Şimdi Ara

**Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp** (208. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (1 Mobil) - 6 Masaüstü1 Mobil
5 sn
7.034
Cevap
137
Favori
570.087
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 206207208209210
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

31 günlük 90 m3 düzeltilen 93 m3 fatura 133,00 TL = 1,43 m3 ü. Günlük tüketim ortalama 2,90 m3

Kombi hiç kapatılmıyor bütün odalar açık. Ev boş modu 22 derece.

Kombi Vaillant 236/5-3

OT Vaillant e relax

Kazan sıcaklığı 50 . OT gündüz akşam 23 , gece 22,5

Isıtılan alan net 75 m2
    Petek boyu 7,00 mt + havlupan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugurkrgl -- 2 Mart 2018; 21:28:11 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2 Şubat 2 Mart 2018 faturam 162 TL, tüketim 136 m3. Birim fiyat 1,19 TL Şehir Afyonkarahisar/Merkez. 100 m2 3+1, ısıtılan net alan 75 m2. Yeni, yalıtımlı bina. Ev sabit 20C. Bosch CR50 OT ile kullanıyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar, izmir'de 130 m2 evdeyim, doğalgazım 3 gün önce açıldı. (ev yeni, yalıtımı iyi, vaillant kombi, oda termostat yok)
    sayacıma bakıyorum, şimdiden 37 metreküp harcamışım??
    günde 10-12 metreküp abartı değil mi?
    ilk gün 5-6 saat 60 derece kazan sıcaklığıyla sonra kademeli düşürdüm, hatta şimdi kazan sıcaklığını 45 dereceye indirdim, ama hızla tüketiyor gibi (akşamdan sabaha 7-8 metreküp civarı).
    sizce sorun mu var mı, kombi servisi aramamam mı lazım?
  • boardmarker kullanıcısına yanıt
    Kullanmadiginiz odalarin peteklerini kapatin.icerisi kac derece bu arada.usumeyeceginiz en az dereceye ayarlayin kombinizi.

• Yer: Burdur
    29Günlük tüketim 89m3 fatura 99,25tl
  • biraz daha kıstım ama yalıtımı daha kötü olan önceki evimde bile hiçbir vanayı kısmadan, minimum 45 derece kazan ısısıyla, kışları ortalama 200-250 tl civarı fatura geliyordu o yüzden hesap yapınca şaşırdım.
  • Yer: Eskişehir.
    Termostat: Honeywell CMT727
    Kombi: Termodinamik TermoEco 24KW
    Alan: 152 M2
    Cephe: Güney + Kuzeydoğu cephe
    Kat: 4 katlının 4. katı
    Kombi tesisat sıcaklığı: 65C

6 Şubat - 7 Mart
    Toplam tüketim 86 M3.
    Fiyat : 93 TL

Maşallah.
    Benden sonra en az fatura 125 TL ve üstü olarak gidiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 7 Mart 2018; 16:43:21 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cloud Nine

Yer: Eskişehir.

6 Şubat - 7 Mart
    Toplam tüketim 86 M3.

Maşallah.

Maşallah hocam. Benim ısıtılan net alanın iki katı alanı ısıtıyorsunuz ve benim faturanın nerdeyse yarısı kadar fatura geliyor. (Bana 162 TL geldi) Sırrı nedir bunun? Kullanım alışkanlıklarınız nasıl hocam?

• Ankara **Günlük Doğalgaz Tüketiminiz Kaç Metreküp**

• quote:

Orijinalden alıntı: karaelmaslim

quote:

6 Şubat - 7 Mart
    Toplam tüketim 86 M3.

Maşallah.

Maşallah hocam. Benim ısıtılan net alanın iki katı alanı ısıtıyorsunuz ve benim faturanın nerdeyse yarısı kadar fatura geliyor. (Bana 162 TL geldi) Sırrı nedir bunun? Kullanım alışkanlıklarınız nasıl hocam?

Programım şöyle;

05.00 - 21.0 C

06.00 - 20.0 C

18.00 - 21.0 C

23.00 - 20.0 C

Bina sıfır.
    Geçen sene Şubat'ta bitti.
    Yalıtım üst düzey.
    Dıştan tasyunu mantolama, kat araları mantolama.
    Çatı izocam mantolama.
    Dış cepheye bakan duvarlarda tugla arası arası xps mantolama.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 8 Mart 2018; 8:6:22 >

• Yer: Eskişehir.

Termostat: Cosa

Kombi: ECA Preteus

Alan: 155 M2 - 30 M2 salon kapalı

Cephe: Doğu + Batı cephe

Kat: 4 katlının 3. katı

Kombi tesisat sıcaklığı: 60C

Ev sıcaklığı: 24 C sabit

4 Şubat - 4 Mart

Toplam tüketim 76 M3.

Fiyat : 82 TL

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: karaelmaslim

quote:

6 Şubat - 7 Mart
    Toplam tüketim 86 M3.

Maşallah.

Programım şöyle;

05.00 - 21.0 C

06.00 - 20.0 C

18.00 - 21.0 C

23.00 - 20.0 C

Bina sıfır.
    Geçen sene Şubat'ta bitti.
    Yalıtım üst düzey.
    Dıştan tasyunu mantolama, kat araları mantolama.
    Çatı izocam mantolama.
    Dış cepheye bakan duvarlarda tugla arası arası xps mantolama.

Bilgilendirme için teşekkür ederim hocam:)

• Merhaba arkadaşlar. Sizlere sorum olacak İzmir kış orta seviye soğuk hava şartlarında 80-90 mt yalıtımsız fakat güneş gören bir evde aylık kaç ₺ doğalgaz ödüyorsunuz?

Benim evim 2+1 ortalama 90 mt salonda 18 btu inverter klima takılı fakat bu tüm evi ısıtıyor tüm odaların kapıları açık. Genelde ev 23-24 derece oluyor. Bugün ise elektrik gelmiş baktım 316₺ gelmiş. Bana fazla geldi karşı komşumun da salonunda 18 btu klima var ama onlar oda kapısı kapalı kullanıyor onlara da 150₺ gelmiş. Karşı komşum en fazla 200₺ elektrik faturası öderken biz 450₺ ye kadar ödüyoruz.

Bizim evin elektriği normalde 100₺ geliyor zaten kışın elektrikli termosifon var o 45-90 derece arası hep açık. Klimayı da bu ay öğlen akşamüstüne doğru saat 4 gibi açıp gece 2 gibi kapatıyoruz genelde 24 derecede kullanıyoruz ev 23 ile 25 derece oluyor. Evdeki pencereler eski ahşap tek cam ısı yalıtımı Yok ama panjur var salon öğleden sonra akşama kadar müthiş güneş alıyor.

Sorum şu doğalgaz ile ısınsam daha çok mu fatura öderiz yoksa kar mı ederiz. Bulunduğum yer küçük bir belde şu an seneye doğalgaz gelebilir geldiği zaman bağlatalım mı ne dersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -YucukluSucurtam- -- 9 Mart 2018; 4:19:52 >

• Doğalgaz ile kömürdende elektriktende da daha iyi ısınırsınız.

450 TL elektrik faturası tam bir komedi.
    Evinizde doğalgazlı kombi olsa birde oda termostatı izmir gibi yerde ödeyeceğiniz aylık en fazla 200 tl olur ki o da kara kışta. Ben Eskişehir gibi yerde koca evde 93 TL fatura ödedim bu ay sen düşün gerisini. Elektriğimde 82 TL gelmiş. Yani 93+82 = 175 TL'ye evi ısıtmış, ocağı kullanmış, sıcak suyu kullanmış üstelik tüm elektriğide kullanmış oldum.

Elektrik ile ısınmak bana çok saçma geliyor
    Klima nedir yaw? Asıl amacı soğutma olan alet ile neden ısınmaya çalışıyorsunuz üstelik müthiş bir elektrik sarfiyatıyla?

• quote:

Doğalgaz ile kömürdende elektriktende da daha iyi ısınırsınız.

Evinizde doğalgazlı kombi olsa birde oda termostatı izmir gibi yerde ödeyeceğiniz aylık en fazla 200 tl olur ki o da kara kışta. Ben Eskişehir gibi yerde koca evde 93 TL fatura ödedim bu ay sen düşün gerisini. Elektriğimde 82 TL gelmiş. Yani 93+82 = 175 TL'ye evi ısıtmış, ocağı kullanmış, sıcak suyu kullanmış üstelik tüm elektriğide kullanmış oldum.

Klima nedir yaw? Asıl amacı soğutma olan alet ile neden ısınmaya çalışıyorsunuz üstelik müthiş bir elektrik sarfiyatıyla?

Cevabınız için çok teşekkür ederim 450₺ geldiği zaman klima hiç kapanmadı bir de o zaman hava soğuktu sürekli klima 26-27 derecede çalıştı hiç kapanmadı. Ev de ortalama olarak 26 dereceydi. O zaman çok üşüdüğüm bayağı yaktım. Ben biraz sıcağı seviyorum. Bu tür konuları okuyorum herkes genelde 20-22 derece arası ile ısınırken ben en az 23 derecede ısınıyorum. 23 ile 25 derece arası bana tam geliyor. Bütün eve gelenler çok sıcak diyor. Isınmasına gayet güzel ısınıyoruz klima ile aslında ama fatura da bayağı kabarık geliyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: -YucukluSucurtam-

quote:

Cevabınız için çok teşekkür ederim 450₺ geldiği zaman klima hiç kapanmadı bir de o zaman hava soğuktu sürekli klima 26-27 derecede çalıştı hiç kapanmadı. Ev de ortalama olarak 26 dereceydi. O zaman çok üşüdüğüm bayağı yaktım. Ben biraz sıcağı seviyorum. Bu tür konuları okuyorum herkes genelde 20-22 derece arası ile ısınırken ben en az 23 derecede ısınıyorum. 23 ile 25 derece arası bana tam geliyor. Bütün eve gelenler çok sıcak diyor. Isınmasına gayet güzel ısınıyoruz klima ile aslında ama fatura da bayağı kabarık geliyor.

Kombili sistem doğalgaz kullanımı her halükarda daha hesaplı ve verimlidir. Kışları istediğiniz oda sıcaklığında ısınma+banyo+ocak için, şimdiki banyo ve ocak için yaptığınız masraf kadar ödeyeceksiniz. Isınma beleşe gelecek... Yazın ise sadece banyo+ocak için bazı aylar fatura düzenlenmeyecek kadar bile az sarfiyat olabilir.
    Fakat bu aralar yeni yeni popüler hale gelen elektrikli ısı pompaları İzmir gibi yerler için avantajı var mı diye araştırmak gerekir. Çünkü kombili sistem doğalgaz ilk kurulum masrafı, evinizde petek sistemi olmayan sizin için biraz fazla olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarama -- 11 Mart 2018; 14:36:9 >

• quote:

Orijinalden alıntı: tarama

quote:

Orijinalden alıntı: -YucukluSucurtam-

quote:

Kombili sistem doğalgaz kullanımı her halükarda daha hesaplı ve verimlidir. Kışları istediğiniz oda sıcaklığında ısınma+banyo+ocak için, şimdiki banyo ve ocak için yaptığınız masraf kadar ödeyeceksiniz. Isınma beleşe gelecek... Yazın ise sadece banyo+ocak için bazı aylar fatura düzenlenmeyecek kadar bile az sarfiyat olabilir.
    Fakat bu aralar yeni yeni popüler hale gelen elektrikli ısı pompaları İzmir gibi yerler için avantajı var mı diye araştırmak gerekir. Çünkü kombili sistem doğalgaz ilk kurulum masrafı, evinizde petek sistemi olmayan sizin için biraz fazla olacaktır.

Aynen öyle doğru söylüyorsunuz en azından tüp bitti tüpçüyü arama termosifonun içinde su bitti ısınmasını bekleme derdi olmayacak. Tüp olmuş 100₺.

Isı pompasına hiç sıcak bakmıyorum çünkü bir tanıdığımız taktırdı onun da taktırma kurdurma parası doğalgaz ile aynı hatta daha pahalı 10 bin hatta 15 bin ₺ ve kadın ısı pompasını hiç kapamıyorum ama 20 derecede kullanıyorum diyor ve ona rağmen elektriği 300-400 ₺ geliyormuş oysaki bizim ev 24 derece olduğu halde elektriği 300-400₺ ödüyoruz. Ayrıca ısı pompasını biraz araştırdım çok soğuk havalarda dış ünitesi buz tutuyormuş ve buzu çözmesi yarım saat normal klima dış ünitesinin iki katı olduğu için bu işlemi günde 5-6 defa yapıyormuş o sırada da ev buz gibi olur o yüzden en mantıklısı doğalgaz gözüküyor ilginize cevabınıza çok teşekkür ederim doğalgaz gelince hemen kurduracağız.

• hasanemmii kullanıcısına yanıt
    hocam foruma artık pek takılamıyorum :D
    nasılsın ?

bu arada yoğuşmalı kombilerde ısınabileceğin en düşük sıcaklıkla çalıştırmak daha mantıklı gibi geldi
    bir de yerden ısıtmayla düşük sıcaklık tasarruf daha çok etti.
    petekli sistemde de
    bacanağın evinde deneedik neredeyse yarı yarıya düştü

• Kombici_Olduk K kullanıcısına yanıt
    Öyle diyorsan öyledir.
    Herkes kendi ayarını kendi bulsa daha iyi.
  • Kombici_Olduk K kullanıcısına yanıt
    Evde yapılan denemelere çok güvenmemek ve sonuca aldanmamak lazım, çünkü günlük, aylık ve yıllık şartlar çok değişkendir, doğal olarak kontrol edilemeyen değişkenler olduğunda deney geçersiz sayılır. Ancak mantıken yoğuşmalı kombi evi ısıtabilecek en düşük kazan sıcaklığında yakılmalı, böylece dönüş suyu sıcaklığı mümkün oldukça düşük olmalıdır, Yoğuşma aslen dönüş suyu sıcaklığına bağlıdır.Tabi doğal olarak kazan yüksek sıcaklıklara ayarlandığında dönüş suyu da yoğuşma yapılamayacak derecelere gelebilir. Ancak evi ısıtamayacak derecede kazan sıcaklığına ayarlamak ne tasarruf sağlar ne de konfor sağlar.
  • 
Sayfa: önceki 206207208209210
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.