Şimdi Ara

Göz neden bozulur !!! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
114
Cevap
4
Favori
16.747
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yıllardır günde 10 saat olmak üzere PC başında ekranın dibinde dururum gözümde en ufak bir kusur bile oluşmadı. Konuda yazan bazı mesajlara katılmıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: XanthiN

Yıllardır günde 10 saat olmak üzere PC başında ekranın dibinde dururum gözümde en ufak bir kusur bile oluşmadı. Konuda yazan bazı mesajlara katılmıyorum.
    Bende çocukken okuldan gelince senin kadar durur online oyunlar oynardım yatana kadar bozulmamıştı ne zaman ben pc de oyun oynamayı bırakıp biseyler okumaya basladım gözlerde beni bıraktı
  • XanthiN kullanıcısına yanıt
    Sanırım bu konuda da herkesin bünyesi, dayanıklılığı farklılık gösterebilir. Konu sahibi zaten belirtmiş. Özellikle FPS oyunları oynayanlar hem ekrana yakından bakıyor hemde belirli bir noktaya odaklanıyor. Buna birde mavi parlak ışık eklenince olay kopuyor. Özellikle FPS oyuncularını Sniper silahı kullanmamaya teşvik etmek lazım.
  • Uzun süre yakındaki sabit bir noktaya bakmaktan oluyor sanırım. Sapasağlam gözlerim vardı. 2.5 miyopum şuan bir de üstüne 1.5 astigmat var. Sağ göz bu şekilde solda sıkıntı yok. Hadi sürekli ekrana baktım oyun oynadım falan ondan oldu desek, o zaman neden sol göz bozulmadı ??? Kafamda deli sorular
  • 25 yıldır deli gibi oyun oynayan biri olarak gözlerim kusursuz en uzağıda en yakınıda jilet gibi görüyorum ve hala film ve oyun oynarken her detayı her zerreyi tek tek görüp ayırt edebiliyorum bunun bir sebebi var gözlerimin beni uyarması kitabı dükkatli okudum çünkü gözlerim hemen sinyal veriyordu : yapma tamam ara vermelisin , 5 -10 dakka okursam bana bir saat dinlen diyordu , yani okumak en büyük risk bana onu söyledi , karanlık ortamda oyun tv izleme , çok aydınlık ortamda izleme , odamdaki ampüle tülbent sarılı orta ayar bi ışıkta izliyorum herşeyi , yakından bakma uzaktan bakma küçük monitör kullanma en az 32 inc olsun, diyerek bana hep seslendi be hep ona uydum, yani bu kuralları çiğnediğim zaman hemen tepki verdiği için nerde nasıl zarar görebiliceğini anladığım için hiç bir sorun yaşamıyorum 25 yıldır paso oyun film içinde , ben bi bakıyorum adama yarım saat kitap okuyor aralıksız karanlık ortamda film izlemeyi hobi bellemiş hayret ediyorum nasıl göz bunlara tepki vermiyor veriyorda umursamıyormu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rambocuk -- 30 Nisan 2018; 20:18:19 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu sorunun cevabının en dogru ve net acıklaması kornea ıle ılgılı olan acıklamadır.
    Gözün en dıs dokusu olan kornea tabakası oval bır tabaka gıbı dısa dogru uzanan seffaf gozumuzun en dıs tabakası.
    DIsarıdan gelen ısıkları duzgun bır acıyla makula denen gorme merkezıne dumduz bır sekılde ıletmektır gorevı.
    Şimdi gelelım asıl konuya neden goz bozulur?
    Korneanın saydam tabakası goze maruz kalan bır darbe vıtamın eksıklıgı asırı derecede goz kuruluguna maruz kalmak,keratokonus gıbı genetık brı kornea zayıflıgı rahatsızlıgı ıle bu saydam tabaka uzer kasisli bir yol gibi bozularak gelen ısıgı gorme merkezın duz acıyla degıl saga sola dallandırarak gondermeye baslar buda bızım gormemız gereken ısıgın saglıklı bır sekılde gorme merkezımıze ulasmadıgı ıcın bulanık brı sekılde gorulmesını saglar.
    kısaca ozetlemek gerekırse goz saglıgımız ıcın korneamızı korumamız lazım.Uzun sure pc basında oynayan ınsanın neden gozu bozulur? cunku gozu sn de 2 kere kırpmak yerıne 110 sn de bır kırparsınız pc basında bundan dolay goz uzerındekı sıvı kurur ve korneada mıkro çatlaklar olusmaya baslar bu catlaklar korneanın kendısıne zarar vermeye basladıgı an goz bozulugu baslar.
    gozlerınızı nemlı ve dırı tutmanız lazım saglıklı goznemlılıgı saglandıgı surece gozlerımızı sık sık pc basında kırpmayı alıskanlık haıne getırırsek dıger bashsettıgım genetık sıkıntılar dısında kolay kolay goz bozuklugu yasamayacaksınızdır.
    umarım acıklayıcı olmustur

• Şöyle bi durumda var bi göz doktoru gözün ağrımıyorsa bilgisayar monitorünün bir zararı olmaz diyor diğeride sadece zararlı olduğunu söylüyor anlamak güç gerçekten

• rambocuk kullanıcısına yanıt
    Benim gözler beni milyonlarca kez uyardı milyarlarca kezde sinyal gönderdi ama ben alamadım işte ergenus :)
  • Peçka P kullanıcısına yanıt
    Üstte ki mesajlarda arkadaşlarlar zaten açıklamış. Gözleriniz acımaya başladığında, kuruduğunda falan kesinlikle ara verin. Bir yere odaklandığınızda gözlerinizi sık sık kırpmayı ihmal edersiniz. Bu da gözlerin kurumasını sağlar. O sebepten dolayı en zararlı durumun bu olduğunu düşünüyorum. Öneri olarak, gece ışığı/mavi ışık filtresi gibi ayarları yaparak kullanın. Daha sonra ekranı eski haline getirin. Arada ki farkı anlayacaksınız. Ekranın o eski haline dayanamazsınız bile.
  • En büyük etken genetik ,

• Kesinlikle, işi görür görmez pcyi bırakmayı bilmeli, belli kullanımdan sonra mola vermeli,saatlerce oyun oynayanlar kendilerine çok yazık ediyorlar...

• bende 17 yaşımdan itibaren astigmat ilerledi ve ışıklı cisimlere bakamıyorum, güneşe çıkamıyorum, odaklanma sorunu yaşıyorum
  • Bence genetik olma ihtimali yüksek. Babam elektronikçi yaklaşık 40 sene boyunca elektronik devrelerle uğraştı yani hep yakına baktı ve gözleri maşallah sapasağlam. Aynı şekilde annem, kardeşim ve ben de gözlük kullanmıyoruz. Kuzenim daha 6-7 yaşında gözlük kullanmaya başladı ve teyzem (annesi) de o yaşlardan beri gözlük takıyormuş. Yani yakına, uzağa, telefona, tablete bakma tarzı şeyler etkilemiyor bence tamamen genlerle alâkalı.

• 8 yaşımdan beri oyun oynuyorum. Kendimi bildim bileli sol gözüm bulanıktır. Sanırım 10 yaşımda göz tembelliği teşhisi konmuştu. Tabi tedavi için sınır 10 yaş olunca tedaviler fayda etmedi. O günlerde %80 civarı görüyordum. Şimdi %60 oldu. Sağ gözüm ise %100'ü korumayı sürdürüyor. Bilgisayarla alakalı olsaydı sağ gözüm de bozulurdu diye düşünüyorum.
  • Salazyondan da olabilir

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bu sinirsel zayıflamanın neticesidir. Mesela işitsel işlemleme bozukluğu diye birşey vardır. Yaşlandıkca ortaya çıkar sinirlerin zayıflaması sonucu hipermetrop denilen şeyde buna benzer.
    Genetik faktörler çok önemli ancak genetik olmasada ortaya çıkar. Sinirsel değişimin sonucu mercekte değişim ortaya çıkıyor. Sürekli yakına bakmak bilgisayar ekranı televizyon ekranı görme yollarını etkiliyor-bozuyor.
    Belki vucudun kompanze etme çabasından belkide direk bunun sonucu olarak. Ama birşekilde bozuluyo.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Peçka

Eskiden öyleymiş hocam şimdi 40 a kadar yolu var doktor söylemişti

Alıntıları Göster
    %99 u 25 yaşında duruyor büyümesi , devam ederse patolojik miyop deniyor

• quote:

Orijinalden alıntı: lMajesty

%99 u 25 yaşında duruyor büyümesi , devam ederse patolojik miyop deniyor

Alıntıları Göster
    benim astigmat 25 yaşında durdu. şuan 0.50 0.75
    astigmat içinde geçerli mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hgwxx/7

benim astigmat 25 yaşında durdu. şuan 0.50 0.75
    astigmat içinde geçerli mi?

Alıntıları Göster
    büyümesi az oluyor zaten astigmat genetik

• quote:

Orijinalden alıntı: AlphaKnight

Bu sorunun cevabının en dogru ve net acıklaması kornea ıle ılgılı olan acıklamadır.
    Gözün en dıs dokusu olan kornea tabakası oval bır tabaka gıbı dısa dogru uzanan seffaf gozumuzun en dıs tabakası.
    DIsarıdan gelen ısıkları duzgun bır acıyla makula denen gorme merkezıne dumduz bır sekılde ıletmektır gorevı.
    Şimdi gelelım asıl konuya neden goz bozulur?
    Korneanın saydam tabakası goze maruz kalan bır darbe vıtamın eksıklıgı asırı derecede goz kuruluguna maruz kalmak,keratokonus gıbı genetık brı kornea zayıflıgı rahatsızlıgı ıle bu saydam tabaka uzer kasisli bir yol gibi bozularak gelen ısıgı gorme merkezın duz acıyla degıl saga sola dallandırarak gondermeye baslar buda bızım gormemız gereken ısıgın saglıklı bır sekılde gorme merkezımıze ulasmadıgı ıcın bulanık brı sekılde gorulmesını saglar.
    kısaca ozetlemek gerekırse goz saglıgımız ıcın korneamızı korumamız lazım.Uzun sure pc basında oynayan ınsanın neden gozu bozulur? cunku gozu sn de 2 kere kırpmak yerıne 110 sn de bır kırparsınız pc basında bundan dolay goz uzerındekı sıvı kurur ve korneada mıkro çatlaklar olusmaya baslar bu catlaklar korneanın kendısıne zarar vermeye basladıgı an goz bozulugu baslar.
    gozlerınızı nemlı ve dırı tutmanız lazım saglıklı goznemlılıgı saglandıgı surece gozlerımızı sık sık pc basında kırpmayı alıskanlık haıne getırırsek dıger bashsettıgım genetık sıkıntılar dısında kolay kolay goz bozuklugu yasamayacaksınızdır.
    umarım acıklayıcı olmustur
    Yararlı mesaj.

Amca torunu sürekli göz kırpıyor, alışkanlık mı tik mi ne çocuğun taklitini yapardım.Halbuki çocuğa yararı bile var galiba.Şimdi mesajını okuyunca, gözümü sürekli kırpıp sağa sola bakınca farklı yerlere odaklanınca bir rahatlama hissi geldi.

Hideo kojima galiba mgs 4'deydi, ara yükleme sahnelerinde her 1 saatte 15 dakika ara verilmesi gerektiğini söylüyordu.Gerçekten doğru.

Sadece göz sağlığı açısından değil, vücuda egzersiz yaptırmak lazım.Öyleki açma germe hareketleri yapmak iyidir.Japonyadaydı galiba öğle aralarında falan iş yerlerinde çalışanlar egzersiz yapıyorlar.

Hareket edin, sürekli pc, özellikle kambur eden ve boyun katili akıllı telefonlara odaklanmayın.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.