Şimdi Ara

HAVALI TÜFEK KULLANIMI YASAL MIDIR?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.719
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar Forumda yeniyim ve sırf bu konu için buraya adım attım.
    Havalı Tüfek kullanmak için bir köyde boş bir arazi de atış yapmak istiyorum.
    Herhangi bir sorun çıkmaması için Jandarmaya gittim ve boş bir arazide atis yapmak istiyorum önereceginiz yer var mi diye sordum lakin Jandarma buna karsilik Havali Tufek kullaniminin yasak oldugunu nerede olursa olsun gordugu gibi cezai islem uygulayacagini belirtti.
    Yasal bir boşluk var 2521 sayili kanunun maddelerinde.
    Nerede nasil kullanabilecegime dair yasal bir dayanak bilen var mıdır ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Havalı tüfekler 6136 Sayılı yasa kapsamına girmez. Bu nedenle Av amacı ile kullanmadığın sürece havalı tüfek kullanmakta yasal bir engel yoktur. Hatta satınalmada da 18 Yaşını doldurmuş olmak haricinde bir koşul aranmaz.

2521 Sayılı Kanunun "Satışta Aranacak Belgeler başlığı altındaki
    Madde 9 - (Değişik birinci fıkra:RG-22/4/2009-27208) Fabrika ve İmalathanelerde yivsiz tüfeklerin satışında; satıcıdan (bayilerden) satıcılık belgesi, alıcıdan yivsiz tüfek satın alma belgesi aranır. Hava ve gaz basıncı ile çalışan ateşsiz tüfek ve tabanca satışlarında bu belge aranmaz." hükmü açıktır.

4915 Sayılı Avcılık Kanununda da ilgili madde gayet nettir.
    Madde 6: ......Zehirle avlanmak yasaktır. Haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış otomatik,
    yarı otomatik, pompalı ve benzeri yivsiz av tüfekleri ile havalı tüfek ve tabancalar avda
    kullanılamaz
    .......

Bu nedenle yukarıda da belirttiğim gibi Kediye, Köpeğe, Kuşa.. Av Hayvanı veya değil herhangi bir canlıya sıkmadığın sürece havalı tüfek kullanmanı engelleyen herhangi bir mevzuat veya kanun maddesi bulunmamaktadır.

Jandarma başından savmış, Kaldı ki Ruhsatlı yivsiz av tüfeğim ile meskun mahal dışarısında omzuma asıp gezmekte bir sıkıntı yok iken havalı tüfekle atış yapmanın yasak olduğunun belirtilmesi biraz garip açıkçası.

• Colr C kullanıcısına yanıt
    Merhaba Colr paylaştıkların fazlasıyla bilgilendirici oldu kafamdaki butun soru isaretlerini kaldirdigin icin tesekkur ederim.
    👏👏

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.