Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (206. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
7.033
Cevap
137
Favori
570.107
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 204205206207208
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hava durumu günlük tüketimde çok önemli, 3 haftalık ortalama tüketimim 8.8 m3 iken dünkü tüketim sadece 5m3 olmuş,bir önceki günkü tüketim de 7.1 m3. Tüm ayarlar aynı şekilde olmasına rağmen dün akşam neredeyse kombi hiç yanmadı. Bu nedenle evde yapılan değişik ayar denemelerinde dış havanın etkisini hesaplamak mümkün değil.Dış sıcaklık aynı bile olsa güneş olması, havanın kapalı olması, rüzgar olup olmaması sonuca çok etki ediyor.
  • kir-pi K kullanıcısına yanıt
    Çook doğru bir tespit.
  • Kesinlikle katiliyorum. Yagmurlu kapali havalarda 23 derece oda sicakliginda üşüme hissi yasarken gunesli havalarda 20 - 21 derece kombiyi acmaya gerek bile kalmayabiliyor. Allahin hikmeti iste. Gunes ışığı gerekli ısıyıda sagliyor sanirim. Ve tüketime yansıyor.
  • 3 Ocak-2Şubat arası toplam tüketim 122m3, Fatura 146,69TL birim fiyat 1,20TL. Şehir Afyonkarahisar/ Merkez 3+1 yalıtımlı, yeni bina. Güney-Güney Doğu cephe. Ev Net 100m2, ısıtılan net alan 70m2. (Salon çok kısık, soğuğu kırılsın diye kapatmadım) CR50 OT var, sıcaklık sabit 19,5 C. Yan komşum güney - güney batı cepheli 284 TL fatura gelmiş. OT kullanmıyor. Yoğurmalı kombisi olduğunu biliyorum. Muhtemelen daha yüksek konfor sıcaklığında ısınıyorlar, ondan yüksek gelmiştir. Havaların da iyi gittiğini de söylemeden geçemeyeceğim. On yıldır yaşadığım Afyon’da ilk kez böyle ılık bir kış geçiriyorum. Kuraklık böyle devam ederse ülkemizi zor günler bekliyor :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: karaelmaslim

3 Ocak-2Şubat arası toplam tüketim 122m3, Fatura 146,69TL birim fiyat 1,20TL. Şehir Afyonkarahisar/ Merkez 3+1 yalıtımlı, yeni bina. Güney-Güney Doğu cephe. Ev Net 100m2, ısıtılan net alan 70m2. (Salon çok kısık, soğuğu kırılsın diye kapatmadım) CR50 OT var, sıcaklık sabit 19,5 C. Yan komşum güney - güney batı cepheli 284 TL fatura gelmiş. OT kullanmıyor. Yoğurmalı kombisi olduğunu biliyorum. Muhtemelen daha yüksek konfor sıcaklığında ısınıyorlar, ondan yüksek gelmiştir. Havaların da iyi gittiğini de söylemeden geçemeyeceğim. On yıldır yaşadığım Afyon’da ilk kez böyle ılık bir kış geçiriyorum. Kuraklık böyle devam ederse ülkemizi zor günler bekliyor :(

19,5 sabit sıcaklıkta 70 m2 alana o fatura fazla bile gelmiş, az gelmiş diye sevinmeyin bence.

19,5C sıcaklıkta üşümüyor musunuz?
    Uzun zamandır konuyu takip ederim, ilk defa bu kadar düşük sıcaklık üstelik sabit kullananı ilk defa gördüm.

152 M2 evi yeni bina yalıtımlı evi ısıtıyorum ben Güney-Güneydoğu cephe benimde. Bütün odalar yanıyor, hiç kapatma gibi huyum yoktur. Uyku sıcaklığım 21. Konfor sıcaklığım 21.5 Dışarı sıcaklığım 20.5... Termostat Honeywell CMT727. Son gelen faturam 177 TL.
    19.5'C de sabit yaksam sizin gibi inanın 100 TL'yi geçmez ki bu büyüklükteki bi ev düşünün.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cloud Nine

quote:

3 Ocak-2Şubat arası toplam tüketim 122m3, Fatura 146,69TL birim fiyat 1,20TL. Şehir Afyonkarahisar/ Merkez 3+1 yalıtımlı, yeni bina. Güney-Güney Doğu cephe. Ev Net 100m2, ısıtılan net alan 70m2. (Salon çok kısık, soğuğu kırılsın diye kapatmadım) CR50 OT var, sıcaklık sabit 19,5 C. Yan komşum güney - güney batı cepheli 284 TL fatura gelmiş. OT kullanmıyor. Yoğurmalı kombisi olduğunu biliyorum. Muhtemelen daha yüksek konfor sıcaklığında ısınıyorlar, ondan yüksek gelmiştir. Havaların da iyi gittiğini de söylemeden geçemeyeceğim. On yıldır yaşadığım Afyon’da ilk kez böyle ılık bir kış geçiriyorum. Kuraklık böyle devam ederse ülkemizi zor günler bekliyor :(

19,5 sabit sıcaklıkta 70 m2 alana o fatura fazla bile gelmiş, az gelmiş diye sevinmeyin bence.

Uzun zamandır konuyu takip ederim, ilk defa bu kadar düşük sıcaklık üstelik sabit kullananı ilk defa gördüm.

152 M2 evi yeni bina yalıtımlı evi ısıtıyorum ben Güney-Güneydoğu cephe benimde. Bütün odalar yanıyor, hiç kapatma gibi huyum yoktur. Uyku sıcaklığım 21. Konfor sıcaklığım 21.5 Dışarı sıcaklığım 20.5... Termostat Honeywell CMT727. Son gelen faturam 177 TL.
    19.5'C de sabit yaksam sizin gibi inanın 100 TL'yi geçmez ki bu büyüklükteki bi ev düşünün.

Hocam faturamın kullanım alışkanlıklarına göre az ya da çok değil, normal olduğunu düşünüyorum. İki hafta önce hanım memleketten döndü. Hanım gelmeden 21C’ye sabitlemiştim ama hanım sıcak oluyor deyince tekrar 19,5C’ye düşürdüm. 19,5-20C bizim için yeterli bir sıcaklık hocam. Rakam düşük gibi görünse de bizim için gerçekten yeterli oluyor. Dün misafirim vardı. 24 saat önce kollektörden salonun vanasını açtım. (Tesisat yerden ısıtmalı) Sıcaklığı da derece arttırıp 21C yaptım. Evin sıcaklığı 4 yetişkin 1 çocuğun etkisi ile 22C’ye kadar çıkmış. Normalde dalgalanma 0,5C oluyor. Isıtılan net alan 70/75m2 civarı. Havalar her ne kadar ılık gitse de Afyon’un iklimi bir Aydın, İzmir, İstanbul, Antalya gibi kıyı şehirleri gibi değil. Gece gündüz farkı yüksek. Bu ay program yapıp deneyeceğim bakalım.

• quote:

quote:

quote:

Hocam faturamın kullanım alışkanlıklarına göre az ya da çok değil, normal olduğunu düşünüyorum. İki hafta önce hanım memleketten döndü. Hanım gelmeden 21C’ye sabitlemiştim ama hanım sıcak oluyor deyince tekrar 19,5C’ye düşürdüm. 19,5-20C bizim için yeterli bir sıcaklık hocam. Rakam düşük gibi görünse de bizim için gerçekten yeterli oluyor. Dün misafirim vardı. 24 saat önce kollektörden salonun vanasını açtım. (Tesisat yerden ısıtmalı) Sıcaklığı da derece arttırıp 21C yaptım. Evin sıcaklığı 4 yetişkin 1 çocuğun etkisi ile 22C’ye kadar çıkmış. Normalde dalgalanma 0,5C oluyor. Isıtılan net alan 70/75m2 civarı. Havalar her ne kadar ılık gitse de Afyon’un iklimi bir Aydın, İzmir, İstanbul, Antalya gibi kıyı şehirleri gibi değil. Gece gündüz farkı yüksek. Bu ay program yapıp deneyeceğim bakalım.

Afyon'un iklimini biliyorum. Bende Eskişehir'deyim.
    İklimler aynı sayılır.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Afyon'un iklimini biliyorum. Bende Eskişehir'deyim.
    İklimler aynı sayılır.

Evet hocam, Eskişehir ile Afyon’un iklimi aynı sayılır. Karasaldır ikisi de. Sizin kullanımınız oldukça iy hem evin alanı hem de konfor ısınıza göre.

• Yerden ısıtmanın avantajı. Radyatör sistemi olsaydı 19 derecede üşürdünüz :)
  • Merhabalar bizede bu ay 357 TL fatura geldi öyle ahım şahım ısınamıyoruz evde doğal gaz bağlanalı 2.ayı 1.ay 257 tl gelmişti. bu ay ise 1 hafta evde yoktuk ama yinede 357 TL geldi ben anlamadım vallahi bu doğal gaz işini ev kiralık ama sonuçta cebide düşünmek için böyle şeyleri araştırmak gerekiyor ev 3 yaşında yalıtımlı değil galiba birinci kat alt dükkan boş ön cephemiz boş sadece öğlene kadar güneş alıyor oda kısmi şekilde. Akşamları genelde üşüyoruz kombi ayarı 40C'de olmasına rağmen 50C olsa bile ev o kadar ahım şahım'da ısınmıyor. 267 m3 yakılmış bu ay . Mersin gibi bir yerde yaşıyoruz bide :) bilen birileri yardımcı olabilirmi acaba ?
  • İstanbulda bu günlerde dış sıcaklık 12-15C arasında, tüketim değeri çok değişken olabiliyor. Bazı gün 3,5-4 m3 olurken bazende 7-8 e çıkabiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cglynfrk

Yerden ısıtmanın avantajı. Radyatör sistemi olsaydı 19 derecede üşürdünüz :)

Yerden ısıtmada olsa 19 derecelerde yinede üşür insan yahu.
    Yer sıcak olunca sanırım üşüme hissi az oluyor derece düşük olsada.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cglynfrk

Yerden ısıtmanın avantajı. Radyatör sistemi olsaydı 19 derecede üşürdünüz :)

Yerden ısıtmada olsa 19 derecelerde yinede üşür insan yahu.
    Yer sıcak olunca sanırım üşüme hissi az oluyor derece düşük olsada.

Hocam üşüme hissi bildiğimiz gibi kişiden kişiye çok değişken bir konu. Biz 19,5/20C’de iken üşümüyoruz. Evde tişört giymiyoruz, ince, rahat picama tarzı uzun kollu kıyafetler giyiyoruz. Ben de yerden ısıtmanın etkisi olduğunu düşünüyorum. Evdeki ilk kışımız. Yıl boyu kullanım alışkanlıklarına göre evin ısınma/soğuma eğilimini takip edeceğim. 21C yapınca hanım cam açıyor 😂🤣 Öyle olunca ben de 19,5 C’ye düşürdüm. Hatta gece biraz daha serin olsun diyor 😂😂 Gece 00:00/06:00 arasını 19 C’ye çekeceğim ama ev çabuk soğumuyor. Yoğuşmalı kombi ve modülasyonlu OT’ın az da olsa etkisi vardır. Tabii önce yalıtım😊 Bizde durum böyle. Bakalım gelecek aylarda mevsim sıcaklıkları nasıl seyredecek. Gelecek aylarda da paylaşımlara devam edeceğim.

• karaelmaslim K kullanıcısına yanıt
    Sizi anliyorum.is yerinin bahcesine cay molalarinda hava 5 derece hatta daha soguklarda bile kisa kollu gezen arkadaslarimiz var.bunye meselesi.
  • 132m3 tüketim 160tl fatura gelmiş 2 gün önce. m3 fiyatı 1.21tl Yer: burdur
  • 197 m3 250 TL. Yer Izmir. Burda fiyat pahali sanırım. m3 Fiyatı 1.27 TL ye geliyor.
  • Extralarge kullanıcısına yanıt
    En pahali izmir galiba turkiye siralamasinda yaziklar olsun
  • kronikyorgun kullanıcısına yanıt
    Sözde GAVUR' uz ya ondandır......!
  • Ocak 6 - Şubat 6
    31 günlük tüketim 164 M3.

167 TL.

Eskişehir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kronikyorgun

En pahali izmir galiba turkiye siralamasinda yaziklar olsun

yok yok en pahalısı mersin hocam :) 267 m3 357 TL diğer ay 167 mt3 230 TL
  • 
Sayfa: önceki 204205206207208
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.