Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (247. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
601.490
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 245246247248249
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    40w panel günde mesela 8 saaatlik dilimde, 300w şarj eder,, buda 25A yapar,,, en kötü ihtimalle,, 300w yerine 200w diyelim,
    25A yerine 20A diyelim,,,

40w panel ile 5 günde > 1000w güç üretir, 5 günde...

80A akü şarjı için gerekli olan toplam güç > 960w ,,,

24A akü size aşağı yukarı yetiyor, bunun diğer sebebide 40w panel sizin iki günü idare ediyor..

bir adet daha 40w panel, bir adet daha şarj kontrol, bir adet daha istediğiniz akü,,, aynı gücü bir yedeği daha..

Akü güçlenirse, daha çok alıcı bağlayacaksınız, bunu 10A solar regülatörün kaldırması gerekir,,,

100A solar regülatör ,,, 80A akü,,, 150w panel,,, size zaten mevcut güç az çok yetiyor,, ben masraf olarak görüyorum şu anda,,,

şu anki güneş paneli 5 günde 800w desek en düşük sağladığı,,,
    şu anki 25A akü size toplam gücün sadece 300w ını sağlayabiliyor,,,
    burada en zayıf halka akü olarak görüyorum,,, ek olarak 10A yerine 40-50A solar regülatör olmaması diğer zayıf halka...

İyi günler

• quote:

Orijinalden alıntı: eran

Merhaba panelleri tek tek bağlayarak birer hafta denedim herhangi bir sorunla karşılaşmadım şimdi ne yapmamı önerirsiniz?
    Tesekkurler
    Demek ki paneller, kablo ve konnektörler sağlam. Demek ki sorun şarj kontrol cihazında şeklinde geliyor aklıma...
  • quote:

Orijinalden alıntı: celalsungur

Bu sistemi yazlıkta verandayı aydınlatmak için kullanıyorum.
    Sonbaharda giderken, aküleri sökeyim mi, bağlı mı kalsın?
    Akükleri tam doldurun, söküp yanınıza alın, soğuk yerde güneş ve nemden uzakta tutun, ayda bir tekrar dolana kadar şarj edin. Bir dahaki yaz yerine geri takın.. Asla boş beklemesinler, nemli ve sıcak yerde kalmasınlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Çağdaş

Merhabalar, 10 watt solar panel, 12 volt 7 amper aküyü şarj edebilir mi? Yoksa kısa vade de akü bozulur mu? Ek olarak bu ikiliye 200 watt inverter sırıtır mı?
    Şarj eder. Zaten 84watt lık bir sisteminiz var..

200w inverter bu sisteme olmaz. kendi tüketimi ile 15 dakikada aküyü yer bitirir. elinizdeki ile sadece 3-5 wattlık led lamba yakılır, telefon şarj edilir..
  • Merhaba arkadaşlar :)

Köydeki ev için güneş paneli taktırmak istiyoruz ancak hiç anlamıyorum. Buradan birisiyle çalışabiliriz.

2 adet buzdolabı 24 saat
    Bulaşık makinesi günde 1 kere
    çamaşır makinesi 2 günde 1 kez
    lcd tv 4 saat
    Lambalar 4-5 saat
    Elektrikli sinek öldürücü
    Vantilatör 4 saat

Ne kadarlık bir harcama yapmamız gerekir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugur.k -- 3 Temmuz 2019; 1:6:19 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • vdss V kullanıcısına yanıt
    Valla benimde aklıma aynı şey geliyor şarz kontrol cihazını aliexpresden almıştım

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ugur.k U kullanıcısına yanıt
    Bulaşık çamaşır makinesi işin içine giriyorsa,bağlatabiliyorsanız şebeke elektriği bağlatın.
    En azından 30 000 liralık sistem kurmanız gerekir.Çamaşır bulaşık makinesi gibi şeyleri de yazın kullanabilirsiniz.
  • merhaba arkadaşlar,
    elimde 1 tane 135 ah powersafe, 1 tanede 95 ah fıamm marka sıfır ups akü var uygun fiyata vereceğim. ilgilenen arkadaşlar bana ÖM ile ulaşabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ugur.k

Merhaba arkadaşlar :)

Köydeki ev için güneş paneli taktırmak istiyoruz ancak hiç anlamıyorum. Buradan birisiyle çalışabiliriz.

2 adet buzdolabı 24 saat
    Bulaşık makinesi günde 1 kere
    çamaşır makinesi 2 günde 1 kez
    lcd tv 4 saat
    Lambalar 4-5 saat
    Elektrikli sinek öldürücü
    Vantilatör 4 saat

Ne kadarlık bir harcama yapmamız gerekir?
    Yaz için 15 panelli 5000Watt inverterli, 20.000Watt depolama kapasiteli sistem ister, yaklaşık 30.000TL Tutar.. Kışın kullanılacaksa işler değişir. 24 Panel, 5000W inverter, 30.000watt depolama kapasiteli akü gerekir ki 50.000TL. Daha ucuza kuracağınız ve size yeterli olacağı söylenen sistem 6 - 12 ay içerisinde çöp olur.

E.R.W nin dediği gibi varsa şebeke bağlatın yoksa sürekli ya da yazlık kullanım durumuna göre yapın..

Bunlardan aşağı sistemin 5-10 yıl çalışacağını söyleyenden senet alıp kabul edin başka türlü olmaz.

Bu forumun son 40-50 sayfasındaki her mesajı okuyun. son 2 senelik gelişmeler var orada.. Benim köyde kullandığım sistem bu yazdıklarımdan da büyük zira havuz kuyu vs var. Şebeke imkanım olmadığı için kurdum. 30 yıl ödeyeceğim elektrik faturası bu kadar tutmazdı. Şebeke varsa gerek yok masrafa..

• iyi günler, yaklaşık 20 dönüm fasulye tarlası var, mazotlu pompa aldık dereden suluyoz mazot parası anamızı ağlattı. güneş enerjili sistem kaça patlar bize hazir paketler çok pahalı. 275 lik 4 panel ve pompayla sulayabilirmiyiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • vdss V kullanıcısına yanıt
    hocam dediğiniz gibi inverterde güç tüketiyor (bir cihaz bağlı olmasa dahi),kapattığımda daha hızlı şarj oluyor

• Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemleri - Şebeke Uyumlu - POWER ENERJİ

Artık evlerde, iş yerlerinde, bina çatılarında Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi yapılabilecek üretim fazlası elektrik elektrik dağıtım kurumuna satılabilecek. Üstelik enerji satışı Ticari bir işlem olmasına rağmen şahıslar için KDV ve Gelir vergisinden istisna edilmiştir.

Çatınızda Güneş Paneli ile Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi yaparak elektrik ihtiyacını karşılamak istiyorsunuz. Peki Bunun için nereden başlayacaksınız? İlk işlem bulunduğunuz il deki Elektrik Dağıtım Firması ile ( Uedaş, Aydem, Limak, Uludağ Elektrik vs) Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimi için İzin / Çağrı Mektubu almanız gerekmektedir. Diğer yasal izinler, Projelendirme, Mühendislik Hizmetleri; Sözleşme Yapılması koşulu ile Firmamızca yerine getirilmektedir.

Çağrı Mektubunuz onaylanması durumunda Çatınızda Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemleri kurulumu yapılabilmektedir. Türkiye'nin coğrafi şartları ve enerji maliyetleri düşünüldüğünde Aylık Elektrik Faturası 970TL ye kadar gelen yerler (ev, yazlık, iş yeri, apartman ortak kullanım vs) için aşağıda dökümleri yapılan sistem kurulumu yapılması gerekmektedir.

10 KW ÇATI ÜZERİ GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ İÇİN KAÇ M2 ALAN GEREKLİ ?

Çatınızda 82 m2 Kullanılabilir alan olması gerekmektedir.

PROJE İÇERİĞİ
    Solar PV Panel Polikristal 275 Watt 40 Adet
    GoodWe 10 KW İnverter
    Kontrol ve İzleme Sistemi ( Scada )
    Sabit Montaj Yapısı
    DC Kablolama
    Toplama Panosu
    AC Kablolama
    İşçilik

Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemleri 25 Yıllık Ekonomik Ömre Sahip olup Türkiye'nin Güneşlenme Potansiyeli ve Enerji Maliyetleri dikkate alındığında Sistem Maliyetini ortalama 7.5 Yılda çıkarmaktadır. Dolayısı ile yatırım maliyetinin amorti süresi 7.5 Yıl dır.

Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Sistemlerini anlattığımız aşağıda yer alan videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

Kaynak: Çatı Üstü Güneş Enerjisi Elektrik Üretimihttps://satis.powerenerji.com/cati-uzeri-gunes-enerji-santrali-elektrik-uretimi

• quote:

Orijinalden alıntı: Oktaymese

iyi günler, yaklaşık 20 dönüm fasulye tarlası var, mazotlu pompa aldık dereden suluyoz mazot parası anamızı ağlattı. güneş enerjili sistem kaça patlar bize hazir paketler çok pahalı. 275 lik 4 panel ve pompayla sulayabilirmiyiz.
    Hayır.
  • Yeni düzenlenen mevzuatlarla beraber çatı üzeri GES projeleri daha feasable hale geldi.
    Artık aylık mahsuplaşma mümkün olacak. Ay sonunda üretim tüketim farkı hesaplanarak fatura edilecek ya da gelir pusulası düzenlenebilecek. Üretim fazla olursa satış fiyatı EPDK'nın açıkladığı tarife fiyatları üzerinden olacak.
    10 kW'a kadar izin süreçleri oldukça kolaylaştı. Tüm işinizi dağıtım şirketi ile halletmeniz mümkün.

Özellikle Ege'de, Akdeniz'de yazlık olarak kullandığınız meskenler için çok avantajlı bir durum var. Yazın üretim yazın harcayacak ve gece-gündüz farkı gözetmeden aylık olarak mahsuplaşacaksınız.

Çatısına on-grid (şebekeye bağlı) ges kurdurmak isteyen olursa yardımcı olurum.
  • Kerasuslu K kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Bir ay fazladan üretilen elektrik bir sonraki aya yansıtılıyor mu? Hesaplama her ay sıfırlanıyor mu?

Örneğin bir ay üretilen elektrik 400KW olsun harcanan da 300KW bir sonraki ay 100KW faturamdan düşüyor mu?

Eğer değil ise avantajlı olmaz.

Düzenleme

Gelir pusulası demişsiniz görmedim :), Devletden para mı alınacak?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bomanti -- 22 Temmuz 2019; 17:35:20 >
  • Bomanti B kullanıcısına yanıt
    kWh mahsuplaşma ay sonunda yapılacak ama fazla üretim sonraki aya devretmek yerine söylediğiniz gibi para alacaksınız.

Diyelim ki 100 ürettiniz 90 tüketttiniz aradaki fark için EPDK'nın tarife fiyatından (mesken, sanayi ya da ticarethane hangisine dahilseniz) gelir pusulası düzenleyecek ve dağıtım şirketinden ödeme alacaksınız.

Örnek;
     GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım
    kaynak:solarçatı
    5 aylık gelirini toplu olarak kesmiş. Ve bu fazlalık kısmın tutarı. Bir de tasarrufu var. Faturadaki vergilere boş yere para vermiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kerasuslu

kWh mahsuplaşma ay sonunda yapılacak ama fazla üretim sonraki aya devretmek yerine söylediğiniz gibi para alacaksınız.

Diyelim ki 100 ürettiniz 90 tüketttiniz aradaki fark için EPDK'nın tarife fiyatından (mesken, sanayi ya da ticarethane hangisine dahilseniz) gelir pusulası düzenleyecek ve dağıtım şirketinden ödeme alacaksınız.

Örnek;

kaynak:solarçatı
    5 aylık gelirini toplu olarak kesmiş. Ve bu fazlalık kısmın tutarı. Bir de tasarrufu var. Faturadaki vergilere boş yere para vermiyor.
    Merhaba çatımın en verimli noktasına yaklaşık 12 adet güneş paneli sığıyor, anladığım kadarıyla hem sürecin hızlı olması hem de ihtiyacım bu olduğu için 3000 watt saatlik mono kristal bir sistem kurdurmak istiyorum maliyeti anahtar teslim nedir? Bu sürecin bir kısmını kendim yürütebilir miyim?

• aeemin kullanıcısına yanıt
    Evet eğer 12 panel sığıyorsa yaklaşık 3 kW bir sistem kurabilirsiniz.
    Süreç ile ilgili başvuru kısmında yapabileceğiniz şeyler olabilir ama malzeme tedariği, kurulum vs. hem size yük olur hem de maddi olarak kazanç sağlayamazsınız.
    Maliyeti de yaklaşık 3500 $ olur malzeme kalitesine bağlı olarak.
  • Yaz kış gölgeye girmeyen 40 Panel yerleştirmeye yeterli alanı olan, Yıllık meteorolojik verilerinde az yağışlı bol açık havalı belirtilen bir bölgede, Güney cepheli, uzun süre sizde kalacak Müstakil bir eviniz yoksa bu on-grid işine girmeyin. Bu kriterlere İzmir, Muğla, Konya, Nevşehir, Karaman gibi iller gayet iyi uyabilirken, İstanbul, Bursa, Karadeniz şeridi uymuyor. Yukarıdaki tüm kriterleri karşılıyorsanız bile,bölgenizdeki elektrik idaresi "bizim sistemimiz uygun değil" cevabı verebiliyor. Tombalayı yakalamak zor yani..
  • Arkadaşlr merhaba öncelikle iyiki böyle bir konu açılmış forumda şimdi bende bir kaç soru sormak istyorum dilerim bir an önce cevaplanır.

1-aşağıdaki resimlerdeki panellerde sıkıntı var mı acaba ? Bazı yerler açık renk bazı yerler koyu anlayanlar bilenler kontrol edebilirler mi ?

Bir de bunların değeri bi göndercem size 30amperlik şarj regülatörü 1 adet 65 amperlik akü yü şarj edermi bu paneller akdeniz de yaşıyorum

• 
Sayfa: önceki 245246247248249
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.