Şimdi Ara

Gereksiz stresin yataklara düşürmesi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
674
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şimdi ufak bir sorun da olsa, büyük bir sorun da olsa kafada büyütüp stres yapan insanlar var. Ki ben onların en tepesinde bulunan bir kişiyim. Araştırdım ki stresli ortam ya da strese aşırı tepki vermek vücuttaki enerji kaynaklarını tüketiyormuş bu yüzden bağırsak, mide sorunları başlıyormuş. Bunun dışında konsantrasyon, algı, gibi şeyler azalıyor. Bende bu durum yatağa düşme şeklinde oluyor. Ufak bir iki olay yaşandı dün. Ama hiç kafaya takılacak şeyler değil. 4 saate yakın ölü gibi yattım. Kafamı kaldıramadım. Karşıma çıkan gerçek bir sorunda neler olacak tahmin edemiyorum. Okuduğum bir metni paylaşayım.

http://www.bilgiustam.com/vucudun-strese-verdigi-tepkiler/

bunları yaşayan arkadaşlardan yorum bekliyorum. Bazılarına önemsiz gibi görünebilir ama lütfen bu durumda olan arkadaşlarla konuşmak isterim. gerçekten hayatımı mahvediyor.

• Son zamanlarda aynı dertten muzdaribim sürekli uyuyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wikiy

Son zamanlarda aynı dertten muzdaribim sürekli uyuyorum.

Peki hocam ne yapacağız? Aslında doktorların dediği şeyler bize zor geliyor. Spor diyor adam spordan daha iyi stres yönetimi mi olur? Bol su, sağlıklı beslenme, açık hava-doğa yürüyüşleri, kitap okumak. Ama bunlar sürekli söylendiği için bize işe yaramaz, klişe gibi geliyor. Haftanın bir günü her şeyi bu üstte yazan şeylere ayırsak. Mesela yarın cumartesi tüm gün yurttayım. Boş boş yatıp bilgisayar başında oturacağıma. Dışarı çıkıp, spor yapıp, kitap okusam ve beslenmeme dikkat etsem. Haftanın geri kalanında strese çok iyi gelir diye düşünüyorum. Ama işte atalet denilen şeye galip gelemiyoruz. Öneriniz var mı?
  • Kadınİstiyorum kullanıcısına yanıt
    Sosyal anlamda başarısız bir insanım. Denilenleri uzunca bir süre yaptım. Ben de işe yaramadı. Ben sıkıntımı varoluşsal buhranı olarak görmeye başliyorum. Bu işin içinden nasıl çıkacağımi bende bilmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Wikiy

Sosyal anlamda başarısız bir insanım. Denilenleri uzunca bir süre yaptım. Ben de işe yaramadı. Ben sıkıntımı varoluşsal buhranı olarak görmeye başliyorum. Bu işin içinden nasıl çıkacağımi bende bilmiyorum.

Hocam kendimi ağır depresyona soktum. Çok ağır ilaçlar kullandım. Anksiyete ve okb dendi. En son bipolar için ilaç verilmeye başlanınca daha kötü oldum ve kendim içinden çıkmaya çalıştım. Bir aydır iyi gidiyorum. Kafamdaki bazı algıları değiştirdim. Telkinlerle, ani kararlarla. İlk olarak irade çok önemli. Büyük antrenmanlar yaptım. Mesela canım bir şeyi çok mu istedi. Onu almadım. Gittim başka bir şey aldım. Yemek mi yiyeceğim? Paramda var diyelim gidip pahalı bir şey yemedim daha uygun bir şey yedim. Şimdi bunlar saçma geliyor olabilir ama iradenizi böyle şeylerle şekillendirmeye başlarsanız kontrol kazanmaya başlıyorsunuz. Yani kendinizi bilmeye başlıyorsunuz. Siz sıkıntıyı varoluşsal derseniz zaten baştan kaybedersiniz. Demek ki denilenleri iyi yapmamışsınız. Karanlığa gömülüp başarısızlığı iliklerimize kadar hissetmek yerine ayağa kalkıp yolumuza devam etmeliyiz. Bazı kararlar almak bana buz yutmak gibi itici ve zor geliyor. Ancak bunu zor gibi gözüken kararları alıp istikrarlı devam ettirince karakterde ki değişiklikleri kendinde fark ediyorsun. Lütfen kendinizi duygulara kaptırmayın. Çıkamazsınız içinden.

• Öncelikle nickine saygılar

Hocam bilgisayar başında durmak cidden insanın kitap, spor vs tarzı hobi ve alışkanlıkları yok ediyor. Aynı şekilde telefonda durmakta. Sende biliyorsun zaten bunu. Eskiden çok pc başında dururdum. Artık pcye arada oyun için geçiyorum. Zamanım yok zaten pc'ye. Telefondan foruma giriyor yapacaklarımı telden yapıyorum. Şuan bile İngilizce çalışıp kendimi geliştirmek varken telefomdayım işte :D

Zor da olsa günlük belli sayfa-süre kitap oku. Zamanım az olduğu için ve eski kitap okuma zevkim gittiği için günlük 40 sayfa okuyup tadında bırakıyorum. Eskiden 100 filandı günlük. Ayraten haftada 4 gün spora gidiyorum.

Neyse fazla uzattım, sende anlamışsın zaten bilgisayardan bi yarar sağlayamayacağını. Kendini geliştirebilirsin, kitap okuyabilirsin,spor yapabilirsin, resim çizebilirsin, arkadaş edinmeye çalışabilir veya arkadaşlarınla gezebilirsin.

Not:Verdiğin linki okumadan bunları yazdım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Requizm kullanıcısına yanıt
    Hocam yorumun için teşekkür ederim. Kendi kişisel gelişimimizi sadece kendimiz yapabiliriz denebilir buna. Mucize beklemek saçmalıktır. :)

• Tün hafta memnun devam eden ruh halim arkadaşımın bir nevi kazık atması ve babamın sürekli bilgisayar başında durup evde mi oturacaksın demesiyle tersine döndü.

Hazırlığı geçtim ama geçmez olaydım keşke.

Ne güzel düzenim vardı okula gidiyordum spora gidiyordum halimden memnundum şimdi eser yok. Bölümden sadece 1 ders almayı düşünüyordum şimdi daha fazla almayı düşünüyorum.

Bu asosyalliğin ileride büyük sıkıntı yapacağını bilmeme rağmen bir şey yap(a)mıyorum. Ne yaşadığım yeri seviyorum ne çevremde adam akıllı arkadaşım var, böyle olunca da çıkmak istemiyorum fakat bir süre sonra soyutlandığım için kendimi anormal hissediyorum

• Mr.Prestige kullanıcısına yanıt
    Hocam herşey kafada. Algını değitirirsen daha iyi hissedersin.

• Mide bulantisi sag ayakta agri sac kas kirpik dokulmesi bndeki etkileri anafraniil 75 aliyorum gecti gitti

• yasadiginiz hayat tarzi kokune kadar yanlis,

yok klisemis, yok herkes soyluyor, birader sen hayatinda hic 10 km kostun mu? haftada bir kos bakalim stress , sikinti kaliyormu
    kac kitap okuyupda yeni dunyalara daldin, bilincini, zihnini gelistirdin,

anca afyon gibi beyninizi uyustran bilgisayar, tv, telfon bakip duruyonuz aksama kadar
  • quote:

Orijinalden alıntı: richardbozkurt

yasadiginiz hayat tarzi kokune kadar yanlis,

yok klisemis, yok herkes soyluyor, birader sen hayatinda hic 10 km kostun mu? haftada bir kos bakalim stress , sikinti kaliyormu
    kac kitap okuyupda yeni dunyalara daldin, bilincini, zihnini gelistirdin,

anca afyon gibi beyninizi uyustran bilgisayar, tv, telfon bakip duruyonuz aksama kadar

Kardeş sakin zehrini bana mı kusuyon :D çok iyi bir okuyucuydum ben. İçtiğim ilaçlar yüzünden dikkatim sıfıra indi bunu aşmak için çalışıyorum. O kadar bilgisayar ve sosyal medya bağımlısı değilim + bünyem kaldırsa 20 km de koşarım ama çekmiyor direncim sıfır bayılcak gibi oluyom ki bu konunun açılma amacı bu zaten stresi kontrol edip sağlıklı yaşamak.

• Kadınİstiyorum kullanıcısına yanıt
    Sana kizmadim, sagligin el verisliyse bisey olmaz bende 25 ten sonra oyle amraton kosmaya basladim, ilk basta bayilacak olecke gibi oluyon ama sonrasinda canavar gibi 10-20 km hic fark etmiyor yani bunye meselesi degil irade meselesi

soyle ben askere kadar kondusyonum iyi ama oyle asiri kosu felna yapmamistim askerte ne dobilileri ksturdular adamlar " oldum" bittim dedikce komutan basiyordu kufru 2-3 kosudan sonra alayi canavar gibim hepsi saglikli kilo verdi, artik dalgalarini gorebiliyorlardi :)

sana kizginligim felan yok yaqq, tembellelik etmeyin, lutfen , siskolara , tembellere hincim var dogrdur :) hayati biraz keyfinde yasayin, ot gibi yasamiyalim
  • quote:

Orijinalden alıntı: richardbozkurt

Sana kizmadim, sagligin el verisliyse bisey olmaz bende 25 ten sonra oyle amraton kosmaya basladim, ilk basta bayilacak olecke gibi oluyon ama sonrasinda canavar gibi 10-20 km hic fark etmiyor yani bunye meselesi degil irade meselesi

soyle ben askere kadar kondusyonum iyi ama oyle asiri kosu felna yapmamistim askerte ne dobilileri ksturdular adamlar " oldum" bittim dedikce komutan basiyordu kufru 2-3 kosudan sonra alayi canavar gibim hepsi saglikli kilo verdi, artik dalgalarini gorebiliyorlardi :)

sana kizginligim felan yok yaqq, tembellelik etmeyin, lutfen , siskolara , tembellere hincim var dogrdur :) hayati biraz keyfinde yasayin, ot gibi yasamiyalim

100 kg den 71 e düştüm :D

Aynen birazda irade meselesi ama hemen girişmek istemiyorum koşuya. Biraz kendime geleyim. Sağlıklı besleneyim. Yavaş yavaş o da gelecek. Aynen he en büyük artısı dalga gözüküyor aşağı bakınca :D

• Aynı sorun bende de var son 2 senedir yaşadıklarımdan sonra çok stres yaşadım psikolojim alt üst oldu. Artık çok şeyden zevk alamıyorum. Gülüyorum falan ama sanki yalandan gibi geliyor, sanki hep bir şeyler eksik de kendimi avutuyorum erteliyorum gibi. Önceden böyle değildi, mutluydum şimdi eski halimden eser yok. Bazen inancımı bile yitirmeye yüz tutuyorum . Her şeyin iyi olacağı günlerin geleceği umuduyla yaşıyorum. Bir süre psikiyatrist e gittim sonra bıraktım,ilaçta kullanmak istemiyorum. Hiç memnun değilim hayatımdan. Hepimiz için hayırlısı olur inşallah.

• Resmen beni tarif etmişsiniz aynısıyım özellikle gülmek konusunda.İnsanların güldüğü şeyler saçma geliyor şöyle bir bakıyorum beni gerçekten güldürecek hiçbir şey yok sizin gibi 2 yıldır böyleyim bende hiçbir şey zevk vermez oldu

• quote:

Orijinalden alıntı: VerBeniYalnızlığa-

Resmen beni tarif etmişsiniz aynısıyım özellikle gülmek konusunda.İnsanların güldüğü şeyler saçma geliyor şöyle bir bakıyorum beni gerçekten güldürecek hiçbir şey yok sizin gibi 2 yıldır böyleyim bende hiçbir şey zevk vermez oldu

Hakkımızda hayırlısı olsun hocam.

• Öğrenciyim bir iki dersim var sadece, bu da tüm gün evde olduğum anlamına geliyor. Eylülden Ocak ayına kadar çalıştım finallerim yüzünden ayrıldım. Ocaktan beri işsizim başvurmadığım avm kalmadı. (Sebebi ise hafta içi bir gün okula gittiğimden dolayı, kısacası hafta içi izin lazımdı) ilk iki ay full evde kalmak çok güzeldi ancak artık patlama noktasına ulaşmış durumdayım. Size bir günümün nasıl geçtiğini anlatayım.

Arkadaşlarımın dışarı çağırmadığı bir günde,

Sabah 12-1 gibi kalkıyorum akşama doğru 4-5 gibi tekrar yatıyorum sonra akşam 7-8 gibi kalkıyorum ve gece 03'e kadar pc başındayım. Sabah da akşam da pc başındayım. Arkadaşlar çağırınca 2-3 saat pc başında olmuyorum o kadar. Sosyal aktivite sıfır, beden ve ruhen çökmüş durumdayım ve dediğiniz sıkıntılar bende de mevcut. Akıl hastanesinde kalsam daha mutlu olacağım sanırım, her hafta kısa süreli depresyonlar geçiriyorum. Acilen iş bulmam lazım. Sevgili devletimiz(!) suriyelileri düşüneceğine önce Türk gençlerini düşünse keşke.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.