Şimdi Ara

Gerçek Enflasyon ve Alım Gücünü Hesaplıyoruz (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
14
Favori
6.968
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
216 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PSO J318.5-22 -- 12 Temmuz 2020; 12:55:27 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anaaa vatan hainleri enflasyon hesaplıyor. Tez başları vurulaaaa.

• Yurtdışında 300 dolara (kampayarlar ile daha düşük satıldığıda oluyor) satılan monitör burda 3400 tl , yabancılarla aramızdaki alım farkı 11 misli , adamların asgari ücretinin 5 te 1 ine aldığı malı biz 1.5 maaşa alıyoruz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bunlari sanki sadece biz gorup, biz konusuyoruz..

Ama malesef oyle.

• Ekonomi Adım atsan etkiliyor.

Bu fiyatların arttığını gören gerizekalı olsa anlar.

Bu çok bilmiş halk ne zaman akıllanıcak.

Hangi yılda 2090, 3050

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xsamuray -- 11 Temmuz 2020; 9:47:43 >
  • nerede ekonomi coh eyi ler, ben 50 liralık alıyom lar?

• Tabanı bunları okuyup anlam çıkaracak analiz edecek sorgulayacak alt yapısı yok alım gücü iğneden ipliğe herseyde zamlandi dun pazarda 1 kilo vişne 20 tl 20 tl 20 tl ülke tepetaklak gidiyor bunlar farklı şeyler pesinde koşuyor

• 2020 temmuz maaşı demişsin ama henüz o zamlı maaşı alan yok kardeş, haberin olsun.

• Bazı kişiler için alım gücü sürekli artarken bazıları için alım gücü her geçen gün düşüyor!

• Bir ara her sebze meyve mevsiminde yenmeli o yüzden pahalı diyorlardı. Şimdi onu dahi söyleyemiyor aktroller

• İşte Dh de özlediğimiz konular, kıçı kırık kaynaklardan değil hesaplı kitaplı göstergeler.. Elinize sağlık alım gücünün ciddi manada düştüğü belli

• @Mirror of Deception Paralel TÜİK mi kuruyorsun?  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi interwap -- 11 Temmuz 2020; 11:57:29 >
  • Ne enflasyonu ya bırakın bu işleri avrupa bizi kıskanıyor. Yollar bmw Mercedes kaynıyor.

Aaaaa donum yok

• trolleri bu başlığa bekliyorum hani gb ile z kuşağı alanları

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 11 liralık un 4 senede 28 liraya geliyor. Kafayı sıyırmalık dünyanın başka neresinde örneği var bilmiyorum. Ekstrem savaş koşullarında hiperenflasyon yaşayan ülkelerden ne farkı var.

Kimse sormuyor ülkede ne oldu da bu hale gelindi. Her işimizi gücümüzü hallettik Ayasofya ile uğraşmak kaldı geriye. Daha Sultanahmet camiini dolduramıyorlar Ayasofyaya cemaati nerden bulacaklar taşımalı sistemle Konya'dan getirecekler galiba.

• Yıllarca süren enflasyon durumu en çok zam dönemine kadarki süreçte etkiliyor halkı. Maaşına zam alana kadar %30 %40lık alım gücü düşmesiyle karşılaşıyor. Bunun da göz önünde bulundurulması lazım. Benim burada göstermek istediğim ortalama tablo. İnce ayrıntıya girildiğinde daha vahim tablo ortaya çıkacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mirror of Deception -- 11 Temmuz 2020; 13:39:16 >
  • Çok faydalı konu emeğine sağlık .

• Gerçek alım gücü altın ve dövizle ölçülür.

Zaten herşey onlara bağlı.

Ürünlerin gramajları ve hammedesi değişti.

Belirli bir tarihteki maaşınızla kaç gr altın ya da döviz alabildiğinizi hesaplayın birde şimdiki maaşınızla.

Piyasa şaşırtır.Biryere varamayız.

• Bu konuyu daha görmeden sabah bu konuya yakın bir düşünce geldi aklıma.

şöyle ki ; dedim kendi kendime bu fiyat artışları ne olacak böyle bu işin sonu nereye varacak. Artık bir kesimin hiçbir şey elde etme imkanı kalmadı malesef. Bu kesimin yeni bir şey alması mümkün gözükmüyor. Mevcut durumunu devam ettirmeside pek mümkün gözükmüyor. Bütün piyasalarda fiyatlar almış başını gidiyor. Böyle bir ortamda eldekileri tüketerek daha ne kadar dayanılacak bilemiyorum.

Ekonomi altta kalanın canı çıksın moduna girmiş durumda. Bu gıda fiyatları yaz olmasına rağmen artıyorsa kışın ne olacak.Hiçbir şeyde fiyat geri çekilmesi yok. Malesef bir kesim sadece nefes almakla yetinmek zorunda kalıcak. Birşey almak istiyorsunuz para yetiştirmek mümkün değil. Bir bakıyorsunuz gene fiyat veya ederi çok artmış. Herkez kafasına göre fiyat çekiyor.

Bir zaman biri şöyle demişti :

Türkiye içinde bir belçika var.

Yani bir kesim var. Bu kesim sayesinde piyasa dönüyor. Onun için fiyat indirimleri olmasını beklemek saflık olur malesef.

Çünkü birileri ne fiyat çekerse çeksin alınacağını biliyor. Bu nedenle enflasyon bir türlü düşmüyor. Çünkü bu fahiş fiyatlarda bile talep olşuyor.

Ancak sadece belli bir kesimde oluyor bu talep ama yetiyor satıcılara.

Son derece sağlıksız bir model ile gidiyoruz. Ama nereye kadar gider bilemiyorum.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.