Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (245. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.231
Cevap
166
Favori
601.464
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 243244245246247
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Peki o zaman Şarj Kontrol Cİhazları neden farklı Amper değerlerinde satılıyor?

Ben panellerden gelen akımın amperine göre şarj kontrol cihazı alınması gerektiğini biliyordum, yani bu durumda panellerden 120 Amper geliyor diyelim elimizdeki 30 Amperlik Şarj Kontrol Cİhazı sorunsuz bunu düzenleyebiliyor mu?
  • eozen81 kullanıcısına yanıt
    Evet MPPT cihazlar genelde iyi şekilde düzenler
    120A panel ve 30A şarj kontrol cihazı varsa aküler 30A ile şarj olur kısaca
  • Diamondx D kullanıcısına yanıt
    30 Amperlik şarj kontrol cihazına 120 amperlik Güneş paneli akımı gelirse bence o şarj kontrol cihazı yanar. Eğer 120 amperlik panel akımınız varsa şarj kontrolünüz en azından 150 amperlik olmalı.

Öte yandan akülerinizi istediğiniz kadar paralel bağlayabilirsiniz* İsterseniz 1000 amper olacak şekilde paralel bağlayın aküleri şarj kontrol cihazına zarar vermez. Şarj kontrol cihazına Güneş Panelinden kapasitesinin üzerinde akım gelmemelidir benim bildiğim bu şekilde.

* Önemli nokta aküleri bağlarken hiç bir zaman kısa devre etmemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca aküleri paralel bağlarken kablonuz olabildiğince kalın kesitli olmalıdır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GS Erol Zafer -- 2 Haziran 2019; 23:58:50 >
  • Voltaj sarj kontrolcüde yazan sınırda olmalı
    120A bağlasanda maksimum değer 30a ise 30a sarj yapar hocam.
    150A off grid hangi sarj kontrolcü var
    Bende classic 150 var maksimum 150V 96A
    Bu cihaza 150V a kadar panel bağlanabilir amper ise 96a üzeri bağlasan dahi 96a sarj yapar anlamına gelir.
    Tecrübe sahibi varsa paylaşırsa iyi olur yanlışımız varsa düzeltir öğrenmiş oluruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Olabilir valla hocam bende tam emin değilim ama yukarıda yazdığım gibi biliyorum. Bu işin üstadı vdss hocayı tekrardan konuya açıklama getirmesi için bekliyoruz o zaman :)
  • eozen81 kullanıcısına yanıt
    panelden 120 amper gelmiyor ,kullandığımız 2 akünün kapasitesi toplam 120 amper ve bu akülerden sürekli 120 amper güç almıyoruz
    ayrıca paneller anında 120 amper ile şarj etmiyor ,öyle olsa zaten aküye gerek olmaz ,çünkü 120 amper çok yüksek bir akım değeridir
    evlerde şebekeye bağlı sigortalar dahi genelde 16-25 amper değerlidir ,buradan bir hesap edin

siz volt ile amper kavramını karıştırıyorsunuz galiba
  • C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    Cemil hocam zaten sizin panelinizden 120 amper geliyor demedik. Akülerinizi isterseniz 1000 amper olacak şekilde bağlayın hiç farketmez. Hiçbir zararı olmaz.

Yalnız yüksek amper gücünden dolayı sisteminizdeki çekilen amper değerinin biraz üstünde bir sigorta kullanmanız gerekli güvenlik için. Tabi ki DC akım akan yerde DC sigortası AC akım akan yerde de AC sigortası kullanmalısınız.

Bunun dışında da aküleriniz tamamen aynı olmak zorunda. Yani 12 volt 60 amper akü kullanıyorsanız bütün aküleriniz bu değerde olmalı. Yine akü tipleri de tamamen aynı olmalı. Yani sulu tip akü kullanıyorsanız hepsi sulu tip olmalı yada kuru tip aküyse bütün sistem kuru tip akü olmalı. Jel akü kullanacaksanız hepsi Jel akü olmalı gibi. Hatta aküleriniz aynı tazelikte olmalıdır ki sisteminizden istediğiniz ölçüde verim alabilesiniz.

Bizim arada kaldığımız nokta tamamen paneller ve PWM [şarj kontrol cihazları] arası. Mesela Panelden gelen güç 450 Watt dan fazlaysa zaten PWM ler iş görmeyecektir. MPPT kullanılması gerekir. PWM'ler 450 Watt'a kadar olan küçük ölçeklerde iş görecektir.

Ayrıca bana göre PWM akım değerinden fazla bir akım değeri Güneş panellerinden gelmemesi gerekir. Aksi durumda bir müddet sonra PWM cihazı ısınıp yanacaktır. Diamond arakadaşımız ise farketmez yüksek akım gelse de PWM durumu düzeltir ve akım değeri neyse onu verir diyor. Burayı aydınlatmaya çalışıyoruz.

Bu işin ustası ve ehli olan sayın vdss hocanın bizi aydınlatmasını bekliyoruz. :)

Edit: Harf hatası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GS Erol Zafer -- 4 Haziran 2019; 10:37:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: GS Erol Zafer

Cemil hocam zaten sizin panelinizden 120 amper geliyor demedik. Akülerinizi isterseniz 1000 amper olacak şekilde bağlayın hiç farketmez. Hiçbir zararı olmaz.

Yalnız yüksek amper gücünden dolayı sisteminizdeki çekilen amper değerinin biraz üstünde bir sigorta kullanmanız gerekli güvenlik için. Tabi ki DC akım akan yerde DC sigortası AC akım akan yerde de AC sigortası kullanmalısınız.

Bunun dışında da aküleriniz tamamen aynı olmak zorunda. Yani 12 volt 60 amper akü kullanıyorsanız bütün aküleriniz bu değerde olmalı. Yine akü tipleri de tamamen aynı olmalı. Yani sulu tip akü kullanıyorsanız hepsi sulu tip olmalı yada kuru tip aküyse bütün sistem kuru tip akü olmalı. Jel akü kullanacaksanız hepsi Jel akü olmalı gibi. Hatta aküleriniz aynı tazelikte olmalıdır ki sisteminizden istediğiniz ölçüde verim alabilesiniz.

Bizim arada kaldığımız nokta tamamen paneller ve PWM [şarj kontrol cihazları] arası. Mesela Panelden gelen güç 450 Watt dan fazlaysa zaten PWM ler iş görmeyecektir. MPPT kullanılması gerekir. PWM'ler 450 Watt'a kadar olan küçük ölçeklerde iş görecektir.

Ayrıca bana göre PWM akım değerinden fazla bir akım değeri Güneş panellerinden gelmemesi gerekir. Aksi durumda bir müddet sonra PWM cihazı ısınıp yanacaktır. Diamond arakadaşımız ise farketmez yüksek akım gelse de PWM durumu düzeltir ve akım değeri neyse onu verir diyor. Burayı aydınlatmaya çalışıyoruz.

Bu işin ustası ve ehli olan sayın vdss hocanın bizi aydınlatmasını bekliyoruz. :)

Edit: Harf hatası.
    Pwm için demedim hocam Mppt için konuşmuştum.

O zaman sizin dediğiniz doğrudur hocam ben de PWM için demiştim. MPPT tecrübem yok. MPPT zaten çok pahalı haliyle kalitesi de yüksek. Üzerine fazla akım gelse de onu bir şekilde güce dönüştürüp oldukça verimli bir iş çıkaracaktır. PWM'lerde ise böyle bir şey yok. Kapasitesini aşan akımlarda önce ısınır bir süre sonra da yanar tahminimce.
  • GS Erol Zafer kullanıcısına yanıt
    zaten şarj kontrol ünitelerinin farklı amperde üretilme sebebi bu ama akünün amperinin yüksek olması sorun değil ,aküden çekilen akım önemli
    60 amper bir aküden hiçbir zaman 60 amper çekilmez ,öyle bir durum oluşsa aküyü kısa devre etmek gibi bir şey olur
    ki sistem kurarken zaten bunları hesap edip kuruyoruz

zaten 200 watt panel de asla 30 amper üzeri akım vermez
    keşke verse :)

benim kullandığım panelin maksimum amper değeri 5,65 A.
    2 adet kullandığıma göre toplam vereceği değer 11.3 A. (tabi bu değer maksimum)

kullandığım şarj kontrol cihazı 30 A. olduğuna göre ,bir tane daha 100 watt panel bağlasam dahi sorun çıkmayacağı belli oluyor ,hatta 4 tane 100 watt panel bağlansa dahi sorun çıkmayacağı ortada (hesaba göre)

sigorta konusunu ise 120 A. değerin ne kadar yüksek olduğu anlaşılsın diye örnek verdim
    Hocam 60 amperlik aküden neden 60 amper çekilmesin? Benim bildiğim aküler kapasitelerinin 3-4 katını bile verebilirler. Ama bu durumda da tabi ki daha hızlı tükeneceklerdir .)

Mesela 60 amper aküden 1 saat boyunca 60 amper çekebilirsiniz. 120 amper çekecekseniz 30 dk süreniz var. 240 amper çekerseniz 15 dk da bitirirsiniz aküyü. Tabi bunlar da teorik tahminler. Gerçekte ise işler her zaman daha zorlu* olacaktır .D

* Kayıp, kaçak, verim ve bir takım fizik kurallarından dolayı..
  • Herkese iyi günler dilerim. Arkadaşlarım ben Osmaniye de oturmaktayım. Evimde (Apartman Dairesinde) ilk etap da Modem,Nas ve gece lambası gibi aletlerin çalışmasını sağlayacak bir sistem inşaa etmek istiyorum. Bu konuda gerek buradan gerek diğer sitelerden bilgi toplamaya başladım. Bazı konularda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Piyasada çok fazla çeşit Güneş Paneli bulunmakta. Güneş olarak hangi markanın panelini almalı , ve Osmaniye gerçekten çok sıcak ve nemli Mono mu yoksa Poli mi alınmalı. Aklımda 200 -250 W bir panel almak geçmekte.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Bağlayın hiçbir sorun olmaz. Hiçbir şey yanmaz, bozulmaz. Kapasite artar. Sarj kontrol cihazınızın amperjı düşük dahi olsa sadece daha geç full şarja ulaşmanıza sebep olur...

AMAAAA:::!!! Ülkemizde hiçbir şekilde bahsedilmeyen ve uygulandığını görmediğim basit bir detay var ki bunu atlarsanız akülerden biri daha çabuk ölür... Aküleri YÜKE veya şarj kontrole aşağıdaki gibi bağlayın!!! (çok basit ama çoook önemli)

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vdss -- 9 Haziran 2019; 16:46:10 >

• Arkadaşlarım herkese iyi günler. Arkadaşlar aranızda kendi Güneş panelini yapan arkadaşım var mı acaba ? Bazı konularda fikir alacaktım.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • vdss V kullanıcısına yanıt
    Hocam mesela 4 akü paralel bağlıysa hangilerinden artıyı ve eksiyi alıcaz. 1.den artı 4.den eksimi. 2.den artı 3.den eksimi felan ? Nasıl olmalı? :)

Bir de bu dediğiniz seri bağlantıda geçerli olur mu? Yani diyelim ki 4 akü seri bağlı. 1.nin artısı ve 4.nün eksisi çıkıyor. 4. daha çabuk bozulur diyebilir miyiz. Yada 1. yada diğer herhangi biri daha çabuk bozulur denebilir mi yoksa dediğiniz sadece paralel için mi geçerli?
  • vdss V kullanıcısına yanıt
    hocam size sormak istediğim birkaç konu vardı ama bir süredir yoksunuz :)

verdiğiniz bilgi çok değerli ve yarın ilk fırsatta o şekilde bağlayacağım
    diğer konu ise ilk aküden aldığım voltaj daha fazla ,diğeri daha düşük görülüyor (ölçümde) oysa ki aynı olması gerekmez miydi (acaba sizin dediğiniz şekilde bağlamadığımdan olabilir mi ,yük ilk aküye bağlı)

başka bir konu ise daha önce bahsetmiştim ,ilk başta 100 watt 1 panel ve 60 amper 1 adet (jel denilenlerden) aküyle başlamıştım
    çok yetersiz geldiği için 1 tane daha 100 watt panel eklemiştim ama bu defa da akü yetersiz geldiği için 2. bir tane 60 amper jel akü alıp sisteme ekledim

lakin hala 40 inç 1 led tv. yi azami 12 saat çalıştırıyor ama sonraki gün gündüzde çalıştırırsam akü dolmuyor
    yani bu defa da yine panel yetersiz geldi (anlayabildiğim kadarıyla)

yani bu sistem gerçekten çok pahalı ve öyle ucuza bir sistem kurup kullanayım hayali olanlar için maceradan öte bir şey değilmiş :)

• Paralelde artı eksi capraz alınmalı vdss hocamın dediği gibi
    Seri bağlı sistemde eksi kutup tarafı 5-6 ayda bir baştaki + kutuptaki aküler olmak kaydıyla akülerin yeri değiştirilmeli

• merhabalar,

aşağıdaki gibi bir dolap çalıştırmak istiyorum.
    24 saat çalışacak ve sadece yazları çalışsacak 3 ay boyunca..

İnverter ?? (modifiye / tam inverter w??)
    Akü Amp ?? almam gerek? hesaplayabilecek var mı?

https://www.n11.com/urun/altus-al-1090-a-90-lt-statik-tezgah-alti-buzdolabi-733412?magaza=%C3%B6zbirecikliticaret27#unf-info

Yıllık Enerji Tüketimi : 112 (Kwh/Yıl)
    Günlük Enerji Sarfiyatı : 0.306 (Kwh/24H)
    Seri bağlılarda aynı sizin dediğiniz gibi yer değiştirilmeli diye duymuştum ben de demek ki doğruymuş. Teşekkürler.
  • Mihmander kullanıcısına yanıt
    tam inverter olmazsa çoğu cihazda sorun çıkıyor ,misal vantilatör bağlıyorum çalışıyor ama vınlama sesi geliyor (trafo sesi gibi)

diğer konuları en iyi @ vdss hoca biliyor ona sormakta fayda var
  • 
Sayfa: önceki 243244245246247
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.