Şimdi Ara

Haram parayla alınmış Range Rover'lılar. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
103
Cevap
0
Favori
8.355
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: macropolo

Tek tük? Antalya tıp fakültesindeki en dandik arabalara golf mercedes bmw filan. Porsche sahibi adam var? Benim tanıdığım kalp cerrahı var eşide kadın doğum doktoru özel muayenehanesi var, kadın hasta başı 200tl alıyor, sabah9 akşam 6 full dolu, doğumdan kazandıklarını saymıyorum bile. Teyzemin oğlu da kadın doğum doktoru Alanya da, aylık 200bin den aşağı para kazanmıyorlar. Teyze kızım pratisyen hekim, döer sermaye filan derken aylık kazancı 10binin üstünde volvo ya biniyor. Range rover filan para değil. Biz fakiriz canım kardeşim. Kardeşim bi inşaat şirketi adına sekreterlil yaptı bi dönem, milyon dolarla ev sattı adam, lise mezunu kendisini geliştirmiş, 200bine mal ettiği evi 1 milyona satıyor, 150 daireli sitede son 2 evi vardı. Alan alıyor.

Haram parayla alan helal kazanandan çok haklısın fakat genelleyince emeğiyle kazananın günahını alıyorsun.

O kadin doğum doktoru akrabaniz eminim herkese fis fatura kesiyordur mesela..... O insaatci tam fatura ile evleri satıyordur mesela....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali222 -- 26 Mart 2018; 17:55:4 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ali222 A kullanıcısına yanıt
    Hesap kitap pek yok galiba. Günde 10 hasta baksa (ki daha fazladır) kaba bi hesapla ayda 60bin kazanır. Doğum başı 2bin alsa ayda 10 doğumu olsa.. karı koca olduklarını düşünün.

Ben diyorum ki, illa haksız kazançla alan vardır ama rmek harcayanın günahına girmeyin diyorum siz hala günaha girecem diye diretiyorsunuz.

• Haram para derseniz konu dini bir boyut alır. Benim için sakıncası yok çünkü ben dini bi yerlere hapsedip orda kalsın, herkesin hayatına kimse karışamaz :-) diyenlerden değilim. Bu durumda çalmadan çırpmadan hile yapmadan kazanan ama kazancının temeli faize dayanan, ya da parasını faizde işleten ya da bunları yapmadığı halde araç alırken kredi çekip faiz ödeyen de harama girmiş olur. Çalma çırpma hile rüşvetli ihalelerle iş alma filan, bunlar zaten hiç kaçarı olmayan lanet yollar. Böyle kazananlar olduğunu da biliyoruz. Utanmadan açıkça söyleyen bile gördüm.

Haram kazanıyorlarsa dava aç diyen arkadaş vardı yorumlarda. Kanunlarjmızda haram kavramı yok. Faiz için dava açılamaz. Rüşvet vs yi de kanıtlayabilmek lazım.

Hanefi Avcı'nın malum kitabında şöyle bir cümle vardı, ülkemizde kanunsuz iş o kadar fazla ki hepsine operasyon yapsak ülkede ticaret durur. Buradan memleketin ne hale geldiğini düşünün. Yine bir yazarın sağlıkla ilgili yazılarına bir ilaç mümessili helal paramızı haram karıştırdık başka sektöre geçiş için fırsat kolluyorz yazmıştı biri. Kottur şudur budur fazladan kat çıkıp para kazanan, birine imar verikmezken diğerine veren ve aynı şekilde alan binaları yaparken mahremiyeti insan yaşamını değil sadece parçacıkları düşünerek iş yapanların, değişmemesi gereken parçayı değiştiren ya da değiştirirken gerekli özeni göstermeyenlerin de esasında çalışarak para kazanmış olmalarına rağmen helal kazandıkları söylenemez.

İşin din boyutunu bir yana bıraksak bile bu yazdıklarım insanlık ve adalet açısından da sorunlu davranışlar olduğundan yine doğru değiller. Bankaların kredi verirken kullandıkları yöntemler olmayan parayı kredi verip olmayan paranın üstünden faiz kazanmaları islam dışı ama adaleti gözeten kişiler için bile kabul edilemez (bknz positive money)

Bu şekilde bakınca Renge Rover değil herhangi bir araba bile helal değil.

• macropolo kullanıcısına yanıt
    Kaç doğum yapıyor günde 10 doğum yapamaz ama sezeryan yaparsa başka. Biz beş kardeşiz 4 ü köyde evde doğdu şimdi hastaneye düzenli olarak gidenler bile sezeryan oluyor. Normal doğuma 4-5 saat uğraşıp 2!bin almaktansa 5 dk sezeryan yarım saat de organları yerine koyup dikmek 35 dk de bir doğum al 3 bin lira. Bebek kaka yaparsa, bağırsak dolanırsa şu bu insanlar korkuyor hemen korkmam ben okudum bu konuda bir çok şey desen bile iş gerçeklere gelince korkuyorsun sonuç sezeryan. Bu helal mi hayır değil. Eskiden kadınlar at sırtında bile doğurabilirmiş. Doğum nefes almak yemek yemek gibi birşey. Evet çok daha zor ama doğallık açısından bunlara eş değer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi etusch -- 26 Mart 2018; 20:44:0 >
  • Ağla zirla , herkes çalışıyor kazanıyor işini iyi yapan inşaat ustası bile günlük tadilat islerine 400-500 istiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi golfçü_ -- 26 Mart 2018; 20:44:41 >
  • Renji Abarai kullanıcısına yanıt
    İşte o adam gerçek parayla çalışıyor

• quote:

Hesap kitap pek yok galiba. Günde 10 hasta baksa (ki daha fazladır) kaba bi hesapla ayda 60bin kazanır. Doğum başı 2bin alsa ayda 10 doğumu olsa.. karı koca olduklarını düşünün.

Ben diyorum ki, illa haksız kazançla alan vardır ama rmek harcayanın günahına girmeyin diyorum siz hala günaha girecem diye diretiyorsunuz.

Ben kazandiginin vergisini tam veriyor mu diye sordum.

• ali222 A kullanıcısına yanıt
    Görünce sorarım hak yiyiyor musun diye.

• 300bin dolara ev alıp ekonomiyi daha da çökertmek yerine araba almış. Helali hoş olsun. Bence üzerine bir depo benzin devlet hediye etsin çünkü 150bin doları vergi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bende diyorum range rover neden cogaldi bu aralar.

• Boşverin kimin ne yaptığını. Helal yoldan ayrılmayın 60-70 yıllık fani bir dünya için sonsuzluğunuzu tehlikeye atmayın. Dünya bir penceredir niceler baktı geçti dememiş boşuna yunus emre.
  • sıfırdan başlayıp o arabalara binen kişileri tanıyorum, olunca oluyor

ama piyasanın büyük bir bölümü inşaattan zengin, istanbulda 30 yıl önce gecekondularda oturanlar şimdi range ile geziyorlar çünkü arsaları milyonlarca lira para etti

diğer bir şekilde örnek vereyim, dedemin 25 yıl önce bugünün 8-10 bin lirasına aldığı arsa şuan 300bin lira.

ya da bir arkadaşımın dedesinin istanbulda deniz kenarında yalı gibi bir evi varmış ve 50 yıl önce 2 kamyona takas etmiş, şuan ev milyonlarca dolar ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cihat_, -- 26 Mart 2018; 22:52:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DaYWaLkeR

Boşverin kimin ne yaptığını. Helal yoldan ayrılmayın 60-70 yıllık fani bir dünya için sonsuzluğunuzu tehlikeye atmayın. Dünya bir penceredir niceler baktı geçti dememiş boşuna yunus emre.

İyi de birileri Range Rover penceresinden bakıyor dünyaya diğeri de gece gündüz dua etmesine karşın karnını doyuracak rızkı alamıyor. Üstelik bu insanları acınacak duruma getirmede önemli payı olan batı ülkelere vatandaşları daha uzun ömür, daha fazla akıl ve bol rızk ile mükafatlandırılıyor Allah tarafından.

Bu dünyada hiç bir şey verilmeyene öbür dünyada huriler ile ebedi seks, bal akan ırmaklar ile patlayıncaya kadar yeme içme verilecek mi sizce? Maymun bile meçhulde alacağı 1 ton muz için elindeki bir muzun alınmasına razı olmaz.Haram parayla alınmış Range Rover'lılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pej -- 26 Mart 2018; 23:25:34 >

• Para nasıl kazanılır bilmeyen birisinin vizyonsuz hezeyanı.

Kafanı kullan çalış senin de olur abisi bu kadar dert etme.

Ha o kadar kapasiten yoksa zaten silksen alamazsın, yine dert etme.

Kısaca dert etme, çorbana bak. Daha uzun yaşarsın bu kadar stres iyi bir şey değil.
  • tasshelhoff kullanıcısına yanıt
    ALLAH'ı Büyük yaz lütfen

• quote:

Orijinalden alıntı: pej

quote:

Boşverin kimin ne yaptığını. Helal yoldan ayrılmayın 60-70 yıllık fani bir dünya için sonsuzluğunuzu tehlikeye atmayın. Dünya bir penceredir niceler baktı geçti dememiş boşuna yunus emre.

İyi de birileri Range Rover penceresinden bakıyor dünyaya diğeri de gece gündüz dua etmesine karşın karnını doyuracak rızkı alamıyor. Üstelik bu insanları acınacak duruma getirmede önemli payı olan batı ülkelere vatandaşları daha uzun ömür, daha fazla akıl ve bol rızk ile mükafatlandırılıyor Allah tarafından.

Bu dünyada hiç bir şey verilmeyene öbür dünyada huriler ile ebedi seks, bal akan ırmaklar ile patlayıncaya kadar yeme içme verilecek mi sizce? Maymun bile meçhulde alacağı 1 ton muz için elindeki bir muzun alınmasına razı olmaz.Haram parayla alınmış Range Rover'lılar.

Duaların karşılığını bu dünyada alsaydık gökten kemik yağardı. İki kesiminde mükafatı aynı derecede olmayacak elbette. Maymunla kıyaslamak istiyosan kendini öyle kıyasla.Biz böyle inanıyoruz. Önemli olan her türlü sıkıntıda Allahtan umudu kesmemek isyan etmemek. Cennet kolay kazanılmıyor. Biz de konuşuyoruz işte aciz bir kul olarak ilim irfan sahibi değiliz. Allah herkese kaldırabileceği kadar yük versin inşallah.

• Duaların karşılığı bu dünyada olmuyor mu? Olur mu öyle şey, hadisler ve Kur'an öyle demiyor. Hadi hadisler kişilerin aktarması ama istersen aç Kur'anı, "elbette dualara icabet ederiz" sözü geçer.

Din adamlarımız neden bu kadar milleti duaların b u dünyada karşılığı yoksa kandil günlerinde sabaha kadar dua etmeye teşvik ediyor? Bu kadar din adamının açıklamaları sahtekarlık mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pej -- 27 Mart 2018; 14:55:16 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: pej

quote:

Duaların karşılığını bu dünyada alsaydık gökten kemik yağardı. İki kesiminde mükafatı aynı derecede olmayacak elbette. Maymunla kıyaslamak istiyosan kendini öyle kıyasla.Biz böyle inanıyoruz. Önemli olan her türlü sıkıntıda Allahtan umudu kesmemek isyan etmemek. Cennet kolay kazanılmıyor. Biz de konuşuyoruz işte aciz bir kul olarak ilim irfan sahibi değiliz. Allah herkese kaldırabileceği kadar yük versin inşallah.

Neden dua hakkınızı kemikten yana kullanıyorsunuz ki onu çözemedim ben.

• quote:

Orijinalden alıntı: korsan58

quote:

Tek tük? Antalya tıp fakültesindeki en dandik arabalara golf mercedes bmw filan. Porsche sahibi adam var? Benim tanıdığım kalp cerrahı var eşide kadın doğum doktoru özel muayenehanesi var, kadın hasta başı 200tl alıyor, sabah9 akşam 6 full dolu, doğumdan kazandıklarını saymıyorum bile. Teyzemin oğlu da kadın doğum doktoru Alanya da, aylık 200bin den aşağı para kazanmıyorlar. Teyze kızım pratisyen hekim, döer sermaye filan derken aylık kazancı 10binin üstünde volvo ya biniyor. Range rover filan para değil. Biz fakiriz canım kardeşim. Kardeşim bi inşaat şirketi adına sekreterlil yaptı bi dönem, milyon dolarla ev sattı adam, lise mezunu kendisini geliştirmiş, 200bine mal ettiği evi 1 milyona satıyor, 150 daireli sitede son 2 evi vardı. Alan alıyor.

Haram parayla alan helal kazanandan çok haklısın fakat genelleyince emeğiyle kazananın günahını alıyorsun.

hocam benim tanıdığım doktorlar da var devlet hastanelerinde 5-6bin tlye akşama kadar çalışıyorlar elde var sıfır ve inan bana çoğu bu durumda bunlar fakirlerin gittiği doktorlar
    diğer bir tarafta da zenginlerin gittiği zengin doktorlar....

Kıbrısta gastronomi öğrencisiyim.Geçen sene mezun olan arkadaşlarımdan 1 tanesi bir yolcu gemisinde 27 bin Euro maaşla işe başladı ve şuan kendisi 23 yaşında

• quote:

Orijinalden alıntı: asdzxcas3507

quote:

Orijinalden alıntı: korsan58

quote:

hocam benim tanıdığım doktorlar da var devlet hastanelerinde 5-6bin tlye akşama kadar çalışıyorlar elde var sıfır ve inan bana çoğu bu durumda bunlar fakirlerin gittiği doktorlar
    diğer bir tarafta da zenginlerin gittiği zengin doktorlar....

Kıbrısta gastronomi öğrencisiyim.Geçen sene mezun olan arkadaşlarımdan 1 tanesi bir yolcu gemisinde 27 bin Euro maaşla işe başladı ve şuan kendisi 23 yaşında

Hocam aglatacaksin beni yapma

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.