Şimdi Ara

Harici SSD'ye Windows ve program kurmak hakkında- 2018

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
9.352
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Önemli bir zorunluluk sebebiyle bilgisayarıma format atıp içindeki SSD'ye sıfırdan windows kuracağım. Ancak sorunum bu değil...
    Harici bir SSD alıp ona da windows kurmak ve kullandığım bir programı harici SSD'ye kurup, her ikisini de harici SSD üzerinden çalıştırmak istiyorum. Gerektiğinde harici ssd'yi çıkartıp makinaya reset attığımda windows dahiliden açsın problem değil. Kesinlikle dahilideki windows ile bir işim yok.

2018 yılı itibariyle bu işlemi yapabileceğim harici SSD'ye ek olarak almam gereken ve sistemin düzgün çalışmasına yarayacak herhangi bir ara ekipman varmıdır? Kurulum esnasında nelere dikkat etmeliyim. Gerekirse ücreti karşılığında bu işi bir uzmana yaptırabilirim (İstanbul).

Deneyimli ve uzman üyelerden bilgi vermelerini rica ediyorum.

Saygılarımla.

• Soruyu anlayamadım hocam. Tam istediğiniz şu mu oluyor windows dahilide kurulu olacak program ise harici ssd de. Bunu mu demek istediniz ? Tam açıklayıcı şekilde yazarsanız yardımcı olurum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ben 9000 tl yaparım onu
  • Melih bey merhabalar;
    Dediğiniz gibi de olabilir, benim yazdığım gibi yani hem dahili de hem harici de windows kurulumu olabilir. Esasen bu benim için farketmiyor ancak herhangi bir inceleme esnasında kullandığım diğer program kesinlikle dahili windows (veya dahili bilgisayar HDD'si için de) herhangi bir dosyasını kurmuş olmamalı. Regedit kayıtları dahil hiç bir şekilde harici SSD'nin bağlantısını bilgisayarımdan ayırdığımda bu programı (iş amaçlı olan yani, windows değil) kullandığım anlaşılmamalı.

Programı kuracağım harici SSD içinde haliyle bir windows'a ihtiyaç olacak iş programını çalıştırabilmek için. Harici SSD bağlantısını kestiğimde bilgisayarın çalışır ama içi temiz (herhangi bir iş programı olmadan yani) görünmesi için dahili HDD (veya dahili SSD) içinde de windows kurulu olması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jediforum

Melih bey merhabalar;
    Dediğiniz gibi de olabilir, benim yazdığım gibi yani hem dahili de hem harici de windows kurulumu olabilir. Esasen bu benim için farketmiyor ancak herhangi bir inceleme esnasında kullandığım diğer program kesinlikle dahili windows (veya dahili bilgisayar HDD'si için de) herhangi bir dosyasını kurmuş olmamalı. Regedit kayıtları dahil hiç bir şekilde harici SSD'nin bağlantısını bilgisayarımdan ayırdığımda bu programı (iş amaçlı olan yani, windows değil) kullandığım anlaşılmamalı.

Programı kuracağım harici SSD içinde haliyle bir windows'a ihtiyaç olacak iş programını çalıştırabilmek için. Harici SSD bağlantısını kestiğimde bilgisayarın çalışır ama içi temiz (herhangi bir iş programı olmadan yani) görünmesi için dahili HDD (veya dahili SSD) içinde de windows kurulu olması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla.
    Hocam iki diskede windows kurulumu şart. Mesela windows bilgisayarın kendi diskinde kurulu ve sizde programı harici olarak taktığınız diske kursanız bile hem regedit kayıtlarına hemde önbellek dosyaları ana diske yazılacaktır.

Sizin yapmanız gereken harici olarak takacağınız diske normal windows kurulumu yapmak. Kurulumu yaptıktan sonra diski bilgisayara taktığınızda içini görebilirsiniz fakat programın düzgün çalışması için bilgisayarı kapatıp açmanız gerekir açılırken boot menüsünden harici diski seçmeniz gerekecek ve bu şekilde iki windows iki disk olarak kullanabilirsiniz.
    Yada bunlarla uğraşmadan windowsun içine sanal bir windows kurulumuda yapabilirsiniz virtualbox yada wmare ile ama kontrol dediğiniz aşamada sorun yaratır heralde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Melih Albayrak -- 9 Ekim 2018; 21:7:41 >

• Melih bey cevabınız için teşekkür ederim. Şu soruların cevaplarını biliyormusunuz?

1) Harici SSD’yi kasanın dışındaki usb 3.0 ile bağlayıp windows ve iş programını kurabilirmiyim?

2) Hariciye kurulacak windows benden anakart, ekran kartı vs gibi sürücülerin kurulmasını isteyecek mi?

3) Açılışta bios ayarlarından harici SSD’nin birincil sürücü olmasını ayarlamak mümkün mü?

Saygılarımla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: jediforum

Melih bey cevabınız için teşekkür ederim. Şu soruların cevaplarını biliyormusunuz?

1) Harici SSD’yi kasanın dışındaki usb 3.0 ile bağlayıp windows ve iş programını kurabilirmiyim?

2) Hariciye kurulacak windows benden anakart, ekran kartı vs gibi sürücülerin kurulmasını isteyecek mi?

3) Açılışta bios ayarlarından harici SSD’nin birincil sürücü olmasını ayarlamak mümkün mü?

Saygılarımla.
    3 sorununda cevabı evet.

• Teşekkürler, en kısa sürede deneyeceğim

Saygılarımla

• Bende yaklaşık 2 haftadır sizin belirttiğiniz yöntem ile Windows kullanıyorum. Usb 3.0 ve samsung portable t5 ssd ile Windows kurdum açılışta biosdan iş programlarını kullanıcağım zaman ssd'deki Windows çalıştırıyorum diğer zamanlarda boş olan Windows çalışıyor. Buraya kadar herşey normal ama performans ile ilgili sıkıntılarım var. Programı 2-3 saat kullandığım zaman aşırı kasmalar yapmaya başlıyor. Reset atıyorum kendine geliyor. Ayrıca programda bazı yerlerinde hatalar alıyorum. Çözümünü şimdilik bulamadım. Ancak işimi görebiliyorum. Benim size sorum sizde bu uygulamayı yaptınız mı performans nasıl?

• brokolee B kullanıcısına yanıt
    Merhaba;
    Performans sorunları olabileceğini tahmin ettiğim için yapmadım. Galiba en iyisi bir laptop almak ve herhangi bir sorunda camdan aşağı atmak (ne demek istediğimi anladınız herhalde )

Saygılarımla.
  • brokolee B kullanıcısına yanıt
    Performans sıkıntısı nasıl mesela. Hangi programı kullanıyorsunuz. Bana matlab lazım. Bana büyük sorun çıkarır mı? Şad ye Windows bir de içine matlab

• Harici diske kurulu Windows’ta matlab çalıştırma şansım var mı. Varsa bu çalıştırmada verim ne olur. Normal bilgisayara kurulu matlab ile harici diske kurulu matlab arasında dağlar kadar fark olur mu

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.