Şimdi Ara

Hangisi daha az benzin yakar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
654
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şimdi ben okula gidiyoken 2 farklı yere sapıyor yol bi yerde. bi tanesi dümdüz yol, bi tanesi de yarısına kadar yokuş çıkıyosun, kalan yarısı yokuş aşağı. yokuş aşağı inerken gaza basmıyorum normalde. uzunluk olarak da aynı kabul edebiliriz. geçerken hep düşünüyorum hangisi daha karlı olur diye çözemedim. çok uzun bi yol değil zaten parasından değil de meark ediyorum her seferidne

• Seviyeyi yükseltme.
  • Düz yol diye düşünüyorum, 4. viteste biraz düşük devir, sabit hız.
  • Esit. Cunku yokus cikarken daha cok yakarsin inerken de o yakiti amorti edersin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yokuş yukarı çıkarken harcadığın benzinle, düz olarak gittiğin yoldaki benzin miktarı yollar eşitse aynı olacağını düşünüyorum.

Sen en iyisi hangisinde manita çoksa oradan git s17.gif]
  • düz yolda daha az yakarsın
  • Bence dolmuşla gitmeye devam et, otobüs yaramaz sana
  • quote:

Orijinalden alıntı: moondalina

Bence dolmuşla gitmeye devam et, otobüs yaramaz sana

Bence imzanı kontrol et ceza almak yaramaz sana.
  • Devirli kullanırsan düz yol daha ekonomik olacaktır. Eğer çıkış çok dik değilse, inerken de boşa atarsan diğer yolu kullanabilirsin. Araç otomatikse düşük bir devir yakalayıp düz yoldan gitmek daha kârlı olacaktır. Bir de iki yolda da ışık var mı, dur kalk yapıyor musun onlar da önemli.
  • Farzetki bisiklet le gidiyorsun 1 km lik bir yol 1 km boyunca dümdüz bir yoldan mı gitmeyi tercih edersin yoksa 500m yokuş çıkıp 500mde yokuş aşağı inmeyi mi? bisiklet kullananlar ne demek istediğimi daha iyi anlar Ben 1km boyunca 21. viteste 20km/h sabit hızla gitmeyi tercih ederim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: newzt

quote:

Orijinalden alıntı: tahrikk

Devirli kullanırsan düz yol daha ekonomik olacaktır. Eğer çıkış çok dik değilse, inerken de boşa atarsan diğer yolu kullanabilirsin. Araç otomatikse düşük bir devir yakalayıp düz yoldan gitmek daha kârlı olacaktır. Bir de iki yolda da ışık var mı, dur kalk yapıyor musun onlar da önemli.

İnişte neden boş vitese atsın? Boş vitese atmanın sağlayacağı yarar nedir? Yukarıda link verdim, lütfen araştırmadan konuşmayalım. Enjeksiyonlu araçlarda yokuş aşağı inerken vitese takıp inerseniz yakıt tasarrufu yapmış olursun. Burdan okuyabilirsin.http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=25401255

Araştırmaya gerek yok, tecrübe konuşuyor. İnişlerde boşa atarak şehir içi fabrika verisinin bile altında yakıt tüketiyorum. İnişlerde vites takılı olursa hız artarken devir de yükselir ve motor yakıt çeker ama boşta inerken motor rölanti devrindeki kadar yakıt tüketir ama uzun inişlerde rotorun ısınmaması için viteste, motor freni yaparak inmek faydalıdır.

@California,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paramedik 112 -- 14 Mayıs 2011; 14:35:55 >

• tam cevabı öğrenmek için iki yolun da detaylı bilgisine ihtiyacın var yokuş ne kadar uzun aşağı iniş ne kadar uzun eğim ne kadar düz yol ne kadar uzun vs.
  • Vitesi boşa atmak motorun rölantide çalışmasıdır o da aracın benzin tüketmesine devam etmesi demek vitesteyken ayağınızı gazdan çekerseniz motor benzin yakmaz tüketim 0 lanır.
  • Madem öyle, 2500cc turbo dizel motorda vitesteyken inişlerde, boştayken inişlere göre yakıt tüketimim neden fazla? Kullandığım yol aynı, yakıt aynı, ölçüm şeklim aynı, ağırlık aynı, hava koşulları aynı. Onların hepsi teori, ben pratikte daha az yakıyorum ki bunu freni şişecekler uygulamasın tabi. Zaten onlar için de uzun inişlerde vitese takmalarını önerdim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rammstein

Esit. Cunku yokus cikarken daha cok yakarsin inerken de o yakiti amorti edersin.

yanlış, sonucta arac motoru calısır halde tutmak icinde benzin harcar
  • Bence düz yol.

Çünkü yokuş çıkarçen çok harcarsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Spoon!

quote:

Orijinalden alıntı: Rammstein

Esit. Cunku yokus cikarken daha cok yakarsin inerken de o yakiti amorti edersin.

yanlış, sonucta arac motoru calısır halde tutmak icinde benzin harcar

Motoru kapat. Beyin bedava.
  • Çalışan motor yakıt tüketmeyecek kim ne derse desin bu bana komik. Elektrik ilemi çalışıyorda tasarruf edecek tekrar şarj edip. Iki senelik acemi sürücü olsamda boşa atmak tabiki az yakacaktir. Zaten yol bilgisayarı sıfırlamasininda sebebi bu.
  • yokus cikarken, yokusa bagli olarak yakit tuketimi 100 kmde 25 30 lirtreyi bulabiliyo, yokustan inerken istersen kontagi kapat amorti edemez, duz yolda dusuk devir cok daha mantikli
  • gaza basmamanın yanında , vitesi de boşa alırsan iyi olur , düz yolda bile bazen vitesi boşa alıyorum araç ağırlığından dolayı en ufak eğimde kayarak gidiyor
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.