Şimdi Ara

Hack’lenen İşletme Bilgisayarı Nasıl Kurtarılır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
2
Favori
1.653
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bir dostumun calistigi bir isletmenin bilgisayari hacklenmis. Hacker biraktigi not ile sifrenin kaldirilmasi icin 2500$ para istiyor. Bu nasil bir islemdir? Nasil kurtarilir? Bilgisi olanlar yardimci olursa sevinirim. Ekran goruntusu asagidadir.

(Firmayla alakam yok ama bunun nasil bir islem oldugunu ve nasil kurtarilabilecegini merak ettim. Daha sonra ihtiyaci olanlar da bu konudan bilgi edinebilirler.)

• wannacry gibi bir şey galiba.
  • Tam bir hacklenme sayılmaz bu yöntem uzun zamandır var mail veya başka yöntemle dikkat çekici bir başlıkla bir dosya gönderiyorlar gönderilen dosya başka bir uzantı süsü verilmiş exe dosyası açtığından sistemdeki jpeg.world.excell.psd.pdf.gibi dosyaları güçlü bir şifrelemeyle saniyeler içinde şifreliyor işin kötü yanı ağdaki diğer bilgisayarlarada yayılabiliyor
    Çok kişinin canını yaktı zamanında hala aktif demekki bildiğim kadarıyla tek kurtarma yöntemi bilgisayarın ghost ( gölge yedekleme) açık olması için dua etmek açıksa ve yedeklenmişse belki dosyalar kurtarılabilir ama kurtarılan dosyalar saniyeler içinde tekrar şifrelenebiliyor bu şekil bir firmanın bazı dosyalarını kurtarmıştım eğer çok önemli dosyalar yoksa unutun dosyaları unutup tüm sistemi sıfırdan kurulum yapın para ödendiği zaman şifrenin açılacağının garantisi yok çünkü uğraşırken dosyalar tamamen bozulabiliyor geçmiş olsun

• Aynı şey bizim başımıza geldi. Dosyaları hekleyen şifre koymuş açamıyoruz.Yedek yok işin kötüsü. Hecker para istiyor. Sizce Ankara'da bu sorunu halledebilecek birisi var mıdır? Ücretini ödeyeceğiz tabi

• Yıllardır bitmeyen olay. INTERPOL denen dandik kurum ancak işine gelenleri arasın, bu hackerlerin peşlerine düşmesinler...
  • Bu siber suçtur, hele ki hacklenen bilgisayar, bir işletmeye ait bilgisayarsa. 

Bence şu e-posta adresini, cimere vs. bir yere şikayet edin hocam, bir ihtimal adamın ip adresini bulup, evine şöyle güzelinden bir baskın yapabilirler. (bir ihtimal. )

• bu virüsü yollayabilen birisini sence ip adresinden bulabilir misin :d
  • highest in the room kullanıcısına yanıt

Gizleyebilecek becerisi vardır, sizde haklısınız hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D67828229 -- 8 Ekim 2021; 13:40:48 >
  • Bu hacker okan'ın işi olmalı. Lanet olsun bizi burada da bulmuş.

• Emsisoftun bu tarz olaylar için uygulaması var ve ücretsiz. Alttaki linkten yazılan notu şifrelenen dosyayı ve sizden para isteyenin mail adresiin yazın sonra adımları takip edip uygulamayı yükleyin. Bu tarz şark kurnazlarına para kaptırmayın. Verdiğim bilgi için bende sizden para talep etmiyorum. Onun yerine 50 -100 tl mehmetcik vakfına bağış yapabilirsiniz. Geçmiş olsun.

İlgili link:

Hack’lenen İşletme Bilgisayarı Nasıl Kurtarılır?www.emsisoft.com
    Emsisoft: Free Ransomware Decryption Tools
    https://www.emsisoft.com/ransomware-decryption-tools/
  • Cevap yazan herkese teşekkür ederim. Hacker yabancı, Çinli olduğunu tahmin ediyoruz.

• ben saçma sapan verilerim için bile haftada 3 kez yedek alıyorum. önemli verileriniz var ise yedek almanız şart hocam.

• sistemi linux live cd ile açın veri kurtarma programı ile kurtarabildiğiniz verileri kurtarın.

sistemi linux ile açıp şifrelenmiş dosyaları kopyalayıp linuxte şifre çözücü uygulamalarla deneyin.

sistemi live olarak linuxte açarsanız en azından virus bulaşmaz.

benim aklıma gelenler bunlar.

• Öncelikle adam dediği gibi dosyaları şifrelediyse(bazıları blöf yapıyor), dediği gibi kesinlikle kurcalamamanız lazım. Yoksa dosyaları bozarsınız parasını ödeseniz bile geri alınamayacak bir hale gelebilir. İlk işiniz harddiskin olduğu gibi yedeğini almak olmalı.

Sizin sistemin şifrelendiği rastgele üretilmiş bir anahtar var ama bu anahtarı bulmak çok zor tabi. Bütün sistemde aynı anahtar kullanıldığı için işten anlayan birisi bir ihtimal anahtarın deneme yanılma yoluyla bulunmasını sağlayabilir. Ama bence işten bu kadar anlayan biri varsa o daha çok para ister :D
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.