Şimdi Ara

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım (248. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.230
Cevap
166
Favori
597.339
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 246247248249250
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlr merhaba öncelikle iyiki böyle bir konu açılmış forumda şimdi bende bir kaç soru sormak istyorum dilerim bir an önce cevaplanır.

1-aşağıdaki resimlerdeki panellerde sıkıntı var mı acaba ? Bazı yerler açık renk bazı yerler koyu anlayanlar bilenler kontrol edebilirler mi ?

Bir de bunların değeri bi göndercem size 30amperlik şarj regülatörü 1 adet 65 amperlik akü yü şarj edermi bu paneller akdeniz de yaşıyorum

GÜNEŞ PANELLERİ (SOLAR PANEL) Genel Paylaşım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vdss

Yaz kış gölgeye girmeyen 40 Panel yerleştirmeye yeterli alanı olan, Yıllık meteorolojik verilerinde az yağışlı bol açık havalı belirtilen bir bölgede, Güney cepheli, uzun süre sizde kalacak Müstakil bir eviniz yoksa bu on-grid işine girmeyin. Bu kriterlere İzmir, Muğla, Konya, Nevşehir, Karaman gibi iller gayet iyi uyabilirken, İstanbul, Bursa, Karadeniz şeridi uymuyor. Yukarıdaki tüm kriterleri karşılıyorsanız bile,bölgenizdeki elektrik idaresi "bizim sistemimiz uygun değil" cevabı verebiliyor. Tombalayı yakalamak zor yani..
    Bi üste bakarmısın:)

• quote:

Orijinalden alıntı: Kerasuslu

kWh mahsuplaşma ay sonunda yapılacak ama fazla üretim sonraki aya devretmek yerine söylediğiniz gibi para alacaksınız.

Diyelim ki 100 ürettiniz 90 tüketttiniz aradaki fark için EPDK'nın tarife fiyatından (mesken, sanayi ya da ticarethane hangisine dahilseniz) gelir pusulası düzenleyecek ve dağıtım şirketinden ödeme alacaksınız.

Örnek;

kaynak:solarçatı
    5 aylık gelirini toplu olarak kesmiş. Ve bu fazlalık kısmın tutarı. Bir de tasarrufu var. Faturadaki vergilere boş yere para vermiyor.
    Derdim bahçemi aydınlatmak şimdilik ama panellerde sıkıntı bar mı acaba diye fotoları paylaştım.
    Birde güç panosunu buna uygun ne almam gerek inverter ve şarj cihazı olarak bilgi verebilmeniz mümkünmü acaba

• Paneller yakından böyle görünmekte bir de solar regülatör özelliklerini ekledim bu ürünü alayım mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi exorcist33 -- 8 Ağustos 2019; 13:48:11 >
  • exorcist33 kullanıcısına yanıt
    Panellerde görünüş olarak bir sorun yok. Renk farkları olabilir normaldir. Yanlız sadece dışardan bakarak panelin durumu iyidir diyemeyiz. Panel sıfır mı ikinci el mi? Çerçevesini kontrol edin paslanma vs. var mı? Panel üzerindeki camı iyi inceleyin çatlak vs. görünüyor mu? Arkadaki ufak bağlantı kutusunu iyi inceleyin sağında solunda hasar var mı? Hatta içini açıp diyotları vs. kontrol edin. Bunların dışında paneli güneş altına koyup bir multimetre ile akım, gerilim ölçümü yapın. Açık devre gerilimi ve akımı panelin arkasında yazar (VOC).

Bu panelden kaç tane kullanacaksınız bilmiyorum ama 30Amperlik şarj cihazı fazlasıyla yeterli. Şarj cihazınız 12/24 V destekliyor. Aydınlatma için 12V sistem kurmanız yeterli. Sadece aydınlatma için Akdenizde bu sistem size yeter de artar. Tabi 10 tane ampülü 10 saat yakmıyorsanız.

Sadece aydınlatma yapacaksanız inverter ihtiyacınız olmayabilir. 12V doğru akımla çalışan LED'ler ile aydınlatma yapabilirsiniz. İnverter 220V ihtiyacınız varsa kullanın.

Biraz kopuk oldu ama dağınık yazmışsınız idare edin.
  • vdss V kullanıcısına yanıt
    Yanlış bilgi vermeyelim. Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamında faturasında yazan sözleşme gücüyle sınırlı olmak kaydıyla 10 kW'a kadar çatı üzerine kurulacak güneş santrallerine kapasite/izin verilmesi zorunludur.
    Bu tamamen tüketim-üretim dengesini tutturacak sistem kurmakla alakalı. 2 kWh tüketimin varsa 2 kWh üretim yapacak sistem kurmalısın. Az üretirsen vergilerle beraber tarife fiyatından elektrik satın alırsın. Çok üretirsen çıplak tarife fiyatı üzerinden dağıtım şirketine satarsın. Bu tutar da çok yüksek olmadığından boşuna büyük güçte sistem kurmuş olursun.

Kısaca fizibilite denen birşey var. Tüm parametreleri doğru hesaplarsan sıkıntı olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kerasuslu

Panellerde görünüş olarak bir sorun yok. Renk farkları olabilir normaldir. Yanlız sadece dışardan bakarak panelin durumu iyidir diyemeyiz. Panel sıfır mı ikinci el mi? Çerçevesini kontrol edin paslanma vs. var mı? Panel üzerindeki camı iyi inceleyin çatlak vs. görünüyor mu? Arkadaki ufak bağlantı kutusunu iyi inceleyin sağında solunda hasar var mı? Hatta içini açıp diyotları vs. kontrol edin. Bunların dışında paneli güneş altına koyup bir multimetre ile akım, gerilim ölçümü yapın. Açık devre gerilimi ve akımı panelin arkasında yazar (VOC).

Bu panelden kaç tane kullanacaksınız bilmiyorum ama 30Amperlik şarj cihazı fazlasıyla yeterli. Şarj cihazınız 12/24 V destekliyor. Aydınlatma için 12V sistem kurmanız yeterli. Sadece aydınlatma için Akdenizde bu sistem size yeter de artar. Tabi 10 tane ampülü 10 saat yakmıyorsanız.

Sadece aydınlatma yapacaksanız inverter ihtiyacınız olmayabilir. 12V doğru akımla çalışan LED'ler ile aydınlatma yapabilirsiniz. İnverter 220V ihtiyacınız varsa kullanın.

Biraz kopuk oldu ama dağınık yazmışsınız idare edin.
    Merhaba üstadım.
    Bu panelden iki tane var elimde
    12 volt ampül koymak yerine ben 3-4 tane led projektör aldım 20w lık işin özü bu konulara daldıkça ne kada yabancı olduğumu daha iyi anlıyorum.

Çünkü panelin arka tarafında giriş çıkış bilgilerinin yazdığı yeri de fotoladım orada 36 volt falan diyordu öyle olduğu için ben 2 tane aküyü seri bağlayıp 24 volt yapmalıymışım diye duymuştum aldığım arkadaştan.( Bu arada ikinci el.)

Yani şimdi tek bir aküye bağlayıp iki panelin o aküyü doldurmasını beklemek doğru mu yoksa aldığım kişinin dediği gibi iki akü almak zorundamıyım ya da 3 - 4 neyse ?

Çok dağınık yazıyorum farkındayım ama böyle saçma sapan fikirler geliyor anında kaybetmemk içinde hemen yazıyorum

• Kerasuslu K kullanıcısına yanıt
    Herhangi bir pas çizik kırık vs bişey yok aksine temiz duruyor ama üzerindeki renk ler huzursuz etmişti hani ben içinde bişiler kırıkmı acaba diye düşünmüştüm.

1 tek akü ile mevcut sistemde güneş enerjisini kullanabilirmiyim yoksa seri bağlantı va şart mı?
    2 inverter alacağım ama bu ya da 30 amperlik herkeste bulunan çin menşeili regülatörler de atıyorum 600 wattlık bir inverteri ya da daha yükseğini çalıştırırmı hani ilerde ekleme yapmak istersem diye sizin gibi beyinleri herzaman bulamıyoruZ buluncada böyle iciğini ciciğini soruyoruz kusura bakmayın ve çok çok sağolun

Hiç sorun değil istediğin kadar soru sorabilirsin. Bu benim mesleğim aynı zamanda hobim.

Öncelikle elinde 250W 2 panel olduğu için 24V sistem kurman daha mantıklı. Ayrıca projektör almışsın onları 220V beslemen lazım. Şarj cihazın da açık devre gerilimi üzerinde akım gelirse cortlayabilir. O yüzden 24V sistem kurmalısın.

1. Dolayısıyla evet 2 adet akü alman ve seri bağlaman gerekecek. Panelleri de paralel bağlamalısın.
    2. Regülatör çalışır ancak sorun çıkarmayacağına emin olamazsın. Bu aletlerin hepsi çin malı zaten. Eğer imkanın varsa kaliteli bir MPPT şarj cihazı tabi ki daha iyi olur. İnverter'i de modifiye sinüs değil tam sinüs alman daha iyi olur. Ayrıca ilerisi için en az 1000 Watt almanı öneririm.

İşin içine 220V elektrik girdiği için uyarıyorum, ELEKTRİK İŞLERİNİ UZMAN KİŞİLERE YAPTIRIN! Kuracağınız sistemin güvenliğinden emin olun. Bu parçaları bir araya getirmek sistemi kurmak için yeterli değildir. Devre kesici, sigorta, topraklama gibi güvenlik elemanlarını da doğru olarak kullanmanız gerekir. Aşağıdaki fotoğrafta doğru sistem şemasını görebilirsiniz.

Aşağıdaki linkten benim yayla evimize kurduğum sistemi ve malzemeleri görebilirsin. 2 mesaj aşağıda da boyutlandırmaları nasıl yaptığım yazılı.
    https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/128758657

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerasuslu -- 9 Ağustos 2019; 9:58:34 >
    Vallahi hocam çok çok sağolun ben sormaya utanırken böyle cesaretlendirmeniz gerçekten inanılmaz mutlu etti beni.
    Mpptler de çok pahalı şuan için hani imkansız gibi benim için :) yeni evlendim bahçeli bir ev tuttuk ve aydınlatması nı böyle karşılayalım ilerde belki tv yi ekleriz ne biliyim ufak ufak geliştiririrz diye düşündüm ama para oldukça tabi :) 2 akü şart değil ama olursa daha güvenli bir sistemim olur sanırım öyle anladım yani yazdıklarınızdan inşallah 2. Aküyü bulabilirim :)

Birde mesela bir akü 65 amper diyelim 2. Aküm 100 amper veya farklı bi değer olabilir mi 65 amperden ? Olsa ne tür sorun yaşarım

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    2 farklı amper aküyü seri bağlamak çok iyi bir fikir değil. Seri bağlanacak akülerin aynı güçte, aynı kimyasal yapıda, aynı yaşta hatta aynı marka olması her zaman iyidir. Aküleri birbirine bağlamadan önce ikisini de ayrı ayrı aynı gerilime gelecek şekilde şarj edip sonra seri bağlamak işi sağlama alır.
    Anladımpeki şimdi benim tek aküm var tek aküyle kullanırsam sorunlar ne olur acaba ? Valla utanıyorum sormaya aklımdaki herşeyi soruyorum lütfen kusuruma bakmayın hocam:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi exorcist33 -- 9 Ağustos 2019; 18:6:15 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Son olarak inverteri kaldı sistemin eksiği inverterin 12 ya da 24v farkı varmı alırken yoksa hepsi uyumlumu 12/24/48 şeklinde ??

Akünün tek olması sorun değil. 12V aküyü 220V’a inverter yükseltecek. Sorun şarj cihazı tarafında. Panelin açık devre gerilimi veya üzerindeki gelebilecek gerilim şarj cihazını bozabilir. Şarj cihazının maksimum gerilim-akım değerleriyle paneli karşılaştırmak lazım. Bu değerlere göre sigorta bağlamalısın.
    Senin sistem şöyle olacak 24V Pv Panel - 12V Şarj Cihazı - 12V akü - 220V inverter. Verdiğim şemaya göre doğru sigortaları bağlarsan sorun olmaz.

Şimdi hocam panelin, şarj cihazının fotosunu atıyorum bilgilerin yazdığı kağıt kısımları şuanda 12 volt akü bağlarsam 50 ampere sahip bir akü de var elimde. Bir kontrol edermisiniz ?
    Asıl soru inverterde olucak 12 volt mu 24 volt mu almalıyım orasını henüz çözemedim doğrusu buyrun fotoğraflar

Hocam senin şarj cihazın Smax 40 modeli aşağıdaki linkte datasheet var.
    http://www.saviorsolar.com.tr/wp-content/uploads/2018/02/saviorsolar-s-max-series-datasheet.pdf
    Max solar voltage 55V yani panelden gelecek olası açık devre geriliminden yüksek teorik olarak sorun yok.
    Şarj akımın 40 amper. Gayet yüksek.
    İnverter 12 V almalısın. Çünkü akü grubun 12V. Şarj cihazın akünün voltajına göre zaten otomatik olarak 12V şarj edecek. Datasheet system voltage bölümünde yazıyor.

Tekrar ediyorum sigorta ve topraklamayı unutma.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Öncelikler bayramınız mübarek olsun Allah nicelerine sevdiklerinizle beraber erişmenizi sağlasın inşallah tüm müslüman aleminin...

Ben paneli aldığım yerde bana dedilerki 24 volt yap aküleri seri bağla ya da paralel 24 volt yap dedi onun üzerine 24 volt da inverter al dedi sebebini de pek iyi anlatamadı bende o nedenle ısrarla 12 mi 24 mü diye soruyorum yani orayı anlayamadım :))) neden 24 volt yap dedi niye böyle olsun dedi anlayamadım

hocam solar sistemde topraklamayı nasıl yapacağız ,şehir şebekesinin toprak hattından mı ,yoksa başka bir yöntem mi var ?
  • Bir de sigortayı nasıl bağlıyoruz acaba ?

Hangi sigortadan kaç tane kaç amper acaba ve nereye :) ya da nerelere

• 
Sayfa: önceki 246247248249250
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.