim fakat ucunu nasil temizleyecegim oldukca kotu bir gorunumu var suan . Tabanca tipi havya kalem degil. Simdiden tesekkurler.

Havya temizleme teli alıcaksın. Havyada lehim birikince buraya sokup çıkarıcaksın.
     Havya ucu temizleme?

Sonra da; havya süngeri alıcaksın suyla ıslatıcaksın. Ona siliceksin.
    />

Peki bunlarin fiyatlari nedir ve. Nerelerde bulunur
    ?

• elektronikçiler çarşısında bulunur.
    Sünger 3 tl civarındadır.
    Tel de tek halde 5 tl civarında.
    Dışındaki kutuyla felan 7 tl herhalde o da ama tam emin değilim.
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İyiliğiniİsteyenAptal -- 28 Eylül 2017; 13:33:1 >
  • Bende bulaşık teli kullanırım. Plastik küçük kapların içerisine bulaşık teli konup kullanılabilir. 5 tl. - 7 tl gibi paralar vermeye gerek yok...

İyi çalışmalar, kolay gelsin...
  • lehim pastasinin icine havyayi degdirdim sonra lehim teline degdirince tum lehim havya ya bulasti orda kaliyo nasil cikartabilirim?

bulasik teline sicakken surttum, sonra bi bezle sildim, ama hemen hemen ayni gibi

• quote:

Orijinalden alıntı: RoBiN*

lehim pastasinin icine havyayi degdirdim sonra lehim teline degdirince tum lehim havya ya bulasti orda kaliyo nasil cikartabilirim?

bulasik teline sicakken surttum, sonra bi bezle sildim, ama hemen hemen ayni gibi

Dostum senin havyayla tecruben yoksa, bir kac havya harcıyacaksın. Zannedersem, tabanca şeklinde havyanız mevcut. Once bıcak ile (kesmeden sürterek) temizleyin. Sonra havyayı süngerle silin. Yanınızda fırca bulundurun, lehim yaptıktan sonra silin. Fazla bekletirseniz fırcayı yakarsınız. Sonra lehim pastasina bandirin, lehimi alın. Islem bittikten sonra temizleyin. Her işlemde temizleyin, siyahlaşmasın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 55electronicdesign

quote:

Orijinalden alıntı: RoBiN*

lehim pastasinin icine havyayi degdirdim sonra lehim teline degdirince tum lehim havya ya bulasti orda kaliyo nasil cikartabilirim?

Dostum senin havyayla tecruben yoksa, bir kac havya harcıyacaksın. Zannedersem, tabanca şeklinde havyanız mevcut. Once bıcak ile (kesmeden sürterek) temizleyin. Sonra havyayı süngerle silin. Yanınızda fırca bulundurun, lehim yaptıktan sonra silin. Fazla bekletirseniz fırcayı yakarsınız. Sonra lehim pastasina bandirin, lehimi alın. Islem bittikten sonra temizleyin. Her işlemde temizleyin, siyahlaşmasın.

Yok, havya kalem şeklinde en kötü ucunu değiştiririz herhalde Pek lehim yapmadığım için böyle oldu, acemilik işte :) tamam dediklerinizi deneyeceğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RoBiN* -- 26 Nisan 2013; 17:54:51 >

• Pasta varken ne gerekvar bunlara 2tl yani.
    tabi acemi isen plastiğe değdiriyorsan o ayrı yani..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Webperfect

Pasta varken ne gerekvar bunlara 2tl yani.
    tabi acemi isen plastiğe değdiriyorsan o ayrı yani..

Pasta varken ne gerek var

hocam pasta ayrı tel ayrı şu anda masamda temizlik için bir dünya malzeme var
  • Benim o konuda bayağı bir tecrübem olmuştu
    O tellere bence hiç para verme git bir markete , Tencere Ovma Teli diye geçer onlardan al birtane (2 tanesi 2.5 TL ydi en son) sonra eğer lehim pastası yoksa al bir kağıt (bildiğimiz kağıtlardan) 3-4 sar her lehim yaptığında kağıtla temizle (en etkilisi budur bence çünkü her açtığımda yaparım).
    Yok eğer havyamın ucu bayağı kirli diyorsan bir lehim topu yapıştırırsın onun dağılmasını sağlarsın sonra dediklerimi yaparsın.
    Umarım yardımcı olmuşumdur.

• Şu lehim pastası olayına açıklık getirelim;

Lehim pastası kulanımı;
    Lehim teli pastaya bandırılır ve havyayla lehim yapacağımız yüzeyi 2 saniye beklettikten sonra lehim telimiz değdirilir. Anında lehim yayılır ve prüssüzdür.

Yanlış kullanım;
    Havya pastaya bandırılır, pasta buhar olur. Ondan sonra da lehim yapılır? Sonuç pasta hiç bir işe yaramamış olur.

Sonuç: Lehim pastası lehimin deforme olmadan dağılmasını ve prüzsüz bir görünüme sahip olmasını sağlar , temizlik için değil.
  • quote:

Şu lehim pastası olayına açıklık getirelim;

Lehim pastası kulanımı;
    Lehim teli pastaya bandırılır ve havyayla lehim yapacağımız yüzeyi 2 saniye beklettikten sonra lehim telimiz değdirilir. Anında lehim yayılır ve prüssüzdür.

Yanlış kullanım;
    Havya pastaya bandırılır, pasta buhar olur. Ondan sonra da lehim yapılır? Sonuç pasta hiç bir işe yaramamış olur.

Sonuç: Lehim pastası lehimin deforme olmadan dağılmasını ve prüzsüz bir görünüme sahip olmasını sağlar , temizlik için değil.

+1
  • quote:

Lehim pastası kulanımı;

Yanlış kullanım;

Demek satici banna yanlis anlatmis, hayvayi pastayya sokuyorum sonuc duman :-). Cok ise yarar bisey soylediniz benim icin. Hepinize cvplariniz icin tesekkurler bir mesajinizda gordum. °lehim topu° nediir?

• lehim topu, BGA çipleri lehimlemek için kullanılır.
    Lehim topları ilk önce kalıba yerleştirilir vb. izle ve öğren.;

• quote:

Lehim pastası kulanımı;

Yanlış kullanım;

Ben hep yanlış kullanırdım bir zamanlar.

• havya pastaya batırılmaz mı hiç o ses o koku çok hoş neyse ben nasıl kullanıyorum.

Havya ucu karardığı zaman pastalı lehim kaplı bulaşık teline sokuyorum ayna gibi çıkıyor havya.

Basit lehim yaparken teli pastaya batırıyorum lehimliyorum eğer tel lehimlenecekse telide batıyorum önden lehim verip lehimli telleri birleştirip tekrar lehimliyorum üstüne makaron takıp 120c ısı veriyorum

smd malzemeleri ise padlere pasta sürüp lehimi havya ile veriyorum sonra 400 derece ısı verip smd malzemeyi üstüne bırakıyorum zaten kendisi yolunu bulup oturuyor.

Şu çok pinli entegreleri ise önce pasta sürüyorum veriyorum 320c söküyorum söktükten sonra yüzeye flux sürüp tekrar veriyorum ısıyı padlar lehimi düzgünce alıyor entegreyi ortalıyorum köşeden 4 bacağı havya ile lehimleyip kenarlarına flux sürüyorum sonra 270c de takıyorum

bga atlatmak isterdim lehim topu veya krem lehim kullanılıyor ama mobilden zor oluyor sökmesi ayrı yollar kalkıyor temizlemesi ayrı kalıplaması ayrı takması ayrı ama zevklı krem lehimle lehim topunun farkı ne dersen şu fark var krem lehim çok daha rahat hızlı oluyor ama ısıya dayanıklı değil yüksek ısıda soğuk lehim oranı topa göre yüksek cep telefoncuları kullanıyor telefon ne kadar ısınabilir ki lehim topu ise daha zor ama ısıya dayanıklı soğuk lehime daha az düşer laptoplarda kullanılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NEŞELİMEŞEODUNU -- 28 Nisan 2013; 1:29:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: NEŞELİMEŞEODUNU

havya pastaya batırılmaz mı hiç o ses o koku çok hoş neyse ben nasıl kullanıyorum.

Havya ucu karardığı zaman pastalı lehim kaplı bulaşık teline sokuyorum ayna gibi çıkıyor havya.

Basit lehim yaparken teli pastaya batırıyorum lehimliyorum eğer tel lehimlenecekse telide batıyorum önden lehim verip lehimli telleri birleştirip tekrar lehimliyorum üstüne makaron takıp 120c ısı veriyorum

smd malzemeleri ise padlere pasta sürüp lehimi havya ile veriyorum sonra 400 derece ısı verip smd malzemeyi üstüne bırakıyorum zaten kendisi yolunu bulup oturuyor.

Şu çok pinli entegreleri ise önce pasta sürüyorum veriyorum 320c söküyorum söktükten sonra yüzeye flux sürüp tekrar veriyorum ısıyı padlar lehimi düzgünce alıyor entegreyi ortalıyorum köşeden 4 bacağı havya ile lehimleyip kenarlarına flux sürüyorum sonra 270c de takıyorum

bga atlatmak isterdim lehim topu veya krem lehim kullanılıyor ama mobilden zor oluyor sökmesi ayrı yollar kalkıyor temizlemesi ayrı kalıplaması ayrı takması ayrı ama zevklı krem lehimle lehim topunun farkı ne dersen şu fark var krem lehim çok daha rahat hızlı oluyor ama ısıya dayanıklı değil yüksek ısıda soğuk lehim oranı topa göre yüksek cep telefoncuları kullanıyor telefon ne kadar ısınabilir ki lehim topu ise daha zor ama ısıya dayanıklı soğuk lehime daha az düşer laptoplarda kullanılır.

Kitap yazmalisiniz pek bisey anlamaadim pastali lehim kapli bulasik teli ne ya?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: NEŞELİMEŞEODUNU

havya pastaya batırılmaz mı hiç o ses o koku çok hoş neyse ben nasıl kullanıyorum.

Kitap yazmalisiniz pek bisey anlamaadim pastali lehim kapli bulasik teli ne ya?

haklısınız biraz anlaşılmaz olmuş

pastalı dediğim bulaşık telinde az miktarda pasta var artık lehimleri pompadan çıkan vs bunları bulaşık telinin olduğu kaba atarım atmasan bile havya ucundan zamanla birikiyor havyayı batırdığın zaman üstü lehim ve pasta kaplı tel havyanın ısısı ile eriyor havya tamamen lehim kaplanmış oluyor lehimi verdiğin zaman üstüne lehim çekmiyor direk malzemeye atıyor veya smd entegrenin bacağını lehimlerken çok çok az lehim almak gerekiyor yoksa fazla lehim diğer bacağa geçiyor ama böyle yapınca lehim almaya gerek kalmadan dokundurunca iş bitiyor.

Havyayı pastaya batırmak pastanın ömrünü kısaltıyor hem havyadan uçuyor havyanın ucunuda çok aşındırıyor pasta hemde pastanın içindeki asit uçuyor işe yaramaz hale geliyor gidip pasta alıyor muyuz hayır az miktarda tuzruhu ekliyoruz yeni gibi oluyor. Ha yapmıyor muyum yapıyorum sırf zevkine cost diye sesi dumanı kokusu hoşuma gidiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NEŞELİMEŞEODUNU -- 28 Nisan 2013; 2:27:28 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.