Şimdi Ara

Gigabyte 'This driver can't release to failure' hatası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
605
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Anakartımda daha öncesinde bios kaynaklı bir sorun çıkmıştı, bilgisayar açılmıyordu ve garantiye göndermiştim. Garanti bios güncelleyip geri gönerdi ve sorun çözüldü.Şimdi ise anakartın uygulamalarını yükledim fakat hiçbirini açamıyorum. (https://www.gigabyte.com/FileUpload/global/Microsite/369/images/system-tweaking.html) Şuradakileri indirdim fakat Easytune'a tıklayınca yükleniyorda kalıyor. Güncelleştirme kontrol etmek istiyrum his driver can't release to failure hatasını veriyor. system information viewer'ı zaten hiç açılmıyor bile. en ufak fikri dahi olan varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

• Merhaba @White_predator hocam, siz gigabyte anakart kullandiginiz icin, size sorabilir miyiz? gigabyte in app larini kullaniyor musunuz? kullaniyorsaniz tecrübelerinizi alabilir miyiz?
  • Mukarnas kullanıcısına yanıt
    Şu an kullanmıyorum ama ilk aldığımda kullanıyordum. Ben üç programını kullandım. Fan ayarı için SIV, bios update için @bios programı, birde hızlı boot özelliğini açıp kapamak için fast boot programı. Yalnız easy tune dahil diğer programları kullanmak için app center uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Yani uygulamaları bağımsız olarak kullanamıyoruz, illa app center olacak.

Ama tavsiyem biostan yapabileceğiniz ayarlar için program yüklenmemesi. Ara ara biosa müdehale eden programlardan dolayı biosumun sıfırlandığı oldu. Kaydettiğim profiller bile uçtu. O yüzden gigabyte uygulamalarını kullanmayı bıraktım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tesekkür ederiz hocam, heralde arkadas appcenteri kurmadigindan boyle bir sorunla karsilasti. Bende kullanmiyorum acik soylemek gerekirse herseyi bios tan hallediyorum hangi anakart olursa olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Master_Sergeant

Şu an kullanmıyorum ama ilk aldığımda kullanıyordum. Ben üç programını kullandım. Fan ayarı için SIV, bios update için @bios programı, birde hızlı boot özelliğini açıp kapamak için fast boot programı. Yalnız easy tune dahil diğer programları kullanmak için app center uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Yani uygulamaları bağımsız olarak kullanamıyoruz, illa app center olacak.

Ama tavsiyem biostan yapabileceğiniz ayarlar için program yüklenmemesi. Ara ara biosa müdehale eden programlardan dolayı biosumun sıfırlandığı oldu. Kaydettiğim profiller bile uçtu. O yüzden gigabyte uygulamalarını kullanmayı bıraktım.
    teşekkürler cevabınız için fakat appcenter yüklü. zaten kurulum yaptırmıyor appcenter'sız.Aslında bu programları kullanma amacımda işlemci ayarları için. ryzen 5 2600x kullanıyorum fakat fan sürekli bir hızlı çalışıyor bir yavaş çalışıyor ve bu ses beni rahatsız ediyor açıkcası(stok fan olduğu için genel olarak sesli çalışıyor zaten orda bir sıkıntı yok) bios'tan ''Core boost performance'' özelliğini kapadım. fakat oyunlarda ara ara görev yöneticisinden baktığım zaman hız 4.2Ghz lara çıkıyor oysa ki boost özelliğini kapatmıştım. belki bu programlarla hızı ayarlayabilirim diye düşündüm. Birde voltaj ayarlarından olabileceğini yazıyorlardı internette fakat oralara hiç girmek istemiyorum hiç bilgim yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Berksener -- 3 Mayıs 2019; 19:58:1 >

• Berksener kullanıcısına yanıt
    Sizin anakart tam olarak nedir? Benim bildiğim bir tek x470 gaming 7 de ayar olayı biraz detaylı. Diğer x470 ve b450 modellerinde fazla bir ayar yok. Stok fan ne kadar performanslıdır bilmiyorum ama biosun içinden sessizlik için fan profili oluşturabilirsiniz.

• quote:

Sizin anakart tam olarak nedir? Benim bildiğim bir tek x470 gaming 7 de ayar olayı biraz detaylı. Diğer x470 ve b450 modellerinde fazla bir ayar yok. Stok fan ne kadar performanslıdır bilmiyorum ama biosun içinden sessizlik için fan profili oluşturabilirsiniz.
    b450 aorus elite modeli. Aslında sadece Boostlamasın istiyorum 4.2 lere kadar :) Boostu'da kapattım ama yinede boostluyor.
    Hocam cpuz den anlık olarak takip edin, kapattı iseniz boostlamaması lazım. Ya da hwmonitor gibi bir program kurup oradan bakın. Duruma göre ne yapabileceğimize bir bakalım.
  • Tamamdır indirip deneyeceğim. gelişmeleri yazarım.
  • quote:

Hocam cpuz den anlık olarak takip edin, kapattı iseniz boostlamaması lazım. Ya da hwmonitor gibi bir program kurup oradan bakın. Duruma göre ne yapabileceğimize bir bakalım.
    https://i.hizliresim.com/XMOqXR.png

hocam durum böyle.

1-2 saat yüksek çözünürlükte oyun oynarken aldığım değerler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Berksener -- 4 Mayıs 2019; 0:4:20 >
    Yok hocam program değerleri yanlış okumuş, sizin işlemcinin 4800 nhz e çıkması mümkün değil. Eğer yüklemedi iseniz anakartınızın sayfasından amd chipset driverlarını yükleyin. Sonra kontrol panel güç seçeneklerinden ryzen balanced olanını seçin. Bunlardan sonra bios üzerinden işlemcinizi 4ghz gibi bir değere sabitlemeye çalışalım.
  • quote:

Yok hocam program değerleri yanlış okumuş, sizin işlemcinin 4800 nhz e çıkması mümkün değil. Eğer yüklemedi iseniz anakartınızın sayfasından amd chipset driverlarını yükleyin. Sonra kontrol panel güç seçeneklerinden ryzen balanced olanını seçin. Bunlardan sonra bios üzerinden işlemcinizi 4ghz gibi bir değere sabitlemeye çalışalım.
    Chipset driverlarını yükledim. kontrol panel güç seçeneklerinden ryzen balanced'ı bulamadım.

driverları yükledikten sonra bu sefer sabit 4.0 gibi bir hızda çalışmaya başladı boştayken.
    https://i.hizliresim.com/Ll91aZ.png

Edit: daha doğrusu kontrol güç seçenekleri nerde onu bilmiyorum.
    Edit2: Bios güncel değilmiş. Herhalde bana gönderdirildikten sonra yeni bios çıkmış. Fakat sorun hala devam ediyor.
    Edit3: güç seçeneklerini buldum fakat dengeliyi seçiyorum fakat uygulamıyor. çıkıp girince yine aynısı oluyor. aynı zamanda farklı bir dille yazılmış yazılar var(https://i.hizliresim.com/ADB5vL.png )
    Edit4: bi önceki sayfadan dengeliyi seçebildim en azından boştayken normal çalışıyor 2ghz civarı fakat oyuna girince yine 4 lere boostluyor kendini. (https://i.hizliresim.com/YQzr9Z.png )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Berksener -- 4 Mayıs 2019; 3:1:55 >

Muhtemelen farklı bir dilde kurulum yapmış. Windows içinden daha fazla kurcalamaya gerek yok. Bundan sonrası bios meselesi. Biostan çarpanı autodan sabit bir değere alıp (bunu siz belirleyin mesela 4ghz), uygun voltaj ayarını bulmaya çalışın (1.2 ile 1.35 arası stok soğutucu için ideal olur sanırım). Uygun değeri buluncaya kadar windowsun saçmalaması, mavi ekran, reset normaldir. Bu kısımda biraz uğraşacaksınız.

• Anladım, peki bu çözüm haricinde yani hızı sabitlemek dışında, yine auto olsa fakat max. 3.6ghz a çıkmasını sağlamak mümkün müdür?. Çok Teşekkürler bu arada uğraştınız yardımcı oldunuz.
    Yanlış anlamadı isem sizin için asıl sıkıntı soğutucudan gelen fan sesi. Biosta smart fan diye bir kısım var. İşlemci sıcaklığına göre fanın %de kaç devir yapacağını seçiyorsunuz. İşlemci ile hiç oynamadan buradan ayar yaparak kısmi sessizlik sağlayabilirsiniz. Ama yinede stok soğutucudan dolayı tam bir sessizlik mümkün değil. İmzamdaki sistemle, sentetik testler dışında işlemci soğutucusundan ses gelmiyor. 50 dereceye kadar %10 fan devri seçili. Fan asıl 60 dereceden sonra ses ve devir yapmaya başlıyor.

• Anladım çok teşekkürler yardımcı olduğunuz için.:)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.