Şimdi Ara

GPS NAVİGASYON SORUN CEVAPLAYALIM!!! (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.415
Cevap
55
Favori
360.949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • slm ben de bir navigasyon cihazı var aracımda kullanıyorum programı igo8. cihaz gps sinyali almıyor. ayarlarda gps etkin i işaretliyorum yine bulmuyor. geri gelip ayarlara tekrar girdiğimde gps etkin işaretli olmuyor. otomatik bağlan diyorum yine bulamıyor.
    sorunu çözmede yardımcı olabilecek varsa sevinirim.
    şimdiden teşekkürler...
  • Orijinalden alıntı: akucukpehlivan

Selamlar Carnetmsk,

connected navigation aslinda avrupadaki kadar entegre olmasa da uzerinde calistigimiz bir konu. Emniyet'te MOBESE projelerinde polisler icin gelistirdigimiz fonksiyonlari PND uzerine tasiyarak Yolbil-Connected versiyon uzerinde calisiyoruz.

Sanirim ilk prototiplerimiz 1-2 ay icinde kurulmaya baslanacak. Su anki hedefimiz oncelikli olarak polisten sonra, ambulans ve itfaiyeler icin calistirmak. Cunku ilk ihtiyac bilgiye erismekten cok, sahada mobil bir araca hedefi merkezden tarif vb. gerektirmeden gonderebilmek... Bakalim neler cikacak ustunde....

getirecegimiz urun 4,3 inch ve Turkcell ile calisacak sekilde hazirlandi ve geliyor.

Saygilar.

Alim K.

Alim Bey merhaba,

Connected navigation da zaten asıl amaç çift yönlü veri transferi yoluyla PNA ve PND türü cihazları dumb terminal türü cihaz özelliğinden kurtarıp daha çok bir PDA gibi kullanmak ve özellikle ambulans, kurtarıcı, acil servis hizmetleri, itfaiye gibi zamana karşı yarışan hizmetler için, merkezlerden sorunun olduğu yere en yakın ekibi/aracı görüp onu en hızlı şekilde yönlendirebilmektir. Bu da navigasyon cihazına GPRS / GSM yoluyla mesaj veya rota bilgisinin gönderilip (adres girmeye gerek kalmadan) ekibin/aracın bulunduğu yerden istenilen yere rotasının otomatik olarak başlatılmasıyla olur.

Sizin de söylediğiniz gibi öncelikli kullanım alanları Polis, İtfaiye ve Ambulans gibi zaman töloransı olmayan kamu hizmetleridir. Bununla beraber bir durağa bağlı taksiler için, acil ilaç ve sağlık ekipmanı dağıtımcıları için, mobil kuryeler için veya mobil yemek hizmeti verenler için çok güzel projeler geliştirilebilir. Örneğin mobil börek veya pizza aracı, aracın sağ tarafı tepsi tepsi çiğ börekler veya pizzalar, sol tarafı da fırın şeklinde. Araçtaki navigasyon cihazına merkezden bir sipariş geliyor ve rota bilgisi geliyor. Navigasyon cihazında hem sipariş görünüyor hem de herhangi bir adres girmeden oraya navigasyon başlamış oluyor, araçtaki personel de siparişi hemen fırına veriyor adrese ulaşıncaya kadar börek pişmiş oluyor ve sipariş sıcak sıcak teslim edilmiş oluyor.
    Şimdiye kadar bu alanda fazla gelişme olmamasının en önemli sebeplerinden biri de cihazların maliyetlerinin oldukça fazla olması idi, sanırım siz bu engeli aşmışsınız, bu konuda proje geliştirmek insana keyif veren bir mühendislik çalışması bence, sizi tebrik ederim.

Saygılarımla,

• ürününüzün marka ve modelini bildirebilir misiniz?
    quote:

Orijinalden alıntı: surveyor_60

slm ben de bir navigasyon cihazı var aracımda kullanıyorum programı igo8. cihaz gps sinyali almıyor. ayarlarda gps etkin i işaretliyorum yine bulmuyor. geri gelip ayarlara tekrar girdiğimde gps etkin işaretli olmuyor. otomatik bağlan diyorum yine bulamıyor.
    şimdiden teşekkürler...
  • ===ACİL YARDIM ===merhaba arkadaslar, hayırlısıyla birtane nissan qashqai platinyum aldım.gayet güzel araba.yalnız sorun navigasyon yazılımında var galiba.bütün nissan qashqai premium sahipleri bilir sd map kartınızı takın diyor.bende lisanslı igo 8 var onu yukluyorum sd karta sokete takıp çalıştırmasını bekliyorum ama hiç kıpırdama yok.nedenini sordum.nissanın kendi formatlı sd kartı olması gerekiyormuş.bu işden anlaya bilen uzmanlardan RİCAM bize yardımcı olabilirmisiniz.map olayını nasıl hallederiz. saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ^^0DARK^4BLUE -- 10 Ekim 2009; 19:30:07 >
  • Yaklaşık 1,5 yıllık TYTN II kullanıcısıyım ve son 1 yılında değişik birsürü RO kullandım. Özellikle PDACorner ROM lardan oldukça memnun kaldım. En son versiyonunu da denememe rağmen en stabil çalışanının (bence) Ultimate-X.V4 olduğunu düşünüyorum. Ayrıca yanına bir de DJKoa 3D Dialer ekleyince tadından yenmez oldu. Buraya kadar herşey iyi güzel de. Uzun zamandır İGO yu kullanmıyordum. Bu ROM'u yükledikten sonra 2 gün önce ihtiyacım oldu açmaya çalıştım fakat başlangıç ekranı açılıyor ve STARTING kısmında takılyor. Hatta inat edip yaklaşık 15 dakika bekledim fakat nafile. Bu arada İGO 8.0.0 kullanıyordum. Sonrasında İGO 8.3.1 ve 8.3.2 yi denedim fakat sonuç yine aynı. Başlamaya çalışıyor giriş ekranı açılıyor altta yazılar geçiyor ve en son STARTING kısmında takılıyor. Açıkcası ROM ile ilgili bir sorun olduğunu dşünüyorum fakat ROM'u değiştirmeden düzeltebileceğim bir yol arıyorum. Bilenlerden bana yardım etmek isteyenlere şimdiden teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: huseyin10

Sn. acorpse,

Benim kullandığım cihaz Garmin Nüvi 200, programı basit fakat kullanışlı değil. Bu sebeple Next YE-G 708 almanı tavsiye ederim. Fiyatıwww.hizlial.com 398 TL (yanında 4GB kingston hafıza kartı hediye ediyor).

Next firması ile görüşüp, cihaz içinde hem Türkiye hem de avrupa haritaları yükletebilirsin. Veya öncewww.hizlial.com sitesinden cihazı alırsın, daha sonra Avrupa haritalarını ilave ücret ile yüklersin. Dediğim gibi firma ile görüşmen lazım. Zaten Next firması en esnek firmalardan, yardımcı olacaklardır.
    Programı iGO8 yani dünyanın en iyi programı.

Cihaz türk malı olduğu için Türkçe dilinde. Ekran LG marka, kullanılan malzeme de kaliteli.

FM transmitter özelliği ve 16GB hafızası (ilave kart ile) sayesinde araç radyosundan mp3 leri ve Navigasyon komutlarını birlikte dinleyebiliyorsun. Belki direk kendi hoparlöründen de mp3 çalıyor olabilir, tam bilmiyorum.

Ekranı 4,3" LG marka geniş ekran.

Haritası Başarsoft , türkiyenin en iyi haritası ve google tedarikçisi, 4 ayda bir güncelleme çıkıyor. 2013 yılına kadar bedava güncelleme hakkı var.

Ayrıca Next YE-G 708 cihazında aşağıdaki özellikler de var:
    SiRFInstantFixII özelliği sayesinde uydulara çok hızlı bağlanıyor (Garmin 200 de yok)
    Bir sonraki dönüş işareti var (Garmin 200 de yok)
    Yol hız limiti işareti var (Garmin 200 de yok)
    iGO8 programı sayesinde sürüş ekranında istediğin POI'leri görebiliyorsun (Garmin 200 de yok)
    İşlemcisi çok hızlı 400Mhz.
    Waas+Egnos desteği ile çok hassas GPS konumlama özelliği var (Garmin 200 de yok)
    Video oynatıyor - MPEG4, DivX, Xvid, MPEG2, MPEG.

quote:

Orijinalden alıntı: acorpse

selamlar

yarın yola çıkacağım için acil bir cevap arıyorum, ürün konusunda yardımcı olurmusunuz acaba?
    250-450 arası bi ürün almak istiyorum, işim nedeni ile avrupaya da çok çıktığım oluyor, türkiyedeki cihazlarda bu haritalar da kurulu geliyor mu?
    şu an için sizce alacağım optimum ürün ne olmalı?
    harita güncelleme ve bunun gibi şeyleri de göz önüne alırsak...

şimdiden çok teşekkür ederim...

Peki YE-G 828 ile YE-G 708 arasındaki fark ne ? Fiyat olarak ciddi fark var çünkü ? Genelde arabada kullanacağım.Kırsal kesimde yol bulması daha önemli benim için.Kırsal kesim ama gideceğim yerler tanınmış yerler yani cihaz bulur diye düşünüyorum.

• Kullandıkları harita aynıdır. 828 de ilave olarak Bluetooth ve kamera vardır.

Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tenekekutu

quote:

Orijinalden alıntı: huseyin10

Sn. acorpse,

Benim kullandığım cihaz Garmin Nüvi 200, programı basit fakat kullanışlı değil. Bu sebeple Next YE-G 708 almanı tavsiye ederim. Fiyatıwww.hizlial.com 398 TL (yanında 4GB kingston hafıza kartı hediye ediyor).

Next firması ile görüşüp, cihaz içinde hem Türkiye hem de avrupa haritaları yükletebilirsin. Veya öncewww.hizlial.com sitesinden cihazı alırsın, daha sonra Avrupa haritalarını ilave ücret ile yüklersin. Dediğim gibi firma ile görüşmen lazım. Zaten Next firması en esnek firmalardan, yardımcı olacaklardır.
    Programı iGO8 yani dünyanın en iyi programı.

Cihaz türk malı olduğu için Türkçe dilinde. Ekran LG marka, kullanılan malzeme de kaliteli.

FM transmitter özelliği ve 16GB hafızası (ilave kart ile) sayesinde araç radyosundan mp3 leri ve Navigasyon komutlarını birlikte dinleyebiliyorsun. Belki direk kendi hoparlöründen de mp3 çalıyor olabilir, tam bilmiyorum.

Ekranı 4,3" LG marka geniş ekran.

Haritası Başarsoft , türkiyenin en iyi haritası ve google tedarikçisi, 4 ayda bir güncelleme çıkıyor. 2013 yılına kadar bedava güncelleme hakkı var.

Ayrıca Next YE-G 708 cihazında aşağıdaki özellikler de var:
    SiRFInstantFixII özelliği sayesinde uydulara çok hızlı bağlanıyor (Garmin 200 de yok)
    Bir sonraki dönüş işareti var (Garmin 200 de yok)
    Yol hız limiti işareti var (Garmin 200 de yok)
    iGO8 programı sayesinde sürüş ekranında istediğin POI'leri görebiliyorsun (Garmin 200 de yok)
    İşlemcisi çok hızlı 400Mhz.
    Waas+Egnos desteği ile çok hassas GPS konumlama özelliği var (Garmin 200 de yok)
    Video oynatıyor - MPEG4, DivX, Xvid, MPEG2, MPEG.

quote:

Orijinalden alıntı: acorpse

selamlar

yarın yola çıkacağım için acil bir cevap arıyorum, ürün konusunda yardımcı olurmusunuz acaba?
    250-450 arası bi ürün almak istiyorum, işim nedeni ile avrupaya da çok çıktığım oluyor, türkiyedeki cihazlarda bu haritalar da kurulu geliyor mu?
    şu an için sizce alacağım optimum ürün ne olmalı?
    harita güncelleme ve bunun gibi şeyleri de göz önüne alırsak...

şimdiden çok teşekkür ederim...

Peki YE-G 828 ile YE-G 708 arasındaki fark ne ? Fiyat olarak ciddi fark var çünkü ? Genelde arabada kullanacağım.Kırsal kesimde yol bulması daha önemli benim için.Kırsal kesim ama gideceğim yerler tanınmış yerler yani cihaz bulur diye düşünüyorum.

Tanınmış yerleri cihaz bulmaz !!! Üzerindeki harita bulur,yani bu cihazdaki harita ile bulamıyorsanız zaten hiç bir cihazdaki harita ile de bulamayacaksınız demektir.Çünki neredeyse çoğu cihaz başarsoft verisi kullanır,teleatlas verisini hiç yazmıyayım

• yeni citröen c6 aldım aracım gps sistemi hangi markadan yoksa citröenmi gömülü veriyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: azzurami

Kullandıkları harita aynıdır. 828 de ilave olarak Bluetooth ve kamera vardır.

Saygılar.

Kamerayı bildiğim birşey fakat Bluetooth pratik olarak ne işime yarıyor.Aracımda bluetooth özelliğimde kitimde mevcut değil kullanmıyorumda telefon gelince sağa çekenlerdedim

quote:

Orijinalden alıntı: gps.navigation
    Tanınmış yerleri cihaz bulmaz !!! Üzerindeki harita bulur,yani bu cihazdaki harita ile bulamıyorsanız zaten hiç bir cihazdaki harita ile de bulamayacaksınız demektir.Çünki neredeyse çoğu cihaz başarsoft verisi kullanır,teleatlas verisini hiç yazmıyayım

Sorry, harita diyecektik değil mi

• quote:

Orijinalden alıntı: navman

ürününüzün marka ve modelini bildirebilir misiniz?
    quote:

Orijinalden alıntı: surveyor_60

slm ben de bir navigasyon cihazı var aracımda kullanıyorum programı igo8. cihaz gps sinyali almıyor. ayarlarda gps etkin i işaretliyorum yine bulmuyor. geri gelip ayarlara tekrar girdiğimde gps etkin işaretli olmuyor. otomatik bağlan diyorum yine bulamıyor.
    şimdiden teşekkürler...

adresteki cihazın aynısıhttp://www.sahibinden.com/7_0_gps_nav_bluetooth_fm_mp3_mp4_turkce_-16WQQaXQQ16529390WQQpXQQdisplayitem

• iyi akşamlar ben dağ bayır köy yayla küçük belde ilçe gezmeyi yeni yerler görmeyi çok severim, google deki haritalar çok işime yarayacak gibi o yüzden lap topu yanımda taşıyıp internete bağlanıp google map'ten takip ederim diye düşünürken navigasyon olayını öğrendim ki hakketten lap topu taşıyacam da internete bağlanacam da google mapı açacam hanım da yazık bilgisayarı kucağında tutup benim görüş açımda bekletecek külfetli , hem çok külfetli bi işmiş..vel hasılı navigasyon olayına hiç kafa yormaz araştırmazken iyi ki bi bakıyım demişim...neyse araştırdım; navitech p110, pirana, next 708, bi de germin 200 veya bir kaç modeli olabilir, bunlar arasında kaldım. istediğim 250-400 ytl gibi olsun dağ bayır köyler ilçeler arası yolları görelim, servis sıkıntısı olmasın, ne bilem video müzik falan olsun, arabanın teybine bağlantı yapıp müzk dinleyelim bellek gibi kullanabilelim, dışarda da şarj edebilelim bir süre ücretsiz güncelleme yapabilelim ve kolay olsun, menü türkçe olsun cihazı da kolay kullanabilelim gibi bazı bizi tatmin etmesini beklediğimiz özellikler var, tabi ki dikkat etmemiz gereken daha bi sürü özelliği vardır ancak bu hususta cahil olduğumuz içinm aklıma gelmiyor. şimdi ben neyliyim kafam da karıştı, insaniyet namına bi kardeşim bi koltuk çıksa bi akıl verse bi tavsiyede bulunsa diyorum veya da direk telefonla falan görüşüp bilgilenebileceğim biri var mıdır?şimdiden teşekkürler...

• Arkadaşlar,

IGO8'de Yol Türleri penceresinde bulunan, Ücretli ve Ödemeli yollar arasında nasıl bir fark vardır. Şimdiden teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: goalya

iyi akşamlar ben dağ bayır köy yayla küçük belde ilçe gezmeyi yeni yerler görmeyi çok severim, google deki haritalar çok işime yarayacak gibi o yüzden lap topu yanımda taşıyıp internete bağlanıp google map'ten takip ederim diye düşünürken navigasyon olayını öğrendim ki hakketten lap topu taşıyacam da internete bağlanacam da google mapı açacam hanım da yazık bilgisayarı kucağında tutup benim görüş açımda bekletecek külfetli , hem çok külfetli bi işmiş..vel hasılı navigasyon olayına hiç kafa yormaz araştırmazken iyi ki bi bakıyım demişim...neyse araştırdım; navitech p110, pirana, next 708, bi de germin 200 veya bir kaç modeli olabilir, bunlar arasında kaldım. istediğim 250-400 ytl gibi olsun dağ bayır köyler ilçeler arası yolları görelim, servis sıkıntısı olmasın, ne bilem video müzik falan olsun, arabanın teybine bağlantı yapıp müzk dinleyelim bellek gibi kullanabilelim, dışarda da şarj edebilelim bir süre ücretsiz güncelleme yapabilelim ve kolay olsun, menü türkçe olsun cihazı da kolay kullanabilelim gibi bazı bizi tatmin etmesini beklediğimiz özellikler var, tabi ki dikkat etmemiz gereken daha bi sürü özelliği vardır ancak bu hususta cahil olduğumuz içinm aklıma gelmiyor. şimdi ben neyliyim kafam da karıştı, insaniyet namına bi kardeşim bi koltuk çıksa bi akıl verse bi tavsiyede bulunsa diyorum veya da direk telefonla falan görüşüp bilgilenebileceğim biri var mıdır?şimdiden teşekkürler...

Aradığınız cihaz tam olarak Next YE-G 708. Fiyatı 400 TL. FM transmitteri ile içindeki MP3leri dinleyebilirsin, video izleyebilirsin, navigasyon programı igo8 yani en iyi program, hem araç çakmak şarj cihazı hem de ev için şarj adaptörü veriyor, 2013 yılına kadar bedava güncelleme, süper destek...

Ben bu cihazı kullandım, ayrıca Garmin 200 de kullandım. Garmin sizin ihtiyaçlarınızı karşılamaz.

Navigasyon kullananlar için bir gezi rehberi konusu açtım, şu ana kadar İstanbul, Kapadokya, İzmir, Samsun, Beypazarı için gezilecek yerler eklendi. Siz de cihazı alınca, gezdiğiniz yerleri de kaydedip buraya eklerseniz çok faydalı olur, çünkü sizin gibi gezmeyi seven arkadaşların paylaşımına ihtiyacımız var.

http://forum.donanimhaber.com/m_34546978/tm.htm

• Arkadaslar i900 e igo8 yükledim TR haritasi Tr poi diye birseyde yukledim program açılıyor ama uydu ile bağlantısı kurulamıyor. Bunun için ne gibi ayar yapmam lazım. Teşekkür ederim.
  • teşekkürler.. bu gün görüştüğüm bir kişi bu cihazların kendi elinden geçtiğini ve raporlarını hazırladığını söyledi aşağı yukarı bütün cihazların testini yapıp rapor hazırladığını söyledi. bunların içinde mio ve navitechlerin taiwan diğerlerinin ise çin malı olduklarını kalite olarak mio ve navitech itibaren sıralnıp aşağı doğru inildiğini hatta telefonda nokıa neyse nevigasyonun nokiasının da mio olduğunu söyledi diğer bazı markalarda ise belirttiğim gibi detaylı köy belde yollarını göremeyeceğimi hatta bizim bu bölgenin boş arazi olarak göründüğünü söyledi. bu işlerde yetkin olduğu konuşmasından ses tonundan belli o yüzden kafam iyice karıştı; napsak ki yav az para da değil meretler!
  • Konustugun kisi Mercedes ve BMW'yi bir kenara birakmis..

Ferrari vb. hic bakmamis...
    sana orta sedanlari siralamis...

Ardindan da arabayla lastiklerin ayri marka olabileceginden de bahsetmemis..

bir de uzmanim demis...

ayip etmis.

Sevgiler.

Alim K.

quote:

teşekkürler.. bu gün görüştüğüm bir kişi bu cihazların kendi elinden geçtiğini ve raporlarını hazırladığını söyledi aşağı yukarı bütün cihazların testini yapıp rapor hazırladığını söyledi. bunların içinde mio ve navitechlerin taiwan diğerlerinin ise çin malı olduklarını kalite olarak mio ve navitech itibaren sıralnıp aşağı doğru inildiğini hatta telefonda nokıa neyse nevigasyonun nokiasının da mio olduğunu söyledi diğer bazı markalarda ise belirttiğim gibi detaylı köy belde yollarını göremeyeceğimi hatta bizim bu bölgenin boş arazi olarak göründüğünü söyledi. bu işlerde yetkin olduğu konuşmasından ses tonundan belli o yüzden kafam iyice karıştı; napsak ki yav az para da değil meretler!

• quote:

Orijinalden alıntı: akucukpehlivan

Konustugun kisi Mercedes ve BMW'yi bir kenara birakmis..

bir de uzmanim demis...

ayip etmis.

Sevgiler.

Alim K.

quote:

teşekkürler.. bu gün görüştüğüm bir kişi bu cihazların kendi elinden geçtiğini ve raporlarını hazırladığını söyledi aşağı yukarı bütün cihazların testini yapıp rapor hazırladığını söyledi. bunların içinde mio ve navitechlerin taiwan diğerlerinin ise çin malı olduklarını kalite olarak mio ve navitech itibaren sıralnıp aşağı doğru inildiğini hatta telefonda nokıa neyse nevigasyonun nokiasının da mio olduğunu söyledi diğer bazı markalarda ise belirttiğim gibi detaylı köy belde yollarını göremeyeceğimi hatta bizim bu bölgenin boş arazi olarak göründüğünü söyledi. bu işlerde yetkin olduğu konuşmasından ses tonundan belli o yüzden kafam iyice karıştı; napsak ki yav az para da değil meretler!

ferrariler bmw ler ve mercedesler hangileri? yannız dediğim gibi 250-400 tl gibi cihazlar olcak, opel ford orta sınıfından olsun birden zaten mercedese hele hele ferrariye zıplayamayız. sizin de söylemlerinizden bu işin ehli olduğunuz anlaşılıyor, acaba dediğim özelliklerde sizden de marka ve model fikir alabilir miyim? şimdiden teşekkürler...

• merhaba, arkadaslar nissan kaskai platinyum modeline ait sd map ile ilgili bilgisi olan varmı.orjinal cihazı değiştirmek istemiyorum.haritayı nerden alırız.nasıl yukletiriz.anladıgım kadarıyla nissan kesinlikle yardım etmiyor.(yakıştıramadım.cok büyük bir eksiklik.ayaklarına kadar gittim yönlendirmediler bile) bilen arkadaslar bizi yonlendirebilirmi.rica etsek. saygılar
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: akucukpehlivan

Konustugun kisi Mercedes ve BMW'yi bir kenara birakmis..

bir de uzmanim demis...

ayip etmis.

Sevgiler.

Alim K.

quote:

ferrariler bmw ler ve mercedesler hangileri? yannız dediğim gibi 250-400 tl gibi cihazlar olcak, opel ford orta sınıfından olsun birden zaten mercedese hele hele ferrariye zıplayamayız. sizin de söylemlerinizden bu işin ehli olduğunuz anlaşılıyor, acaba dediğim özelliklerde sizden de marka ve model fikir alabilir miyim? şimdiden teşekkürler...

Mio cihazlar şahin kategorisinde oluyor. Bir arkadaşım mio kullanıyo hem haritası çok kötü, hem de uyduya inanılmaz uzun bir sürede bağlanıyor. Aman diyiiim uzak dur paranı çöpe atma
    Next , Garmin gibi cihazlar ise ferrari kategorisinde.
    Daha önceki mailimde de anlattığım üzere, Garmin senin istediklerini yapmaz hem MP3 hem video hem uzun harita güncelleme... bunları bir tek Next yapar. Navitech de yapabilir. Ama Next ile Navitech'in ikisini de kullanan birisi varsa karşılaştırıp yorum yazsın.

Ben olsam gider cihazlara bakıp incelerim, hatta test ederim.

• 
Sayfa: önceki 1617181920
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.