Şimdi Ara

Görme engelliler rüya görebilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bu gün düşünürken aklıma takıldı. Doğuştan görme engelli kişiler rüya gorebiliyolar mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Doğuştan körler göremez.
  • Neden göremesin ki? Sonuç olarak dokundukları objeler ve hayal gücü ile bilinç altında oluşturdukları imgeler bir zaman sonra zihinlerinde canlanır diye bir tez atıyorum ortaya.
  • gorebilirler. kafalarinda illa ki bazi sekiller olusturmustur onlar da, o sekilde goruyolardir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Doğustan kör ise görüntülü rüya göremez ancak kullanabildiği diğer 4 duyu organı ile rüya görebilir. Misal bizim rüyalarımızda hem ses hem görüntü varsa onlar sadece ses duyuyor diye biliyorum.
  • Dogustan korler,görüntü yok ses var. Doguştan şağırlarda ise görüntü var ses yok.

• Engelli deyince aklıma Kırklareli de bir yerde Türkiye SAKATLAR derneği yazısı geldi. Ne kadar acımasız bu insanlar sakat denir mi ya? Benim abim, iki kuzenim bir dayım miyopati hastasıydı. Üzüldüm. Ama uyarma cesaretini kendimde bulamadım.
  • görür doğuştan kör olması da farketmez belgeselde göstermişlerdi .hatta şöyle birşey var doğuştan kör bir türk var resim çiziyor ve şöyle diyim normalde çizememesi gereken uzaklık algısını da belirterek çiziyor .
    bilmeyenler araştırsın EŞREF ARMAĞAN .
    edit: şunu da ekliyim bence doğuştan kör olanlar görsel rüya görebilirler.

https://www.youtube.com/watch?v=Ii9VuuxBYk0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi syncsta -- 16 Eylül 2015; 20:54:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MinPayne

Neden göremesin ki? Sonuç olarak dokundukları objeler ve hayal gücü ile bilinç altında oluşturdukları imgeler bir zaman sonra zihinlerinde canlanır diye bir tez atıyorum ortaya.

Doğuştan kör ise herhangi bir şekil göreceklerini sanmıyorum. Beyinde karşılaştırılabilecek hiç bir şekil yok ki
  • evet görüyorlar hatta rüyalarında insana özgü özelliklerde görüyorlar.
    Olayı şöyle açmam gereken daha doğru;
    Bu görme engelliler maalesef göremiyor fakat onlarda duyduğum kadarıyla şöyle bir özellik var. Lucid dream adını verdiğimiz bu özellik ile onlar rüyalarında sanki dünyadaymış gibi dolaşııyorlar ve istediklerini yapabiliyorlar. İyi forumlar. Sağlıcakla kalın. İyi akşamlar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Acetylcholine

quote:

Neden göremesin ki? Sonuç olarak dokundukları objeler ve hayal gücü ile bilinç altında oluşturdukları imgeler bir zaman sonra zihinlerinde canlanır diye bir tez atıyorum ortaya.

Doğuştan kör ise herhangi bir şekil göreceklerini sanmıyorum. Beyinde karşılaştırılabilecek hiç bir şekil yok ki

Bir şeyi görünce hemen ne olduğunu beynine işleniyor mu sanıyorsun? Ona dokunmadan, şekil ve türünü incelemeden ne olduğunu tam anlamıyla çözmen imkansız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: syncsta

görür doğuştan kör olması da farketmez belgeselde göstermişlerdi .hatta şöyle birşey var doğuştan kör bir türk var resim çiziyor ve şöyle diyim normalde çizememesi gereken uzaklık algısını da belirterek çiziyor .
    bilmeyenler araştırsın EŞREF ARMAĞAN .
    edit: şunu da ekliyim bence doğuştan kör olanlar görsel rüya görebilirler.

https://www.youtube.com/watch?v=Ii9VuuxBYk0

Hocam bi baktım da gerçekten çok ilginç adam görememesine rağmen gayet güzel bi şekilde objeler , manzaralar çizmiş.

• Forumda görme engelli bi arkadaşımız konu açıp anlatmıştı böyle şeyleri..

• Görüyorlar tabiki ama yine kör olarak görüyorlar.

Örneğin kör biri rüyasında arkadaşıyla konuşuyor, ama yine arkadaşını görmüyor arkadaşıyla konuştuğunu görüyor umarım anlatabilmişimdir.

Rüya sadece görmekten ibaret bi eylem değil rüyada iken tüm duyularınızı kullanırsınız sadece görme duyusunu değil. Rüyada koku alabilirsiniz, dokunabilirsiniz, duyabilirsiniz. Kör insanlarda görme kısmı hariç diğerleri oluyor
  • Kendisinden dinleyebilirsin.

• quote:

quote:

quote:

Bir şeyi görünce hemen ne olduğunu beynine işleniyor mu sanıyorsun? Ona dokunmadan, şekil ve türünü incelemeden ne olduğunu tam anlamıyla çözmen imkansız.

Benim dediğimle alakası ne bunun?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Benim dediğimle alakası ne bunun?

Aynı frekansta değiliz dediklerimizi anlamıyoruz olay bu özetle.

Ben özetle diyorum ki; Beyin düz mantıkla çalışır. Denklem ile yani.. Bir şeyi nasıl anlamlandırırsan, diğer obje ve nesneler de o anlamlandırmalar neticesinde değer kazanır ve çeşitlenir. Bu soruya gelince de, çocukluktan itibaren, bir şeyi gördüğümüzde onun ne olduğunu anlamıyoruz. ona dokunuyoruz, beyindeki bilgiler ile karşılaştırıp denklem kuruyoruz. Görme engelli insanların da şekil itibariyle temas ettikleri objeyi beyinde bir imge haline getirip belki gerçeğinde çok soyut bir hale dönüştürebilir fakat beynin sınırı yok.

İlişkilendirmeye vereceğim en güzel örnek budur. Bir görme engelli insana renkleri anlatamazsın ama onun dışında bir çok şeyi öğrenmesini sağlayabilirsin.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.