Şimdi Ara

günlük // bilgisayar mühendisliği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
2.218
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • konuların hiçbirinde sıfır değilim ama hepsini tekrar etme ve soruyla pekiştirme ihtiyacım var

belirli konuların tekrarından sonra düzenli bir şekilde ayt denemeleri çözeceğim ve tekrarlara ayt denemeleriyle beraber devam edeceğim

son tyt denememde 75 net geldi (normalde 70-90 aralığında geliyor denemenin zorluğuna bağlı)

sosyalin bilgi ağırlıklı olduğu bir sınavdı o yüzden 8 net geldi (msü'ye kadar sosyali halletmeliyim)

geometri ve fiziğe de çalışmam gerekiyor son girdiğim denemede diğer derslerime göre en düşük netlerimi oradan yaptım

tyt netimi 105-110'a çekmek istiyorum bunun için de düzenli tyt denemesi çözüp hemen analiz edeceğim

ayt matematikte kalan konularım: trigonometrinin bir kısmı, lti, pkob

• Yaza tavsiyeler: yaza tavsiyeler adı altında tavsiye veren bu 2 arkadaşı da dinlemeyin. Biri tıp öğrencisi, bilgisayar mühendisliğiyle ilgili bildiği şeyler ekşisözlük'ten öğrendiği birkaç bilgi. Diğeri "Hazırlıktayım, ingilizce çalışmalarımdan arta kalan yaklaşık 5 saatim var bunu yazılıma ayırabiliyorum ne tavsiye edersiniz?" soruma karşılık olarak "hazırlıkta 5 saat çalışıp ne yapacaksın? 1.sınıfa başladığında çalışacağın ders kalmayacak" diyerek öğrenmeyi universite eğitimiyle kısıtlayan bir tavsiye vermişti bana :) Düşünsene yaklaşık 6 ay günlük 5 saat yazılıma ayırabilecek bir durumum varken adam bana "boşver ya çalışıp ne yapacaksın zaten universitedeki 50 yıllık müfredatlar sayesinde ihtiyacın olan her şeyi öğrenirsin(!), o yüzden şimdiden o konuları bitirme universitede aynı dersi 1 milyonuncu kez anlatan ve bunu artık rutin bir iş haline getiren bir hocanın eşliğinde çok verimli(!) bir şekilde öğrenirsin boşa kasma bu kadar" gibi komik bir düşünceyle eşdeğer bir tavsiye vermişti bana :) En iyisi kendin araştır, ben linkedin'de hali hazırda mühendis olarak çalışan bir sürü kişiyle konuştum ve dh yazılım bölümünde eski üyeler var ve çoğu çalışan onlarla da iletişime geçebilirsin tavsiye için. Aldığın bu tavsiyeleri bi' süzgeçten geçirir kendine bir yol çizersin.

• -10 şubat yapılacaklar-

iş güç enerji konu + soru

trigonometri konu + soru

sinir sistemi konu + soru

geometri konu + 56 soru

son tyt denemesinin analizi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aslı Özan -- 10 Şubat 2021; 13:38:11 >
  • yaza tavsiyeler html css java script öğrenin  

• Merhaba. Benim kızım da Bilgisayar mühendisliği düşünüyor. Şu anda TYT'de 100 neti ve AYT'de de 68 neti geçti denemelerde. Tabii kızım mezuna kalmıştı. Geçen sene çok kötü idi. Bu sene eğitim koçu ile çok düzenli çalışıyor. Hepinize başarılar diliyorum. İnşaallah istediğiniz yerlere gidersiniz.

• Ankaratıplı kullanıcısına yanıt
    yaza tavsiyeler bunları öğrenmeyin
    nope web devin bilgisayar mühendisliği ile alakası yok. html programlama dili bile değil memory gibi kavramları js ile öğrenemiyorsun pythonda da büyük bir memory management yükü yok ama yine de jsdeki kadar 0 değil. basit cs konseptlerini öğrenmek için html css js çok alakasız sadece bi şeyler ortaya çıkardım hissi veriyor o kadar.

bu arada redditte kimle konuşsam fizik ve cebir çalışın yazın diyor ama bu türkiye için saçma tabi bilmiyorlar bizim çektiğimiz sınav çilesini
  • Yaza tavsiyeler: yaza tavsiyeler adı altında tavsiye veren bu 2 arkadaşı da dinlemeyin. Biri tıp öğrencisi, bilgisayar mühendisliğiyle ilgili bildiği şeyler ekşisözlük'ten öğrendiği birkaç bilgi. Diğeri "Hazırlıktayım, ingilizce çalışmalarımdan arta kalan yaklaşık 5 saatim var bunu yazılıma ayırabiliyorum ne tavsiye edersiniz?" soruma karşılık olarak "hazırlıkta 5 saat çalışıp ne yapacaksın? 1.sınıfa başladığında çalışacağın ders kalmayacak" diyerek öğrenmeyi universite eğitimiyle kısıtlayan bir tavsiye vermişti bana :) Düşünsene yaklaşık 6 ay günlük 5 saat yazılıma ayırabilecek bir durumum varken adam bana "boşver ya çalışıp ne yapacaksın zaten universitedeki 50 yıllık müfredatlar sayesinde ihtiyacın olan her şeyi öğrenirsin(!), o yüzden şimdiden o konuları bitirme universitede aynı dersi 1 milyonuncu kez anlatan ve bunu artık rutin bir iş haline getiren bir hocanın eşliğinde çok verimli(!) bir şekilde öğrenirsin boşa kasma bu kadar" gibi komik bir düşünceyle eşdeğer bir tavsiye vermişti bana :) En iyisi kendin araştır, ben linkedin'de hali hazırda mühendis olarak çalışan bir sürü kişiyle konuştum ve dh yazılım bölümünde eski üyeler var ve çoğu çalışan onlarla da iletişime geçebilirsin tavsiye için. Aldığın bu tavsiyeleri bi' süzgeçten geçirir kendine bir yol çizersin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kurtçu Restrop

nope web devin bilgisayar mühendisliği ile alakası yok. html programlama dili bile değil memory gibi kavramları js ile öğrenemiyorsun pythonda da büyük bir memory management yükü yok ama yine de jsdeki kadar 0 değil. basit cs konseptlerini öğrenmek için html css js çok alakasız sadece bi şeyler ortaya çıkardım hissi veriyor o kadar.

bu arada redditte kimle konuşsam fizik ve cebir çalışın yazın diyor ama bu türkiye için saçma tabi bilmiyorlar bizim çektiğimiz sınav çilesini
    Reddit amerikan sitesi o yüzden,

Bizim müfredat avrupa ile benzer, amerika müfredatı bu kadar kapsamlı değil, daha kolay,
  • cat33 kullanıcısına yanıt
    Hocam ögretmen misiniz?
    Ogrtmnseniz hangi okul?
  • cat33 kullanıcısına yanıt

hm hocam hemen size pm atıp eğitim koçunuzun numarasını alıyorum. kızınızı tebrik ederim 'eğitim koçu'yla çalışıp başarılı olan nadir kişilerden olucak galiba xD

• yoo ben lisedeyken tavsiye falan almıştım bu yönde belirttiler js çok geniş olsa da en kısa zamanda kayda değer bir şey yaptığını anlarsın falan demişlerdi

ondan dedin hocam ben de kendi çapımda bir şeyler yapıyorm sizin gibi olmasa da 

• Diğeri kısmına kadar hak verdim ama adam bunun eğitimini alacaksın zaten başka şeylere odaklan demiş ne alaka bu kadar geçirdin adama? Zaten seneye belirli bir müfredatta öğreneceğin şeyler hakkında merak ettiğin her şeyi o zaman başka kaynaklardan öğrenmek mantıklı olan. Bu fikrin internette bi armutun "abi internet var akademik eğitim çöp artık gelin among us geçiyoruz" fikrinden çıktığına eminim keşke sen de o fikri önce alıp bi süzgeçten geçirip ufak da olsa düşünseydin. Gelecek sene bu sene günde 5 saat verdiğin konuların akademik yükünü çekmekte başarılar seneye tekrar eder çift dikiş yaparsın, fakülteye gidince ben zaten biliyom diye de havasını atmayı unutma. Neyse dönem arasındayım günde 10 saat boşluğum var gidiyim de 3. sınıfta alacağım patoloji dersine çalışayım nasıl olsa merak ettiğim her şeyi gösteremeyecek hoca. O zaman da kendimi geliştirmek istediğim diğer alanlara odaklanırım.

• @heatcan hocam öncelikle ben daha görmeden güzel bir cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

@WhoThisGuy sen de madem üniversitede bir şey öğretildiğini düşünmüyorsun gitme üniversiteye nasıl fikir. üniversitelerin müfredatı 50 yıllık neden 50 yıllık çünkü 50 yıl önceki tree yapısı şimdiki tree yapısının aynısı da o yüzden. bilgisayar bilimleri sabittir az çok değişen şeyler kullanılan teknolojiler 4 sene ne öğretmelerini bekliyordun bootstrap.com sitesinden nasıl copy paste yapılacağını mı? intro. to programming dersinin 1. sene müfredatını 2 ayda bitirirsin kalan sürede napacaksın? udemyden başka kurs alıp sosyoloji mezunu birisinin sosyoloji mezunları seviyesinde anlattığı bi kursu mu izliceksin? o rutin haline getirmiş öğretemez dediğin adamlar 10 sene toplamda o alanda okul okuyor. phd bi kısaltma philosophy of doctorate demek yani adam işin felsefesini yapıyor ama 10 sene okulda ingilizce öğrenmeyi becerememiş adam gidiyor “moruQ ondan öğrenilmez yha” diyor sen mi biliyorsun neyin nasıl öğrenileceğini.

hata bende ama bu forumdakilere çok kibar davranıyorum. birisi saçma sapan bir şey söyledi mi yapıştıracaksın sert cevabı bu insanlar bundan anlıyor çünkü

• an agony A kullanıcısına yanıt
    reddit amerikan sitesi diye içerideki herkes amerikan olacak diye bi kural yok. çok kişiyle konuştum tavsiyeler benzer. programlama zor bir şey değil zaten biraz uğraşıyorsanız bilirsiniz asıl baba konular 3. sınıf konuları yoksa ilk 2 sene öğreneceğiniz programlama bilgilerini 2 ayda online kurslarla iyi kötü öğrenirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: heatcan

Diğeri kısmına kadar hak verdim ama adam bunun eğitimini alacaksın zaten başka şeylere odaklan demiş ne alaka bu kadar geçirdin adama? Zaten seneye belirli bir müfredatta öğreneceğin şeyler hakkında merak ettiğin her şeyi o zaman başka kaynaklardan öğrenmek mantıklı olan. Bu fikrin internette bi armutun "abi internet var akademik eğitim çöp artık gelin among us geçiyoruz" fikrinden çıktığına eminim keşke sen de o fikri önce alıp bi süzgeçten geçirip ufak da olsa düşünseydin. Gelecek sene bu sene günde 5 saat verdiğin konuların akademik yükünü çekmekte başarılar seneye tekrar eder çift dikiş yaparsın, fakülteye gidince ben zaten biliyom diye de havasını atmayı unutma. Neyse dönem arasındayım günde 10 saat boşluğum var gidiyim de 3. sınıfta alacağım patoloji dersine çalışayım nasıl olsa merak ettiğim her şeyi gösteremeyecek hoca. O zaman da kendimi geliştirmek istediğim diğer alanlara odaklanırım.

@Kurtçu Restrop HAHAHAHAHAHA Yemin ederim ağzım açık okuyorum yazdıklarınızı, gerçekten inanılmaz ya. Abi siz ciddi misiniz? Nasıl bu kadar sığ düşünebiliyorsunuz? Dur bilal'e anlatır gibi anlatayım: Öncelikle Kurçu Restrop adlı canım kardeşim, yazılım forumunda açtığım konuda da şunu söyledim; bak sadece basit bir örnek: OOP'yi universitede öğreniyor olsaydım kafayı yer belki de bölüm değiştirirdim, düşün bu daha işin başı daha neler var neler. Universiteye 0 başlayan bir öğrencinin daha obje nedir, referans nedir, method nedir, o nedir bu nedir diye mantığını anlamaya çalışması zaten aylar sürüyor, benim gideceğim universitede bir sürü imkan, bir sürü proje yarışması, bir sürü etkinlik yapılıyor. E be akıllı(!) kardeşim sence senin gibi insanların tavsiyelerine uyup bölüme 0 başlayan öğrenciler bunları anlamaya çalışırken, bunları anlamış üstüne katmış olan BEN kalkıp bu dersleri mi çalışacam? Veya gidip "AHAHAHA ezikler ben bunları zaten biliyorum" havası mı atacam zannediyorsun? Şu süreçte bile verimli olarak ders çalışmama olanak sağlayan ideallerim ve hedeflerim doğrultusunda 1.sınıfta sahip olacağım onca boş zamanı değerlendirebileceğim zibilyon tane kaynak varken nasıl bu kadar sığ düşünebiliyorsun? Ayrıca Universiteye gitme o zaman diyerek acaba universiteye sadece "MÜFREDAT"taki içeriklerin öğretildiği bir yer olarak baktığını mı vurguluyorsun anlamadım. Piyasadaki hangi mühendise sorsan "universite eğitim yetersiz, kendini ek olarak geliştir bunun için de kendine ek zaman yarat" derken; yks'ye hazırlanan bir öğrenci olan sen, her şeyin en iyisini bilen reddit'teki abilerinin tavsiyeleri doğrultusunda elindeki en önemli şey olan "zamanını, başka zamanların gelmesini bekleyerek harca" :) YKS'den sonra da al eline bir fizik-kimya kitabı başla algoritma-programlama öğrenmeye(!).

Ve @heatcan kardeşim: Son cümlenden TIP öğrencisi olduğunu varsayıyorum. Çok akıllı(!) doktor adayı kardeşim; sen TUS sınavına girmeyecek misin "yıllar sonra"? Yoksa yıllar sonra diye "boşver yiaaa ilerde öğrenirim" kafasıyla mı ilerliyorsun? Bana zaten universitede TIP eğitimi veriliyor, üstüne kalkıp niye extradan TUS'a çalışayım falan mı diyorsun yoksa? Eğer bu kafada bir insansan sana birkaç 10 yıllık 36 saat nöbetli pratisyen doktorluk kariyerinde bol şanslar. Belki 40 saat uyumamaya alışır o son 4 saati de TUS çalışarak geçirirsin :) İleride çok zamanın olmayacak haberin olsun. 2. olarak: senin universite hayatın boyunca mesleki hünerlerini, öğrendiklerini, yeteneklerini sergileyebileceğin ve çok büyük bağlantıların kurulduğu Proje yarışmaları veya türevi etkinlikler olacak mı? Mezun olduktan sonra açıp CV'nde dikkat çekici bir proje var mı diye bakan olacak mı? Sana daha fazla yazmak istemiyorum, gerçekten o kadar sığ beyinlisin ki bilgisayar mühendisliğiyle TIP eğitimini eş tutarak akıl veriyorsun. Neyse dostum ya sana cevip verirken utandığımı fark ettim, hadi iyi çalışmalar sana.

Bu 2 arkadaş'a uyup da her yıl %99'unun universiteden neredeyse aynı bilgi birikimine sahip olarak mezun olduğu onbinlerce niteliksiz mühendisten birisi de siz olmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-33247115E -- 13 Şubat 2021; 19:4:34 >

• 1.) sadece asistanlar 36 saat nöbet tutuoy pratisyenler 24 saatten fazla tutmaz ki

ve bu 24 saatlik nöbetinde de hep ayakta kalmıyorsun ki geceleri sırası ile uyuyabiliryorsunuz (gece sabahki kadar hasta gelmiyor)

14.50ye bakın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ankaratıplı -- 13 Şubat 2021; 19:11:54 >
  • tıp okurken büyük firmalarda çalışan yazılımcı arkadaşlar da var

tıp okuyan sadece yazılım okuyacak diye bir şey yok çoğu ünide bilgisayar ya da yazılımla çap yapabiliyorlar(bilgisayarda okuyan tıpda çap yapamıyor ama tıpta okuyan bilgisyarda çap yapabiliyor çoğu yerde)

https://www.medipol.edu.tr//medium/document-file-5243.vsf

https://www.medipol.edu.tr/ogrenci/ogrenci-duyurulari/2019-2020-cift-anadalyandal-sonuclari-ve-kayit-islemleri

ama tam tersi olamıyor mühendislikte okuyan tıp ile çap yapamıyor tam tersi oluyor

Tamam hocan 36 olmasin 24 saat olsun. Yazdiklarimdan sadece bunu mu cikardin? Bilgisayar muhendisligi ogrencisine zaten sana ogretecekler diyen bir TIP ögrencisini dikkate almam gerekiyor mu sence? 30 yiillik muhendislerden daha iyi bilecek akil verecek neyi var da muhendislik ogrencisine tavsiye veriyor? Size iyi calismalar da gozunuzu seveyim kendi bolumunuzle ilgili tavsiyeler verin.
    Ya hocam git cap yap o zaman, kac tane doktor yazilimci taniyorsun? 1-2 tane spesifik ornekler vererek hakli cikmaya calisma. 2 3 basit proje yapan adam da yazilimciyim diye geciniyor. Kac tane buyuk firmalarda yazilimci olarak calisan doktor taniyorsun? Hem TIP hem bilgisayar okuyan bir adamin ust duzey bir yazilimci olmasini mi bekliyorsun? Niteliksiz yazilimciligi kastediyorsan piyasa onlardan gecilmiyor zaten, onlarin arasinda olmak istesem acar 7/24 oyun oynar 1 2 hafta sinava calisir mezun olmayi hedeflerdim
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.