Şimdi Ara

Harddisk neden gerçek kapasitesinde değil?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
6.017
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Yeni 250 GB Harddisk aldım ve formatladım ama 232 GB gözüküyor.
    Bundan öncede 80 GB almıştım 74 GB falan görünüyordu.
    Aynı şekilde telefonuma 256 Mb. SD MMC kart aldım 243 MB gözüküyor...

Tamam daha öncekiler neyse de; şu en son aldığım 250 GB harddisk'in 18 GB'ı nerede? az değilki 18 GB...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GeZe® -- 19 Aralık 2006; 23:10:42 >

• orada verilen değer hdd nin formatsız kapasitesidir. format attığın için kapasite azalacaktır. şöyle düşünebilirsin. düz dosya kağıdının kullanım alanı ile kareli dosya kağıdının kullanım alanı arasında fark vardır. bu mantık hdd içinde geçerli. sen format attığın zaman sanki hdd yi kareli dosya kağıdı gibi küçük hücrelere ayırıyorsun ve bu da sana kapasite kaybı olarak geri dönüyor ancak verileri daha düzenli saklayabiliyorsun
  • Benim bildiğim nedeni yukardaki değil de; 1MB'ın 1000KB yerine 1024KB olması. Üreticiler harddiskteki byte değeri yazıyorlar, yani 80 GB harrdiskte 80000000000000 Byte oluyor, ama bunu yukardaki mantığa göre hesapladığınız zaman alanınız 76GB gibi birşey oluyor. Bu hep böyledir, kandırma gibi bir durum sözkonusu değil. Son aldığım 320GB hd de 300GB olarak gözüküyor, bilseydim 300GB'lık olanını alırdım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Dinçer

orada verilen değer hdd nin formatsız kapasitesidir. format attığın için kapasite azalacaktır. şöyle düşünebilirsin. düz dosya kağıdının kullanım alanı ile kareli dosya kağıdının kullanım alanı arasında fark vardır. bu mantık hdd içinde geçerli. sen format attığın zaman sanki hdd yi kareli dosya kağıdı gibi küçük hücrelere ayırıyorsun ve bu da sana kapasite kaybı olarak geri dönüyor ancak verileri daha düzenli saklayabiliyorsun

Evet formatlandığından değer kaybı olabilir, mantıklı geldi banada.
    1.44 MB. olarak bildiğimiz disketlerde 1.38 MB. gözüküyor.

sağolasın kardeş.

• formatlamak ile ilgisi yok arkadaşlar!!!

HDD üreticileri 1mb=1000kb olarak hesaplarlar!!!

ama Windows 1mb=1024kb olarak hesapladığı için bu fark oluşuyor

Fixx arkadaşımızın da dediği gibi
  • Anlaşıldı, belge göstermeden inanmayacaksınız yine
    http://www.pclabs.gen.tr/yazi.asp?doc=608

quote:

Sanırız olay net bir şekilde anlaşılmıştır.
  • 250 gblık bir hard diskin kapasite hesaplaması

250.000.000.000 / 1024 = 244.140.625kb

244.140.625 / 1024 = 238.418,5791015625mb

238.418,5791015625 / 1024 = 232,83064.....gb

Edit: Fixx arkadaşımız benden önce davranmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozee2505 -- 19 Aralık 2006; 23:52:10 >
  • yani kısacası diski küçülten disk üreticileri değil,microsoft.
  • diski küçülten tamamen disk üreticileridir.bilgisayarlar dosyaları ikinin katları şeklinde depolarlar.ayrıca birimler 2 üzeri10 yani 1024 de bir değişirler.ancak hdd üreticileri birimleri 1000de bir değiştirirler.yani disk üreticileri 250gblık bir diski 25 000 000 000 bayt olarak alırlar.ama normalde 250gb 250*1024*1024*1024 byte dır.dolayısıyla disk üreticilerinin 250gb dediği disk 232gb ye tekabül etmektedir.diskin formatlı da formatsız da kapasitesi 232gbdır.bu formatlanmadan dolayı oluşan bir durum değildir üretimden kaynaklanan bir durumdur.
  • peki disk üreticilerin böyle yapmasının sebebi nedir? neticede onlarda 1mb nin kaç kb olduğunu biliyorlar. bir de bios da hdd kapasitesi kaç gb gözüküyor? biosun hdd değerini normal görüp windowsun normal görmemesi windowsun hdd yi kullananilmesi için kullandığı formattan kaynaklanmaktadır (fat32,ntfs). neticede bios bu formatlara bakmaz ve size salt kapasiteyi gösterir. windows da ise zaten disk yöneticisi kısmında disk biçimlendirmeyi seçerseniz ayırma birimini göreceksiniz diskinizi kümelere ayırmanız gerekiyor ki bu da kapasite kaybına neden oluyor. üretici firmalar herkesin windows kullanacağını düşünerek üretim yapmıyorlar onun için formatsız kapasiteyi etiketliyorlar.

umarım açıklayıcı olabilmişimdir. ben 1mb nin 1000kb olarak hesaplandığını ilk sizden duydum. belki sizin dediğiniz doğrudur ben bildiğimi yazdım yanlış anlaşılmasın lütfen

• quote:

Orjinalden alıntı: Dinçer

peki disk üreticilerin böyle yapmasının sebebi nedir? neticede onlarda 1mb nin kaç kb olduğunu biliyorlar. bir de bios da hdd kapasitesi kaç gb gözüküyor? biosun hdd değerini normal görüp windowsun normal görmemesi windowsun hdd yi kullananilmesi için kullandığı formattan kaynaklanmaktadır (fat32,ntfs). neticede bios bu formatlara bakmaz ve size salt kapasiteyi gösterir. windows da ise zaten disk yöneticisi kısmında disk biçimlendirmeyi seçerseniz ayırma birimini göreceksiniz diskinizi kümelere ayırmanız gerekiyor ki bu da kapasite kaybına neden oluyor. üretici firmalar herkesin windows kullanacağını düşünerek üretim yapmıyorlar onun için formatsız kapasiteyi etiketliyorlar.

umarım açıklayıcı olabilmişimdir. ben 1mb nin 1000kb olarak hesaplandığını ilk sizden duydum. belki sizin dediğiniz doğrudur ben bildiğimi yazdım yanlış anlaşılmasın lütfen

bir diski windows kurarken ayırdığı miktar sadece 8mb.ayırma birimi disk verilerini paketleme biçimidir kapasiteyi etkilemez.örnek vermek gerekirse 50kg lik bir unu ister 5kglık isterseniz 2kg lık paketler halinde depolayın sonuçta unun toplam ağırlığı değişmez.dosyalama biçimlerinde ister varsayılan isterse ayarlanan olarak seçin sadece dosyaların ya da verinin kaç bitlik paketler halinde depolanacağını seçmiş olursun ki bunun toplam depolanabilir alanı etkilemeyeceği aşikar.dediğim gibi dosya biçimlendirme formatları kapasiteyi etkilemez.bir hdd üreticisi 250gb lık diski aslında 250 000 000 000byte olarak paketler.ama dosyalama işletim sistemlerinde 1000 de bir değil de 1024 de bir olduğu için bu veri 250gb olarak değil 232gb olarak görülür.eğer diskinizin özelliklerine gelirseniz kullanılabilir alan 250000000000 byte olarak görülecektir.sonuçta üretim teknolojilerinde 1024lük birimi kullanmak 1000lik birimi kullanmaktan daha zor.hem hesaplama hem de maliyet açısından.sonuç olarak forumda da sürekli söylendiği gibi bu olay sadece 1000-1024 ayrımından kaynaklanıyor.

• ntfs formatı yaparsan hdd nin % lik bi kısmını alır tam olarak yüzdesini bilmiyorum
  • Aslında burda disk üreticilerini suçlamak bence yanlış
    Çünkü bilimsel olarak bu terimleri gerçek anlamları:
    K (Kilo) 1.000
    M (Mega) 1.000.000
    G (Giga) 1.000.000.000
    T (Terra) 1.000.000.000.000

Bakkaldan 1KG şeker aldığınızda 1024 Gram mı alıyorsunuz?
    1Km aslında 1024 metre mi?
    Ya da 1MHz bir sinyal acaba gerçekte 1024KHz mi?
    Yoksa herkes mi bizi kandırıyor?
    Elbette değil.

Sorunun çıkış kaynağı yazılım üreticilerinin bu terimleri 2^10=1024 e endekslemeleri.
    Meseleye bir de bu açıdan baktığınızda, bilimsel olarak doğrusunu yapan insanları, "bizi kandırıyorlar" diye suçlamak haksızlık değil mi sizce de?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suphion -- 19 Aralık 2006; 20:05:44 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: suphion

Aslında burda disk üreticilerini suçlamak bence yanlış
    Çünkü bilimsel olarak bu terimleri gerçek anlamları:
    K (Kilo) 1.000
    M (Mega) 1.000.000
    G (Giga) 1.000.000.000
    T (Terra) 1.000.000.000.000

Bakkaldan 1KG şeker aldığınızda 1024 Gram mı alıyorsunuz?
    1Km aslında 1024 metre mi?
    Ya da 1MHz bir sinyal acaba gerçekte 1024KHz mi?
    Yoksa herkes mi bizi kandırıyor?
    Elbette değil.

Sorunun çıkış kaynağı yazılım üreticilerinin bu terimleri 2^10=1024 e endekslemeleri.
    Meseleye bir de bu açıdan baktığınızda, bilimsel olarak doğrusunu yapan insanları, "bizi kandırıyorlar" diye suçlamak haksızlık değil mi sizce de?

yazılım üreticileri bu terimleri kayfi oalrak 2^10=1024 e endekslemiyorlar.bunun sebebi bilgisayarın mod iki ye göre çalışması.yani depolana verinin de iki nin katları şeklinde olması onların daha çok avanatajına oluyor.burada 512 yi de 2048 i de seçebilirlerdi ama 1000 e en yakın olan birimi 1024 ü seçtiler.en azından seçmek zorunda kaldılar.zira 2 nin katları halinde dosyaları saklamak mod iki sisteminde çalışan bir pc de daha hızlı olur.burada hata disk üreticilerinin disklerini işletim sisteminin tanıyacağı şekilde değil de kendi istedikleri şekilde paketlemeleridir.

• quote:

Orjinalden alıntı: ozee2505

250 gblık bir hard diskin kapasite hesaplaması

250.000.000.000 / 1024 = 244.140.625kb

244.140.625 / 1024 = 238.418,5791015625mb

238.418,5791015625 / 1024 = 232,83064.....gb

Edit: Fixx arkadaşımız benden önce davranmış

Olay budur çok güzel açıklamışsın
  • Evet her bir bit 2lik sisteme göre çalışır, hatta her bir byte da 8 bitten oluşur, ama bundan sonrası artık ikilik sisteme dayalı değildir.

Ya da eğer illa ki 1024 yapılacaktıysa bilimsel olarak kullanılan kilo, mega, giga yerine yeni terimler bulunabilirdi.
    Hiç kimse hiçbirşeye mecbur değildi, sadece kolaylarına geldi.

Bu arada Dinçer arkadaşın bahsettiğ küme konusuna gelince.
    Herhangi bir dosya ya da klasörün özelliklerine baktığınızda Boyut ve Diskteki Boyut olmak üzere iki bölüm vardır.
    Senin söylediğin küme boyutundan kaynaklanan kayıp burdaki kayıptır.

Sebebine örnek vermek gerekirse.
    40KB lık bir dosya düşünün.
    eğer 32KBlık kümeler kullanıyorsanız, bu dosya iki küme işgal edecektir.
    ilk kümenin 32KBının tamamına 2. kümenin ise sadece 8KBına veri yazacaktır.
    2. kümenin kalan kısmı ise kullanılmaz hale gelecektir.
    Bu dosyanın özelliklerine baktığınızda boyut 40KB diskteki boyut 64KB yazacaktır.

Resimde görüldüğü gibi benim dosya ayırma birimlerim 4 KB
     Harddisk neden gerçek kapasitesinde değil?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suphion -- 19 Aralık 2006; 20:41:14 >

• o halde hdd üreticileride hdd leri 1024 bitlik üretsede insanlar tam kapasite kullansalar bunu. Atıyorum 328gb lık hdd satsınlar ama formatlayınca yine 328gb görünsün.
  • [Deleted by Admins]
  • arkadaşlar bazı disklerin üzerinde e yazar evet disk üreticilerinin hepsi 1000kb=1mb hesaplar bazılarıda dedğim gibi bunu diskin üzerinede yazarlar yanlış anlaşılam olmaması için ve de bunun üzerine giden arkadaşlar aldığınız 512mb remler başlangıçta 524,016 mıdır ne zıkkımsa gorunuyor kimse onu demiyor kafadan 12mb remim var diye dimi yani. buna rağmen 512mb diye aldığımız hiçbir flash disk özelliklede hafıza kartlarının hiçbiri tam 512mb veya üstü çıkmıyor baştada belirtildiği gib. amma bunda kandırmaca var işte. burdaki 512mb sadece 512,küsürküsür kb'ı 512mb diye okursan 512mb oluyor onun haricinde 480-490mb larda flash diskler dimi yaw...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tulgacan

arkadaşlar bazı disklerin üzerinde e yazar evet disk üreticilerinin hepsi 1000kb=1mb hesaplar bazılarıda dedğim gibi bunu diskin üzerinede yazarlar yanlış anlaşılam olmaması için ve de bunun üzerine giden arkadaşlar aldığınız 512mb remler başlangıçta 524,016 mıdır ne zıkkımsa gorunuyor kimse onu demiyor kafadan 12mb remim var diye dimi yani. buna rağmen 512mb diye aldığımız hiçbir flash disk özelliklede hafıza kartlarının hiçbiri tam 512mb veya üstü çıkmıyor baştada belirtildiği gib. amma bunda kandırmaca var işte. burdaki 512mb sadece 512,küsürküsür kb'ı 512mb diye okursan 512mb oluyor onun haricinde 480-490mb larda flash diskler dimi yaw...

Flash disk,hdd gibi depolama araçlarında 1kb=1000byte olarak alınıyor ama ramlerde 1kb=1024byte olarak.Yani 512mb'lik flashdiskin 488mb olması normaldir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.