Şimdi Ara

Gerçek ustalar buyrun, Tablet yavaş şarj oluyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
1
Favori
36.470
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

5 adet eski çakmaklık şarj aletlerini test ettim 1A veriyor mu diye lakin 400ma nın üstüne çıkamadım. Bu testi yaptıktan sonra projeyi iptal ettim ve tableti kendi adaptörüyle şarj etmeye başladım. Lakin 7.5 saatte %50 dolmuş.bir arıza meydana gelmiş belli.

Tablet şarj oluyor, ekranı açıkken pil yüzdesi düşüyor. Ekran kilitliyken yani stand-by modundayken 7.5 saatte %50 anca dolmuş.
    Şarja takınca 2A orjinal adaptorunden 480 ma ile başlıyor 2 dakika sonra 100-200ma arası değişen akım çekiyor. Bu arada tablet General Mobile E-Tab 5

İncelemelerim :
    1-Usb portunun bulunduğu üstünde mikrofon, 3 adet dokunmatik tuş ledleri olan minik uzun bir kart var. Usb portundan gelen +5v D4 isimli ne olduğu belirsiz smd parçayla gnd bağlantısı yapılmış büyük ihtimal kondansatör.
    2- 2 adet data ucu, iki adet siyah sadece hava tabancasıyla takılabilecek smd parça ile +5v a bağlanmış ve olçtugumde datalara 5v gidiyor.
    3- Usb portu 5 pin 2 data 2 power disinda bir tane kalan ayak yine siyah ama datalardakinden buyuk bir smd parça ile +5v a baglanmis ve bu ayaga 3v enerji gidiyor.
    4- Gözle yüksek isik altinda buyutecle baktigimda hicbir yanik izi yok.

Şimdi youtube da E-Tab 5 usb soketi değişimi izledim. Hava tabancasiyla soketi degiştirdikten sonra tabletin yavaş şarj olduğunu soyleyip yeni şarj karti aldigini soyledi. Ben de test yaparken ayni arizayi verecek sekilde zarar vermisim. Kartin ucreti 55 lira, ekrani kirik komple tablet 100 lira. Parasi neyse veririz sikinti degil yalniz usb portundaki 4 adet smd parçaya ariza tespiti yapabilirsem sorunu cozecegim.

Ya bu 4 smd parcalardan biri fazla voltaj geciriyor anakarttaki sarj kontrol kismindan az akim cektiriyor ya da 4 smd parcalardan bazilari yandi, belki de diyot bunlar.

Ben bu smd parcalarin direnc mi diyot mu kondansator mu oldugunu nerden anlarim ?
    Basina daha once boyle bir sey gelen varsa ne gibi yol izlemeliyim ?
    Belki cok kucuk bir islem yapilacak bunu nasil anlayabilirim ?
    İki smd parça icin tableti komple oldurmek istemiyorum. Önerilerinizi ve ihtiyaç duyduğunuz bilgi varsa istemenizi bekliyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Sorunu cok uzun, roman gibi yazmışsınız. İnsan okurken sıkılıyor. 3-5 cümlede kısa ve net yazmalısınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 6 Kasım 2018; 8:38:7 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • muhsin kamer kullanıcısına yanıt
    Hocam sorunum kısa ve öz olsa ben çözerdim işi zaten.

Tablet yavaş şarj oluyor. Tabletin şarj kartında 4smd parça var. Arıza tespiti yapıp sorunu çözmem lazım.

Böyle yazınca da neyin ne olduğu, benim ne gibi işlemler yaptığım anlaşılmıyor üstat.

• linyit43 kullanıcısına yanıt
    Sorun tablette mi, şarj cihazında mı? Önce bunun anlaşılması lazım. Başka bir şarj cihazı ile tableti şarj etmeyi deneyin.

Sonrasına bakarız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • muhsin kamer kullanıcısına yanıt
    Hocam şarj aleti ve kablo sağlam gerekli tüm testleri yaptım. Sorunumuz tablet 2A ile şarj olacakken 200 ma ile şarj oluyor dolayısıyla yetmiyor. Bahsettiğim küçük kartta bir şey olmuş ki akım geçmesini önlüyor.

• Akım mevzu değil. D4 isimli parça LW diyottur. Li-on piller şarjı 4.2v tan başlar. Pilin koruma devresinden sonra iki ucuna kaç volt gidiyor?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kronik e-tab 5 sorunu. Çok Duydum.

Çözümü hakkında bilgim yok.

• dfk24 kullanıcısına yanıt
    Hocam şekildeki gibi 4smd parça var ve bunların alarına d4 d5 yazmışlar bu 4 lüden hangisi d4 d5 anlayamadım.

Pilin koruma devresi anakarta gömülü olması lazım. Besleme kartı olarak resmini eklediğim parçayı izlediğim bir videoda değiştirince sorunun çözüldüğünü söyledi yani işimiz besleme kartında. Eğer buradaysa koruma devresi kartın neresinde bilmiyorum aşırı küçük smd parçalar içeriyor. Anakart bağlantı soketi var kartın sağında resşmde de gözüküyor orada birkaç entegre ve diğer elemanlar var. Onların mikrofon ve tuş aydınlatma ledlerinin parçaları odluğunu düşünüyorum. Tabi emçn değilim.

@dfk24 Hocam bende bu yaşanan sorundan dolayı herkesin 50-100 liraya çatır çatır usb kartlarını alması yerine minik bir tel atarak veya söd parçayı söküp muadil bir parça ekleyerek işi çözmek istiyorum.

• boş bir yere monte edebilirsen

https://www.direnc.net/1a-lipo-pil-sarj-devresi

• Tüm enerjiyi boşaltıp direnç ölçerle nasıl davrandıklarına bakabilirsiniz,
    diyot = tek yön düşük direnç
    direnç = direnç zaten :)
    kapasitör = değişken direnç

Ama onları bir de değiştirmek gerekecek ki nasıl yapılacak bir fikrim yok.

Brute force olacak biraz ama, acaba GND olan girişi topraklasanız da diğer yerlerin hepsine 5V mu verseniz?

USB kablosu yüksek direnç gösteriyor olamaz mı?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • TR34gri Hocam tabletin kendi şarj yüzde kalibrasyonunu etkilemeden yapılabilir mi bu işlem ? Bu kartın üzerindeki entegreyi içeren şarj devresi tabletin anakartında zaten mevcut olabilir. Şarj ünitesinin benim arızalı düşündüğüm kartta mı yoksa anakartta mı olduğunu bilmiyoruz şuanda. Ve maalesef bu ürün için yeterli boşluk yok.

Hesher şarj %100 şuanda komple bittiğinde bu ölçümü yaptıktan sonra sonuçları buraya yazsam, sonraki adımda çözüm odaklı gidebilir miyiz ? Yoksa bu ölçümler çözşm adımı için yeterli değil mi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: linyit43

TR34gri Hocam tabletin kendi şarj yüzde kalibrasyonunu etkilemeden yapılabilir mi bu işlem ? Bu kartın üzerindeki entegreyi içeren şarj devresi tabletin anakartında zaten mevcut olabilir. Şarj ünitesinin benim arızalı düşündüğüm kartta mı yoksa anakartta mı olduğunu bilmiyoruz şuanda. Ve maalesef bu ürün için yeterli boşluk yok.

Hesher şarj %100 şuanda komple bittiğinde bu ölçümü yaptıktan sonra sonuçları buraya yazsam, sonraki adımda çözüm odaklı gidebilir miyiz ? Yoksa bu ölçümler çözşm adımı için yeterli değil mi ?

Devre elemanlarının cinsini anlayabilirsiniz :)
    çözüm için bir önerim yok malesef

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ayrı bir çıkış ile tabletten bağımsız şarj yapabilirsiniz
    böylece tabletin kendi power entegresi bir bakıma korunmuş olur
    kart için yer bulamazsanız kartı adaptör içine koyup,tablete ise ince uçlu nokia soketi ni sigorta ile bataryaya direkt bağlayabilirsiniz

orjinal kalsın derseniz bol bol
    tabletin resimlerini ekleyin fikir verebilelim
    smdleride yakın çekin
  • @Hesher Anladım hocam sağolun.

@TR34gri Hocam tableti yarın açıp detaylı fortoğraf atmaya çalışacağım. Bunlar normalden de küçük smd. Önerdiğiniz parçayla tableti modifiye etmek yerine 55 lira verip o ince kartı veya 100 liraya ekranı kırık komple tableti alıp tertemiz işi halledebilirim. Ekstra şarj devresi çok hantal ve kullanışsız olur.

Tablet öyle dandik casper, intel tabletler değil. Çok tablet sattım 100-150 tane tablet sattım. Bu GM E-tab5 yani GM markası tablet işinde çok iyi iş çıkarmış. Çok kaliteli, kullanışlı ve şarj soketi ekstra koruma ile kırılmaya dayanıklı hale getirilmiş. Saçma sapan micro sd, hdmi, yuvarlak şarj soketi gibi bilimum soketler yok. Görüyorum tabletin yan tarafına 8-10 tane soket koyuyorlar tabletin kendine hayrı yok zaten onları kullansan ne olur. Tek micro-usb girişi bulunan bir tablet. O yüzden orjinal halini seviyorum. Root, hardbrick kurtarma, rom atma gibi işlemleri bu tablete çok uyguladım. Yeri geldi eski sürüm olan e-tab4 tabletlerindeki usb görmeme sorunlarını araştırıp düzelttim, kopuk usb soketlerini onardım, kopuk yollara saat bobininden elde ettiğim çok ince bakır ile yollar döşedim. Lakin 5 tane çakmaklık şarjından birinin bozuk olması ve benim bu şarj aleti ile 3 saniyelik şarj denemesi yapmamın tableti bu hale getirmesi çok üzdü. Dediğim gibi youtube da soket değiştiren bir arakadaşın da başına gelen bu olayda konuya attığım ilk fotoğraftaki ince kartı değiştirerek sorunu çzömüş. Kartta ise usb girişinde 4 smd parça ve film soketinin bağlandığı yerde 3-4 tane eleman var. Sıkıntım elemanların aşırı küçük olması sebebiyle neyin ne olduğunu bilemeyip ölçüm yapamamam. Yarın fotoğraf ile detaylı konuşuruz.

• Hocam çok geç oldu biliyorum kusura bakmayın. Tabletin içi bu şekilde sırasıyla fotoğrafları atıyorum. Parçaların isimleri yazmıyor galiba neyin ne olduğunu arızayı nerde arayacağımı bilemiyorum.

Tabletin içi
    ŞARJ KARTI
    MİKROFON
    USB SOKETİ
    KARTIN SAĞ TARAFI
    Filmin anakarta bağlandığı kısım

• bu karta şarji takıp ölçün,eğer 5 voltun altına düşerse bunu değiştirin

• Bak beni dinle 5v arası kondansatör varsa ölç kısa devremi diye bu önemli bide şarjdan çekince %50şarj ne kaadr gidiyor hemen bitiyorsa ya kondansatörlerden olur yada şarj entegreainden bunlara dikkat et kapasitorleri kontrol et

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kingsizesunnia -- 15 Kasım 2018; 18:59:3 >
  • Şarj takılıyken pilin uclarına kaç volt geliyor 4.2 bişey gelmesi lazım kontrol edermisin ..yazı çok ızun kontrol edemedim

• @dewmez @kingsizesunnia

Hocalarım bir adet parça transistör yanmış durumda. Fakat hiçbir değişiklik yok halen aynı tempoda şarja devam. Transistör patlamasına rağmen etki etmedi.

Mor kare içindeki yerde ölçüm yaparken anakarttan küçük bir duman ve incelediğimde transistör yanmış. Büyük ihtimal probun ucu kalın geldi küçük bir kısadevre oldu. Parçanın ne kadar küçük olduğunu anlamanız için fotoğraf ekledim. Ölçümler de aşağıdaki şekilde.

• voltajı kartı devreye takmadan sadece soket üzerinden ve
    işaretlediğim parçayı ölçecektiniz,
    derinlemesine dalış yapmışsınız pişman oldum şimdi yazdığıma,
    ,
    şarj soketinde mutlaka 5 volt görmeniz gerekiyor
    4volt varsa ya adaptör yetersiz yada 5 volta aşırı yüklenen bir eleman vardır
    şimdi o transistörün ne olduğunu bulmak işkence olur
    onun hurda kartından bulup aynı yerden alıp takın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dewmez -- 16 Kasım 2018; 17:10:23 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.