Şimdi Ara

Güneşi Batmayan Ülke

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
417
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İngiltere'ye neden güneşi batmayan ülke deniyor? Aslı nedir?

• Bu sıfatın kaynağı hakkında farklı görüşler olsa da yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi neredeyse dünyanın her tarafına nüfus ettiği ve emperyalizmini küresel boyutta çok geniş bir coğrafyaya taşıdığı için söylenir. Hatta ismini hatırlayamadığım bir İngiliz'in bir sözü vardı; Kuzey Amerika bizin tahıl tarlamız, Güney Amerika bizim altın madenimiz, Uzak Doğu çay tarlamız... diye giden.

Anadolu'nun bu imparatorluk sınırlarına girmesine engel olan Atatürk ve silah arkadaşlarına ne kadar dua etsek az.
    Sadece İngilizleri değil; Yunanı, Fransızları, Ermenileri hatta Amerikalıları ve İtalyanları da yendik. Bunlar haricinde iç isyanlarla uğraştık. Bir simülasyon tasarlayıp içine savaş değerlerini girseler Türklerin Milli Mücadeleyi kazanma ihtimaline %5 bile şans vermez ama gel gör ki savaş doktrinlerini baştan yazan Osmanlı harbiye eğitimini almış savaş tecrübesi çok yüksek komutanlara sahiptik.
  • İngiltere değil de Britanya İmparatorluğu bu şekilde anılıyordu. Sebebi dünyanın dört bir yanına sömürgeler aracılığıyla yayılmış olmasıydı.
  • Britanya imparatorlugunun somurgelerine dunya haritasinda bakarsan nedenini anlarsin..
    Hell ios isidir..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu sıfatın kaynağı hakkında farklı görüşler olsa da yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi neredeyse dünyanın her tarafına nüfus ettiği ve emperyalizmini küresel boyutta çok geniş bir coğrafyaya taşıdığı için söylenir. Hatta ismini hatırlayamadığım bir İngiliz'in bir sözü vardı; Kuzey Amerika bizin tahıl tarlamız, Güney Amerika bizim altın madenimiz, Uzak Doğu çay tarlamız... diye giden.

Anadolu'nun bu imparatorluk sınırlarına girmesine engel olan Atatürk ve silah arkadaşlarına ne kadar dua etsek az.

• quote:

Orijinalden alıntı: Eski Açık Sarı Desene

Bu sıfatın kaynağı hakkında farklı görüşler olsa da yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi neredeyse dünyanın her tarafına nüfus ettiği ve emperyalizmini küresel boyutta çok geniş bir coğrafyaya taşıdığı için söylenir. Hatta ismini hatırlayamadığım bir İngiliz'in bir sözü vardı; Kuzey Amerika bizin tahıl tarlamız, Güney Amerika bizim altın madenimiz, Uzak Doğu çay tarlamız... diye giden.

İngilizleri yenmek muazzam bir başarı. Özellikle o şartlarda Milli Mücadele büyük bir başarı kabiliyeti idi. İnkılap tarihini okudukça hâlâ aklım durur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-ED4010EAB

İngilizleri yenmek muazzam bir başarı. Özellikle o şartlarda Milli Mücadele büyük bir başarı kabiliyeti idi. İnkılap tarihini okudukça hâlâ aklım durur.

Alıntıları Göster
    Sadece İngilizleri değil; Yunanı, Fransızları, Ermenileri hatta Amerikalıları ve İtalyanları da yendik. Bunlar haricinde iç isyanlarla uğraştık. Bir simülasyon tasarlayıp içine savaş değerlerini girseler Türklerin Milli Mücadeleyi kazanma ihtimaline %5 bile şans vermez ama gel gör ki savaş doktrinlerini baştan yazan Osmanlı harbiye eğitimini almış savaş tecrübesi çok yüksek komutanlara sahiptik.

• Bana göre bu işin bir gerçek anlamı var, bir de ideolojik. Gerçek anlamını Britanya İmparatorluğu'nun en geniş sınırlarına bakarak rahatlıkla anlayabilirsiniz. Doğu'dan Batı'ya muhteşem bir güçle yayıldığı için kaçınılmaz olarak güneş Hindistan'da batarken, Kuzey Amerika'da doğuyordu.

İdeolojik anlamıysa yine en az bunun kadar net aslında. Işığı, Güneşi sönmeyecek İmparatorluk demek. Gücü, kudreti, kurduğu düzeni, egemenliği, hakimiyeti bitmeyecek, devri geçmeyecek ülke demek. İngilizler'in tarih boyunca işgal etmediği ülke sayısına az önce baktım, 22 ülke sadece. Bu kudretli durumlarını, bu iktidarı ve hakimiyeti ifade etmek içinse "üzerinde asla Güneş batmayan imparatorluk" demeyi uygun görmüşler ülkenin durumuna.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1AB9A40D5

Bana göre bu işin bir gerçek anlamı var, bir de ideolojik. Gerçek anlamını Britanya İmparatorluğu'nun en geniş sınırlarına bakarak rahatlıkla anlayabilirsiniz. Doğu'dan Batı'ya muhteşem bir güçle yayıldığı için kaçınılmaz olarak güneş Hindistan'da batarken, Kuzey Amerika'da doğuyordu.

İdeolojik anlamıysa yine en az bunun kadar net aslında. Işığı, Güneşi sönmeyecek İmparatorluk demek. Gücü, kudreti, kurduğu düzeni, egemenliği, hakimiyeti bitmeyecek, devri geçmeyecek ülke demek. İngilizler'in tarih boyunca işgal etmediği ülke sayısına az önce baktım, 22 ülke sadece. Bu kudretli durumlarını, bu iktidarı ve hakimiyeti ifade etmek içinse "üzerinde asla Güneş batmayan imparatorluk" demeyi uygun görmüşler ülkenin durumuna.
    Sanırım bu nedenle dünyada İngilizler pek sevilmiyor.

Benim bir başka tespitim ise şu: Eski Sovyet Ülkelerini saymazsak -gerçi oralarda da artık öyle- bilim dili ve akademisyenlik dili olarak İngilizce referans alınıyor, Türkiye dahil İngilizce bilmeyen birisi Yüksek Lisans yapamıyor genelde.

• Evet, bu durum İngilizce'de oluşan literatürle alakalı. Felsefe, doğa bilimi, sosyal bilim, matematik vs. fark etmeksizin bir literatür oluştu İngilizce'de ve bu literatür doğası gereği evrensel bir faaliyet olan bilime kaynak teşkil ediyor. İngilizlerin siyasi ve iktisadi gelişiminin bilim ve tekniğe etki etmemesi mümkün değil; ya da bilim ve teknikteki gelişimin siyasete ve iktisata etki etmemesi mümkün değil. Gelişimleri iki yönlü olduğu için bugün üzerinde güneş batsa da Türkiye'de bile en makbul okullar İngilizce eğitim verenler olarak görülüyor.
  • Aslen Şarlken'in Habsburg İmparatorluğu için kullanıldı bu tabir. Büyük Britanya için sonradan kullanıldı. Şarlken namı diğer V. Karl İspanya Kralı, Avusturya Arşidükü, Hollanda'nın Lordu, Burgonya Kontu ve Kutsal Roma Alman imparatoruydu. Karl İspanyol Krallığı aracılığıyla Yeni Dünya'nın büyük kısmına, Uzak Doğu'da topraklara ve Avrupa'da büyük bir alana sahipti. Üstüne de zamanın Alman banker devi Fuggerlerden aldığı destek ve parayla elektörlere muazzam bir rüşvet vererek kendisini Roma imparatoru seçtirdi. Habsburg sülalesi içerisindeki akraba evlilikleri yüzünden fiziki ve mental olarak sakat doğan II.Karlos'un ölümüyle İspanya tahtını yitirene dek Habsburg ülkesi teknik olarak Güneş batmayan yer oldu. Konuda da yazıldığı gibi dünyaya yayılmış olan böylece topraklarında asla Güneş batmayan devlete yakıştırılan bir isim.

• sana bıle uzaklastırma verıldıyse yonetıme ıdıslılerın geırısı yapılmıs demektır..

serıat ıs loadıng to dhforum..

• Her meridyene bir sömürgesi olması nedeniyle

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sething

sana bıle uzaklastırma verıldıyse yonetıme ıdıslılerın geırısı yapılmıs demektır..

serıat ıs loadıng to dhforum..
    Kendime 30 gün vermiştim. Geri geldim. Yani ceza almadım biraz ara verdim diyelim.
  • Velkam tu sheriat of stayt..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.