Şimdi Ara

Gigabyte DQ6-e6300-Corsair d9 (505fsb!) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
1.311
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: pininfarina

Arkadaslar forumda bir cok topicte ayni soruyu soruyorum ustatlara, burada da sorayim dedim..
    Bu yeni nesil ddr2 ram'ler iyi hoslar ama gercekte "frekanslari ne kadar yuksek olsa da, hala kendilerinden bekleneni veremeyen bir bellek cesidi oldugu soyleniyor ve soyluyorlar guvenilir kaynaklar. (or; Chip dergisi' Tom amca' anantech vs) Ve bunun nedeni ise gecikme surelerinin fazla olmasiymis. Yani elimizde isterse dual -800 Mhz Ddr2 ram olsun sonuc olarak kagit ustunde bir perfonmans canavari gibi gozukseler de, pratikte ve gercekte bir ddr3200 u ancaa gecebiliyorlarmis!! BU ikilemi qacikliga kavustrabilecek arkadaslar olursa sevinir hatta hayranlik duyarim kendisine

Bir'de nedense herkes, (ozellikle conroe systemciler' ki, yakinda bende gecicem E6300'e) pc'lerinin perfonmanslarini "sadece, super p sonucuna odaklamis" durumdalar. Iyi'de, pc'de perfonmans demek SADECE "SUPER P" NIN DUSUK CIKMASI DEMEK DEGIL'KI ARKADASLAR! (Bildigim kadariyla tabii) Bunun pc mark'i var, bellek testleri var, hdd testleri var vs vs. Sadece islemci icin bir test bu ama bir pc salt islemci demek degil ki. Bir pc bence, ICINDEKI EN YAVAS PARCA KADAR HIZLIDIR DIYE DUSUNUYORUM.

Kisaca conroe kulllanan arkadaslar salt "super p" olayina takilip kalmadan, system'in genel perfonmansini degerlendiren sentetik ve gercek benchmarklar ile (si-soft sandra, pc mark, div-x encode' dosya sikistirma vs) perfonmans degerlendirmeleri yaparlarsa, kanimca cok daha GERCEKCI, MANTIKLI VE PC NIN TOTAL'deki perfonmansi gorup, degerlendirebilecegimiz sonuclarla yuzlesmis oluruz...

kardeş ilk sorunda sende vermişsin cevabı zaten , ramler ne kadar yüksek mhz de olursa olsun gecikme süreleri onları performansına asıl katkı yapan durumda olur genelde ... ddr400 ramlerin bellekleri çok gelişti uzun zamandır ddr ram üzerine yoğunlaşan firmalar gecikme süresini cl 1 (cas latency) gibi
    değerlere bile düşürdüler ... ram mhz si , bant genişliğine etki eder , ama gecikme süresi de bir o kadar önemlidir bu durumda normal olarak
    ddr 400 cl2.5 ramler 667mhz cl5 ramlerden daha iyi sonuç verebiliyor . ama elin mahkum ddr2 alacaksın , çünkü işlemcideki fsb/ram dengesini ancak böyle sağlayabilirsin . tabi bunlara bağlı daha fazla bant genişliği daha fazla performans ve bu avantajlara rağmen ddr2 ramler daha az güç harcar
    normal ddr ramler 2.6v - 2.7v ayarında çalışır mesela , ddr2 ler 1.8v da çalışarak daha az güç harcar...

bu arada işlemcilerde artan veriyolu hızı FSB ile fsb/ram dengesi bu ramlerle/ddr/ sağlanamadı ve dolayısıyla daha yüksek hızdaki ramler DDR2 533 , 667 ,800 hatta 1000mhz lik modüller geliştirildi . tabi geliştirmekte yine zaman alıcak , 1-2 yıl içinde cl2 cl3 gecikme süresinde DDR2 800-1000 hızında ramler piyasadaki yerini alacaktır...

süper pi aslında gerçekten pc nin performansını test eder , nitekim amd64 3000 lerle 30sn lere inildiğinde , p4 4.0ghz lerle bu skorlar alınamıyordu
    ve amd64 ün p4 lerden diğer uygulamalardada iyi olduğu görülüyordu , asıl önemli yanları çabucak kıyaslama imkanın oluyor diğer pc lerle kendininkini
    stabilitede çok önemli bir yeri vardır , eğer super pi testini yaparken bir hata alıyorsan kesinlikle sistem stabil değildir ve büyük ihtimale ramlerin yüksek mhz de çalışmakta ve stabil olmamaktadır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maybera -- 11 Ağustos 2006; 22:10:35 >

• @ Maybera

Aciklayici ve aydinlatici bilgilerin icin sonsuz tesekkurler
  • quote:

ddr 400 cl2.5 ramler 667mhz cl5 ramlerden daha iyi sonuç verebiliyor

kesinlikle katılıyorum bu cümleye.
  • En çok fsb çikan anakart 538 fsb ile asus oldu sanirim yaniliyormuyum ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: federaL

En çok fsb çikan anakart 538 fsb ile asus oldu sanirim yaniliyormuyum ?

O testteki işlemci E6600'dü ama.
  • quote:

Orjinalden alıntı: King_Wolf

quote:

Ne yani işlemci yükseldikçe fsb yapma olasiliğida artiyormu demek istiyorsun ?

Demekki senin tezinle eğer doğru anladiysam X6800 alsak 600 fsb görürüz değilmi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi federaL -- 15 Ağustos 2006; 3:53:24 >

• quote:

quote:

quote:

Pardon bi yanlış anlaşılma olmuş ben çarpan'ları aynı sanıyordum.Araştırmak lazım. Uyardığın için teşekürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi King_Wolf -- 15 Ağustos 2006; 11:43:05 >

• ilhan abi x6800 de 600 gören görmedim ama olabilir bence.şuan 6600 model conroe ile 568 miydi neydi rekor bu sanırım.%122 oc yapmış adam 5 ghz yi aşmış. x6800 ilede 600 olmasada ona yaklaşırlar heralde.
    quote:

quote:

quote:

• Orjinalden alıntı: cemalefendi

ilhan abi x6800 de 600 gören görmedim ama olabilir bence.şuan 6600 model conroe ile 568 miydi neydi rekor bu sanırım.%122 oc yapmış adam 5 ghz yi aşmış. x6800 ilede 600 olmasada ona yaklaşırlar heralde.

hocam hangi boardla yapmış onu yaw?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi querman -- 15 Ağustos 2006; 18:29:41 >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.