Şimdi Ara

Göbeklitepe: 12.000 Yıllık Tapınak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
1
Favori
3.305
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tarihi bilgilerimizde köklü değişiklikler yapılmasını gerektirecek çok önemli bir keşif.
    Ama birçok insanın itiraf ettiği gibi böyle bir yerin varlığından yeni haberdar olup bundan utanç duydum.

Şu an için bilinen en eski tapınağın bulunduğu yer Göbeklitepe.
    Stonehenge'den bile 7000 yıl eski. Tapınakların, heykel ve aletlerin kompleksliliği, tarımın yapıldığına dair keşifler oldukça heyecan verici.

Şimdilik bilgi edinme sürecindeyim ama sizinle de paylaşmak istedim. Hakkında bol ödüllü bir belgesel de varmış.

Belgesel şu:

Göbeklitepe: Dünyanın İlk Tapınağı
    http://www.gobeklitepefilm.com/

Bulabildiğim döküman, fotoğraf ve videoları aktarmaya çalışacağım.

http://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6beklitepe

http://www.insanbilimi.com/2012/05/gobeklitepenin-isgnda-tarihoncesi.html

http://www.ntvmsnbc.com/id/25252733/

http://www.ntvmsnbc.com/id/25331904/

http://ngm.nationalgeographic.com/2011/06/gobekli-tepe/musi-photography

http://science.nationalgeographic.com/science/archaeology/photos/gobekli-tepe

http://ngm.nationalgeographic.com/2011/06/gobekli-tepe/modeling-gobekli-video

http://megaconstrucciones.net/?construccion=gobekli-tepe

http://134.74.20.68/blog/wp-content/uploads/2011/03/Gobekli-Tepe.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timurlénk -- 21 Haziran 2012; 3:28:30 >

• Çok değişik bir yerdir Göbekli tepe, ben gitmedim ama uzun zaman araştırdım.
    Aslında tarihe bakış açısını değiştirebilir,çünkü günümüz bakış açısına göre;insanlar önce bir yerde tarıma başlar daha sonra tapınak inşa eder, fakat burada durum tam tersi.
    Bence tarihçilerin şöyle bir bakış açısı var, istisnalar kaideyi bozmaz, kazılarda çok net şeyler çıkıyor ama tarihçiler bakış açılarını değiştirmiyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Daha önce bu konuyu forumda dile getirmistim

Hatta çok önemli bir noktaya işaret etmistim

Tekrar eklemek yerinde olur

Rousseau’nun teorisi çöktü

Newsweek’in “Tarih yeniden yazılıyor” başlıklı haberine göre klasik medeniyet teorisi, önce yerleşik hayata geçtiğini ve ardından köy yaşamı, yazı ve dinlerin ortaya çıktığını ortaya koyuyordu.

Ünlü Fransız düşünür Jean Jacques Rousseau, “Şehir dini yarattı” diyerek bu teoriye vurgu yapıyordu. Kazıdan elde edilen bilgilere göre Buzul Çağı’nı geçiren insanlar bu bölgeye geldikleri zaman burada bu tapınağı inşa etmelerinin asıl nedeni beraber dua etme isteğiydi.

Yani önce tapınak, ardından buradaki yerleşik hayat başladı. Bu da “şehir dini yarattı” felsefesinin yerine, “din şehri yarattı” felsefesinin gerçek olduğunu ve medeniyet tarihinin bu nedenle yeniden yazılması gerekliliğini ortaya çıkarıyor.

Stanford Üniversitesi’nden Ian Hodder, “Teorilerimizin hepsi yanlışmış” dedi. Uzmanlara göre Göbekli Tepe’de tapınak çevresinde yaşamaya başlayan insanlar tarım ve hayvancılığı keşfetti ve sonra Çatalhöyük’te yerleşik düzende yaşamaya başladı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• http://forum.donanimhaber.com/m_38524070/tm.htm

Link bu aslında kb de konu açmistim ama bulamadim

Silinmiş olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sinuhe.s -- 21 Haziran 2012; 8:39:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Böyle tarihi miraslarımıza tam anlamıyla sahip çıkmalıyız.Gönül ister ki daha yabancı bilim adamları a diyemeden biz ortalığın tozunu dumanını attıralım.Yeni şeyler bulalım.Ama gel gör ki bunlar çoğu zaman yapılamıyor.Tarihi eserlerin 100m uzağına toki diken mi dersin metro inşaatında bulunan önemli eserlere ''çanak,çömlek için boşuna geciktirdiler'' diyen mi dersin...çook

Bu arada video yu da izledim.İlgimi çekti.Oraları bir görmek lazım kesinlikle.
  • TV de belgeselini izledim.
    Göbekli Tepe hakkında "İnsanların önce dini benimseyip daha sonra yerleşim kurduklarının en önemli ispatı" diye yorum yapılmıştı. Çünkü Göbekli Tepe' ye kadar dinin yerleşik yaşama geçen insan toplumlarında oluştuğuna inanılırdı.
  • en eskisi olmadigindan %1milyon emin oldugum tapinak, yerlesik hayata gecis denen olgu zaten sacmaligin daniskasi, neyse ilerde daha eskilerini de bulurlar
  • evet arkadaşlar, bahsettiğiniz gibi insanlığın yerleşimi ve dinlerin gelişimiyle ilgili teorileri değiştirebilecek bir keşif ama sanırım kazıların sonuçlanması bekleniyor. ya da antonidas'ın değindiği gibi bakış açısının değişmesi kolay olmuyor.

belgeseli de en kısa zamanda edinip izlemek için sabırsızlanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Garozi
    en eskisi olmadigindan %1milyon emin oldugum tapinak, yerlesik hayata gecis denen olgu zaten sacmaligin daniskasi, neyse ilerde daha eskilerini de bulurlar

Doğru.

Dünyanın en eski ibadet yeri Kabe'dir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: can1117

Böyle tarihi miraslarımıza tam anlamıyla sahip çıkmalıyız.Gönül ister ki daha yabancı bilim adamları a diyemeden biz ortalığın tozunu dumanını attıralım.Yeni şeyler bulalım.Ama gel gör ki bunlar çoğu zaman yapılamıyor.Tarihi eserlerin 100m uzağına toki diken mi dersin metro inşaatında bulunan önemli eserlere ''çanak,çömlek için boşuna geciktirdiler'' diyen mi dersin...çook

Bu arada video yu da izledim.İlgimi çekti.Oraları bir görmek lazım kesinlikle.

neyse ki o bölgede baraj yapılma ya da metro geçme ihtimali pek görünmüyor.

• Bilgiler için teşekkürler, gezi listeme aldım burayı.

Bu arada videoda dikkatimi çekti, eleman sarık takmış. Sanki Türkiye de herkes sarık takıyormuş gibi. Bavulu toplarken çantaya önyargıyla beraber sarığıda koymayı eksik etmemişler sanırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: El-Cezeri

Bilgiler için teşekkürler, gezi listeme aldım burayı.

Bu arada videoda dikkatimi çekti, eleman sarık takmış. Sanki Türkiye de herkes sarık takıyormuş gibi. Bavulu toplarken çantaya önyargıyla beraber sarığıda koymayı eksik etmemişler sanırım

Bence Klaus Schmidt kazılar için Urfa'ya gide gele yöre halkının giyimine iyice adapte olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

TV de belgeselini izledim.
    Göbekli Tepe hakkında "İnsanların önce dini benimseyip daha sonra yerleşim kurduklarının en önemli ispatı" diye yorum yapılmıştı. Çünkü Göbekli Tepe' ye kadar dinin yerleşik yaşama geçen insan toplumlarında oluştuğuna inanılırdı.

neandarthallerin nesli 30 bin yl evvel tükendi..ama neandarthal kazılarında bulunan fosillerden onlarında ibadet ettiği anlaşılıyor denildi..yani neandarthallerden bile eski inançlar var..dolayısıyla dinler şehirleşmeden sonra geldi vesaire muhabbetinin yanlışlığı epeydir biliniyordur muhtemelen.. bunu diyen inşallah maşallah HY değil NG DC HC gibi belgesellerde gördüm..yeni falan da değil hemde..

• 1 saatlik konferans
  • quote:

ama neandarthal kazılarında bulunan fosillerden onlarında ibadet ettiği anlaşılıyor denildi..yani neandarthallerden bile eski inançlar var..dolayısıyla dinler şehirleşmeden sonra geldi vesaire muhabbetinin yanlışlığı epeydir biliniyordur muhtemelen

dini inancın yani tanrı varlığının yani Allah bilincinin insan zekası sonucu oluşmadığı yada şehirleşme sonucu dinlerin ortaya çıktığı görüşünün hiç bir sağlam temele dayanmayan materyalist ideolojinin ürünü olduğu epeydir biliniyordu da ..insanların çoğu bu gelişmeden habersizdi..

dua etme inanma davranışı(ihtiyacı )fıtridir..yani insana kodlanmıştır..kimisi bu kodlama sonucu mecbur olduğu kaçınılmaz ihtiyacını ibadet ederek dua ederek gerçekleştirir ..kimisi ise nefsi emmarenin marifeti ile fıtri ihtiyacını inkar ve red yoluna giderek farklı yol seçer..

ilk ibadet mahallinin göbekli tepe olmadığını biliyorum ..zira ilk ibadet mahalli kabedir..tabi şu anki gördüğünüz haliyle inşaa edilmemişti..mevcut haline çok sonra kavuştu..

insanların dine uymak yerine dini kendine uydurmak keyfine göre şekillendirip yorumlamak adına girişimleri tarih boyunca olmuştur olacaktır..bu davranış şekilleri kendisini farklı alanlarda farklı isim ve itikad biçimlerinde göstermiştir..

bakınız mesela mekkeli müşrikler Allaha iman eder ancakkk ona ortak koşar bir takım putlar ile ona yakınlaşma vesilesi ararlardı..çok tanrılı putperest yaklaşımlara benzerlik gösteren abuk bir inanç sistemi inşaa etmişlerdi..

tevhid esaslı orjinal ve ilk mesaj her coğrafyada ve toplumda kendisini göstermiş ancak ..ifsad edici yeteneği ile öne çıkan nefsi emmareye tabi olmuş insan her seferinde meseleyi farklı boyutlara taşımayı başarmıştır..

neticeyi kelam zaman geçsin hele daha neler ortaya çıkacak göreceğiz..

• Daha eskisini bulana kadar en eskisi bu durumu kısacası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Iron Sky

quote:

ama neandarthal kazılarında bulunan fosillerden onlarında ibadet ettiği anlaşılıyor denildi..yani neandarthallerden bile eski inançlar var..dolayısıyla dinler şehirleşmeden sonra geldi vesaire muhabbetinin yanlışlığı epeydir biliniyordur muhtemelen

dini inancın yani tanrı varlığının yani Allah bilincinin insan zekası sonucu oluşmadığı yada şehirleşme sonucu dinlerin ortaya çıktığı görüşünün hiç bir sağlam temele dayanmayan materyalist ideolojinin ürünü olduğu epeydir biliniyordu da ..insanların çoğu bu gelişmeden habersizdi..

dua etme inanma davranışı(ihtiyacı )fıtridir..yani insana kodlanmıştır..kimisi bu kodlama sonucu mecbur olduğu kaçınılmaz ihtiyacını ibadet ederek dua ederek gerçekleştirir ..kimisi ise nefsi emmarenin marifeti ile fıtri ihtiyacını inkar ve red yoluna giderek farklı yol seçer..

ilk ibadet mahallinin göbekli tepe olmadığını biliyorum ..zira ilk ibadet mahalli kabedir..tabi şu anki gördüğünüz haliyle inşaa edilmemişti..mevcut haline çok sonra kavuştu..

insanların dine uymak yerine dini kendine uydurmak keyfine göre şekillendirip yorumlamak adına girişimleri tarih boyunca olmuştur olacaktır..bu davranış şekilleri kendisini farklı alanlarda farklı isim ve itikad biçimlerinde göstermiştir..

bakınız mesela mekkeli müşrikler Allaha iman eder ancakkk ona ortak koşar bir takım putlar ile ona yakınlaşma vesilesi ararlardı..çok tanrılı putperest yaklaşımlara benzerlik gösteren abuk bir inanç sistemi inşaa etmişlerdi..

tevhid esaslı orjinal ve ilk mesaj her coğrafyada ve toplumda kendisini göstermiş ancak ..ifsad edici yeteneği ile öne çıkan nefsi emmareye tabi olmuş insan her seferinde meseleyi farklı boyutlara taşımayı başarmıştır..

neticeyi kelam zaman geçsin hele daha neler ortaya çıkacak göreceğiz..

Dini inanç sistemlerini hemen nasıl Tanrı varlığına bağladınız onu anlıyamadım, neandarthal'lerde görülen sistem daha çok reenkarnasyon inancına benzer, ölülerinin yanına eşyalarını gömerler, birgün tekrar geri geleceklerine inanırlardı, düşünme yetisi gelişen pekçok canlı ölümden korkmuş, ya Tanrıların yarattığı sonsuz kalınan yerleri yada reenkarnasyonu tasarlamıştır, üstelik Neandarthaller, Homo sapiensden başka düşünebilen, araç-gereç yapabilen, ateş yakabilen canlılarında zamanında yeryüzünde olduğunu göstermektedir, kısaca semavi dinlerdeki tek düşünebilen varlık olan insan formuna, Adem-Havva mitine terstir.

• quote:

Dini inanç sistemlerini hemen nasıl Tanrı varlığına bağladınız onu anlıyamadım

yazdıklarımı dikkatlice okusaydın anlardın..

dini oluşumlar tevhid esaslı başlamış ve sonradan çok tanrılı veya farklı itikad umdelerine sahip bakış açıları ile gelişim göstermiştir..mekkeli müşrikleri örnek vermiştim..

Allaha iman ettikleri halde farklı isim ve özelliklerde putlar yapmış bu putlara Allaha aid olan bir takım sıfatları vasfetmiş ve bu yolla inançlarını sürdürmüşlerdir..

mekke dönemindeki inanç islamdan çok öncesine dayanmakta..bu davranış türü kendisini diğer coğrafyalarda farklı şekilde göstermekte yunan miti zeus örneği gibi..

diğer çıkarımların ise pekde anlamlı değil..şimdi lütfen yazdıklarımı tekrar oku.. ha ayak diretirsen cevabındaki çelişkileri alıntılamak durumnda kalırım..

• quote:

Orijinalden alıntı: Iron Sky

quote:

Dini inanç sistemlerini hemen nasıl Tanrı varlığına bağladınız onu anlıyamadım

yazdıklarımı dikkatlice okusaydın anlardın..

dini oluşumlar tevhid esaslı başlamış ve sonradan çok tanrılı veya farklı itikad umdelerine sahip bakış açıları ile gelişim göstermiştir..mekkeli müşrikleri örnek vermiştim..

Allaha iman ettikleri halde farklı isim ve özelliklerde putlar yapmış bu putlara Allaha aid olan bir takım sıfatları vasfetmiş ve bu yolla inançlarını sürdürmüşlerdir..

mekke dönemindeki inanç islamdan çok öncesine dayanmakta..bu davranış türü kendisini diğer coğrafyalarda farklı şekilde göstermekte yunan miti zeus örneği gibi..

diğer çıkarımların ise pekde anlamlı değil..şimdi lütfen yazdıklarımı tekrar oku.. ha ayak diretirsen cevabındaki çelişkileri alıntılamak durumnda kalırım..

" dini oluşumlar tevhid esaslı başlamış ve sonradan çok tanrılı veya farklı itikad umdelerine sahip bakış açıları ile gelişim göstermiştir" bu tamamen senin varsayımın, hiçbir buluntu tek tanrıdan çok tanrıya geçişi göstermez, genel olarak tam tersini gösterir, Mekke dönemini incelersen islami kesimin inandığı El-ilahın Kabedeki 360 putdan birinin adı olduğunu görürsün, ayrıca semavi dinlerdeki Tanrı inancı bile birbiriyle çelişir, Tevrattaki Tanrının adı Yehovadır, incilde Yehovanın bir parçasını içeren İsa tanrı olarak görülür, bu nedenle Yahudi'ler ve Hristiyanlar için allah hiçbirşey ifade etmez, her toplum kendi bölgesinde tanınan Tanrı imajı üzerinden siyaset yapmıştır, aynı şekilde Yehovada Mısır yakınlarında, Yahudilerinde bulunduğu bölgede inanılan tanrılardan biriydi.

Eğer ben elçiyim diye zerdüştlerden çıkan olsaydı AhuraMazda'yı, Babiller'den çıkan olsaydı Marduk'u, Yunanlı'lardan çıkan olsaydı Zeus'u herşeyi yaratan Tanrı olarak göstereceklerdi, nitekim bu medeniyetlerde halkı yöneten insanlarda bu tanrılardan emir aldıklarını söylemişlerdir, Musa'dan çok önce bir tanrı tarafından taşa yazılı emirler gönderilmesi Yunan ve Hint mitolojilerinde görülür.

• O zeuslar marduklar, tevhid inancina sahip insanlari saptiran 3 harflilerdi o yuzden cok tanricilik olustu
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.