Şimdi Ara

Gözlük Takacağım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
4.063
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 16 yaşındayım 1 seneye yakındır uzağı göremediğimden şikayetçiydim. Son zamanlarda hiç göremez oldum. Okulda tahtayı göremiyorum orta sıralarda olmama rağmen. Televizyonda filmlerin adını okuyamıyorum , maç izlerken dakikayı göremiyorum , yoldaki araçlar azcık uzaklaşsın plakasını seçemiyorum. Sıkıntı çektiğimi hissettim bugün göz hastanesine gittim. Önce bi alete baktırttılar ardından doktor bana harfler okuttu okuyamadığım kadar küçüldüğünde camları değiştirdi net oldu. Ben yüksek bi numara bekliyordum 0,50 - 0,75 dendi gözlük yazdı. Gözlükçüye gittik bi tane çerçeve beğendim yarın akşama camlarını takıp hazır hale getirirlermiş. Ancak hastanede çok sıra vardı ve her şey acele yapılıyordu doktora sadece sürekli takayımmı diye sorabildim doktor da sürekli kullan dedi. Sizlere birkaç sorum var :

* İlk defa gözlük kullanacağım hiç alışkın değilim. Doktor sürekli tak dedi ancak sadece okulda ve televizyon izlerken kullansam onun haricindeki zamanlarda (gezerken , evde otururken , bilgisayar oynarken , spor yaparken vs. ) kullanmasam sıkıntı olur mu ? Olursa sebebi nedir ?

* Gözlük uzak gözlüğü , uzak gözlüğü demek sadece uzağa bakabileceğim anlamına mı geliyor. Yani mesela tahtadaki yazıyı okudum deftere yazacakken defter yakın olduğu için bulanık gözükür mü ? Yahutta bulanık olmasa bile gözlükle yakına bakmam gözüme zarar verir mi ?

* Ben gözlüğü kullandıkça benim gözüm iyileşecek zamanla normal haline mi dönecek yoksa gözüm gözlüğe de alışacak zamanla tekrar numaram artacak yani çeşitli cam değişimleri neticesinden ben bundan sonra sürekli gözlük kullanan bir insan mı olacağım ? Eğer zamanla gözlerimi iyileştirecekse sürekli kullanmadığım taktirde bu süreci yavaşlatır veya engeller miyim ?

* Gözlük kullananlarda yoğun ışıklar sıkıntı oluyormuş diye okudum. Gözlük kullanırken sıkıntı çekecek miyim ? Ayriyetten ilk defa kullanacağımı belirtmiştim gözlük kullanırken nelere dikkat etmeliyim ?

* Gözlüğü düşürürsem kırılır mı ? Gözlüğün kolayca düşmesine sebep olacak pozisyonlar nelerdir ?

Teker teker cevaplarsanız çok mutlu olurum , teşekkürler.

• merhaba 9 senedir gözlük kullanıyorum. 0.50 0.75 numaralar hiç bir birşey. spor yaparken,dışarıdayken, falan takmazsan olur.
    uzak gözlüğünü yakındada kullabilirsin öyle görememe gibi problem yok yakından. uzak gözlüğü uzağı göremedğin için öyle denmiştir yakın gözlüğüde yakını görememe için denmiştir şöyle bir şey var
    tabi numaraların çok düşük anlamazsın yakın gözlüğü ile uzağa baktığınd cisimler bir hayli büyük gözükür uzak gözlüğü ile yakına bakıldığındada ince veya küçük gözükür ama senin numaralıarında böyle birşey söz konusu değil.
    Gözlük takmak gözü iyileştirmez diyebilirim sana hatta ergenlikte yani büyüme çağında olanlar için göz numarasını bile büyütebiliyor. çünkü o camda gördüğü görüntüye göre şekil alıyor göz ve daha güzel görmek istiyor.
    ama iyileştirdiğide oluyor ama çok nadir diyebilirim hiç öyle gözlük takıpta gözleirm iyileşti artık takmıyacağım diyen tanıdığım vs duyduğum olmadı.
    Işık konusunda öyle bir şey yok gözlük camın kaliteliyse hiç bir şekilde ışık falan dert etme hatta benim gözlük (gözlüğe çok önem veririm gözlük deyince paranın önemi olmaz benim için) camlarım kaliteli normal insanlar ışığa veya bilgisayara çok bakınca
    gözlerinde kuruluk, yaşlanma, ağrıma, batma olabilir, ama benim gözlüğüm ile güneşe bile gözümü kırpmadan yarım saat bakabilirim. camlar kararık değil bildiğimiz şeffaf cam ama çok özellikleri var. bilgisayarda istedğin kadar dur hiç bir ağrıma olma gözünde.
    gözlüğü düşürürsen kırılmaz hiç kırıldığını görmedim yere düşürünce. sadece üstüne baskı veya bir hasar alması lazım direk camına anca öyle. düşürnce kırılmaz rahat ol.

• quote:

Orijinalden alıntı: Aranel Isilrá

merhaba 9 senedir gözlük kullanıyorum. 0.50 0.75 numaralar hiç bir birşey. spor yaparken,dışarıdayken, falan takmazsan olur.
    uzak gözlüğünü yakındada kullabilirsin öyle görememe gibi problem yok yakından. uzak gözlüğü uzağı göremedğin için öyle denmiştir yakın gözlüğüde yakını görememe için denmiştir şöyle bir şey var
    tabi numaraların çok düşük anlamazsın yakın gözlüğü ile uzağa baktığınd cisimler bir hayli büyük gözükür uzak gözlüğü ile yakına bakıldığındada ince veya küçük gözükür ama senin numaralıarında böyle birşey söz konusu değil.
    Gözlük takmak gözü iyileştirmez diyebilirim sana hatta ergenlikte yani büyüme çağında olanlar için göz numarasını bile büyütebiliyor. çünkü o camda gördüğü görüntüye göre şekil alıyor göz ve daha güzel görmek istiyor.
    ama iyileştirdiğide oluyor ama çok nadir diyebilirim hiç öyle gözlük takıpta gözleirm iyileşti artık takmıyacağım diyen tanıdığım vs duyduğum olmadı.
    Işık konusunda öyle bir şey yok gözlük camın kaliteliyse hiç bir şekilde ışık falan dert etme hatta benim gözlük (gözlüğe çok önem veririm gözlük deyince paranın önemi olmaz benim için) camlarım kaliteli normal insanlar ışığa veya bilgisayara çok bakınca
    gözlerinde kuruluk, yaşlanma, ağrıma, batma olabilir, ama benim gözlüğüm ile güneşe bile gözümü kırpmadan yarım saat bakabilirim. camlar kararık değil bildiğimiz şeffaf cam ama çok özellikleri var. bilgisayarda istedğin kadar dur hiç bir ağrıma olma gözünde.
    gözlüğü düşürürsen kırılmaz hiç kırıldığını görmedim yere düşürünce. sadece üstüne baskı veya bir hasar alması lazım direk camına anca öyle. düşürnce kırılmaz rahat ol.

Teşekkür ederim. Şunu da sormak istiyorum , gözlüğü seçerken bile çok yadırgadım. Aralarından en içime sineni aldım ki o bile pek memnun bırakmadı beni. Kaldı ki 1 milyon tane model koysalar önüme yine bahsettiğim memnuniyet oluşmazdı. Zamanla alışacak mıyım bu gözlük işine ? 16 senedir kendimi aynada gözlüksüz görüyorum şimdi öyle görünce çok garip hissettim.

• tabi ki hatta gün gelicek takmadığın halde gözünde varmış gibi falan yapıp gözlüğünü çıkartmaya çalışacaksın :)
    ben sabah kalktığımda çok oluyor gözümde gözlük yok gözlük varmış alıp çıkartıyorum bide
  • 1.İstediğin zaman tak istedigin zaman çıkart takarsan iyi görürsün çıkartırsan bulanık görürsün ayrıca sürekli gözlük takmak göz numaranı düzeltmez dahada bozulacagı genetiginde varsa bozulur zaten

2.Uzak gözlügü uzak içindir gözlükle yakına bakmak gözüne zarar vermez yakınıda rahat görürsün

3.Gözlerin hiç bir zaman iyileşmez şuanki hali ve daha kötüsü olur 20 küsür yaşlarına kadar ilerler yada şuanki numarasında kalır ama asla gerilemez gözlük takman ilerlemesinde veya durmasında herhangi bir etken sağlamaz .

4 ve 5 i bilmiyorum

Gözlük takmayı sevmiyorsan lens kullan derim.20 yaşlarındada lazer yaptırıp kurtulursun benimde gözlerim bozuktu gözlük takmadım lenste takmadım direk lazer oldum
  • Ireneo kullanıcısına yanıt
    Butun sorularin cevaplanmis ama lens tavsiye edenler var. Ben tavsiye etmiyorum. Ben kullandim ve öyle direkt bir sakıncasını da gormedim ama bu numaralar icin gozune bir seyler yapistirmamalisin. İstersen özel gunlerde veya halisaha macinda falan kullanabilecegin günlük lenslerden alirsin(kullanat tipi).
    Not: 4 senedir gozlerim 1.25 ama hala gözluge alisamadim. Derslerde ve araba kaullandigimda takiyorum. Kör kör dolanmayi geğliyorum :D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • psikolojik olarak kendine karşı abartmışsın.Ben de o numaraları gözlük kullanıyorum.Sadece bilgisayara bakarken o da gözlerim kanlandığı için.
    Okulda en arka sırada oturuyordum hiç bir sorun yoktu.Falan filan.
    En fazla 1 ay takarsın sürekli sonrada çıkarırsın zaten.Bu numaraların pek etkisi yok gibi ben öyle hissediyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.