Şimdi Ara

Gnome Sequencer Macro Rehberi (addon ile macro)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
1
Favori
3.141
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bununla ilgili herhangi bir Türkçe kaynak göremediğim için böyle bir rehber hazırlama ihtiyacı hissettim.
    Gnome Sequencer'in normal macrolardan farkı nedir ?
    Bildiğiniz gibi komutlarımızı ;
    /castsequence
    /cast
    şeklinde sıralıyorduk bir kaç farklı komut dizilimi olsada ana komutlarımız bunlardı, lakin bunlarında yetersiz kaldığı durumlar oluyor ''gnome'' nin farkı addon macro birleşimi sayesinde normal macronun yetersiz kaldığı durumları ortadan kaldırıyoruz. Mesela monkta class'ının skillerinde sırasıyla atmasını istediğim kombinasyonlarım oluyor ama bu komutlarla istediğim sonuca ulaşamadığım oluyor. Gnome bunu ortadan kaldırıyor.
    Gnome'nin çalışma mantığı nedir ?
    Atadığımız komutlar sayesinde tek bir tuşa istediğimiz kadar istediğimiz skilleri sırasıyla gelmesini sağlıyoruz, siz skile bastıkça diğer skille otomatik geçiş yapıyor, yani klasik macrodan daha gelişmiş bir sistem.
    Nasıl kullanacağız ?
    Öncelikle addondan faydalanacağız ve içerisindeki dosyaya macromuzu ekleyeceğiz oyun içinden de macromuzu tanımlayacağız, yapılışını anladığınızda zaten kendi keyfinize göre hazırlayabilirsiniz, Ben size hazırlanmış olanları vereceğim oradan ister düzenlersiniz ister hazır forum sitelerinde paylaşılmış olanlarıda kullanabilirsiniz, çalışma mantığı aynı zaten.
    Öncelikle addonumuzu indiriyoruz Buradanindirebilirsiniz, sağ tarafta indirme butonu aktif.
    Bu dosyayı wow-addons klasörüne çıkardıktan sonra içerisinde hazır gnome macroları olan dosyamızı atıyoruz, bu dosyada hunter pala warr classlarının macroları vardır. İndirdiğiniz addon klasörünün içerisine atmanız gereken dosyayı buradan indirebilirsiniz.
    Macrolarımızı sağlıklı bir şekilde düzenlemek içinde bir programa ihtiyacımız var, bunun için dünya çapında popüler Notepad++'yı kullanmanızı tavsiye ederim buna link vermeyeceğim Googla ismini yazmanız yeterli.

Peki macromuzu nasıl düzenleyeceğiz, kendimizinkini nasıl yapacağız ?
    Buraya kadar tamamsanız bundan sonrası çok basit bunu anlamanız için örnek bir macro vermeliyim;
    ---Hunter--- 

---Survival---

Sequences['SVS'] = {
    PreMacro = [[
    /targetenemy [noharm][dead]
    /cast [@focus,help][help][@pet,exists] Misdirection
    /use Draenic Agility Potion
    ]],
    '/cast !Black Arrow',
    '/cast A Murder of Crows',
    '/cast !Explosive Shot',
    '/cast Glaive Toss',
    '/cast Arcane Shot',
    '/cast !Explosive Shot',
    '/cast [nochanneling] Cobra Shot',
    '/cast [nochanneling] !Cobra Shot',
    '/cast !Black Arrow',
    '/cast A Murder of Crows',
    '/cast !Explosive Shot',
    '/cast Glaive Toss',
    PostMacro = [[
    /startattack
    /use [combat]13
    /use [combat]14
    /cast !Black Arrow
    ]],
    }

Yukarda gördüğünüz skill isimleri o tek tuşa sıra sıra gelecek, klasörün içerisine attığımız örnek macro dosyasını notepad programı ile açıyorsunuz ve yukarıda bunun gibi bir kod yığınını görüyorsunuz kodun başındaki 'SVS' komutu o macroyu tanımlıyor, oyun içinden macro bölümüne girip macro ismini SVS yapıp macro içerisinede
    #showtooltip
    /click SVS
    yazarsanız macroyu aktif etmiş oluyorsunuz.
    Sistem tamamen bundan ibaret, gname kodlarını istediğiniz gibi düzenleyebilir istediğiniz kadar kod yazarbilirsiniz bu şekilde, addonun faydası macronun yetersiz kaldığı durumları ortadan kaldırmak her ne kadar /castsequence komutu elverişli olsada bazı noktalarda bazı skillerde işe yaramıyor.

Bunun faydası zararı ne olur bana ?
    O örnekteki macro mesela çok abartılı aşırı hemde, oyunu tek tuşlada oynarsınız ama yukarıdaki yaptığımızı yaparsanız skill spamlamaktan başka bir şey yapmamış olursunuz pvp de özellikle yanlış zamanda gereksiz veya eksiksiz basılan skiller sizin kaybetmenize neden olur.
    Ayrıca yukarıdaki kombinasyonun bir zararıda siz ne kadar çok skill koyarsanız diğer skillere basışta o kadar çok zaman kaybetmiş olursunuz, yani macromuz KISA VE ÖZ olmalı bunuda en iyi siz bilirsiniz.
    Nasıl bir kombinasyona ihtiyacınız var işe ona göre hazırlamalısınız.Bu şekilde yaparsanız inanılmaz faydalı ve bir o kadar da rahat oynarsınız, oyunu. Tavsiyem maximum 4 skill olsun... Diğer bir konuda bunun çeşitlerini yapabilirsiniz mesela heal veren skillerinizi bir araya getirip bir panic button oluşturabilirsiniz, bunuda çok zor durumda can havliyle ölmemek için kullanırsınız :)

İndirmeniz gereken dosyaların linklerini tekrar veriyorum:
    Addon linki:http://www.wowinterface.com/downloads/info23234-GnomeSequencer.html
    İçerisine atmanız gereken örnek macro dosyamız (düzenlemeler eklemeler bu dosyadan olacak):https://www.dropbox.com/s/fy2vj1lzxgv6aq0/Sequences.lua?dl=0
    Macroların paylaşıldığı yabancı forum sitesi:http://wowlazymacros.com/forums/forum/classes/
    Videolu rehber bu videoya bakmanızı öneririm:https://www.youtube.com/watch?v=CyEbUikTlwc
    --------------
    Fury Warr için hazırladığım gnome macro ekran görüntüleri;

Not: Macronuzu düzenledikten sonra notepad de kaydet demeyi unutmayın yoksa benim gibi iki saat niye olmuyor bunlar yaaa dersiniz
    DİPÇEK: Rehberi world veya benzeri program kullanmadığım için ve saat 5:30'a doğru geldiği için yazıma pek dikkat etmedim, yazım hatalarımı mazur görmenizi isterim.Sağlıcakla kalın....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aschil -- 22 Aralık 2014; 22:02:42 >

• İyi olmuş sağol. Akşama bi deneyim şunu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Süper oldu bu ne zamandır böyle bişey istiyordum totemler için ellerine sağlık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @aschil Harikasın.Emeğine sağlık .Bir çok arkadaş bu macro yüzünden klavye katili oldu onu bilmekteyim.Bir tanesi de ben.
  • 1-Addonu indirdim ve açtım.
    2-Wow addon içine attım.
    3-Macro dosyasını notepad ++ ile açtım.
    4-Vermiş olduğun siteden macroyu kopyala yapıştır yaptım.
    5-Notepad ++ açıkken yukarıda bulunan kaydet butonunua basıp kaydettim.
    6-Oyuna girdim.Macroyu tıkladım.Yeni macro adına macroda belirtilen ismi yazdım.(SurvST)
    7-#showtooltip + /click SurvST yazdım.
    8-Çalışmıyor çalışmıyor.Sıyırmak üzereyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: serdar19788

1-Addonu indirdim ve açtım.
    2-Wow addon içine attım.
    3-Macro dosyasını notepad ++ ile açtım.
    4-Vermiş olduğun siteden macroyu kopyala yapıştır yaptım.
    5-Notepad ++ açıkken yukarıda bulunan kaydet butonunua basıp kaydettim.
    6-Oyuna girdim.Macroyu tıkladım.Yeni macro adına macroda belirtilen ismi yazdım.(SurvST)
    7-#showtooltip + /click SurvST yazdım.
    8-Çalışmıyor çalışmıyor.Sıyırmak üzereyim

Hocam bi sakin il deneyişimde benimde olmadı.
    Gerekli iki dosya var bunları addon klasörüne çıkardıktan sonra 2. verdiğim linkide içine atıyorsunuz
    Yani klasörün içinde şu dosyalar oluyor
    core
    Examplesequ....
    Gnomesequ...
    Sequences = bu dosyadan düzenleme yapacağız, içerisinde örnek gnome macroları var zaten siz oradan skill isimlerini değiştirmeniz yeterli.
    Oyun içine gelincede konuda anlattığım şekilde;
    Oyun içinden macro bölümünü açıp = macro ismine kodun başındaki ismi macro içine de #showtooltip /click
    Bir yerde mutlaka yanlışınız vardır hocam, olmadı video linki attım oradan da bakabilirsiniz.

• @aschil senin anlattığın ve videodakinin aynısını yapıyorum.Benim dikkatimi bir şey çekti.Bende dosyalarda (lua) uzantısı yazmıyor ama dosya özelliğini tıkladığım zaman lua dosyası yazıyor.Bundan olabilirmi acaba?
  • quote:

@aschil senin anlattığın ve videodakinin aynısını yapıyorum.Benim dikkatimi bir şey çekti.Bende dosyalarda (lua) uzantısı yazmıyor ama dosya özelliğini tıkladığım zaman lua dosyası yazıyor.Bundan olabilirmi acaba?

Evet hocam dosya uzantıları öyle, dosya isimlerini ben kısa kısa yazdım. Dosyayı sağ click notepad++ açıp düzenliyoruz...
    Onunla bir alakası yok, bu arada ben size kod vermedim konuda verdiğim örnek bir gnome macro yani konunun daha iyi anlaşılması açısından verdim.
    Kullandığınız class ve skillere dikkat ettiniz mi ? Tüm işlemleri yaptıktan sonra oyun içinden bi addonu kapatıp tekrar açtınız mı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: aschil

quote:

@aschil senin anlattığın ve videodakinin aynısını yapıyorum.Benim dikkatimi bir şey çekti.Bende dosyalarda (lua) uzantısı yazmıyor ama dosya özelliğini tıkladığım zaman lua dosyası yazıyor.Bundan olabilirmi acaba?

Evet hocam dosya uzantıları öyle, dosya isimlerini ben kısa kısa yazdım. Dosyayı sağ click notepad++ açıp düzenliyoruz...
    Onunla bir alakası yok, bu arada ben size kod vermedim konuda verdiğim örnek bir gnome macro yani konunun daha iyi anlaşılması açısından verdim.
    Kullandığınız class ve skillere dikkat ettiniz mi ? Tüm işlemleri yaptıktan sonra oyun içinden bi addonu kapatıp tekrar açtınız mı ?

Evet hepsini yaptım.Zaten yeni macro kopyaladım videodaki gibi aynısını yaptım.Skiller ve talent bile aynı.Çok ince bir şey var ama bulamadım.denemeye devam ediyorum

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: aschil

quote:

Evet hepsini yaptım.Zaten yeni macro kopyaladım videodaki gibi aynısını yaptım.Skiller ve talent bile aynı.Çok ince bir şey var ama bulamadım.denemeye devam ediyorum

Bende nerede hata yaptığınızı anlayama çalışıyorum. Tüm işlemleri tekrar gözden geçirip sıfırdan yaparmısınız acaba ?

• Konuyu ekran görüntüleriyle destekledim.
  • @aschilSıfırdan yaptım.Sonuç aynı.
  • quote:

@aschilSıfırdan yaptım.Sonuç aynı.

Oyuna giriş yaptınızda addonla ilgili bir hata alıyor musunuz ?
  • @aschilHiç bir hata almıyorum.Yabancı forumlarda da hatalar ile ilgili konuları araştırıyorum.Benim bir yerde eksiğim var galiba.
  • quote:

@aschilHiç bir hata almıyorum.Yabancı forumlarda da hatalar ile ilgili konuları araştırıyorum.Benim bir yerde eksiğim var galiba.

Bir yerde yanlışınız mutlaka olmalı, aklıma bir şey gelmiyor benim olabilecek tüm senaryoları düşündüm :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aschil -- 22 Aralık 2014; 22:25:49 >
  • @aschil
    Teşekkür ederim ilgilendiğin için.
  • @aschil
    Saat 23:28 itibari ile benim bir öküz olduğum tescil edilmiştir.Alliance Hunter macroda Horde Hunter Berserking!in ne işi var.Macro şakır şakır çalışıyor.Kusura bakma seni uğraştırıp zamanını harcadığım için.
  • quote:

@aschil
    Saat 23:28 itibari ile benim bir öküz olduğum tescil edilmiştir.Alliance Hunter macroda Horde Hunter Berserking!in ne işi var.Macro şakır şakır çalışıyor.Kusura bakma seni uğraştırıp zamanını harcadığım için.

Estafurullah çalışıyorsa sıkıntı yoktur keyfine bak :)
    İkimizde biliyorduk bir yerde sorun var diye bulmuşsun önemli olan o :)
  • lazymacros dışında macro paylaşımları yapılan site biliyor musunuz.
    çok düzensiz lazymacros sitesi ilk postu editleme alışkanlığı da yok kimsede bütün postu sonuna kadar okumak gerekiyor işe yarar ve güncel bir makro bulabilmek için.
  • Benim anlam veremediğim kısım, klasik castsequence makrolarından ne farkı var. Castsequence makroları hangi durumlarda yetersiz kalıyor ki bu gnome makro devreye giriyor. Ayrıca, Gnome Makroya 4 skill den fazla skill yazmayın, demişsiniz . Zaten 4 skill lik olayı da castsequence ile halledebilirsiniz. Hangi durumlarda gerçekten de işe yarar olduğunu biraz daha açarsanız iyi olur diye düşünüyorum.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.